Несправність датчика детонації: ознаки, причини, наслідки

Несправність датчика детонації призводить до того, що блок керування двигуном (ЕБУ) перестає виявляти процес детонації при згорянні паливної суміші в циліндрах. Така проблема виникає в результаті занадто слабкого або навпаки надто сильного вихідного сигналу. Як результат - на приладовій панелі загоряється лампочка "перевірте двигун", а поведінка автомобіля змінюється через умови роботи двигуна.

Несправність датчика детонації

зміст:

 • Принцип роботи датчика
 • ознаки несправності
 • причини поломки
 • На що впливає несправність
 • Як перевірити датчик детонації

Щоб розібратися з питанням несправностей датчика детонації необхідно розуміти принцип його роботи і виконувані ним функції.

Як працює датчик детонації

У двигунах автомобілів може використовуватися один з двох типів датчиків фіксують детонацію - резонансні і широкосмугові. Але оскільки перший вид вже застарів і зустрічається рідко, то опишемо роботу саме широкосмугових датчиків (ДД).

В основі конструкції широкосмугового ДД лежить п'єзоелемент, який при механічному впливі на нього (тобто, під час вибуху, яким, по суті, і є детонація) подає в електронний блок управління ток з певним напруженням. Датчик налаштований на сприйняття звукових хвиль в діапазоні від 6 Гц до 15 кГц. У конструкцію датчика входить також утяжелитель, який посилює механічний вплив на нього за допомогою збільшення сили, тобто, збільшує звукову амплітуду.

Подане датчиком на ЕБУ напруга через висновки коннектора обробляється електронікою і потім робиться висновок чи є в двигуні детонація, і відповідно, чи потрібно коригувати кут випередження запалювання, що допоможе її усунути. Тобто, датчик в даному випадку є лише "мікрофоном".

Ознаки несправності датчика детонації

При повному або частковому виході ДД з ладу проявляється несправність датчика детонації по одному із симптомів:

 • Тряска двигуна . При справних датчику і системі управління в двигуні цього явища бути не повинно. На слух появу детонації можна побічно визначити по металевому звуку, що виходить з працюючого двигуна (стук пальців). А зайва під час роботи двигуна тряска і ривки це перше за чим можна визначити несправність датчика детонації.
 • Зниження потужності або "тупість" двигуна які проявляються погіршенням розгону або зайвим підвищенням обертів на низьких швидкостях. Таке відбувається коли при неправильному сигналі ДД здійснюється мимовільна корегування кута запалювання.
 • Утруднений запуск двигуна , особливо «на холодну», тобто, при низьких температурах після тривалого простою (наприклад, вранці). Хоча цілком можливо така поведінка машини і при теплій температурі навколишнього повітря.
 • Підвищений витрата палива . Так як кут запалювання порушений, то і паливно повітряна суміш не відповідає оптимальним параметрам. Відповідно, виникає ситуація, коли двигун споживає більшу кількість бензину, ніж йому потрібно.
  • Фіксування помилок датчика детонації. Зазвичай причинами їх появи є вихід сигналу від ДД за межі допустимих меж, обрив його проводки або повний вихід датчика з ладу. Про появу помилок буде свідчити лампочка Check Engine на приладовій панелі.

Однак варто враховувати, що такі симптоми можуть вказувати і на інші поломки двигуна, в тому числі, інших датчиків. Рекомендується додатково вважати пам'ять ЕБУ на наявність помилок, які могли виникнути при некоректній роботі окремих датчиків.

Несправність кіл датчика детонації

Для того, щоб виявити несправності ДД більш точно, бажано скористатися електронними сканерами помилок електронного блоку управління. Тим більше якщо на приладовій панелі засвітилася контрольна лампа "чека".

Кращим пристроєм для цього завдання буде Scan Tool Pro Black Edition - недорогий пристрій корейського виробництва з великим функціоналом працює з протоколом передачі даних OBD2 і сумісний з більшістю сучасних авто, а також програмами для смартфона і комп'ютера (з модулем Bluetooth або Wi-Fi).

Необхідно вважати чи є одна з 4-х помилок датчика детонації і помилки по датчикам ДМРВ, лямбда або температури ОЖ, а потім переглянути показники в реальному часі за кутом випередження і складу паливної суміші (помилка по датчику ДД вискакує при значному збідненості).

