Моменти затягування ГБЦ ВАЗ 2107 - який порядок процедури правильний

Збираючи головку блоку циліндрів після заміни прокладки або ремонту ГБЦ важливо затягнути болти із зусиллям, рекомендованим автовиробником. Але в різних інструкціях пропонується використовувати дві різні схеми затяжки ГБЦ ВАЗ-2107 динамометричним ключем. Розбираємося, в чому їх відмінність, і як все таки проводиться затягування головки блоку на ВАЗ 2107 , і з якою силою.

зміст:

 • Чому необхідно дотримуватися правильну затяжку
 • Який порядок і момент затяжки гбц ваз
 • Чим відрізняються болти і їх ступінь зусилля затягування
 • Поради від моториста

Моменти затягування ГБЦ ВАЗ 2107

У таблиці нижче представлені обидва варіанти схеми моментів затягування ГБЦ на "класиці" ВАЗ, в залежності від типу болта. Тому що для класичних болтів потрібно всього два проходи , а ось сучасні торсіонні , через своїх властивостей, зажадають чотирьох проходів . У статті розглянемо всі більш детально.

Тип болтів Схема і моменти затягування болтів головки блоку циліндрів ВАЗ-2107
класичні болти Під час першого проходу затягування болтів складає 4,0 кгс / м. При другому проході затягуємо болти з моментом 11,5 кгс / м. Болт №11 розміром М8х45 затягуємо з моментом 3,8 кгс / м.
Торсіонні болти з пружною деформацією На першому проході затягуємо болти з моментом 2,0 кгс / м. При другому проході затягувати необхідно з зусиллям 8 кгс / м. Під час третього проходу докручуємо все болти на кут 90 градусів. За четвертим ще раз потрібно докрутити все болти на 90 градусів. Болт №11 розміром М8х45 затягуємо з моментом 3,8 кгс / м.

Чому важлива правильна затягування ГБЦ ВАЗ-2107?

Якщо Ви провели заміну прокладки головки блоку циліндрів, а крім капремонту, це практично єдина причина розбирати ГБЦ, то точна послідовність і момент затяжки ГБЦ ВАЗ-2107 критично важливі для коректної роботи двигуна. Тому що будь-які невідповідності в посадці клапанної кришки призводять до проблем в процесах мотора.

Якщо головку блоку циліндрів ваз-2107 не дотягнути, то частини мотора будуть недостатньо притискатися один до одного, навіть не дивлячись на наявність прокладки. Як результат - падіння компресії і прогоряння прокладки. Також робочі гази з циліндрів можуть потрапити в канали системи мастила або охолодження і призвести до потрапляння цих технічних рідин в камеру згоряння. А це вже дуже погано - антифриз в маслі призведе до недостатнього змазування деталей двигуна з усіма витікаючими наслідками.

Сліди антифризу в моторному маслі ВАЗ 2107

Антифриз в моторному маслі ВАЗ 2107

Прогорание прокладки ГБЦ ВАЗ 2107

Сліди прогорання прокладки ГБЦ на блоці циліндрів ВАЗ 2107

Перетягнути кришку ГБЦ теж не можна - так можна її пошкодити. У ній або відразу з'являться тріщини, або виникне напруга, яке призведе до цього в майбутньому. Також поширене явище - розрив болтів і зрив різьби.

Якщо в одному місці перетягнути болти, а в іншому недотянуть, то ГБЦ автомобіля ВАЗ-2107 або її кришку може образити. Це призведе до зазорам, які не компенсує прокладка. Результат - такий же, як при недотягнутого болтах.

Моменти затягування головки блоку ВАЗ-2107 на карбюраторному і инжекторном двигунах

Здебільшого "сімка" оснащувалася карбюраторними двигунами різних модифікацій. Причому найпоширенішою версією був мотор 1,5 літра на 77 к.с. Хоча випускалися і модифікації 1.3, 1.4 і 1.6 літра. Принципової різниці момент затяжки гбц ваз 2107 інжектор і карбюратор не має.

Порядок затягування болтів ГБЦ ВАЗ 2107

Порядок затягування болтів ГБЦ на моторі ВАЗ 2107

Головка блоку циліндрів інжекторного двигуна конструктивно відрізняється тільки збільшеними "вікнами" каналів впускного колектора, тому що інжектору потрібно трохи більше повітря, ніж карбюратора. Але зусилля затяжки ГБЦ ВАЗ-2107 для таких моторів буде таким же.

У керівництві по експлуатації автомобіля ВАЗ "сімки" вказані чіткі дані. По-перше , важливий порядок затягування (див. Малюнок). По-друге , спочатку ви наживляти болти вручну, а потім дотягуєте в два етапи болти №1-10 з силою, яка вказана у таблиці (в Ньютона і кілограм на метр). Болт №11 дотягується останнім, за один підхід, із зусиллям 3,8 кгс / м.

