ДПДЗ - датчики положення дросельної заслінки в Пріорі і Калині: характеристики датчика

В системі з ЕДП (електричним дросельним патрубком) застосовуються два ДПДЗ. Кожен такий датчик являє собою резистор потенциометрического типу, на один з висновків якого подається опорна напруга (3,3 В) з контролера, а на другий «маса» з контролера. З висновку, поєднаного з рухомим контактом потенціометра, подається вихідний сигнал ДПДЗ на контролер.

Датчик розташований в дросельному вузлі біля патрубка повітрозабірника. Поруч з ним встановлений регулятор холостого ходу.

зміст:

 • Передпускових положення заслінки
 • Заслінка в стані спокою
 • поломки ДПДЗ
 • Перевірка датчика
 • як відремонтувати
 • заміна датчика
 • Оригінал і аналоги

Заслінка дроселя в передпусковому положенні

Завдання контролера полягає в управлінні становищем заслінки дроселя через електропривод, яке задається натисканням на педаль акселератора. ДПДЗ потрібні якраз для того, щоб контролер міг відстежувати поточний стан заслінки дроселя.

Коли в автомобілі включається запалювання, заслінка встановлюється контролером в передпускових положення. В даний момент ступінь відкриття визначає, яку температуру має рідина в системі охолодження. Коли заслінка дроселя знаходиться в передпусковому положенні, на датчиках вихідний сигнал з першого виводу повинен становити близько 0,39-0,52В , а з другого - 2,78-2,91В .

Заслінка дроселя в стані спокою

Якщо протягом 15 секунд з моменту включення запалювання мотор не буде запущений, і педаль акселератора залишиться в стані спокою, контролер зупинить подачу харчування на електропривод дроселя, в результаті чого заслінка переміститься в майже закрите положення (не більше 7% відкриття). В такому стані потужність вихідного сигналу першого датчика становитиме 0,5-0,6В , а другого - 2,7-2,8В .

Якщо протягом наступних 15 секунд двигун і акселератор залишатимуться в стані спокою, заслінка автоматично перейде в режим перевірки. Це означає, що вона переміститься в нульове положення до повного закриття і подальшого переміщення в предпусковую позицію, після чого електропривод дроселя буде остаточно знеструмлений до наступного включення запалення.

Якщо в ланцюзі датчиків виявляються неполадки, контролер повністю припиняє подачу напруги на привід дроселя, одночасно зберігаючи в пам'яті код помилки і висвітлюючи її на приладовій панелі. Заслінка дроселя в такому випадку завжди встановлюється на 6-7% відкриття .

Незалежно від того, в якому саме положенні знаходиться дросельна заслінка, вихідні сигнали обох датчиків в сумі повинні давати 3,3 . Максимально допустиме відхилення одно 0,1 .

несправності ДПДЗ

Власники Калин і Пріор можуть зіткнутися з великою кількістю несправностей ДПДЗ. В кожному окремому випадку характер поломки по-різному впливає на роботу мотора, тому симптоми можуть відрізнятися. Розглянемо основні ознаки неправильної роботи датчика:

 • плавання оборотів при запуску двигуна, а потім відновлення під час прогріву;

 • ривки при розгоні;

 • зниження потужності;

 • неконтрольоване підвищення оборотів;

 • підвищена витрата палива;

 • мотор працює нестабільно і глухне.

При проблемах з роботою двигуна на холостих не варто поспішати міняти регулятор холостого ходу, проблема часто криється саме в датчику положення заслінки. Його потрібно перевіряти в першу чергу.

Найчастіше зустрічаються 3 основні причини несправності:

 • на механізмі зношується шар напилення;

 • перестає працювати рухливий сердечник;

 • підкладка регулятора частково або повністю зношена.

Як перевірити датчики дросельної заслінки

Першим сигналом, що вказує на необхідність визначити несправність ДПДЗ на Калині або Пріорі (як і інших інжекторних авто) є загоряння значка "Check Engine". Використовуючи діагностичний сканер, можна з'ясувати код помилки, а потім за допомогою мультиметра робити необхідні виміри напруги і зміни опору при русі заслінкою.

Перевірка сканером

Дані положення дросельної заслінки

Підключаємо автосканер і дивимося в додатку OpenDiag два значення:

 • "Датчик положення дросельної заслінки 1";
 • "Датчик положення дросельної заслінки 2".

Показники повинні бути - 4,3 і 0,7V відповідно.

Щоб перевірити, потрібно натиснути на педаль Е-газу в підлогу. Показники при цьому зміняться на 0,8 і 4,2V відповідно. В ідеалі, сума цих показників повинна складати 5V. Якщо буде виявлено несправність, програма показує код помилки P2138 або P2135. Це означає, що виникла поломка в одному з трьох компонентів: ДПДЗ, датчику положення електронної педалі газу або в контактах "А" і "Б" цих датчиків.

