Як користуватися ареометром для перевірки електроліту акумулятора і антифризу. Інструкція з виміру щільності

Ареометр - це прилад, що вимірює щільності рідин. Автовласники можуть застосовувати його в двох випадках. Перший - для перевірки щільності електроліту, щоб дізнатися про стан АКБ. Другий - дізнатися щільність антифризу. Від цього параметра залежить температура замерзання охолоджуючої рідини.

Як правильно користуватися ареометром

Ареометри для електроліту і антифризу можуть бути як універсальними, так і окремими приладами. При обслуговуванні автомобіля своїми руками ви повинні знати як правильно користуватися кожним з них в тому або іншому випадку.

зміст

 • Що це за прилад і як користуватися ареометром
 • Як правильно перевірити щільність ареометром
 • Як виміряти ареометром щільність акумулятора
 • Як ареометром перевірити антифриз

Як користуватися ареометром і навіщо він потрібен?

Ареометр працює на основі принципу Архімеда. Його застосовують, щоб дізнатися щільність будь-яких рідин. Залежно від того, який матеріал перевіряється, всередині приладу наноситься відповідна шкала. Для автовласника головне розібратися з показаннями шкали відповідає за щільність антифризу і електроліту. Ці дві рідини з різною щільністю, тому їм потрібні різні шкали для вимірювань.

Більшість автомобільних ареометрів універсальні - в них просто нанесені дві окремі шкали. Але існують і прилади для кожної з рідин.

Приклад ареометра з трьома шкалами

Щільності електроліту АКБ і антифризу вимірюються в г / см ³, тому найчастіше шкала проградуірована саме в цих одиницях. Але іноді прилади можуть бути розмічені і в кг / м³. Також в деяких пристроях шкала для антифризу може бути відразу розмічена в градусах Цельсія, які вказують температуру замерзання рідини. Якщо немає, потрібно користуватися таблицею залежності температури від щільності, яку ви знайдете нижче, у відповідному розділі.

Сам по собі ареометр складається з тонкої скляній або пластикової трубки, запечатаній з обох сторін, і з градуйованою шкалою всередині. Один кінець трубки має форму кулі або цибулини і в ньому знаходиться вантаж з дрібною металевою дробу. Вантаж змушує прилад плавати вертикально в рідини як поплавок.

Для зручності роботи з небезпечними рідинами, кращі автомобільні ареометри мають більш безпечну конструкцію. У них є другий циліндр (скляний або пластиковий), який виконує роль колби - використовуючи грушу в нього набирається рідина для вимірювання, а всередині його вже сам ареометр. В результаті ареометр плаває всередині колби, не торкаючись її стінок, і вимірює щільність речовини. Груша дозволяє також безпечно повернути набрану рідину назад, в АКБ або розширювальний бачок антифризу. Також така конструкція дозволяє виміряти щільність рідин, в які технічно складно помістити ареометр.

Існують цифрові ареометри, але вони рідко використовуються автовласниками, тому що в рази дорожче аналогових приладів.

У деяких джерелах цифрові ареометри називаються рефрактометрами. Це в корені неправильно - рефрактометр це принципово інший прилад, який для вимірювань використовує показник заломлення світла в середовищі. Хоча цим приладом теж можна ефективно вимірювати щільність електроліту і температуру замерзання антифризу. Купуючи ареометр, вибирайте прилад зі шкалою максимального розміру. Чим більше шкала, тим більше ділення і тим простіше вам буде проводити вимірювання. А для того ж електроліту важливі кожні 0,01 г / см³. При виборі матеріалу з якого він буде зроблений врахуйте, що пластик може мутнеть згодом, зате він безпечний в роботі. Скло дозволяє більш чітко виконувати вимірювання, але вимагає уважності і дбайливого зберігання, щоб не розбити прилад.

