Перевірка роботи автомобільної турбіни. Як перевірити клапан, актуатор, датчик, наддув

Існує ряд основних методів, як перевірити турбіну , що дозволяють оцінити стан цього агрегату. Для цього не потрібно використовувати додаткове обладнання, досить візуально, на слух і на дотик оцінити стан окремих елементів турбіни. Навички з перевірки турбін для дизельного або бензинового двигуна буде особливо корисна тим хто планує купити старий автомобіль з турбованим мотором або цю деталь на розбиранні.

зміст:

 • ознаки несправності
 • Як перевірити турбіну не знімаючи
 • Перевірка знятої турбіни
 • Як перевірити програмно

Як перевірити турбіну

Як зрозуміти що турбіна вмирає

Багато сучасних автомобілів, особливо німецького виробництва (Volkswagen, AUDI, Mercedes і BMW) оснащуються турбірованими двигунами. При купівлі вживаного автомобіля обов'язково необхідно виконати перевірку окремих його вузлів, і зокрема, турбіни. Перерахуємо коротко ознаки, які явно вказують на те, що турбіна частково або повністю вийшла з ладу і потребує ремонту або заміни.

 • дуже високий робочий шум, особливо на холодному двигуні;
 • низька динаміка розгону;
 • висока витрата масла;
 • замаслені кулер і патрубки;
 • чорний дим з вихлопної труби;
 • кулер хитається на своєму посадковому місці.

Несправності автомобільної турбіни. Як усунути неполадки?

Корисні рекомендації по усуненню несправності турбіни двигуна автомобіля. 3 часті причини несправності турбіни і основні ознаки виходу з ладу турбокомпресора. А також як їх усунути

Детальніше

Найчастіше при частковому виході турбіни з ладу активується сигнальна лампа на приладовій панелі Check Engine. Відповідно, необхідно підключити сканер помилок і зчитати інформацію з електронного блоку управління з тим, щоб в подальшому виконати ремонтні дії.

Перевірка стану турбіни на двигуні

Перед тим як перейти безпосередньо до методів перевірки турбированного двигуна, необхідно зауважити, що сама по собі турбіна - просте, але досить дорогий пристрій. Установка найдешевшого оригінального агрегату на німецький автомобіль обійдеться власникові не менше 50 тисяч російських рублів. Якщо поставити не оригінал, а аналог, то рази в півтора-два дешевше. Відповідно, якщо в процесі перевірки з'ясується, що турбіна має дефекти або зовсім не працює - має сенс заводити розмову з господарем машини про зниження загальної ціни на автомобіль.

Звук несправної турбіни

Найпростіша, але відносна перевірка - послухати, як вона працює. Причому слухати треба обов'язково «на холодну», наприклад, після холодної ночі. Саме в цьому стані несправний агрегат проявить себе «у всій красі». Якщо турбіна значно зношена, то її підшипник і кулер будуть видавати дуже гучні дзижчать звуки і / або скрегіт. Підшипник турбіни зношується досить швидко і видає неприємні звуки. А кулер своїми лопатями буде скребти по корпусу. Відповідно, якщо від турбіни йдуть звуки - від покупки машини краще відмовитися, або попросити знизити ціну на вартість нової турбіни.

Перевірка на запущеному двигуні

Перевірка турбокомпресора на запущеному двигуні дозволяє зрозуміти, чи працює агрегат взагалі, і наскільки сильний тиск видає. Для цього необхідна наявність помічника. Алгоритм перевірки буде наступним:

 • помічник запускає двигун на нейтральній передачі;
 • автовласник віджимає пальцями патрубок, що з'єднує впускний колектор і турбокомпресор;
 • помічник кілька разів натискає на педаль акселератора з тим, щоб турбіна видала надлишковий тиск.

Якщо турбіна в більш-менш нормальному стані, то у відповідному патрубку буде відчуватися значний тиск. Якщо ж патрубок не роздувати і його можна стиснути рукою, то це означає, що турбіна частково і навіть повністю вийшла з ладу.

Однак в даному випадку проблема може бути не в турбіні, а в наявності тріщин в патрубку або у впускному колекторі. Відповідно, така перевірка дозволяє визначити герметичність системи.

