Принцип роботи і схема підключення генератора

Найголовніша функція генератора - зарядка батареї акумулятора і харчування електричного обладнання двигуна.

Схема генератора автомобіляТому розглянемо більш докладніше схему генератора , як правильно його підключити, а також дамо кілька порад як перевірити його своїми руками.

зміст:

 • Принцип роботи генератора
 • Схема генератора ВАЗ 2107
 • Схема підключення інжекторних двигунів
 • Перевірка роботи генератора

Генератор - механізм, який перетворює механічну енергію в електричну. Генератор має вал, на який насаджений шків, через який і отримує обертання від колінчастого вала двигуна.

Принципова електрична схема генератора авто

 1. Акумуляторна батарея
 2. Вихід генератора "+"
 3. вмикач запалювання
 4. Лампа-індикатор справності генератора
 5. помехоподавляющий конденсатор
 6. Позитивні діоди силового випрямляча
 7. Негативні діоди силового випрямляча
 8. «Маса» генератора
 9. Діоди обмотки збудження
 10. Обмотки трьох фаз статора
 11. Харчування обмотки збудження, опорна напруга для регулятора напруги
 12. Обмотка збудження (ротор)
 13. Регулятор напруги

Автомобільний генератор використовують для харчування електроспоживачів, таких як: система запалювання, бортовий комп'ютер, автомобільна світлотехніка, система діагностики, а також є можливість заряджати автомобільний акумулятор. Потужність генератора легкового автомобіля становить приблизно 1 кВт. Автомобільні генератори досить надійні в роботі, тому що забезпечують безперебійну роботу великій кількості приладів в автомобілі, а тому і вимоги до них відповідні.

пристрій генератора

Пристрій автомобільного генератора має на увазі наявність власного випрямляча і регулюючої схеми. Генеруюча частина генератора за допомогою нерухомої обмотки (статора) виробляє трифазний змінний струм, який далі випрямляється серією з шести великих діодів і вже постійний струм заряджає акумулятор. Змінний струм активується обертовим магнітним полем обмотки (навколо обмотки збудження або ротора). Далі струм через щітки і кільця ковзання подається на електронну схему.

пристрій генератора

Пристрій генератора: 1.Гайка. 2.Шайба. 3.Шків. 4.Передняя кришка. 5.Дістанціонное кільце. 6.Ротор. 7.Статор. 8.Задняя кришка. 9.Кожух. 10.Прокладка. 11.Защітная втулка. 12.Випрямітельний блок з конденсатором. 13.Щеткодержатель з регулятором напруги.

Розташовується генератор в передній частині двигуна автомобіля і запускається за допомогою колінчастого валу. Схема підключення та принцип роботи генератора автомобіля однаковий для будь-яких автомобілів. Є звичайно деякі відмінності, але вони, як правило, пов'язані з якістю виготовленого товару, потужністю і компонуванням вузлів в моторі. У всіх сучасних автомобілях встановлюють генераторні установки змінного струму, які включають не тільки сам генератор, а й регулятор напруги. Регулятор рівносильно розподіляє силу струму в обмотці збудження, саме за рахунок цього і відбувається коливання потужності самої генераторної установки в той момент, коли напруга на силових клемах виходу залишається незмінним.

Нові автомобілі найчастіше обладнані електронним блоком на регуляторі напруги, тому бортовий комп'ютер може контролювати величину навантаження на генераторну установку. У свою чергу на гібридних автомобілях генератор виконує роботу стартер-генератора, аналогічна схема використовується і в інших конструкціях системи стоп-старт.

Принцип роботи генератора авто

принцип роботи генератора

Схема підключення генератора ВАЗ 2110-2115

Схема підключення генератора змінного струму включає такі складові:

 1. Акумулятор.
 2. Генератор.
 3. Блок запобіжників.
 4. Ключ запалювання.
 5. Приладова панель.
 6. Випрямний блок і додаткові діоди.

Принцип роботи досить простий, при включенні запалювання плюс через замок запалювання йде через блок запобіжників, лампочку, діодний міст і виходить через резистор на мінус. Коли лампочка на приладовій панелі зажевріла, далі плюс йде на генератор (на обмотку збудження), далі в процесі запуску двигуна шків починає обертатися, також обертається якір, за рахунок електромагнітної індукції виробляється електрорушійна сила і з'являється змінний струм.