Як міряти ареометром

Спочатку стисніть грушу ареометра і помістіть прилад в рідину. Плавно відпускаючи грушу, наповніть колбу вимірюваним речовиною. Трохи покрутіть ареометр, щоб видалити бульбашки повітря. Тримайте прилад вертикально і дочекайтеся поки ареометр всередині зупиниться на одному місці. Важливо, щоб при цьому він не торкався стінок колби! Відмітка, на якій рівень рідини збігається зі шкалою ареометра - і є значення щільності цієї рідини.

Вимірювання щільності ареометром важливо проводити при температурі близько 20 градусів. Якщо температура вимірюваного речовини відрізняється, то потрібно скорегувати показання, відповідно до таблиці нижче.

Температура вимірюваної рідини, ° C -20 ° С -10 ° С 0 ° С 10 ° С 20 ° С 30 ° С 40 ° С
величина поправки Для електроліту, г / см³ -0,035 -0,025 -0,014 -0,007 0 +0,007 +0,014
Для антифризу, ° С +27 +21 +12 +5 0 -7 -12

Якщо у вас залишилися питання як користуватися ареометром, подивіться ці відео:

Для чого потрібен ареометр і як ним користуватися

Важливо враховувати, що на точність вимірювань ареометра впливає кілька чинників.

 1. Чистота - всі компоненти приладу повинні бути чистими, особливо колба і шкала. Тому прилад потрібно ретельно промивати після кожного використання.
 2. Температура - краще щоб ареометр і вимірюється рідина були однакової температури з навколишнім середовищем (ідеально, якщо це 20 ° С). Це запобіжить зміна щільності під час тестування і свідчення будуть більш точними.
 3. Конструкція приладу - зовнішній посудину повинен мати діаметр на 2-2,5 сантиметра більше самого вимірювального елемента, щоб ареометр міг вільно плавати в рідини не торкаючись стінок. Ареометр, що стосується колби, видає некоректні вимірювання.

Як користуватися ареометром для акумулятора

Крім універсальних ареометрів з грушею, для електролітів використовуються окремі прилади, тільки для цієї рідини. Це такі моделі як Вимпел АР-02 5002, Heyner Premium 925 010, JTC 1 041, Оріон АР-2, Sparta 549125.

Орієнтування по колірній розмітці ареометра

Часто у ареометрів крім звичайної шкали є ще і колірна розмітка - наприклад, зелений позначає нормальний рівень, червоний - дуже низький, і т.п.

Автомобільний ареометр дозволяє виміряти щільність електроліту АКБ і таким чином визначити що робити далі: або скільки потрібно долити води, або скільки додати кислоти.

У випадку з електролітом вимірювання ускладнюються його прозорістю. Тому краще спочатку опустити очей нижче поверхні електроліту, а потім повільно піднімати погляд до тих пір, поки поверхня у вигляді еліпса не стане прямою лінією. Точка, в якій знаходиться лінія на шкалою ареометра і буде показанням ареометра.

Перевірка щільності акумулятора ареометром в домашніх умовах

Процес правильного використання ареометра для вимірювання щільності електроліту в автомобільному акумуляторі.

Алгоритм дій для вимірювання щільності електроліту ареометром з грушею наступний:

 1. Батарея повинна відстоятися близько 6 годин, а електроліт всередині досягти кімнатної температура, близько 20 ° С.
 2. Відкрутіть пробки АКБ.
 3. Опустіть ареометр в першу банку і наберіть електроліт.
 4. Дочекайтеся поки ареометр перестане рухатися і запишіть результат вимірювань.
 5. Повторіть процедуру для кожної банки.
 6. За результатами вимірювань прийміть рішення скільки долити води. Інструкція - тут.

Залежність рівня зарядки від щільності електроліту - в таблиці нижче.

відсоток зарядженості Щільність електроліту, г / cм3 Напруга акумулятора, В
100% 1,28 12,7
80% 1,245 12,5
60% 1,21 12,3
40% 1,175 12,1
20% 1,14 11,9
0% 1,10 11,7
Пам'ятайте, що електроліт містить кислоту, тому важливо дотримуватися всіх правил техніки безпеки. Працюйте в рукавичках, виключіть потрапляння електроліту на шкіру, одяг та інші поверхні.

