Гальмівна рідина класу ДОТ 4 яка вона? Характеристики, відміну, сумісність з ТЖ DOT 3, DOT 5 і DOT 5.1

Гальмівна рідина має дуже серйозні вимоги до стандартів, оскільки чітке спрацьовування гальм залежить не тільки від гальмівних колодок, а й в першу чергу саме від стану рідини в гальмівній системі. В процесі експлуатації її властивості погіршуються, тому ТЖ вимагає періодичної заміни.

Безпечне керування автомобілем підкріплено безпекою і стабільною роботою гальм

Гальмівні рідини прийнято класифікувати відповідно до норм транспортного міністерства США (Department of Transportation), що, у скороченій абревіатурі, буде звучати як DOT. Класифікаційними показниками ТЖ є температура кипіння і в'язкість. Класи гальмівної рідини отримували своє маркування департаменту, який її зробив, внаслідок чого, виникли такі загальноприйняті класи як: DOT-3, DOT-4, DOT-5 і DOT-5.1. DOT 4 найбільш часто застосовується в гальмівній системі різних автомобілів, саме тому ми і хочемо приділити таку увагу гальмівної рідини ДОТ 4, написавши цілу статтю.

Розберемо такі питання як:

 • Технічні характеристики ДОТ 4
 • Відмінність DOT-4 від DOT 3, DOT 5, DOT 5.1
 • Сумісність ТЖ DOT 4 і з іншими
 • Термін служби ТЖ
 • Яка гальмівна рідина ДОТ 4 краще

Технічні характеристики ДОТ 4

Основу всіх гальмівних рідинах крім DOT 5 (застосовується силікон) складають поліетиленгліколі і поліефіри борної кислоти. Основні фізико-хімічні характеристики DOT 4 і інших гальмівних рідин, які визначають якість:

 • в'язкість;
 • Температура кипіння;
 • антикорозійність;
 • гігроскопічність.
Температура кипіння гальмівної рідини

Мінімальна температура кипіння гальмівної рідини

Залежність в'язкості гальмівної рідини DOT-3, DOT-4, DOT-5, DOT-5.1 в залежності від температури

Графік в'язкості ТЖ DOT-3, DOT-4, DOT-5 і DOT-5.1 в залежності від температури

В'язкість ТЖ DOT-4 має бути щодня понад 750 мм2 / с, але не більше 1800. Вона відповідає за якість роботи гальм. Чим нижче в'язкість, тим швидше передається гальмівне зусилля.

За стандартами, температура закипання гальмівної рідини ДОТ 4 - не нижче 250 ° C (якщо нова без вологи) і не нижче 165 градусів з кількістю вологи до 3,5% (стара, так звана, мокра ТЖ).

Антикорозійність гальмівної рідини пов'язана з кислотністю, яка повинна складати - рН 7,0 - 11,5. Захисні властивості від корозії забезпечують додаткові спеціальні присадки.

На гігроскопічність впливають борати, які використовуються в складі ГР, здатні зв'язувати молекули води трапляються з повітря в процесі експлуатації, але все одно, з часом, волога накопичується, адже гліколеві гальмівні рідини гігроскопічні.

Відмінності гальмівної рідини DOT-4 від DOT 3, DOT 5 і DOT 5.1

Як вже розібралися, в гальмівних рідин ДОТ 3, ДОТ 4 і ДОТ 5.1 хімічна основа однакова , але все ж, температура кипіння і абсорбція вологи , за рахунок додаткових присадок і боратов різна , тому властивості, як і їх застосовність, відрізняються.

класифікаційні показники гальмівної рідини

Основні класифікаційні показники гальмівної рідини

DOT 3 - в основі цієї рідини є сполуки 2-х атомних спиртів гликолей. Саме тому вона дуже гігроскопічна, а ще сильно агресивна до фарби і до гумових гальмівним прокладкам, що не дозволено в гальмівних системах сучасних автомобілів. Так що таку рідину намагаються не використовувати, а якщо і заливають, то тільки в старі автомобілі з барабанними або дисковими (тільки на передніх колесах) гальмами, адже її ціна невисока і для економ варіанту добре справляється зі своїм завданням протягом півтора років.

Так як рідина класу ДОТ 3 швидко вбирає вологу, після розтину ємності з рідиною її не варто використовувати протягом тижня, а кришку розширювального бачка в автомобілі намагатися не відкручувати без потреби (якщо не потрібна долівка). DOT 5.1 ще більш сучаснішою ніж DOT 4, вона має найвищу температуру кипіння, а в'язкість - найнижчу, але є одне велике АЛЕ - вона, як і ДОТ 3, швидко насичується вологою (термін служби не більше року). Такі характеристики дозволяють її успішно застосовувати в гальмівній системі гоночних автомобілів. У класі ДОТ-5 є один підвид, спеціально розрахований для авто з антиблокувальною системою, такі рідини мають змішану структуру (гліколі і силікон).