динаміка розгону

Сама по собі турбіна призначена для збільшення потужності, і зокрема, для того, щоб підвищити динамічні характеристики автомобіля. Відповідно, при справній турбіні машина буде дуже добре і швидко розганятися. Для тестування турбированного двигуна необхідно сісти за кермо машини і, що називається, втиснути педаль газу в підлогу. Наприклад, турбований бензиновий двигун об'ємом близько двох літрів і потужність близько 180 кінських сил розганяється до 100 км / ч приблизно за 7 ... 8 секунд. Якщо ж потужність не така висока, наприклад, 80 ... 90 кінських сил, то, звичайно, подібної динаміки чекати не варто. Але в такому випадку при несправної турбіни машина буде їхати і розганятися ледве-ледве. Тобто, в будь-якому випадку динаміка при справній турбіні відчувається сама по собі.

масло двигуна

При несправній турбіні моторне масло швидко чорніє і густіє. Відповідно, щоб це перевірити, необхідно відгвинтити пробку маслозаливной горловини і оцінити стан моторного масла. Найкраще скористатися для цього ліхтариком (наприклад, на телефоні). Якщо саме по собі масло чорне і густе, а на стінках картера видно масляні згустки, то від покупки такої машини краще відмовитися, оскільки подальша експлуатація зажадає дорогого ремонту.

Витрата масла турбіною

Будь-яка турбіна споживає відносно невелику кількість масла. Однак незалежно від потужності двигуна відповідне критичного значення не має перевищувати одного літра на 10 тисяч кілометрів пробігу. Відповідно, витрата 2 ... 3 літри і тим більше більше, вказує на те, що масло тече з турбіни. А це може бути викликано її поломкою.

При покупці авто з турбіною необхідно звертати увагу на те, з якою саме сторони знаходиться масло на її корпусі (при його наявності). Так, якщо масло видно з боку колеса турбіни і / або в її корпусі, значить, масло потрапило сюди з картриджа. Відповідно, такий турбокомпресор пошкоджений і купувати машину не варто.

Однак якщо масло видно на з'єднанні з вихлопних колектором, то скоріш за все, масло потрапило в турбіну з боку мотора, компресор в даному випадку «не винен». Також якщо є масло на патрубку підведення повітря до турбіни, то це означає, що існують проблеми з системою вентиляції картерних газів.

Необхідно розуміти, що невелика масляна плівка в турбіні не тільки допускається, але і необхідна, оскільки забезпечує нормальну роботу компресора. Головне, щоб не було надмірної витрати.

патрубок турбіни

Для діагностики стану турбіни не знімаючи з машини обов'язково необхідно оглянути патрубок і кулер. Для цього патрубок необхідно зняти. Робити це потрібно дуже акуратно, щоб не пошкодити його і прилеглі до нього деталі. Після його демонтажу необхідно уважно оглянути його зсередини. При необхідності можна скористатися ліхтариком. В ідеалі патрубок повинен бути чистим, без масляних плям, а тим більше масляних пробок. Якщо це не так - значить, турбіна частково несправна.

Аналогічно з кольором. Необхідно уважно оглянути його лопаті на предмет зносу і механічних пошкоджень. У разі, якщо турбіна має великий знос, то у впускний колектор буде просочуватися (залітати) масляні пари, які і будуть осідати на стінках патрубка і кожуха. Масло може бути і на самій турбіні.

Чорний дим з вихлопної труби

Як зазначалося вище, при зношеної турбіні масло буде потрапляти у впускний колектор. Відповідно, воно буде згоряти разом з паливо-повітряної сумішшю. Тому вихлопні гази будуть мати чорний відтінок. І чим більше знос турбіни - тим більше масла потрапляє в двигун, відповідно, тим більше чорними і маслянистими будуть відпрацьовані гази, що виходять з вихлопної труби.

Як перевірити зняту турбіну

Навички перевірки робоча чи турбіна знадобляться при покупці б / у запчастини на розбиранні. Так, необхідно знати:

 • • люфтит чи кулер;
 • • в якому стані лопаті;
 • • наявність механічних пошкоджень;
 • • як перевірити актуатор турбіни;
 • • як перевірити датчик турбіни;
 • • як перевірити клапан управління турбіни;
 • • як перевірити геометрію турбіни.

люфт кулера

Перевірка люфту

В процесі демонтажу патрубка має сенс перевірити люфт встановленого кулера. Зверніть увагу, що розрізняють поперечний (радіальний) і поздовжній (по осі, осьової) люфт відносно корпусу. Так ось, поздовжній люфт не допустимо, а ось поперечний люфт не тільки допустимо, але і завжди буде. Поперечний люфт можна перевірити, не знімаючи турбіну, а ось поздовжній люфт можна перевірити тільки з демонтажем агрегату.