Як користуватися ареометром для акумулятора з паличками

Як виглядає ареометр з паличками всередині

Існують також ареометри особливої ​​конструкції - з "паличками" всередині. Сенс їх роботи в тому, що при наповненні ємності електролітом спливає пластикова паличка, яка відповідає певній щільності. Маркування нанесена на корпус, навпроти кожної палички (поплавка).

Але судячи з відгуків, це не дуже надійний в роботі прилад - палички спливають не завжди або спливають відразу кілька з них на різну висоту (найлегша вище всіх). Через що важко зорієнтуватися яка ж насправді щільність перевіряється електроліту.

Щоб правильно перевірити щільність таким ареометром потрібно не поспішає. Набравши електроліт в колбу, почекайте секунд 10. Коли вимірювання відбувається на межі щільності останньої спливаючій палички, то вона спливає з запізненням.

Є правда кілька варіантів такого ареометра для акумулятора з смужками, один з кольоровими (від білої - 1.19 і до зеленої - 1.27 і далі червоної і коричневої, коли щільність вище ніж треба ), а другий з поплавками однакового кольору. Вони спливають не по одній, а відразу кілька ( якщо чотири спливає то нормальна щільність ).

Як виміряти щільність антифризу ареометром

Одна з важливих характеристик антифризу - це його температура замерзання, яка актуальна для роботи охолоджувальної системи взимку. Температура замерзання залежить від щільності, а точніше від питомої ваги етиленгліколю (або пропіленгліколю) в складі охолоджуючої рідини. Ареометр дозволяє визначити щільність речовини і визначити при якій температурі антифриз замерзне.

Таблиця взаємної залежності цих двох параметрів представлена ​​в таблиці нижче.

Щільність антифризу, г / см³ Температура замерзання антифризу, ° С
1,115 -12
1,113 -15
1,112 -17
1,111 -20
1,110 -22
1,109 -27
1,106 -29
1,099 -48
1,093 -58
1,086 -75
1,079 -55
1,073 -42
1,068 -34
1,057 -24
1,043 -15

Процес вимірювання щільності охолоджуючої рідини за допомогою ареометра

Алгоритм вимірювань щільності антифризу ареометром наступний:

 1. Після того як двигун автомобіля повністю охолонув, відкрийте розширювальний бачок охолоджуючої рідини.
 2. Ареометром відберіть антифриз для проби. Занесіть прилад в приміщення для вимірювань. Температура ареометра, рідини і навколишнього повітря повинна бути близька до 20 ° С. Якщо температура відрізняється вам доведеться додатково скористатися коригуючими даними в таблиці з поправками.
 3. Підніміть прилад вертикально, дочекайтеся поки ареометр всередині перестане рухатися і не стосуватиметься країв колби.
 4. Визначте результат згідно градуювання на шкалі.

Користуватися шкалою ареометра можна різному, в залежності від того яка на ній нанесена розмітка. Якщо ваш ареометр розмічений в г / см ³, то запишіть результат вимірювань і по таблиці визначте температуру замерзання антифризу. Якщо ж на ареометрами немає показника щільності, а тільки колірна розмітка з градусами Цельсія, то просто зафіксуйте підсумковий результат.

Пам'ятайте, що в основі більшості антифризів використовується токсичний для людини етиленгліколь. Тому проводите виміру в добре провітрюваних приміщеннях. Також при тривалому впливі на шкіру ця речовина може викликати роздратування - тому уникайте таких ситуацій і працюйте в рукавичках. Щільність антифризу ніяк не дає судити про його якість або стан - таке вимір дозволяє визначити виключно температуру замерзання. Тому як правило такі знання потрібно якщо ви розбавляєте концентрат антифризу з дистильованою водою для подальшої заливки в систему охолодження.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found