Датчик температури охолоджуючої рідини (ДТОЖ) в Пріорі і Калині: зняття, установка, принцип дії і перевірка

Датчик охолоджуючої рідини потрібен для регулювання надходження повітря. З його допомогою збіднюється, або збагачується паливна суміш. На инжекторном двигуні як правило, чим вище температура охолоджуючої рідини, тим нижче опір датчика. Наприклад, при температурі в 100 градусів опір становитиме 177 Ом, при 80 градусах - 332 Ома, а при 45 градусах - тисячі сто вісімдесят вісім Ом.

Оригінальний ДТОЖ має каталожний номер 2112-3851010. Є кілька якісних аналогів: ERA (33026), Luzar (LS 0112), Fenox (TSN 2211207).

Датчик встановлений в потоці охолоджуючої рідини двигуна на термостаті, на голівці циліндрів. На а / м сімейства LADA 4х4 датчик встановлений на зворотному патрубку.

Де варто датчик температури на Пріорі і Калині

Розташування датчика температури охолоджуючої рідини в підкапотному просторі автомобілів сімейства LADA PRIORA (при знятому повітряному фільтрі): 1 - датчик температури охолоджуючої рідини

Розташування датчика температури охолоджуючої рідини в підкапотному просторі автомобілів сімейства LADA KALINA (при знятому повітряному фільтрі): 1 - датчик температури охолоджуючої рідини

Взагалі, на Пріора і Калинах встановлюється 2 датчика охолоджувальної рідини. Перший монтується в корпус термостата, а другий закріплений в блоці двигуна. Один передає дані про температуру на ЕБУ, а другий передає дані безпосередньо на панель приладів.

Найчастіше виходить з ладу той датчик що в блоці двигуна. Де знаходиться датчик температури охолоджуючої рідини на Пріорі і на Калині? Він розташовується поруч з термостатом, але основна складність полягає в тому, що ДТОЖ прикритий корпусом фільтра. Тому, щоб дістатися до датчика, необхідно повітряний фільтр демонтувати на час.

Принцип дії

Чутливим елементом датчика температури охолоджуючої рідини є термістор, т. Е. Резистор, електричний опір якого змінюється в залежності від температури. Висока температура викликає низький опір, а низька температура охолоджуючої рідини - високий опір. Контролер видає в ланцюг датчика температури охолоджуючої рідини напруга 3,3 В.

Температуру охолоджуючої рідини контролер розраховує з падіння напруги на ДТОЖ. Падіння напруги відносно високий на холодному двигуні і низьке на прогрітому. Температура охолоджуючої рідини використовується в більшості функцій управління двигуном.

При виникненні несправності ланцюгів ДТОЖ контролер заносить в свою пам'ять її код, включає сигналізатор і вентилятор системи охолодження, і розраховує значення температури охолоджуючої рідини за спеціальним алгоритмом.

Перевірка датчика температури на Пріорі і Калині

При відмові датчика температури в Калині (арт. 23.3828) виникають проблеми в запуску гарячого двигуна, а також підвищується витрата палива. Якщо відключити ДТОЖ повністю, то контролер сприймає це як обрив ланцюга датчика температури і примусово включить вентилятор.

Перед тим, як перевірити датчик температури охолоджуючої рідини Пріори, потрібно знати його тех. характеристики: номінальна напруга температурного датчика становить 3,4V (± 0,3), вихід напруги при 15 ° C повинно бути від 92,1 до 93,3 V, а опір при цьому 4033 - 4838 Ом; при 128 градусах 18,1 - 19,7 В і опір 76,7 - 85,1 Ом. Така залежність температури і опору пов'язана з тим, що всередині датчика температури охолоджуючої рідини на Пріорі знаходиться термистор з негативним температурним коефіцієнтом, тому при нагріванні його опір зменшується. Тобто контролер розраховує температуру охолоджуючої рідини з падіння напруги на датчику, що має змінний опір.

Таблиця залежності опору ДТОЖ від температури

Перевірка датчика температури двигуна

Перевірка датчика в воді

Для перевірки датчика температури охолоджуючої рідини в двигуні автомобілів Пріора і Калина знадобиться мультиметр з виставленим межею вимірювання опору 100 Ом - 10 кОм, термометр зі шкалою вимірювання не менше 100 градусів, а так же посуд з окропом і таблиця залежності температури і опору датчика ОЖ.

Підключаємо клеми датчика до омметру і поміщаємо ДТОЖ в окріп, і в міру остигання води заміряємо свідчення опору в контрольних значеннях температури, а потім порівнюємо їх з табличними характеристиками щоб зробити висновок про справності датчика температури охолоджуючої рідини в двигуні авто.

Якщо помітні значні відхилення від нормальних показників - значить ДТОЖ необхідно міняти.

Заміна датчик температури охолоджуючої рідини

Багато автовласників точно не знають, як замінити датчик температури охолоджуючої рідини на Калині або на Пріорі, тому покроково розглянемо цей процес.

Зняття і заміна ДТОЖ проводиться на заглушених і охолодженому двигуні!

Щоб дістатися до датчика потрібен демонтаж повітряного фільтра, оскільки якщо його не зняти, процес заміни буде ускладнений. ДТОЖ змонтований в незручному місці, де мало простору для того, щоб підібратися до нього двома руками. Далі від зняття і до установки розберемо як поміняти датчик температури охолоджуючої рідини на Пріорі, а також Калині.

Зняття ДТОЖ Калини і Пріори

Перед тим, як зняти датчик температури охолоджуючої рідини Пріори (Калини), потрібно переконатися, що кришка розширювального бачка закрита. Якщо її відкрити, то гарячий тосол (якщо мотор працював) поллється після демонтажу датчика. Етапи заміни:

  1. Вимкнути запалення.
  2. Від'єднати колодку джгута проводів від датчика.
  3. Обережно вивернути датчик (ключ гайковий 19).
При роботі з датчиком дотримуватися обережності. Пошкодження датчика може привести до порушення нормальної роботи системи управління двигуном.

Установка ДТОЖ Калини і Пріори

Датчик покажчика температури охолоджуючої рідини встановлюється в зворотному порядку. Найголовніше - не перетягнути його в момент затягування, оскільки він може і обламатися. Кроки установки:

  1. Загорнути датчик в корпус термостата (відвідний патрубок). Момент затягування датчика 9,3 ... 15,0 Нм (головка змінна подовжена 19, ключ моментний).
  2. Приєднати до датчика колодку джгута проводів.
  3. Долити при необхідності охолоджуючу рідину.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found