Найбільш небезпечним для генератора є замикання пластин теплоотводов, з'єднаних з «масою» і виведенням "+" генератора випадково потрапили між ними металевими предметами або провідними містками, утвореними забрудненням.

Далі в випрямний блок через синусоїду в ліве плече діод пропускає плюс, а в праве мінус. Додаткові діоди на лампочку відсікають мінуси і виходять тільки плюси, далі він іде на вузол приладової панелі, а діод, який там стоїть він пропускає тільки мінус, в результаті лампочка гасне і плюс тоді йде через резистор і виходить на мінус.

схема генератора

Принцип роботи автомобільного генератора постійного, можна пояснити так: через обмотку збудження починає текти невеликий постійний струм, який регулюється керуючим блоком і підтримується їм на рівні трохи більше 14 В. Більшість генераторів в автомобілі здатні виробляти як мінімум 45 ампер. Генератор працює на 3000 оборотах на хвилину і вище - якщо подивитися на співвідношення розмірів ременів вентиляторів для шківів, то воно по відношенню до частоти двигуна складе два або три до одного.

Щоб уникнути цього пластини та інші частини випрямляча генераторів частково або повністю покривають ізоляційним шаром. У монолітну конструкцію випрямного блоку тепловідводи об'єднуються в основному монтажними платами з ізоляційного матеріалу, армованими сполучними шинками.

Далі розглянемо схему підключення автомобільного генератора на прикладі автомобіля ВАЗ-2107.

Схема підключення генератора на ВАЗ 2107

Схема зарядки ВАЗ 2107 залежить від того, який застосовується тип генератора. Щоб зарядити акумуляторну батарею на таких авто, як: ВАЗ-2107, ВАЗ-2104, ВАЗ-2105, які стоять на карбюраторному двигуні, буде необхідний генератор типу Г-222 або його аналог з максимальним струмом віддачі в 55А. У свою чергу автомобілі ВАЗ-2107 у яких інжекторний двигун використовують генератор 5142.3771 або його прототип, який називається генератором підвищеної енергії, з максимальним струмом віддачі 80-90А. Також можна встановлювати більш потужні генератори з струмом віддачі до 100А. Абсолютно в усі види генераторів змінного струму вбудовуються випрямні блоки і регулятори напруги, вони, як правило, виготовлені в одному корпусі зі щітками або знімні і кріпляться на самому корпусі.

Схема зарядки ВАЗ 2107 має незначні відмінності в залежності від року виготовлення автомобіля. Найголовнішою відмінністю є наявність або відсутність контрольної лампи заряду, яка розташована на панелі приладів, також спосіб її підключення і наявність або відсутність вольтметра. Такі схеми в основному використовуються на карбюраторних автомобілях, тоді як на авто з інжекторними двигунами схема не змінюється, вона ідентична з тими автомобілями, які виготовлялися раніше.

Позначення генераторних установок :

 1. "Плюс" силового випрямляча: "+", В, 30, В +, ВАТ.
 2. "Маса": "-", D-, 31, B-, M, E, GRD.
 3. Висновок обмотки збудження: Ш, 67, DF, F, EXC, E, FLD.
 4. Висновок для з'єднання з лампою контролю справності: D, D +, 61, L, WL, IND.
 5. Висновок фази: ~, W, R, STА.
 6. Висновок нульової точки обмотки статора: 0, МР.
 7. Висновок регулятора напруги для приєднання його в бортову мережу, зазвичай до "+" акумуляторної батареї: Б, 15, S.
 8. Висновок регулятора напруги для харчування його від вимикача запалювання: IG.
 9. Висновок регулятора напруги для з'єднання його з бортовим комп'ютером: FR, F.
схема зарядки акумуляторної батареї ВАЗ-2107 з генератором типу 37.3701

Схема генератора ВАЗ-2107 тип 37.3701

 1. Акумуляторна батарея.
 2. Генератор.
 3. Регулятор напруги.
 4. Монтажний блок.
 5. Вимикач запалювання.
 6. Вольтметр.
 7. Контрольна лампа заряду акумуляторної батареї.

