Помилка р0120: Причини Появи і Розшифровка Значення Коду P0120

Помилка P0120 при діагностиці називається «Несправність ланцюга датчика / вимикача« A »положення дросельної заслінки / педалі». Ця помилка не є критичною , проте вона призводить до того, що машина втрачає динаміку, перестає нормально набирати обертів, смикається, а в деяких випадках і «плавають» обороти двигуна. В принципі, автомобіль з такими несправностями експлуатувати можна, проте небажано. Тому при найменшій можливості необхідно з'ясувати причину поломки і позбутися від неї.

зміст:

 • Як працює датчик
 • поведінка машини
 • Як формується помилка
 • Причини виникнення помилки дросельної заслінки
 • Як виявити і усунути помилку Р0120

Помилка P0120

Опис роботи датчика дросельної заслінки

Датчик положення дросельної заслінки (в англійській мові має абревіатуру TP або TPS) встановлюється безпосередньо на корпусі дроселя. Його основним завданням є фіксація кута повороту дросельної заслінки. Сам по собі датчик є безконтактним і працює на ефекті Холла. Це забезпечує його надійність і точність вихідних даних.

У конструкції датчика є два ланцюги, що передають інформаційні сигнали - VTA1 і VTA2. Перша ланцюг використовується безпосередньо для відстеження повороту дросельної заслінки в конкретний момент часу, а другий ланцюг контролює правильну роботу першої. Залежно від значення кута повороту, по сигнальному проводу від датчика до електронного блоку управління (ЕБУ) подається напруга із значенням від 0 (у деяких автомобілів 0,45 В) до 5 Вольт постійного струму. Коли заслінка закривається - напруга зменшується, і навпаки, якщо заслінка відкривається - напруга збільшується.

ЕБУ використовує інформацію, що надходить від датчика інформацію для управління двигуном (подачі додаткового палива, регулювання обертів і так далі). Також ця інформація потрібна для коригування співвідношення палива і повітря при створенні горючої суміші з оптимальним складом, збільшення або зменшення потужності.

поведінка автомобіля

Перше, що бачить водій при виникненні помилки P0120, це світиться аварійна лампочка Check Engine на приладовій панелі. В цьому випадку необхідно виконати додаткову діагностику з метою виявлення коду конкретної помилки за допомогою спеціальних апаратних і програмних засобів (сканера помилок). Хорошим варіантом для такого завдання буде Scan Tool Pro Black Edition (доступний пристрій з широким функціоналом і сумісністю з автомобілями).

Діагностичний сканер Scan Tool Pro Black має 32-х розрядний чіп PIC18F25k80 що дозволяє йому без проблем підключиться до ЕБУ авто, не просто вважати коди помилок і скинути їх, а стежити за роботою датчиків, зберігати звіт, змінювати параметри. Діагностує блоки двигуна, коробки передач, трансмісії, систем ABS, ESP і т.д ... Зв'язок з блоком управління тримає без втрат по wi-fi або Bluetooth.

Таким сканером в режимі реального часу можна побачити чи подається харчування на привід заслінки і на скільки відсотків вона відкрита.

Що стосується безпосередньо поведінки автомобіля, то при виникненні помилки з кодом P0120 електронний блок керування двигуном автоматично переходить в аварійний режим роботи . Зокрема, програмно відсікає подачу палива електричного струму до двигуна дросельної заслінки. Після цього заслінка встановлюється під кутом 6 ° за рахунок зусилля поворотної пружини, і залишається в такому положенні до усунення неполадки. Щоб забезпечити рух автомобіля з мінімальною швидкістю, ЕБУ управляє двигуном шляхом скорочення подачі палива (зокрема, використовується так зване переривчасте припинення подачі палива) і кутом випередження запалювання, який встановлюється відповідно до кута повороту педалі акселератора.

Тобто, якщо трохи натиснути і утримувати згадану педаль, то автомобіль буде рухатися повільно (зазвичай швидкість в аварійному режимі не перевищує 40 ... 50 км / год). Саме це є відповіддю на часте питання автолюбителів, які зіштовхнулися з помилкою Р0120, які скаржаться на те, що машина не розвиває обороти. Як уже зрозуміло, це зроблено навмисно, і є аварійним режимом їзди. Так автомобіль буде рухатися до тих пір, поки не буде усунена поломка (тобто, не буде виправлена ​​помилка) або просто виключене запалювання (зупинений двигун).

Деякі автовласники відзначають, що коли має місце помилка Р0120, то машина смикається і погано реагує на натискання на педаль акселератора. Також можуть «плавати» холості оберти двигуна. Природно, що в таких умовах водити автомобіль некомфортно, тому бажано якомога швидше діагностувати і усунути поломку.

Правила формування умов виникнення

Електронний блок керування двигуном фіксує освіту помилки Р0120 в разі, якщо вихідна сигнальне напруга з ланцюга датчика VTA1 протягом короткого часу виходить за рамки покладеного при натиснутій педалі акселератора. Логіка програми налаштована таким чином, що помилка фіксується за одну поїздку на машині.