Що потрібно знати про гальмівну рідину?

DOT 5 максимально наближена до ідеальних параметрах, оскільки, за рахунок того, що в основі силікони, вона має і високу температуру кипіння, і низьку в'язкість, володіє хорошими змащувальні властивості, нейтральне ставлення до гумі і металам, а вбирання вологи з навколишнього середовища відбувається дуже повільно. Такі властивості дозволяють робити заміну рідини класу ДОТ 5 раз в 5 років.

Але не все так добре як може здатися - при таких відмінних технічних характеристиках рідина DOT 5 теж має свій недолік - вона не призначена для застосування в автомобілях з системами АБС. По-перше, через те, що силікон відштовхує воду і не змішується з рідиною, вона може замерзати при низьких температурах. По-друге, вона має високу ступінь аерації (насичується повітрям).

Виходячи з усіх характеристик інших гальмівних рідин, бачимо, що рідина ДОТ 4 має найоптимальніші показники, саме тому вона так популярна і найбільш вживана в автомобілях стандартної експлуатації.

Кольорове маркування DOT

Кольорове маркування гальмівної рідини

Чи відрізняються гальмівні рідини за кольором?

Стандарт FMVSS №116 ДОТ, а також інші, розроблені пізніше (SAE J 1703 і ISO 4925), вимагають кольорове маркування гальмівної рідини за специфікою основи, щоб виключити можливість змішати категорично несумісні рідини. Але така відмінність не дасть можливості визначити, що у вас залито: ДОТ 3, ДОТ 4 або ДОТ 5.1, адже у таких рідин часто буде один колір - янтарно-жовтий, а ось вже силіконову рідина класу ДОТ 5 прийнято фарбувати в рожевий.

Крім кольору на пляшці обов'язково має бути присутня напис «SILICONE BASE» (SBBF) для DOT-5 і «NON-SILICONE BASE» (NSBBF) на пляшці з рідиною класу DOT-5.1.

Сумісність гальмівних рідин

На питання: «чи можна змішувати гальмівні рідини» слід відповісти наступне. Протипоказань змішування гальмівних рідин групи DOT, в складі яких гликоли і поліефіри немає, тобто рідини класу ДОТ 3, ДОТ 4 і 5.1 можуть змішуватися , хоча це і не рекомендовано. Як правило, допускається лише долівка, і то потрібно дотримуватися правила змішування.

Гальмівну рідину з більш високим класом ДОТ можна додавати в нижчий, а зворотне додавання забороняється.

Загальні відомості про ТЖ і як правильно підібрати

Чи не сумісні гальмівні рідини лише якщо намагатися заважати силіконову ДОТ 5 або розраховану на роботу ABS з будь-якою іншою. Так що, якщо виникне потреба в змішуванні, то уважно читайте всі написи, маркування таких ТЖ вказується окремо. Тобто, навіть якщо стоїть вибір, чи можна змішувати DOT 5.1 і DOT 5.1 / ABS , то відповідь - однозначно не можна ! Такий категоричний заборона пов'язана з тим, що в цих рідинах є інший хімічний склад добавок і їх стабільність в «міксі», не може гарантуватися.

З вище викладеного можна зробити висновок що:

 • в гальмівну рідину ДОТ 3 можна доливати ДОТ 4 або ДОТ 5.1;
 • в рідину ДОТ 4 теж можна додати 5.1;
 • в ТЖ класу 5.1 неможна долити DOT 3 або 4.
Змішувати DOT 4, DOT 3 і DOT 5.1 з силіконовою рідиною DOT 5 категорично не можна

Змішування рідин з гліколевої і силіконової основою викликає хімічну реакцію, результат якої буде не відповідати таким стандартам до ТЖ. При переході з одного класу рідини на іншу потрібно добре промити гальмівну систему нової гальмівною рідиною. Причому ви повинні знати, що замінити силіконову рідина класу ДОТ 5 на будь-яку гликолевую майже не можливо . Так як гальмівні магістралі автомобіля не розраховані на агресивну реакцію і станеться банальне руйнування гумових ущільнень.

