Несправність помпи - ознаки і причини (4 основних). Як визначити за симптомами

Несправності помпи проявляються в значній люфт її валу, порушення герметичності ущільнення, знос (появі корозії або розломі) крильчатки. Всі перераховані дефекти призводять до того, що водяний насос автомобіля працює не належним чином, через що в системі охолодження двигуна не підтримується необхідний тиск, що, в свою чергу, призводить до підвищення температури охолоджуючої рідини аж до її закипання. Доводиться купувати нову помпу і встановлювати її замість старої.

зміст:

 • Ознаки несправності помпи
 • Причини поломки водяного насоса
 • методи діагностики

несправності помпи

Ознаки несправності помпи

Існує всього шість основних ознак «вмираючої» помпи, за якими можна судити про те, що насос частково (і навіть повністю) вийшов з ладу і підлягає заміні. Так, до таких симптомів відноситься:

 • Сторонні шуми . Найчастіше частково несправна водяна помпа системи охолодження при роботі видає «нездорові» шумливі або «підвивати» звуки. Вони можуть бути викликані значним зносом підшипника і / або тим, що крильчатка помпи при обертанні стосується її корпусу. Це також виникає через часткове виходу підшипника з ладу.
 • Люфт шківа помпи . Він виникає через пошкодження або природного зносу його підшипника обертання. Діагностику в даному випадку можна провести досить просто, достатньо похитати вал помпи з боку в бік пальцями. Є люфт має місце, то він буде добре відчуватися тактильно. Зверніть увагу, що освіта люфту наближає момент, коли сальник помпи буде негерметичний і буде пропускати охолоджуючу рідину.
 • Поява течі . Так, антифриз може підтікати як з ущільнювача, так і з інших місць, наприклад, корпуси і крильчатки. Тосол або антифриз в даному випадку можна побачити на корпусі помпи, місці її кріплення, деяких елементах підкапотного простору під помпою (залежить від конструкції конкретного автомобіля) або ж просто на землі під автомобілем.
 • Поява запаху антифризу . Зокрема, його можна буде відчути не тільки в підкапотному просторі (при відкритті капота), але і в салоні, оскільки його випаровування будуть потрапляти в салон через систему вентиляції. Тосол має солодкуватий запах, іноді з присмаком спирту.
 • Неспіввісність кріплення . Зокрема, у ставленні до шестерням приводу ГРМ, а також натяжним роликам. Це можна побачити візуально, або приклавши будь-якої рівний предмет (наприклад, лінійку) в одній площині з роликами і помпою. У цьому випадку нерідко виникає ситуація, коли під'їдають ремінь.
 • Значне підвищення температури двигуна . І не тільки двигуна, а й охолоджувальної рідини, про що буде свідчити сигнальна лампа на приладовій панелі. У критичних випадках виникає банальне закипання тосола, і з радіатора буде йти пар. Однак така є критичною і при її виникненні користуватися автомобілем заборонено!

При появі хоча б одного з перерахованих вище ознак несправності водяної помпи автомобіля необхідно виконати додаткову діагностику, як помпи, так і несправностей системи охолодження. Коли проявилися перші ознаки вмираючої помпи їхати ще можна, але як довго, невідомо, і краще не випробовувати долю. В одних випадках машина може протягнути 500 ... 1000 кілометрів, а в інших не проїде і сотні. У будь-якому випадку з системою охолодження краще не жартувати, і потрібно виконувати її діагностику і ремонт вчасно і в повному обсязі.

Найчастіше помпу змінюють разом з парної (другий) заміною ременя ГРМ за регламентом автомобіля. При цьому корисно замінити і антифриз на новий.

Залежно від марки і якості водяної помпи системи охолодження регламентом пропонується її заміна приблизно через 60 тисяч кілометрів пробігу (залежить в кожному конкретному випадку, і пропонується автовиробником, відповідну інформацію можна знайти в мануалі).

Причини несправності помпи

Які можливі причини несправності помпи? Це питання цікавить не тільки початківців, але і досить досвідчених автолюбителів. Далі наведені основні причини, від найбільш поширених і часто зустрічаються до «екзотичних». Серед них:

 • Несправний підшипник . Цей вузол зношується з природних причин в міру його експлуатації. Однак прискорений знос можливий внаслідок додаткових негативних факторів. Таким, наприклад, є неправильна (сильніша) натяжка ременя, через що на підшипник виявляється більше зусилля. Інша причина значного зносу - потрапляння антифризу на тертьові пари внаслідок розгерметизації прокладки і патьоків охолоджуючої рідини.
 • Порушення ущільнення . У помпи є два ущільнення - сальник і гумова манжета. І саме сальник (прокладка) найчастіше виходить з ладу. Відбувається це з двох причин - природний знос (дублення гуми) і використання неякісного дешевого антифризу без відповідних сприятливих присадок, а то і зовсім води. У довгостроковій перспективі ці рідини «з'їдають» прокладку, вона починає підтікати, що призводить, по-перше, до зниження рівня охолоджуючої рідини в системі, а по-друге, попаданню антифризу або води в підшипник, вимивання з нього мастила і описаним вище неприємностей.
 • неспіввісність кріплення. Це можливо з двох причин - неправильна установка і заводський брак. Однак неправильна установка - явище досить рідкісне, оскільки на корпусі є вже готові кріпильні отвори, повз яких дуже важко промахнутися. Інша причина - нерівномірне прилягання до блоку двигуна (внаслідок брудних, іржавих або викривлених привалочних поверхонь). А ось, на жаль, заводський брак, особливо у бюджетних помп, - явище не таке вже й рідкісне. Порушення співвісності призводить до того, що шків обертається з перекосом, що, в свою чергу, призводить до прискореного зносу навантаженої частини ременя, а також зносу підшипника. У найкритичніших випадках можливий обрив ременя і виникнення зіткнення клапанів і поршнів. Іноді несоосность виникає в результаті попадання машини в ДТП,в результаті якого відбулося зміщення окремих елементів кузова і / або двигуна.