У різних марок автомобілів (наприклад в Опель або Рено) значення часу і граничних напруг може відрізнятися, хоч і незначно. Як приклад візьмемо популярну машину Toyota RAV4. Граничні значення вихідної напруги на датчику становить зазначені вище 0 і 5 Вольт. Час, протягом якого напруга залишає заданий коридор, становить дві секунди.

Багато автомобілістів відзначають, що помилка P0120 часто з'являється, коли двигун тривалий час працює на високих оборотах. Наприклад, при їзді по поганій дорозі з важким вантажем. Тобто, коли педаль акселератора значно вичавлені. Хоча, звичайно ж, бувають і винятки.

Основні причини виникнення

Датчик положення дросельної заслінки має досить простий пристрій, тому причин, за якими він може вийти з ладу, небагато. Так, причинами виникнення помилки P0120 може бути:

 • Несправний датчик положення дросельної заслінки. Оскільки датчик монтується безпосередньо на її корпус, то зняти його в більшості автомобілів не представляється можливим. Найчастіше виникає обрив проводів або коротке замикання в електричних ланцюгах датчика.
 • Корпус дросельної заслінки . Він може бути пошкоджений з різних причин, від банального забруднення і до впливу на нього різних механічних пошкоджень, наприклад, ударів або значного тиску. Пошкодження корпусу може позначитися на роботі датчика дросельної заслінки.
 • Електронний блок керування двигуном . У деяких випадках (насправді досить рідко) ЕБУ може видати помилковий сигнал про виникнення помилки Р0120. Це відбувається через поломки в його електроніці (апаратному та / або програмному забезпеченні).

Насправді існує чотири варіанти помилки P0120 . Зокрема, англомовна програма позначає їх таким чином:

 1. 2009 (008) M16 / 6 (Throttle valve actuator) Actual value potentiometer, N3 / 10 (ME-SFI [ME] control unit) [P0120] (виконавчий механізм дросельної заслінки).
 2. 2009 (004) M16 / 6 (Throttle valve actuator) Actual value potentiometer, Adaptation Emergency running [P0120] (помилка запуску адаптації).
 3. 2009 (002) M16 / 6 (Throttle valve actuator) Actual value potentiometer, Return spring [P0120] (помилка поворотної пружини).
 4. 2009 (001) M16 / 6 (Throttle valve actuator) Actual value potentiometer, Adaptation [P0120] (помилка адаптації).

Насправді причин, які можуть спричинити виникнення помилки P0120, не так багато. А їх локалізація зазвичай не представляє проблем.

Методи перевірки і рішення

Метод виправлення поломки необхідно вибирати на підставі аналізу причин, які до неї призвели. Зокрема, потрібно перевірити перераховані нижче вузли.

Датчик дросельної заслінки . Як зазначалося вище, датчик є частиною заслінки, тому його демонтаж неможливий. Отже, в більшості випадків має сенс зняти весь вузол, зробити ревізію. Однак виконувати такі роботи необхідно лише в разі, якщо ви чітко уявляєте алгоритм процедури. В іншому випадку краще звернутися за допомогою в автосервіс або на станцію технічного обслуговування. Деякі автовласники також радять виконати перевірку системи вентиляції картерних газів автомобіля. Якщо датчик несправний, то його ремонт навряд чи можливий. У найгіршому варіанті необхідно купити новий вузол дросельної заслінки і замінити його. Щоб скоротити грошові витрати, має сенс купити неновий агрегат (наприклад, на автобазарі або сервісах, що займаються розбиранням старих автомобілів).

Виняток становлять наявні в продажу датчики положення дросельної заслінки, призначені для дроселів з механічним управлінням. Тобто, з використанням троса від педалі газу. В цьому випадку можна купити новий датчик і замінити його.

Вузол дросельної заслінки . Відзначається, що часто причиною виникнення в ЕБУ помилки Р0120 є брудна заслінка. Також можливий варіант, що в її робочу зону потрапив якийсь сторонній предмет (сміття). В такому випадку необхідно виконати ревізію дросельної заслінки і її чистку. Процедура це нескладна і з нею легко впорається навіть початківець автовласник. Для чищення має сенс скористатися спеціальними миючими складами, наприклад, засобами для чищення карбюраторів.

Якщо чистка заслінки не допомогла, то необхідно робити додаткову діагностику. Зокрема, перевірити стан двигуна заслінки і стан поворотної пружини. На жаль, ремонт заслінки не завжди можливий, і на багатьох автомобілях цей вузол вважається зовсім придатні до ремонту (наприклад, на деяких моделях Рено). Тому, щоб гарантовано позбутися від помилки P0120 часто доводиться купувати і встановлювати нову дросельну заслінку.

