Варіаторная коробка передач CVT - що це, як працює, які плюси?

Що таке коробка CVT , і чим вона відрізняється від традиційної трансмісії? Таке питання може зацікавити як вже існуючих автовласників з даним видом передачі крутного моменту так і майбутніх. Даний тип коробки передач має на увазі відсутність фіксованих передавальних чисел. Це дає плавність ходу, а також дозволяє використовувати двигун в оптимальних режимах. Інша назва такої коробки - варіатор. Далі розглянемо плюси і мінуси коробки передач CVT, нюанси її використання, а також відгуки автомобілістів, які вже є власниками машин з безступінчатим трансмісією.

Ми розглянемо:

 • Принцип дії варіатора
 • Переваги та недоліки cvt
 • Можливі проблеми в експлуатації вариаторной коробки
 • Застереження при використанні CVT коробки
 • Відгуки власників

варіатор

визначення

Абревіатура CVT (Continuously Variable Transmission - англ.) Перекладається як «постійно змінна передача». Тобто, її конструкція передбачає можливість плавної зміни коефіцієнта передачі між ведучим і веденим шківами. Фактично це означає, що коробка CVT має безліч передавальних чисел в певному діапазоні (межі діапазонів задають мінімальний і максимальний діаметри шківів). Експлуатація варіатора багато в чому схожа з використанням автоматичної коробки передач. Про їх відмінності ви можете почитати окремо.

На сьогоднішній день існують наступні типи воротарів:

Робота варіатора

Робота варіатора

 • лобові;
 • конусні;
 • кульові;
 • багатодискові;
 • торцеві;
 • хвильові;
 • діскошаріковие;
 • кліноременниє.
Коробка CVT (варіатор) використовується не тільки в якості трансмісії легкових автомобілів, але і інших транспортних засобів - наприклад, скутерів, снігоходів, квадроциклів і так далі.

Найпоширенішим типом коробки CVT є фрикційний клиноременной варіатор. Це обумовлено відносною простотою і надійністю його конструкції, а також зручністю і можливістю використання в автомобільній трансмісії. На сьогоднішній день переважна більшість автовиробників, що випускають машини з коробкою CVT, використовують саме кліноременниє варіатори (виняток становлять деякі моделі "Ніссан" з коробкою CVT тороїдального типу). Далі розглянемо конструкцію і принцип дії клиноремінного варіатора.

Робота коробки CVT

Клиноремінною варіатор складається з двох основних частин:

 • Трапецієвидний зубчастий ремінь. Деякі автовиробники замість нього застосовують металевий ланцюг або ремінь з металевих пластин.
 • Два шківа, утворених конусами, спрямованими один до одного вістрями.

У міру того, наскільки близько знаходяться один до одного співвісні конуси, діаметр кола, яку описує ремінь, зменшується або збільшується. Перераховані частини є виконавчими механізмами CVT. А керує всім електроніка на основі інформації, що надходить від численних датчиків.

Принцип роботи варіатора

Пристрій безступінчатим CVT трансмісії

Так, якщо діаметр ведучого шківа буде максимальним (його конуси будуть розташовані максимально близько один до одного), а веденого мінімальним (його конуси максимально розійдуться), то це означає, що включена сама «висока передача» (відповідна 4-ої або 5-ої передачі в традиційній трансмісії). І навпаки, якщо діаметр веденого шківа буде мінімальним (його конуси розійдуться), а веденого максимальним (його конуси зімкнуться), то це відповідає «найнижчою передачі» (першої в традиційній трансмісії).

Для їзди заднім ходом в вариаторе використовуються додаткові рішення, зазвичай планетарний редуктор, так як традиційний підхід в даному випадку не можна використовувати.

У зв'язку з проектними особливостями конструкції варіатор можна використовувати лише на порівняно невеликих машинах (з потужністю двигуна до 220 к.с.). Це пов'язано з великими зусиллями, яких зазнає ремінь під час роботи. Процес експлуатації автомобіля з трансмісією CVT накладає деякі обмеження на водія. Так, не можна різко стартувати з місця, довго їхати на максимальній або мінімальної швидкості, буксирувати причіп, їздити по бездоріжжю.