Перевірка мультиметром

тестування датчика

Спочатку перевіряється струм на двох контактах датчика. Це робиться для того, щоб дізнатися про стан проводів, оскільки вони могли елементарно обірватися.

Включивши запалювання, на мультиметри має відображатися напруга в межах 5V , з ймовірністю відхилення на 0,5V . Можна перевірити датчик без його демонтажу.

Від акумулятора від'єднуємо клему, знімаємо дроти з фішкою, поміщаємо провід на пін, який передає сигнал на бортовий комп'ютер і монтуємо фішку на місце.

До додаткового проводу з іншого боку кріпимо щуп мультиметра, другий щуп приєднуємо до мінусової клеми акумулятора. Після цього клеми потрібно одягнути на акумулятор, але двигун не заводити.

Показання датчика при закритій заслінці

Виставляємо на приладі режим, який вимірює постійний струм і плавно натискаємо на педаль газу. При поступовому натисканні в підлогу, показник напруги повинен змінюватися поступово. Коли заслінка повністю закрита, напруга буде від 0 до 0,5V . При повному її відкритті показник дійде до позначки в 5V . Якщо Ви помітили різкі скачки напруги, значить датчик несправний.

Крім вимірювання напруги, є спосіб перевірки датчика шляхом заміру опору. Для цього необхідно виставити відповідний режим на мультиметри і зняти ДПДЗ.

Після того, як відкрутили два шурупа хрестоподібної викруткою, від'єднуємо дріт і знімаємо датчик. Щоб підключитися до мінусової контакту і висновку сигнального проводу, використовуємо додаткові дроти.

На датчику плавно повертаємо кріплення, тим самим імітуємо рух дросельної заслінки.

Коли заслінка буде в закритому положенні, опір буде дорівнювати 1,5 кОм. При повному відкритті опір змінюється до 7,5 кОм.

Величина опору повинна також плавно змінюватися, як і напруга.

ремонт ДПДЗ

Реостат і контактні групи датчика

У разі виходу з ладу, датчик дросельної заслінки можна спробувати відремонтувати, але їх частіше просто змінюють. Ремонт і відновлення працездатності допускають лише в разі, якщо контактні групи або доріжки реостата окислились.

Для цього необхідно демонтувати кришку ДПДЗ. Під нею розташовується в перевернутому стані реостат. Його потрібно акуратно відігнути, після чого буде видно доріжки і 2 контактні групи (повзунки), які стикаються з доріжками. Відгинаємо повзунки від корпусу, щоб вони щільніше прилягали до реостата. Детальніше розібратися з ремонтом ДПДЗ можна подивившись відео:

Ремонт датчика положення дросельної заслінки

Для очищення контактів, доріжки токос'емника протріть спиртом.

Після цього датчик потрібно перевірити на опір, приєднавши щупи до центрального і лівого контактів пристрою. Якщо під час роботи реостата на мультиметри свідчення опору плавно не збільшується і знижуються, а хаотично стрибають, то необхідна заміна датчика.

Як замінити датчик положення дросельної заслінки

Так як ДПДЗ на Пріорі і Калині не відрізняється тривалим терміном служби, міняти його доводиться більшості власників цих автомобілів. Тому розглянемо всі 3 етапи заміни: демонтаж, установку нового і скидання помилки в пам'яті ЕБУ.

заміна ДПДЗ

Покрокова заміна:

 1. перевіряємо, виключене чи запалювання;
 2. знімаємо роз'єм (фішку) з проводами;
 3. хрестоподібної викруткою викручуємо болти;
 4. беремо новий ДПДЗ і перед монтажем правильно виставляємо поролонову прокладку;
 5. монтуємо новий датчик заслінки, повертаючи його до збігу отворів;
 6. закручуємо назад гвинти;
 7. встановлюємо фішку на своє місце.

Процес заміни датчика на Пріорі

Болт для регулювання положення заслінки

Щоб скинути збережену на ЕБУ помилку, знімаємо на 10 хвилин клему з акумулятора або скидаємо програмно. Після заміни новий датчик положення заслінки не регулюється. Можна тільки виставити рівень закриття заслінки. Викручуємо, або закручуємо спеціальний болт, який обмежує ступінь закриття.

Виробники і вартість

На заводі моделі Пріора і Калина оснащуються ДПДЗ виробництва АвтоВаз (211201148200-00), вартість якого становить близько 300 рублів. Оригінал найбільш надійний, має міцний і важкий корпус.

Як аналог також ставлять один з дешевших варіантів:

 • "ZOMMER" (21121148200) - 140 р.

 • "СТАРВОЛЬТ" (VSTP0110) - 160 р.

 • "СТАРВОЛЬТ" (VSTP0111E) покращений - 270 р.

 • "GALLANT" (GLSS21) - 210 р.

 • "ERA" (550485) - 200 р.

 • "Ремко" (RK02003) - 135 р.

Термін служби кожного з варіантів практично ідентичний. Серед аналогів більш надійні за якістю матеріалів пропонують фірми "ZOMMER" і "СТАРВОЛЬТ".


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found