При виконанні ремонтних робіт деякі автовласники також радять демонтувати колектор, чистити його, виконати ревізію прокладкам (колечкам, при необхідності замінити), змастити їх герметиком.

Електронний блок керування двигуном . У рідкісних випадках складна електроніка дає збій через апаратних або програмних помилок. Актуально, зокрема, для моделей, у яких ЕБУ знаходиться в безпосередній близькості до блоку циліндрів (наприклад, для деяких моделей Opel). Внаслідок цього електронний блок нагрівається і може видавати невірні сигнали. Це стосується не тільки помилки P0120, а й багатьох інших.

Тому в разі, якщо ЕБУ "заглючить", то він буде видавати не одну, а кілька помилок. При підозрі на таку поломку самостійна діагностика і ремонт неможливі. Згадані процедури необхідно виконувати в сервісних центрах, з використанням спеціального додаткового обладнання.

Для довідки наведемо дані про значення напруги вихідного сигналу в ланцюзі VTA1 датчика положення дросельної заслінки. Дані актуальні для автомобіля Toyota RAV4, однак у інших машин значення будуть ідентичні або відрізнятися незначно. Отже:

 • педаль акселератора повністю відпущена - 0,5 ... 1,1 В;
 • педаль акселератора повністю натиснута - 3,3 ... 4,9 В.

Електричні кола датчика . Найпростіший і найдієвіший метод діагностики полягає в використанні програмного забезпечення для зчитування неполадок з ЕБУ. Таких програм існує багато, відповідно, інтерфейси у них теж різні, тому описувати їх роботу не має сенсу. З їх допомогою необхідно дізнатися напруга на ланцюгах VTA1 і VTA2 в різних ситуаціях (в тому числі аварійному режимі і на різних оборотах роботи двигуна).

Наведемо приклад для вже згаданої машини Toyota RAV4, схему підключення датчика якої ви можете бачити на малюнку. Так, можливі наступні ситуації:

Положення заслінки (VTA1), при відпущеної педалі акселератора Положення заслінки №2 (VTA2), при відпущеної педалі акселератора Положення заслінки (VTA1), педаль акселератора натиснута Положення заслінки №2 (VTA2), педаль акселератора натиснута несправний ділянку
0-0,2 В 0-0,2 В 0-0,2 В 0-0,2 В Обрив в ланцюзі VC
4,5-5,0 В 4,5-5,0 В 4,5-5,0 В 4,5-5,0 В Обрив в ланцюзі E2
0-0,2 В, або 4,5-5,0 В 2,4-3,4 В (в аварійному режимі) 0-0,2 В, або 4,5-5,0 В 2,4-3,4 В (в аварійному режимі) Обрив або коротке замикання на масу в ланцюзі VTA1
0,7-1,3 В (в аварійному режимі) 0-0,2 В, або 4,5-5,0 В 0,7-1,3 В (в аварійному режимі) 0-0,2 В, або 4,5-5,0 В Обрив або коротке замикання на масу в ланцюзі VTA2
0,5-1,1 В 2,1-3,1 В 3,3-4,9 В (не в аварійному режимі) 4,6-5,0 В (не в аварійному режимі) Ланцюг датчика TP працює нормально

Пам'ятайте, що після безпосереднього усунення поломки обов'язково потрібно видалити інформацію про помилку з пам'яті електронного блоку управління двигуном. У деяких випадках відомості пропадають самі, проте якщо це не відбулося в автоматичному режимі, то потрібно зробити це примусово. Можливі два варіанти.

Перший полягає у використанні програмного забезпечення, за допомогою якого була отримана інформація про помилку. Програми мають функцію очищення пам'яті ЕБУ. Другий варіант простіший, і полягає він у від'єднання на 10 ... 15 секунд мінусовій клеми акумуляторної батареї. Така операція відключить ЕБУ, а після його повторного включення він перезавантажиться і в ньому буде свіжа інформація про стан вузлів автомобіля. Переважно, звичайно, користуватися першим варіантом, однак якщо у вас немає сканера з програмним забезпеченням, то цілком можна скористатися і другим варіантом.

Діагностика несправності, яка викликала поява помилки Р0120, при наявності сканера читання помилок, не складає великих труднощів. Як показує практика, для усунення несправності найчастіше досить просто зробити ревізію і почистити вузол дросельної заслінки. І лише в рідкісних випадках доводиться міняти дросель цілком разом з датчиком положення дросельної заслінки.

висновок

Помилка дросельної заслінки з кодом P0120 не є критичною , і при її виникненні автомобілем цілком можна користуватися. Однак з нею електронний блок керування двигуном переводить мотор в аварійний режим, при якому відсутня можливість динамічного розгону і повного набору потужності. Тому водити машину в таких умовах важко.

Отже, при найменшій можливості має сенс провести ревізію вузла дросельної заслінки і при необхідності виконати ремонтні роботи по усуненню помилки. І не забудьте після цього видалити помилку з пам'яті ЕБУ.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found