Термін служби гальмівної рідини

Термін служби і термін придатності гальмівної рідини хоч і різні речі, але в даному випадку вони майже ідентичні, оскільки ТЖ однаково вбирає в себе вологу як з розкритої пляшки (що зберігається в гаражі), так і з розширювального бачка з рідиною в авто. Тому, навіть якщо на автомобілі їздити дуже мало, то все одно через два роки доведеться її міняти.

Гальмівна рідина ДОТ 4 змінюється кожні 2 роки; ТЖ ДОТ 3 через 1,5 року; рідина ДОТ 5 підлягає заміні кожні 5 років; ДОТ 5.1 розрахований на один рік служби, але в гоночних автомобілях її можуть змінювати і частіше. Також, терміни служби рідин, багато в чому залежать, від регіону проживання, і в місцях з високою вологістю повітря, ТЖ значно швидше втратить свої технічні властивості.

Визначити терміни заміни гальмівної рідини як DOT 4 так і інших можна за допомогою спеціального тестера заміряти відсоток води, накопиченої в рідини. Щоб температура кипіння «сирий» рідини не падала нижче 155 - 180 ° C вологи має бути не більше 3,5 відсотків, щоб уникнути закипання ТЖ і появи парових пробок, що призводять до відмови гальм в екстремальних навантаженнях на гальмівну систему.

Фактором, що визначає коли міняти гальмівну рідину, є показник вологості. Стан гальмівної рідини за кольором

Графік стану гальмівної рідини в залежності від значення вологості.

Навіть незважаючи на те, що рідина в гальмівних контурах не циркулює і менш контактує з атмосферою, ніж в бачку, де перевіряється її стан (вологість може відрізнятися і бути нижче), вона підлягає заміні, оскільки в трубках біля гальмівних супортів ТЖ часто і сильно нагрівається , і в результаті втрачає свої початкові властивості.

Яка гальмівна рідина ДОТ 4 краще

Авторинок не скупиться на кількість різноманітних фірм, що пропонують купити свою ТЖ, як класу ДОТ 4, так і ДОТ 5.1 або інших. Так що у автовласника, природно, виникає закономірне питання: «яка краща гальмівна рідина?»

Краща ТЖ повинна володіти:

 • високою температурою кипіння (з запасом);
 • хорошими змащувальні властивості;
 • гідної низькотемпературної в'язкістю;
 • відмінним захистом від корозії всіх деталей гальмівної системи.

У розрізі класів - завжди потрібно застосовувати ту рідину, яка вказана в рекомендаціях автовиробника. А ось щодо марок, то тут дещо складніше, адже щоб зрозуміти яку краще купити гальмівну рідину, потрібно переглянути характеристики кожної з них, почитати відгуки, побачити порівняльні тести.

Яку ТЖ краще купити

Топ 7 найбільш часто використовуваних і не упереджених марок гальмівної рідини ДОТ 4 виглядає так:

Першу позицію тримає європейський " Castrol " - має відмінні показники і по в'язкості, і по температурі кипіння, але може бентежити додатковим захистом як від підробки, так і від впливу зовнішнього середовища, оскільки не має припаяної фольги на шийці пляшки.

Друге місце утримує американська " Hi-Gear HG7044 " - технічні характеристики відповідно до норм і ціна буде трохи нижче.

Liqui Moly DOT 4 так само можна поставити на одну позицію з Hi-Gear. Ця рідина має високий показник температури кипіння, володіє хорошим антикорозійним властивістю і відмінно підходить для автомобілів з ABS.

На третій позиції може з упевненістю виявитися " Mobil Brake Fluid DOT 4 ". Європейська мінеральна гальмівна рідина, яка може похвалитися оптимальним показником в'язкості і стабільності.

Далі йдуть вітчизняні рідини, такі як: Sintec Super DOT-4 , РосДОТ 4 Life Safety , Аляска DОТ-4 .

Перш ніж купувати гальмівну рідину, потрібно вивчити всі її допуски, маркування та іншу інформацію, таку як призначення і, обов'язково, дату виготовлення, зазначену на упаковці, адже ТЖ має термін придатності . Найкращі показники характеристик має рідина DOT 4 class 6. Щоб не купити підробку, також завжди звертайте увагу на цілісність упаковки і додаткові методи захисту. Незважаючи на рейтинг найпопулярніших і кращих гальмівних рідин, іноді, все ж краще віддати перевагу виробнику, пляшка якого буде запечатана фольгою, адже вона дає можливість не тільки додатково захистити рідина від проникнення вологи, а й убезпечити від придбання неякісного товару. Досвідчені автовласники радять купувати ТЖ відомих компаній, які є партнерами великих автоконцернів.

Автор: Іван Матієшин