Плюси і мінуси коробок CVT

Як і будь-яке технічний пристрій, варіатори мають свої переваги і недоліки. Але справедливості заради слід врахувати, що в даний час автовиробники постійно вдосконалюють цю трансмісію, тому з часом картина напевно зміниться, і недоліків у воротарів буде менше. Однак на сьогоднішній день коробка передач CVT має наступні плюси і мінуси:

переваги недоліки
Варіатор забезпечує плавність набору швидкості без ривків, характерних для МКПП або АКПП. Варіатор сьогодні встановлюють на машини з потужністю двигуна до 220 к.с. Це пов'язано з тим, що дуже потужні мотори роблять надмірна дія на приводний ремінь (ланцюг) варіатора.
Більш високий коефіцієнт корисної дії. Завдяки цьому економиться паливо, а потужність двигуна швидше передається на виконуючі механізми. Варіатор дуже чутливий до якості трансмісійного масла. Як правило, необхідно купувати тільки оригінальні якісні масла, які набагато дорожче їх бюджетних аналогів. Крім цього, міняти масло треба частіше, ніж в традиційній трансмісії (приблизно через кожні 30 тисяч кілометрів пробігу).
Значна економія палива. Вона стає результатом високого ККД і плавного набору оборотів двигуна і швидкості (в традиційній трансмісії значний перевитрата відбувається під час перемикання передач). Складність пристрою варіатора (наявність "розумної" електроніки і великої кількості датчиків) призводить до того, що при найменшій поломці одного з численних вузлів варіатор буде автоматично переведений в аварійний режим або виведений з ладу (примусово або аварійно).
Висока екологічність, яка є результатом меншої витрати палива. А це означає, що машини, обладнані варіатором, задовольняють сучасним високим європейським вимогам екологічності. Складність ремонту. Часто навіть незначні проблеми з експлуатацією або ремонтом варіатора здатні привести до ситуації, коли важко знайти майстерню і фахівців з ремонту цього агрегату (особливо це актуально для невеликих міст і селищ). А вартість ремонту варіатора куди вище, ніж традиційних МКПП або АКПП.
Електроніка, що управляє варіатором, завжди вибирає оптимальний режим роботи. Тобто, трансмісія завжди працює в найбільш щадному режимі. Відповідно, це позитивно позначається на знос і терміні експлуатації агрегату. На машині з варіатором можна буксирувати причіп або інший транспортний засіб.

На машині з коробкою CVT можна буксирувати причіп або інший транспортний засіб. Також не можна буксирувати і саму машину, якщо у неї вимкнений двигун. Виняток становить випадок, якщо вивісити на евакуатор приводную вісь.

Можливі проблеми експлуатації

На практиці власники автомобілів, обладнаних трансмісією CVT стикаються з трьома основними проблемами.

 1. Знос підшипників конусів . Причина цього явища банальна - потрапляння на робочі поверхні продуктів зносу (металевої стружки) або сміття. Про проблему автовласникові розповість з'явився гул, що доноситься з варіатора. Це може статися на різних пробігах - від 40 до 150 тисяч кілометрів. За статистикою, цим дуже грішить Nissan Qashqai. Щоб уникнути такої проблеми необхідно регулярно проводити заміну трансмісійного масла (відповідно до рекомендацій більшості автовиробників це потрібно робити через кожні 30 ... 50 тисяч кілометрів пробігу).Редукційний клапан

  Редукційні насос і клапан

 2. Вихід з ладу редукційного клапана масляного насоса. Про це вам повідомлять ривки і посмикування автомобіля як під час рушання і гальмування, так і при спокійній рівномірної їзді. Причина поломки, швидше за все, буде критися в тих же продуктах зносу. Через їх появи клапан заклинює в проміжних положеннях. Отже, тиск в системі починає скакати, діаметри ведучого і веденого шківів рассінхронізіруются, через це ремінь починає прослизати. При ремонті звичайно міняють масло і ремінь, а шківи шліфують. Профілактика несправності та ж - вчасно міняйте трансмісійне масло і фільтра, а також користуйтеся якісними маслами. Пам'ятайте, що в варіатор необхідно заливати трансмісійне масло типу CVT (воно забезпечує необхідну в'язкість і "липкість"). Варіаторной масло відрізняється забезпеченням стабільної роботи "мокрого" зчеплення. Крім цього, воно більш липке,завдяки чому забезпечується потрібне зчеплення між шківами і приводним ременем.
 3. Проблеми з робочою температурою . Справа в тому, що варіатор дуже чутливий до діапазону робочих температур, зокрема, до перегріву. За це відповідає температурний датчик, який в разі перевищення критичного значення переводить варіатор в аварійний режим (встановлює ремінь в середнє положення на обох шківах). Для примусового охолодження варіатора найчастіше використовують додатковий радіатор. Щоб не перегрівати варіатор, намагайтеся протягом тривалого часу не їхати з максимальною або мінімальною швидкістю . Також не забувайте чистити радіатор охолодження варіатора (якщо він є на вашому автомобілі).