Найчастіше зниження продуктивності помпи, і відповідно, зниження тиску в системі охолодження спостерігається після застосування герметика , що використовується для усунення течі радіатора. Так, його склад змішується з охолоджувальною рідиною і забиває стільники (канали) радіатора, а також налипає на крильчатку помпи. Якщо така ситуація трапилася, то необхідно зливати антифриз, демонтувати помпу, після чого виконувати промивання системи охолодження за допомогою спеціальних або підручних засобів.

Як визначити несправність помпи

Перевірити водяну помпу двигуна автомобіля на наявність несправності досить просто. Найпростіший метод - спробувати на дотик, якщо на валу насоса люфт або його немає. Для цього достатньо взятися пальцями за вал помпи і посмикати його з боку в бік у напрямі, перпендикулярному самому валу (тобто, поперек). Якщо підшипник в порядку, то люфту бути не повинно. Якщо ж навіть невеликий люфт має місце, значить, помпу потрібно міняти.

Однак більш ретельна перевірка без зняття помпи виконується за наступним алгоритмом:

 • Прогріти двигун до робочої температури. Тобто, щоб температура охолоджувальної рідини була в районі + 90 ° С.
 • При працюючому двигуні рукою перетиснути товстий патрубок з охолоджувальною рідиною, який йде від радіатора.
 • Якщо помпа справна, то в ньому має відчуватися тиск. Якщо ж тиску немає або воно пульсує, то це означає, що помпа частково або повністю вийшла з ладу. Швидше за все провернулася крильчатка помпи.
Зверніть увагу, що температура охолоджуючої рідини, а значить, і патрубка досить висока, тому працювати потрібно обережно, можна скористатися рукавичками або ганчір'ям.

Також щоб перевірити помпу, необхідно візуально оглянути її посадочне місце. Для цього потрібно демонтувати захисний кожух газорозподільного механізму для того, щоб отримати доступ безпосередньо до насоса (у різних автомобілів конструкція відрізняється, тому, можливо, кожуха не буде або його не потрібно демонтувати). Далі уважно оглянути корпус помпи, її ущільнення і посадочне місце.

Обов'язково потрібно звернути увагу на наявність патьоків антифризу з-під ущільнювальної прокладки. Причому, не обов'язково, вона повинна бути вологою в момент перевірки. Якщо посадочне місце і ущільнення сухе, але в районі кріплення є засохлі (причому свіжі) сліди патьоків, то це означає, що при високому тиску ущільнення все ж пропускає рідину, що охолоджує. Сліди підтікання мають рудуватий або коричнево-бурий колір, в деяких випадках сірий (це залежить від того, якого кольору був залитий антифриз в систему охолодження).

Перед тим як демонтувати помпу для подальшої діагностики (перевірки крильчатки і підшипника) необхідно переконатися в тому, що термостат системи охолодження працює належним чином, а в самій системі відсутній повітряна пробка. В іншому випадку необхідно усунути відповідні неполадки.

Якщо ж помпа демонтована, то обов'язково потрібно оглянути стан крильчатки. Зокрема, цілісність лопатей, а також їх форму.

Ще потрібно оглянути місце прилягання помпи до блоку двигуна. В ідеалі там не повинно бути патьоків охолоджуючої рідини з дренажного отвору. Однак якщо є незначні (саме незначні !!!) патьоки, то помпу можна не міняти, а тимчасово спробувати позбутися від них за допомогою заміни ущільнювача і використання герметика.

Щоб перевірити, саме підшипник помпи чи видає відповідний шум і свист, досить зняти ремінь зі шківа насоса і розкрутити його від руки, бажано якомога швидше.

Якщо підшипник несправний - він буде видавати гул, а перекочуватися з відчутним гуркотом і нерівномірно. Однак такий метод підійде для тих помп, чий шків обертається приводним ременем. Якщо ж він обертається ременем ГРМ, то для діагностики потрібно буде послаблювати його зусилля і перевіряти його роботу в таких умовах.

Як шумить несправна помпа

Багатьох автолюбителів цікавить питання про те, ремонтувати чи стару помпу, або ж змінювати купувати і встановлювати новий насос. Конкретної відповіді в даному випадку бути не може, і він залежить від стану помпи, її зносу, якості, торгової марки, ціни. Однак, як показує практика, ремонт можливий лише при заміні гумової прокладки. В інших випадках помпу краще замінити на нову, особливо, якщо вона використовується вже давно. При заміні помпи також змінюється і антифриз.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found