етап затягування Номінальний момент, Н · м (кгс / м) Мінімальний, Н · м (кгс / м) Максимальний, Н · м (кгс / м)
Попередній 39,2 (4,0) 33,3 (3,4) 41,16 (4,2)
остаточний 112,7 (11,5) 95,94 (9,79) 118,38 (12,08)
Увага! Затягування ГБЦ ВАЗ-2107 проводиться тільки динамометричним ключем. Лише так можна чітко дотриматися певне зусилля. Так, Ви без зусиль знайдете відгуки "обходжуся без динамометричного ключа, кручу завжди звичайним", але закручування по відчуттях ніколи не дасть вам потрібної точності. Про наслідки недостатньо затягнутою або перетягнутою кришки ГБЦ ми написали вище.

Затягування головки блоку циліндрів ВАЗ 2107 - другий варіант

На деяких новіших "сімках" для прикручування ГБЦ використовувалися не звичайні болти М12х120х1.25, а торсіонні - М12х115х1.25. Тому крім першого варіанта послідовності і ступеня затягування є і ще один варіант з даними сили затяжки ГБЦ ВАЗ-2107. Сам процес виглядає наступним чином:

 • Етап 1. Затягування болтів моментом 2,0 кгс / м.
 • Етап 2. Друга затягування з моментом 7,5-8,5 кгс / м.
 • Етап 3. Доворот кожного болта на 90 градусів.
 • Етап 4. Ще один доворот всіх болтів на 90 °.
 • Етап 5. Закручуємо болт №11 із зусиллям 3,8 кгс / м.

Різні болти і ступінь затяжки ГБЦ ВАЗ-2107. В чому різниця

На "класиці" спочатку з заводу стояли звичайні болти М12х120х1.25 під головку на 19. Їх первісний каталожний номер 2101-1003271 або 21213-1003271. Другий номер підказує, що такі болти також використовувалися на ВАЗ-21213 "Нива", тому їх ще називають "нівовського болтами". Ще одне розмовна назва - "копійчані". Але найчастіше їх просто ідентифікують як "болти ГБЦ на класику старого зразка".

На автомобілях ВАЗ-2108 і ВАЗ-2109 стали використовуватися торсіонні болти нового зразка, які підходять і для "класики" - М12х115х1.25. Відкручувалися і закручувалося вони шестигранником на 12. Примітно, що каталожний номер у АвтоВАЗу залишився той же, 21213-1003271. І в оригінальній упаковці продаються саме болти нового зразка. Їх відмінність в тому, що вони "розтягуються" - а якщо правильно, то піддаються пружної деформації. Власне, для цього і потрібно подвійне доворачіваніе на 90 градусів.

Болт ГБЦ ВАЗ 2107 старого зразка

Болт ГБЦ старого зразка

Новий зразок болта ГБЦ

Торсійний болт ГБЦ нового зразка

Зверніть увагу на довжину цих болтів, зашифровану в маркуванні. Різниця в 5 мм зі звичайними болтами. Саме на ці 5 міліметрів болт і деформується, повністю заповнюючи внутрішню різьбу.

У чому різниця між цими болтами, крім того, що перші не продаються в оригінальній упаковці і для різних болтів потрібні різні схеми затяжки? Класичні болти можна використовувати багато разів , якщо їх стан це дозволяє. Але з іншого боку Вам потрібно не забувати робити профілактичну протяжку болтів ГБЦ . Десь раз на рік , або частіше доведеться перевіряти момент затяжки всіх болтів головки блоку вашої ВАЗ-2107 і докручувати при необхідності.

Болти нового зразка такої процедури не вимагають, тому що завдяки пружною деформації вони забезпечують постійний притиск кришки ГБЦ . Але зате такі болти одноразові . При розбиранні ГБЦ вам доведеться купувати комплект нових. Та й викручування таких болтів може бути ускладнене тим, що перетягнуті без динамометричного ключа болти можуть зламатися .

Судячи з відгуків автовласників, дуже часто викрутити їх вдається тільки наварив гайки на 19. Тому багато хто намагається знайти саме болти старого зразка, з якими менше неприємностей.

Поради по затягуванню і поширені помилки

 1. Не можна тягнути болти ГБЦ ривками. Затягування має проводитися плавно.
 2. Встановлюючи болти ГБЦ (особливо старі) уважно вивчіть їх стан - ніяких пошкоджень різьблення бути не повинно. Точно так само як і всередині місця установки.
 3. При необхідності деталь потрібно очистити від забруднень.
 4. Різьблення краще змастити маслом, але заливати в кріпильні отвори не рекомендується. Якщо колодязі глухі, то наносити мастило потрібно дуже акуратно. Рідини не стискуються і надлишок мастила не дасть вам закрутити болт до кінця.
 5. Відмова від використання динамометричного ключа загрожує неточними моментами затяжки і некоректною роботою прокладки або пошкодженням ГБЦ.

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found