Додаткові відомості про варіатор

Багато фахівців вважають, що коробка передач CVT (варіатор) - це найбільш досконалий вид трансмісії на сьогоднішній день. Тому є всі передумови до того, що варіатор поступово витіснить АКПП, як остання впевнено витісняє МКПП з часом. Однак, якщо ви вирішите купити машину, обладнану варіатором, то вам необхідно пам'ятати наступні важливі факти:

 • варіатор не призначений для агресивного стилю їзди (різкого набору і скидання швидкості);
 • на машині, обладнаній варіатором, категорично не рекомендується тривалий час їхати на гранично малих і гранично високих швидкостях (це призводить до значного зносу вузла);
 • ремінь варіатора боїться значних ударних навантажень, тому рекомендується їздити лише по рівній поверхні, уникаючи сільських доріг і бездоріжжя;
 • в вариаторе обов'язково необхідно своєчасно міняти трансмісійне масло (а використовувати лише якісне оригінальне масло).

Перед покупкою машини з коробкою CVT вам необхідно бути готовим до умов її експлуатації. Вона обійдеться вам дорожче, однак це варто того задоволення і комфорту, який надає варіатор. Тисячі автомобілістів на сьогоднішній день користуються вариаторной трансмісією, і їх кількість тільки зростає.

Відгуки про CVT коробці передач

Наостанок ми зібрали для вас реальні відгуки власників автолюбителів, чиї машини обладнані варіатором. Представляємо їх вашій увазі з тим, щоб у вас склалася максимальна чітка картина про доцільність вибору.

Позитивні відгуки негативні відгуки
До варіатору треба звикнути. У мене було суб'єктивне враження, що як тільки відпустиш газ, то машина зупиняється набагато швидше ніж на автоматі (швидше за все так, гальмування двиглом відбувається). Ось це мені було незвично, я люблю до світлофора докочуватися. А з плюсів - на двигле 1.5 динаміка чумна (не до порівняння з СУПРЕМ, а в порівнянні зі звичайними машинами з 1.5) і витрата палива невеликий. Всі хто хвалять варіатор, ніхто не може осудності пояснити, чим він кращий сучасної, теж плавною 6-7мі ступінчастою справжньою гідромеханіки, тобто відповідь проста нічим, навіть гірше (написано вище в статті). Просто ці люди купили варіатор не тому, що він краще автомата, а тому, що той авто, який вони вирішили купити не йшов до цього автоматом.
Варіатор економічніше автомата (порівнюю ні з Селике а з будь-якої іншою машиною з двигуном 1.3 Варіатор не втілює надій. Цікава, звісно, ​​розробка. Але, з огляду на, що весь світовий автопром йде від поліпшення надійності в сучасних агрегатах, то від від Варик (втім, як і від роботів) нічого чекати не доводиться. Хіба що переходити на споживацьке ставлення до авто: купив, 2 роки покатався по гарантії, злив, купив нову. До чого нас і ведуть, власне.
Плюси - більш швидкий і впевнений розгін в порівнянні з автоматами і механікою (якщо на механіці не мастак спорту з автогонок). Економічність. (Фіт-5,5 л, Інтегра-7 л, обидві по трасі) Навіщо потрібен варіатор, коли давно винайдений «класичний» автомат - плавний і супернадёжний? Напрошується тільки один варіант - щоб зменшити надійність і наварити на продажу з / ч. І так типу, 100тис. машина проїхала - все, пора на смітник.
Минулу зиму їздив на цивике з варіатором, ніяких проблем на ожеледі не було. Варіатор дійсно економічніше і динамічніше автомата. Головне щоб він дістався тобі в хорошому стані. Ну а трохи більш дороге обслуговування це плата за задоволення від водіння Коротше, варіатор = геморой, маркетингова мулька для одноразових автомобілів.
Сьомий рік на вариаторе - політ відмінний! Старий автомат надійний як ак47, нафік ці Варик

Як бачите, більшість людей, хоча б один раз спробували їздити на вариаторе, по можливості не відмовляються далі від цього задоволення. Однак висновки робити лише вам.

підсумки

Варіатор хоча і більш складний і дорогий в обслуговуванні, але все ж на сьогоднішній день є найкращою трансмісією для машин з двигуном внутрішнього згоряння. А з часом ціна на автомобілі, обладнані їм, будуть лише знижуватися, а надійність такої системи рости. Тому описані обмеження будуть прибрані. Але на сьогоднішній день не забувайте про них, і використовуйте автомобіль відповідно до рекомендацій виробника, і тоді коробка СВТ буде також довго служити вірою і правдою як і сам автомобіль.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found