Для перевірки вісь кулера потрібно акуратно похитати пальцями у напрямку до стінок кола турбіни. Поперечний люфт буде завжди, в справному стані турбіни його діапазон становить близько 1 мм. Якщо люфт значно більше - турбіна зношена. І чим більший цей люфт - тим більше і знос. Паралельно з цим потрібно оцінити стан стінок турбіни. Зокрема, пошукати на них сліди від лопатей кулера. Адже якщо в роботі він сильно хитається, то і його лопаті залишатимуть сліди на корпусі турбіни. Ремонт в даному випадку може бути дорогим, тому від покупки краще відмовитися.

стан лопатей

Крім перевірки на наявність рисок, також потрібно перевірити стан безпосередньо лопатей. У нових (або відновлених) турбін їх кромки будуть гострі. Якщо вони затупились, значить, у турбіни є проблеми.

Однак кромки лопатей можуть затупитися і з іншої причини. Зокрема, з повітрям в турбіну прилітав пісок або інший дрібне сміття, яке з часом і сточив лопаті. Відбутися це могло з різних причин. Найпоширеніша з них - не на часі змінювався повітряний фільтр. Використання турбіни зі зношеними лопатями може привести до втрати потужності автомобіля і збільшенням витрати палива.

Однак саме важливий нюанс при зносі лопатей - це розбалансування . Якщо будь-яка з лопатей через сточування матиме меншу масу, то це призведе до виникнення відцентрової сили, яка буде поступово розбивати підшипник кулера, що значно скоротить загальний ресурс турбіни і швидко виведе її з ладу. Відповідно, купувати турбокомпресор зі зношеними лопатями не рекомендується.

Наявність механічних пошкоджень

Обов'язково потрібно оглянути корпус турбіни на наявність механічних пошкоджень, зокрема, вм'ятин. Особливо це актуально, якщо автовласник хоче купити колишню в експлуатації турбіну, зняту з машини, що побувала в ДТП. Або турбіну, яку просто упустили на підлогу, і на її корпусі утворилася невелика вм'ятина. Не всі вм'ятини критично небезпечні, проте бажано щоб їх не було зовсім.

Наприклад, після удару всередині турбіни можуть послабитися будь-які різьбові з'єднання. А під час роботи двигуна, особливо на високих оборотах і потужності турбокомпресора згадане з'єднання і зовсім може розкрутитися, що напевно призведе до значних пошкоджень не тільки турбіни, а й двигуна.

Перевірка актуатора турбіни

Актуатори - це клапани управління механізмом зміни геометрії вихлопних газів турбіни. Повертаючись до механічних пошкоджень, варто відзначити, що не можна допускати вм'ятин на корпусі актуатора. Справа в тому, що при пошкодженні його корпусу велика ймовірність зменшення ходу його штока. Зокрема, він не буде доходити до свого крайнього верхнього положення. Відповідно, турбіна не працюватиме належним чином, впаде її потужність.

Як перевірити актуатор турбіни

Особливість актуаторов полягає в тому, що вони дуже чутливі до корозії. Однак проблема полягає в тому, що без демонтажу розглянути наявність іржі не представляється можливим. Відповідно, при перевірці завжди потрібно звертати увагу на наявність корозії біля основи штока. Її там не повинно бути зовсім!

Якщо іржа є на підставі, то і всередині клапан буде іржавий. А це майже гарантовано призведе до того, що шток буде підклинювати, через що турбіна не працюватиме в нормальному режимі, знизитися її потужність.

Також під час перевірки актуатора турбіни обов'язково потрібно звернути увагу на хід штока і цілісність мембрани. Зазвичай клапан служить менше ніж вся турбіна, тому часто можна зустріти турбокомпресор із заміненим актуатором. А мембрана виконується з гуми, відповідно, з часом може «задубіти», потріскатися і втратити працездатність.

Для перевірки ходу штока турбіну необхідно демонтувати. Хоча зазвичай перевірка проводиться при покупці відновленої турбіни. За допомогою гайкового ключа або іншого слюсарного інструменту необхідно переконатися, що шток ходить приблизно на один сантиметр (значення може відрізнятися у різних компресорів) без будь-яких перешкод і скрипів.

