Несправності кульової опори. Основні ознаки і як визначити несправність

Несправність кульової здатна спровокувати аварійну ситуацію, при якій колесо автомобіля вивертається назовні. Але якщо вона тільки починає стукати при їзді, в тому числі на великій швидкості то сумних наслідків можна уникнути. Тому автолюбителю дуже рекомендується знати всі ознаки несправності кульової опори автомобіля, а також методи їх діагностики та усунення.

зміст:

  • Симптоми несправної кульової
  • причини поломки
  • Перевірка кульової опори
  • Чи можна їздити з поламаною кульової

несправність кульової

Ознаки несправності кульової опори

Не знаєте як визначити несправність кульової? Відповіддю на це питання можуть бути такі ситуації і їх ознаки, представлені в таблиці:

Симптоми несправності кульової опори Опис ознаки і причини
Стук від колеса під час руху, особливо при проїзді ям і різних нерівностей. Брязкіт і стукіт здатний виникнути на будь-якій швидкості. Особливо добре він чути при наїзді вантаженої машини на яму, різкому входженні в поворот з креном кузова, різкому гальмуванні. Може носити як разовий так і повторюваний характер, під час пікового навантаження на кульову опору. Виняток становить випадок, коли в холодну пору року замерзає мастило в ШРУС, однак після прогрівання і нетривалої їзди вона розігрівається і стукіт припиняється.
Зміна характеристик розвалу-сходження. Зазвичай більше «страждає» то колесо, на чиєму боці більше зносилася кульова опора. Такі зміни розвалу-сходження не будуть бачити на око, тому для ідентифікації поломки рекомендується скористатися послугами автосервісів, де виконують завмер і відновлення схід-розвалу. Непрямим ознакою поломки в даному випадку буде «під'їдання» гуми на краю колеса.
«Виляння» машини по дорозі. Така поведінка викликано появою люфту в кульовій опорі. Через нього колесо хитається при їзді і машина не в змозі рівно тримати дорогу. Причому це нишпорення буде збільшуватися в міру збільшення швидкості руху. Однак на початковому етапі ця ознака вловити досить складно, особливо, якщо автомобіль, в основному, їздить по поганих (нерівним, розбитим) дорогах.
Скрип під час повороту. В даному випадку мається на увазі скрип, що виходить від передніх коліс. Так як скрипучі звуки можуть також доноситься від гідропідсилювача або рульової рейки. Тому в такому випадку краще зробити додатковий огляд кульової монтажкой.
Нерівномірний знос покришок передніх. Коли в результаті пошкодження кульової опори рульове колесо стоїть не строго вертикально, а під кутом до поверхні дороги, то по його внутрішньому краю (той, який ближче до двигуна) протектор зношується сильніше, ніж на решті поверхні колеса. Перевірити це можна просто візуально, якщо оглянути відповідну поверхню покришки з того боку, звідки походить стукіт під час їзди. Також цьому може сприяти і биття колеса під час руху.
Під час гальмування змінюється траєкторія руху автомобіля. При русі прямо і гальмуванні машина може трохи згорнути убік. Причому в той, з боку якого є пошкоджена кульова опора. Викликано це тим, що одне з коліс трохи нахилений, що створює зусилля для руху. Зазвичай при цьому чутні характерні клацання, які виходять із району установки кульової опори. У міру посилення гальмування звук клацань також може збільшуватися.

При появі хоча б одного з перерахованих ознак несправності потрібно визначити несправний вузол, для цього перевірити не тільки кульову, але і інші елементи підвіски. Найчастіше проблема виникає в комплексі, тобто, частково з ладу виходить як кульова опора, так і інші елементи підвіски і рульового управління. І чим раніше їх діагностувати і усунути - тим дешевше це обійдеться і тим безпечніше і комфортніше буде їздити на автомобілі.

Причини несправності кульової

Існує ряд типових причин, за якими кульова опора приходить в непридатність. Серед них:

