Використання кондиціонера в машині взимку. Чи можна включати, навіщо і як правильно

Так чи можна включати кондиціонер в машині взимку, коли на вулиці морози? Цим питанням задаються водії які чули рада про те, що для продовження його терміну служби необхідно періодично запускати дану систему. Правильна відповідь - не тільки можна, а й треба. Але є нюанси.

Наприклад, кондиціонер в мороз може просто не включитися. І тоді виникає у автовласника ще ряд інших питань, пов'язаних з роботою системи кондиціонера в зимову пору року. Всі деталі - в нашій статті.

зміст:

  • Навіщо включати кондиціонер взимку?
  • Чому кондиціонер може не включитися
  • Як кондиціонер допомагає при запотіванні

Навіщо взимку включають в машині кондиціонер?

Будь-який експерт по автокондиціонеру вам скаже - включати кондиціонер взимку в машині потрібно. І керівництва користувачів різних моделей автомобілів це підтвердять. Але навіщо це робити?

Схема роботи системи кондиціонування повітря в салоні автомобіля

Справа в тому, що в системі кондиціонування використовується спеціальне компресорне масло. Воно необхідне для змащування деталей компресора і всіх гумових ущільнень системи. Якби його не було, що труться деталі в компресорі просто тоді заклинило. Однак саме масло не циркулює всередині системи самостійно, воно розчинено у фреоні, який є його переносником.

В результаті якщо ви не включаєте кондиціонер тривалий час (наприклад, кілька місяців поспіль, з осені і до самого літа), перший час при запуску після простою компресор буде працювати "на суху". Такий режим може привести до виходу з ладу або просто істотно скоротити його ресурс. І чим довше система простоювала - тим довше потрібно маслу, щоб знову змастити всі елементи системи. Тим більше "убивається" компресор.

Працюючи без змащення, деталі компресора стираються і металевий пил осідає в системі. Промити і вичистити її практично неможливо - вона назавжди залишається всередині і буде повільно вбивати навіть новий компресор.

А подивившись на його вартість, міняти цю деталь не захочеться нікому (для Пріори - 9000 рублів, для Lacetti - 11 000 рублів, Ford Focus 3 - 12 000 рублів). Тому змазування системи є основною причиною навіщо потрібно включати кондиціонер взимку в машині. Ось тільки використання кондиціонера в зимовий час має бути правильним інакше ви не зможете його включити влітку.

Але крім зносу самого компресора, без змащення страждають і гумові ущільнення. А якщо розсохнуться вони - почне витікати і випаровуватися фреон. Залити новий не так дорого, як замінити компресор, але це теж кілька тисяч рублів. Причому витрати ще й не окупляться, бо якщо не знайти і не усунути причину протікання, фреон знову вийде з системи і гроші будуть в прямому сенсі викинуті на вітер.

У деяких статтях можна знайти інформацію, що не потрібно включати кондиціонер на сучасних автомобілях, тому що у них компресор не має електромагнітної муфти, яка закисает, і якої власне і потрібно мастило. Але це не пов'язані між собою факти - відсутність муфти, яка знаходиться зовні компресора, не скасовує необхідності змащування тертьових деталей всередині компресора.

Плутанину в питанні "чи можна включати кондиціонер в машині взимку" вносять кілька факторів.

  1. У мануалах нічого не пишуть про те що запускати кондиціонер потрібно при плюсовій температурі навколишнього повітря - ніхто так і не знайшов відповіді чому це не вказують.
  2. Компресори більшості автомобілів, вироблених після 2000 року, обертаються круглий рік і називаються всепогодними. Робота компресора на підвищення тиску і змикання муфти і шківа відбувається всередині конструкції - тому визначити, що він дійсно "заробив" складно і це ускладнює розуміння "включається кондиціонер взимку".
  3. Навіть при вимкненому компресорі, в салоні загоряється лампа АС - з цим спробуємо розібратися окремо.

Як часто потрібно включати кондиціонер взимку?

Єдиної рекомендації немає. Середнє значення - один раз в 7-10 днів на 10-15 хвилин. Найкраще пошукати цю інформацію в керівництві по експлуатації конкретного автомобіля. І взагалі це єдине надійне джерело інформації, за який автовиробник відповідає головою і ризикує можливими судовими позовами. Навіть якщо ви сумніваєтеся чи можна включати кондиціонер в машині взимку, подивіться що написав виробник. Коли в ньому сказано "включати", то включайте і не бійтеся про те що буде якщо включити кондиціонер в машині взимку. Якщо такої інформації немає - остаточний вибір за вами. Однак пам'ятайте про всіх тих аргументах, що були наведені вище.

Чому взагалі можуть виникнути сумніви, адже мастило системі потрібна? Насправді в мороз кондиціонер не запускається! Так, навіть якщо на панелі горить лампочка А / С. Щоб його включити, потрібні певні умови.

Чому кондиціонер взимку не включається

Система кондиціонування всіх автомобілів, незалежно від віку і конструкції, не включаються при низьких температурах. У кожного автовиробника свої настройки при якій температурі не працює кондиціонер в машині, але більшість вкладається в загальний діапазон від -5 ° С до + 5 ° С. Ось дані, зібрані журналістами видання "За кермом" у автовиробників в Росії в 2019 році.