Мембрану можна перевірити в такий спосіб. Необхідно підняти шток в крайнє верхнє положення. Далі заткнути пальцем верхнє технологічний отвір, пов'язане з мембраною. Якщо вона в порядку і не пропускає повітря, то шток буде перебувати в такому положенні до тих пір, поки майстер не прибере палець з отвору. Як тільки це відбудеться - шток повернеться в своє початкове положення. Час тестування в даному випадку становить приблизно 15 ... 20 секунд. Шток в цьому час повністю не повинен рухатися .

Як перевірити датчик турбіни

Датчик турбіни призначений для того, щоб запобігти детонацію в циліндрах двигуна. Місце установки датчика знаходиться безпосередньо між турбокомпресором і впускним колектором. Найчастіше при виході датчика з ладу ЕБУ примусово обмежує потужність двигуна, не дозволяючи збільшувати обороти понад 3000 об / хв, а також відключає турбонаддув.

Перевірка точності показань датчика наддуву виконується на НЕ запущеному двигуні в момент між включенням запалювання і запуском двигуна. При перевірці зіставляються дані з датчика наддуву і датчика атмосферного тиску. В результаті порівняння відповідних показань отримують так зване диференціальне тиск, який не повинен перевищувати певного значення.

Як правило, при частковому або повному виході датчика тиску наддуву з ладу на приладовій панелі активується сигнальна лампа Check Engine. При скануванні помилок найчастіше з'являється помилка під номером Р0238, яка розшифровується як «Датчик тиску наддуву - висока напруга». Пов'язано це може бути з ушкодженням фішки на датчику або пошкодженням проводки. Відповідно, для перевірки необхідно за допомогою мультиметра продзвонити ланцюг між датчиком і електронним блоком управління, від'єднавши сам датчик.

Хороший метод перевірки - заміна тестованого датчика на аналогічний, але справний. Інший варіант - за допомогою програми «Вася діагност» (або його аналога) на ноутбуці в динаміці зняти показники тиску наддуву. Якщо вони не змінюються, отже, датчик вийшов з ладу. При цьому потужність двигуна примусово обмежена.

Пам'ятайте, що датчик наддуву з часом має властивість забруднюватися, тобто, на нього налипає різна грязь, пил, сміття. У критичних випадках це призводить до того, що від датчика надходить некоректна інформація на ЕБУ з усіма витікаючими наслідками. Тому датчик турбіни необхідно періодично знімати з його посадкового місця і чистити. Сам датчик при поломці ремонту не підлягає, і відповідно, підлягає заміні на такий самий.

Як перевірити клапан турбіни

Перепускні клапани турбіни призначені для забезпечення контролю за потоком вихлопних газів двигуна. Зокрема, клапан підбурює зайва кількість газів через саму турбіну або ж до неї. Саме тому такі клапана мають іншу назву - клапан скидання тиску. Клапани бувають трьох видів:

 • Байпасні. Вони встановлюються на потужних двигунах (зазвичай на тягачах і вантажівках). Їх конструкція передбачає використання додаткової перехресної труби.
 • Зовнішній перепускний клапан. Також мається на увазі використання особливої ​​конструкції турбіни, тому зустрічаються такі клапани досить рідко.
 • Внутрішні. Такий тип клапанів управління турбіною найбільш поширені.

Процес перевірки клапана представлений на прикладі клапана управління турбіною популярного автомобіля Mercedes Sprinter, проте сама послідовність дій і логіка буде аналогічна для всіх подібних вузлів на інших автомобілях.

Перевірка клапана управління турбіни

Перше - перевірка проводки. За допомогою вольтметра необхідно перевірити, чи подається харчування на датчик. Напруга стандартне, рівне +12 В. Також необхідно мультиметром в режимі омметра перевірити внутрішній опір датчика. При справному агрегаті воно має дорівнювати близько 15 Ом.

Далі необхідно виконати перевірку спрацьовування. До виходу з написом VAC необхідно підключити насос, який буде відсмоктувати повітря (утворювати вакуум). З клапана з написом OUT повітря йде на турбіну. Третій вихід - це скидання повітря. Для перевірки спрацьовування на датчик потрібно подати робочі 12 Вольт постійного струму. Якщо клапан справний, то всередині нього канали VAC і OUT з'єднаються.

Перевірка полягає в тому, щоб заткнути пальцем вихід OUT і одночасно включити насос, щоб той откачивал повітря з виходу VAC. При цьому повинен створюватися вакуум. Якщо цього не відбувається - значить, клапан несправний і підлягає заміні. Зазвичай цей вузол не ремонтують, оскільки він неремонтопрігоден.