Сканер Scan Tool Pro , завдяки 32-х розрядному чіпу, а не 8-ми, як у аналогів, дозволить не просто вважати і скинути помилки, а дивитися за показниками датчиків і коригувати параметри роботи двигуна. Також цей пристрій стане в нагоді при перевірці роботи коробки передач, трансмісії або допоміжних систем ABS, ESP і т.д. на вітчизняних, азіатських, європейських і навіть американських авто.

Найчастіше помилка р0325 "Обрив в ланцюзі датчика детонації" вказує на проблеми в проводці. Це може бути обрив проводів або, що частіше, що окислюються контакти. Потрібно виконати профілактику роз'ємів на датчику. Іноді помилка p0325 виникає через те, що ремінь ГРМ проскакує на 1-2 зуба.

Помилка P0328 "Високий рівень сигналу датчика детонації" найчастіше свідчить про проблему з високовольтними дротами. Зокрема, якщо на них або п'єзоелементі пробиває ізоляція. Аналогічно зазначена помилка може виникнути і через те, що ремінь ГРМ перескочив на пару зубів. Для діагностики потрібно перевірити мітки на ньому і стан шайб.

Помилки р0327 або р0326, як правило, формуються в пам'яті ЕБУ через низький сигналу від датчика детонації. Причина може полягати в поганому контакті від нього, або слабкому механічному зіткненні датчика з блоком циліндрів. Для усунення помилки можна спробувати обробити засобом WD-40 як згадані контакти, так і сам датчик. Також важливо перевірити момент затягування кріплення датчика, оскільки цей параметр критично важливий для його роботи.

В цілому, можна відзначити, що ознаки несправності датчика детонації дуже схожі з симптомами, характерними для пізнього запалювання адже ЕБУ, в цілях безпеки для мотора намагається автоматично робити максимально пізнім, так як це виключає руйнування мотора (якщо кут занадто ранній, то крім того що виникає детонація, не тільки падає потужність, а й з'являється ризик прогорання клапанів). Так що в цілому можна зробити висновок що це основна прикмета точно такі ж як і при невірної установки кута випередження запалювання.

Причини несправності датчика детонації

Що стосується причин, за якими виникають проблеми з датчиком детонації, то до них належать такі поломки:

 • Порушення механічного контакту між корпусом датчика і блоком двигуна . Як показує практика, це є найбільш поширеною причиною. Зазвичай сам датчик має круглу форму з кріпильним отвором посередині, через яке за допомогою болта або шпильки кріпиться на своєму посадковому місці. Відповідно, якщо в різьбовому з'єднанні зменшується момент затяжки (послаблюється притискання ДД до двигуна), то згодом на датчик не надходять звукові механічні коливання з блоку циліндрів. Для того щоб усунути подібну поломку досить затягнути згадане різьбове з'єднання, або замінити кріпильний болт на кріпильну шпильку, оскільки вона більш надійна і забезпечує щільне механічне поєднання.
 • Проблеми з проводкою датчика . В даному випадку можуть бути різні проблеми, наприклад, замикання живлячої або сигнального проводу на «масу», механічне пошкодження дроти (особливо в місцях його вигину), пошкодження внутрішньої або зовнішньої ізоляції, обрив всього проводу або його окремих жив (живить, сигнального), порушення екранує обплетення. У разі проблема вирішується відновленням або заміною його проводки.
 • Поганий контакт в місці підключення . Така ситуація іноді трапляється в разі, якщо, наприклад, зламана пластмасова клямка в місці приєднання контактів датчика. Іноді в результаті трясіння контакт просто порушується, і відповідно, сигнал від датчика або харчування на нього просто не доходять до адресата. Для ремонту можна спробувати замінити фішку, поправити контакт, або іншим механічним методом спробувати з'єднати дві колодки з контактами.
 • Повний вихід датчика з ладу . Сам по собі датчик детонації - пристрій досить просте, тому ламатися там особливо нічому, відповідно, і виходить з ладу він досить рідко, але буває і таке. Ремонту датчик не підлягає, тому в разі повної поломки необхідно виконати його заміну на новий.
 • Проблеми з електронним блоком управління . У ЕБУ як і будь-якому іншому електронному пристрої можуть трапляться програмні збої, що призводить до некоректного сприйняття інформації від ДД, і відповідно, прийняття блоком некоректних рішень.
Цікаво, що в разі, коли автовласник звертається в автосервіс зі скаргами на роботу датчика детонації, деякі недобросовісні майстри відразу пропонують замінити його на новий. Відповідно, взяти з клієнта більше грошей. Замість цього можна спробувати підтягнути момент на різьбовому кріпленні датчика і / або замінити болт на шпильку. У багатьох випадках це допомагає.