Марка авто Мінімальна температура функціонування компресора
BMW +1 ° C
Haval -5 ° C
Kia +2 ° C
MPSA (Mitsubishi-Peugeot-Citroen) +5 ° C
Nissan -5 ...- 2 ° C
Porsche +2 ... + 3 ° C
Renault +4 ... + 5 ° C
Skoda +2 ° C
Subaru 0 ° C
Volkswagen +2 ... + 5 ° C

Що це означає? У конструкції системи є датчик тиску фреону, який в першу чергу запобігає аварійну ситуацію з високим рівнем тиску. Грубо кажучи, він стежить, щоб компресор не "перекачав". Але у нього є і рівень мінімального тиску, нижче якого він вважає, що фреону в системі немає взагалі і теж не дає включити компресор.

У цей момент працює елементарна фізика - чим нижче температура за бортом, тим нижче тиск в системі. В якийсь момент (індивідуальний для кожного автовиробника) датчик відключає можливість включення кондиціонера. Це захисний механізм, який береже компресор від роботи в умовах низького тиску.

Чому ж кондиціонер все ж може включитися через якийсь час після запуску двигуна і виходу на робочу температуру. Жоден автовиробник не повідомляє про налаштування роботи своїх систем кондиціонування і клімат-контролю. Але логічно припустити, що компресор нагрівається в підкапотному просторі автомобіля до мінімально необхідного рівня і датчик тиску дозволяє запуск.

Але навіть в такій ситуації кондиціонер може швидко вимкнутися, буквально через 10 секунд після включення. Тут в справу вступає датчик температури випарника - якщо він фіксує ризик обмерзання деталі через низьку температури навколо, система знову вимкнеться.

Як включати кондиціонер взимку в машині

Так чи включати взимку кондиціонер в машині, якщо він все одно не запускається? Так, включати, щоб прогнати масло, і щоб це зробити, є такі варіанти:

  • в добре прогріти автомобіль, включиться коли торпедо в салоні вже тепла;
  • включати в будь-якому теплому приміщенні: опалювальний гараж, теплий бокс, закритий паркінг, автомийка (до речі, багато автовласників рекомендують саме мийку).

В такому випадку ви точно зможете включати автомобільний кондиціонер взимку і навіть проконтролювати його роботу. На старих компресорах з електромагнітною муфтою це просто зрозуміти, тому що при включенні відбувається клацання - це муфта зачіпається зі шківом. У сучасних системах клімат-контролю зрозуміти, що кондиціонер працює можна тільки в теплому боксі, через час перевіривши яке повітря йде з повітропроводів або спостерігаючи за оборотами по тахометрі - вони повинні збільшиться.

Як кондиціонер допомагає при запотіванні

Боротьба з запотівання

Ще одна причина навіщо взимку включати кондиціонер в машині - це боротьба з запотівання скла. Будь-який водій знає - якщо в холодну пору року починають потіти скла, потрібно включати кондиціонер і грубку одночасно, направляти потоки повітря на лобове скло і проблема буде швидко усунена. Більш того, в сучасних автомобілях з системами клімат-контролю, якщо ви вручну переведіть потоки повітря на лобове скло, кондиціонер включиться примусово. Точніше загориться кнопка АС. Повітря осушується, запотівання забирається.

Навесні і восени, а точніше при температурах від 0 до + 5 ° C, коли ви вмикаєте кондиціонер, він запускається і подає охолоджене вологе повітря на випарник. Там волога конденсується, повітря осушується і подається на радіатор грубки. В результаті тепле сухе повітря подається в салон і допомагає нагріти скло, вбирає в себе вологу і усуває запотівання.

А ось взимку не все так однозначно. Проблема в тому, що якщо копнути в фізику процесу, то осушення повітря на випарнику кондиціонера можливо тільки при плюсовій температурі.

Схема роботи системи при видаленні запотівання скла використовуючи кондиціонер взимку

У мороз волога на випарнику не може конденсуватися, тому що на нього потрапляє забортний повітря і вона просто-напросто буде перетворюватися в лід. У цьому моменті багато водіїв заперечать "а ось я в мороз включаю обдув на лобове скло, включаю грубку і А / С (або воно включається саме) і запітніння як рукою знімає". Ще одна поширена ситуація - взимку в пробці включається рециркуляція салонного повітря, щоб не дихати вихлопними газами в забортної повітрі, і вікна відразу ж запотівають. Включення кондиціонера допомагає усунути цей неприємний ефект.

Як працює кондиціонер влітку і взимку.

Це правда і це можна пояснити наступним чином. В режимі рециркуляції при вимкненому кондиціонері вологий забортний повітря не осушується на випарнику, а підігрітим потрапляє в салон, де знову конденсується. Коли в салоні радіатор грубки нагріє повітря до плюсових температур, в випарнику кондиціонера починається звичайний процес кипіння. При цьому нагрітий салонний повітря активно вбирає в себе вологу, яку залишає на випарнику кондиціонера.

Більш детально ці процеси описані в відео.

Так що взимку не варто боятися включати кондиціонер. Завдати шкоди системі не дасть електроніка - кондиціонер просто не включиться. А коли виникнуть умови для його роботи - він запрацює самостійно. І працює кондиціонер дійсно допоможе усунути запотівання вікон.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found