Цікаво, що коли обмотка клапана замкнута накоротко, то він починає видавати пищать звуки, особливо на прогрітому двигуні. Це означає, що клапан необхідно замінити, оскільки проводку полагодити найчастіше неможливо.

Як перевірити геометрію турбіни

Основна проблема геометрії турбіни - це її заклинювання, через що актуатор ходить на своєму посадковому місці не плавно. Це призводить до ситуації, коли турбіна також включається і відключається ривками, тобто, відбувається або недонаддув, або Передув. Відповідно, щоб позбутися від цього явища геометрію потрібно гарненько почистити. Виконується це тільки зі зняттям турбіни, оскільки мається на увазі демонтаж геометрії.

Після того як був виконаний відповідний демонтаж, насамперед при перевірці геометрії необхідно перевірити, наскільки туго ходять (переміщуються) лопатки всередині неї. В ідеалі вони повинні обертатися без проблем. Однак найчастіше при закоксовке всередині неї, і навіть в кріпильних отворах лопаток є багато сажі, що призводить до прикипання лопаток. Часто утворюється нагар на тильній частині геометрії, і саме за цей нагар чіпляються лопатки.

Відповідно, для відновлення нормальної роботи геометрії необхідно демонтувати кільце з лопатками, почистити його, лопатки, тильну частину геометрії. Однак робити це потрібно акуратно, з використанням миючих засобів.

Ні в якому разі не можна використовувати для чищення пескоструй , оскільки він просто «уб'є» геометрію!

Після чищення потрібно виконати перевірку геометрії за допомогою манометра і компресора. Так, при нормально почищеним і працює геометрії актуатор буде нормально рухатися при тиску 0,6 ... 0,7 бар (залежить від конструкції турбіни).

Як Васею перевірити турбіну (програмно)

Описані вище методи перевірки дозволяють лише побічно оцінити стан колишньої у вживанні турбіни. Для її детальної діагностики краще скористатися електронними засобами - ноутбуком і встановленим на нього діагностичним програмним засобом. Найбільш поширена серед майстрів і автовласників програма для цього - «Вася діагност». Далі коротко наведено алгоритм перевірки тиску в тестованої турбіні. Мається на увазі, що автолюбитель знає, як підключитися до сервісного роз'єму ЕБУ і запустити програму. Всі подальші зчитування виконуються при роботі машини на холостому ходу, тобто, при працюючому двигуні і турбіні.

Перевірка турбіни на машині «Васею»

 1. У програмі вибрати розділ «Вибір блоку управління», далі «Електроніка двигуна».
 2. Вибрати кнопку «настроюються групи». Відкривається вікно настроюються груп зліва і справа відкривається вікно зі списком для вибору безпосередньо груп. Тут представлено опис всіх вузлів, що впливають на працездатність двигуна автомобіля (датчики, виконавчі модулі і так далі).
 3. У списку потрібно вибрати рядок Absolute intake pressure або «Абсолютна спожите тиск». У лівому вікні буде представлено відповідне тиск. Одиниці виміру в даному випадку - кПа замість барів.
 4. При роботі на холостому ходу тиск турбіни буде трохи більше 100 кПа (або 1 бару, наприклад, 107 кПа).
 5. Разом з тиском турбіни буде також корисно включити додаткові функції - кут натискання педалі акселератора, значення крутного моменту, температуру охолоджуючої рідини і так далі. Це буде корисно для розуміння динаміки роботи турбіни.
 6. В русі на автомобілі відповідний тиск турбіни збільшиться і становитиме близько 2 ... 3 бар (200 ... 300 кПа) в залежності від типу турбіни і режиму їзди.

Рекомендується перед покупкою вживаного автомобіля перевіряти всі його системи, в тому числі турбіну, не тільки візуально і тактильно, але і за допомогою описаних програмних засобів на кшталт «Васі діагноста».

Підбиття підсумків

Перераховані вище методи перевірки дозволяють оцінити стан автомобільної турбіни приблизно в 95% випадків. Як показує практика, найчастіше в турбінах виходять з ладу плаваючі підшипники. Через це лопаті ушкоджують її корпус, проте при цьому тиск все ж нагнітається. Основна ознака часткового виходу турбіни з ладу - підвищена витрата масла. У дуже рідкісних випадках кулер просто заклинює. У будь-якому випадку, при купівлі вживаного автомобіля з турбованим двигуном необхідно обов'язково перевіряти стан його турбіни.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found