  • Природний знос . В середньому, кульовий шарнір може ходить в межах від 20 до 150 тисяч кілометрів пробігу. Однак, якщо деталь більш-менш якісна, то проблеми з нею можуть початися приблизно через 100 тисяч кілометрів пробігу на автомобілі. На знос впливає багато факторів - якість виконаної деталі, умови експлуатації, догляд за деталлю, наявність мастила, цілісність пильовика, їзда на великій швидкості по нерівній дорозі, різкі перепади температури, їзда по бездоріжжю і так далі.
  • Порваний пильовик . Ця частина кульової опори, грубо кажучи, вважається витратним матеріалом, тому автовласникові бажано періодично стежити за його станом, зокрема, цілісністю. Якщо пильовик пошкодитися, то всередину кульової опори під час їзди на автомобілі напевно потрапить волога, пісок, бруд, дрібне сміття. Всі ці елементи будуть утворювати абразивний матеріал, який буде природним чином зношувати нутрощі опори. Тому порвані пильовики потрібно своєчасно міняти використовуючи при цьому відповідну мастило.
  • Підвищені навантаження . В першу чергу це стосується їзди на автомобілі на високій швидкості по нерівних дорогах. В таких умовах удари припадають на різні елементи підвіски, і в тому числі - на кульову опору. Природно, що це призводить до її зносу і пошкодження. Інша ситуація - перевантаження машини, тобто, перевезення на ній гранично допустимих по масі вантажів або навіть з перевищенням допустимої маси. Особливо важкий варіант - поєднання швидкої їзди по нерівній дорозі при значно завантаженій машині.
  • Вироблення мастила . Вона видаляється з кульової з природних причин - висихання, випаровування. Як зазначалося вище, при пошкодженні пильовика мастило може бути видалена дуже швидко внаслідок природних причин, що призведе до посиленого зносу кульової опори. Відповідно, корисно періодично додавати мастильну масу в кульову, в тому числі при установці нового вузла, оскільки найчастіше на нових опорах виробники залишають не так багато мастила, як того вимагає інструкція автовиробника. Для додавання мастила в кульову існують спеціальні пристосування. А в якості змащуючого матеріалу можна використовувати літієві мастила (наприклад, «Літол»), засіб ШРБ-4 та інші.

Пам'ятайте, що причини несправностей кульової опори не з'являються відразу. Винятком може бути лише спочатку бракована деталь (наприклад, з тріщиною на корпусі), проте ймовірність цього досить мала. Тому потрібно діагностувати кульову ще на початковому етапі поломки. А при покупці також краще не скупитися і заплатити трохи більше, адже чим деталь дорожче тим, вона буде більш зносостійкого (в більшості випадків). Головним їх відмінністю є якість матеріалу, тип і кількість використовуваної мастила, а також стійкість на розрив.

Як визначити несправність кульової

Вважається, що оптимальним методом перевірки кульової опори буде відвідування автосервісу, де є підйомник і відповідний стенд. Там фахівці зможуть виявити несправність не тільки кульової опори, а й інших елементів підвіски машини.

Однак якщо завдання стоїть тільки перевірка кульової, то зробити це можна в гаражних умови за допомогою однієї лише монтажки. Ну хіба що бажано щоб машина стояла на ямі або естакаді. Визначити несправну кульову опору можна буде по головному симптому - стуку і вільному ходу кульового пальця при створенні на нього зусилля монтування.

Швидка перевірка

В першу чергу необхідно «прослухати» кульову опору. Однак для цього краще взяти собі помічника, причому бажано знає, який звук видає поламана опора і взагалі мало-мальськи розбирається в елементах підвіски автомобіля. Алгоритм перевірки простий - одна людина розгойдує машину з боку в бік (в напрямку, перпендикулярному руху), а другий - прислухається до звуків, що походить із елементів підвіски, зокрема, з кульової опори.

Якщо таке розгойдування не дало результатів, варто піддомкратити машину з того боку, де ви хочете перевірити опору. Потім, затиснувши педаль гальма (це робиться для виключення можливого люфту підшипника), намагатися розгойдувати колесо в напрямку, перпендикулярному руху (тобто, від себе і на себе). Якщо мають місце люфт і / або «нездорові» клацали звуки - значить, мають місце проблеми з кульової.

Люфт розбитою кульової перевірять за допомогою монтування. Так, машину потрібно підняти на домкраті, а плоский кінець монтування помістити між важелем і поворотною цапфою. Потім поки одна людина повільно обертає кермом, другий тисне на монтировку. Якщо люфт є, то він буде добре відчуватися, і навіть видно на око. Подібну процедуру можна також виконувати і без обертання кермом, особливо, якщо кульову вже значно зношена.

Чи можна їздити з розбитою кульової

Багатьох автолюбителів, вперше зіткнулися з подібною проблемою, цікавить питання про те, якщо стукає кульова, чи можна їздити з такою поломкою? Відповідь на нього залежить від ступеня зношеності і пошкодженості зазначеного вузла. Якщо стукіт при кульової опори на ходу тільки з'явився і при цьому машину ще не «водить» по дорозі, вона не стукає при поворотах, тобто, є лише ранні ознаки, то на такій машині пересуватися ще можна. Однак, стежте потім, щоб швидкість руху була не велика, а також намагайтеся уникати ям і нерівностей. Ну і, звичайно ж, все одно потрібно задуматися про майбутній ремонт. Адже чим раніше його зробити - тим, по-перше, він дешевше обійдеться, а, по-друге, машину можна буде експлуатувати безпечно!

Якщо ж поломка кульової дійшла вже до такої міри, що машина «совається» на дорозі і стукіт кульової опори на ходу чітко прослуховується, то від експлуатації такого автомобіля краще відмовитися до виконання ремонту. В крайньому випадку можна на невеликій швидкості і дотримуючись правил безпечної їзди доїхати на ній до автосервісу або гаража, де належить виконати її заміну (зазвичай кульова опора ремонту не підлягає і її тільки змінюють на нову).

Також часто запитують про те:

  • Які ознаки несправної кульової на ВАЗ 2114?
  • Причини поломок кульової на Ладі Калина

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found