На що впливають несправності датчика детонації

Чи можна їздити з несправним датчиком детонації? Це питання цікавить автолюбителів, вперше зіткнулися з даною проблемою. У загальних рисах відповідь на це питання можна сформулювати так - в короткостроковій перспективі автомобілем користуватися можна, однак при найближчій же можливості необхідно провести відповідні діагностику і усунути проблему.

Адже за принципом роботи ЕБУ коли виникає несправність датчика детонації палива, то автоматично встановлюється пізнє запалювання щоб виключити пошкодження деталей поршневої групи при виникненні реального детонірованія при згорянні паливної суміші. Як результат - піднімається витрата палива і значно падає динаміка яка особливо стане помітною при підвищенні оборотів.

Що буде якщо відключити датчик детонації повністю?

Деякі автовласники і зовсім намагаються відключити датчик детонації так як при нормальних умовах експлуатації і заправці хорошим паливом може здаватися непотрібним. Однак це не так! Оскільки детонірованія виникає не тільки через поганий палива і проблем зі свічками, компресією і пропусками запалювання. Тому якщо відключити датчик детонації то наслідки можуть бути наступними:

 • швидкий вихід з ладу (пробою) прокладки ГБЦ з усіма витікаючими наслідками;
 • прискорений знос елементів циліндропоршневої групи;
 • тріщина головки блоку циліндрів;
 • прогорание (повне або часткове) одного або декількох поршнів;
 • вихід з ладу перемичок між кільцями;
 • вигин шатуна;
 • підгоряння тарілок клапанів.

Це обумовлено тим, що при виникненні цього явища електронний блок управління не робитиме заходів щодо її усунення. Тому ні в якому разі не потрібно відключати його і ставити перемичку з опору адже це загрожує дорогим ремонтом.

Як визначити несправність датчика детонації

При прояві перших ознак відмови ДД, цікавить логічне запитання - як перевірити і визначити несправність датчика детонації. В першу чергу необхідно сказати, що перевірка датчика детонації можлива не знімаючи його з блоку циліндрів, так після демонтажу з посадкового місця. Причому спочатку краще зробити кілька тестів коли датчик прикручений до блоку. Коротенько процедура виглядає так:

 • встановити обороти холостого ходу на рівень приблизно 2000 оборотів в хвилину;
 • якимось металевим предметом (маленьким молотком, гайковим ключем) нанести один-два удари несильних (!!!) по корпусу блоку циліндрів в безпосередній близькості від датчика (можна легенько вдарити безпосередньо по датчику);
 • якщо обороти двигуна після цього впали (це буде чутно на слух), - значить, датчик справний;
 • обороти залишилися на колишньому рівні - необхідно виконати додаткову перевірку.

Для перевірки датчика детонації автолюбителю знадобиться електронний мультиметр, здатний вимірювати значення електричного опору, а також постійної напруги. Найкращий варіант перевірки - за допомогою осцилографа. Знята з його допомогою діаграма роботи датчика явно покаже - працездатний він чи ні.

Але так як рядовому автолюбителю доступний лише тестер, то досить перевірити показання опору які видає датчик при постукуванні. Діапазон зміни опору знаходиться в межах 400 ... 1000 Ом. Також в обов'язковому порядку необхідно провести елементарну перевірку цілісності його проводки - чи немає обриву, пошкодження ізоляції або короткого замикання. Без допомоги мультиметра при цьому також не обійтися.

Якщо ж перевірка показала що датчик детонації палива справний, а помилка про вихід сигналу датчика за межі допустимого діапазону, то можливо варто шукати причину не в самому датчику, а в роботі двигуна або коробки передач. Чому? У всьому винні звуки і вібрація яку ДД може сприймати як детонірованія палива і невірно коригувати кут запалювання!

Додаткові матеріали по темі:

 • Датчик детонації: пристрій, функції та призначення
 • Як перевірити датчик детонації за допомогою сканера?
 • Способи перевірки датчика детонації

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found