При включенні запалювання плюс від замку йде до запобіжника № 10, а потім вже надходить на реле контрольної лампи заряду акумуляторної батареї, потім йде до контакту і на висновок котушки. Другий висновок котушки взаємодіє з центральним висновком стартера, де з'єднуються всі три обмотки. Якщо контакти реле замикаються, то і контрольна лампа горить. При запуску двигуна генератор виробляє струм і на обмотках з'являється змінна напруга 7В. Через котушку реле проходить струм і якір починає притягатися, при цьому контакти розмикаються. Генератор № 15 через запобіжник № 9 пропускає струм. Аналогічно через генератор напруги щітки отримує харчування обмотка збудження.

Схема зарядки ВАЗ з інжекторними двигунами

Така схема ідентична схемами на інших моделях ВАЗів. Вона відрізняється від попередніх, способом збудження і контролю на справність генератора. Він може бути здійснений за допомогою спеціальної контрольної лампи і вольтметра на панелі приладів. Також через лампу заряду відбувається первісне порушення генератора в момент початку роботи. Під час роботи генератор працює "анонімно", тобто порушення йде безпосередньо з 30-го вивода.Когда включається запалювання, то харчування через запобіжник №10 йде на лампу зарядки в панелі приладів. Далі через монтажний блок надходить на 61-й висновок. Три додаткові діода забезпечують харчування регулятору напруги, а він в свою чергу передає його на обмотку збудження генератора. В цьому випадку контрольна лампа буде горіти. Саме в той момент,коли генератор буде працювати на обкладинках випрямного моста напруга буде набагато вище, ніж у акумуляторної батареї. В цьому випадку контрольна лампа не горітиме, тому що напруга з її боку на додаткових діодах буде нижче, ніж з боку обмотки статора і діоди закриються. Якщо під час роботи генератора контрольна лампа горить в підлогу напруження, то це може означати, що пробиті додаткові діоди.

Перевірка роботи генератора

Перевірити працездатність генератора можна декількома способами застосовуючи певні методи, наприклад: можна перевірити струм віддачі генератора, падіння напруги на дроті, який з'єднує струмовий висновок генератора з акумуляторною батареєю або перевірити регульоване напруга.

Для перевірки буде необхідний мультиметр, автомобільний акумулятор і лампа з припаяними проводами, дроти для підключення між генератором і акумулятором, а ще можна взяти дриль з відповідною голівкою, так як можливо доведеться крутити ротор за гайку на шківі.

Елементарна перевірка лампочкою і мультіметорм

Схема підключення: вихідна клема (В +) і ротор (D +). Лампу потрібно підключити між основним виходом генератора В + і контактом D +. Після цього беремо силові дроти і підключаємо "мінус" до мінусової клеми акумулятора і до маси генератора, "плюс" відповідно до плюса генератора і до виходу У + генератора. Закріплюємо на лещата і підключаємо.

"Масу" потрібно підключати в останню дуже, щоб не закоротити акумулятор.

Включаємо тестер в режим (DC) постійної напруги, чіпляємо один щуп на акумулятор до "плюса", другий також, але до "мінуса". Далі, якщо все в робочому стані, то повинна спалахнути лампочка, напруга в цьому випадку буде 12,4В. Потім беремо дриль і починаємо крутити генератор, відповідно лампочка в цьому момент перестане горіти, а напруга вже буде 14,9В. Після чого додаємо навантаження, беремо галогенну лампу H4 і вішаємо її на клему акумулятора, вона повинна спалахнути. Після чого в аналогічному порядку підключаємо дрель і напруга на вольтметрі буде показувати вже 13,9В. У пасивному режимі акумулятор під лампочкою дає 12,2В, а коли крутимо дрилем, то 13,9В.

схема перевірки генератора

Схема перевірки генератора

Строго не рекомендується :

 1. Проводити перевірку на працездатність генератора шляхом короткого замикання, тобто "на іскру".
 2. Допускати, щоб генератор працював без включених споживачів, також небажана робота при відключеному акумуляторі.
 3. З'єднання клеми "30" (в деяких випадках B +) з "масою" або клему "67" (в деяких випадках D +).
 4. Проводити зварювальні роботи кузова автомобіля при підключених проводах генератора і акумулятора.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found