Клімат-контроль в автомобілі - як працює в чому особливість. Експлуатація та несправності мікроклімату

Система клімат-контролю в автомобілі забезпечує комфорт і зручність для водія і пасажирів. Її основна відмінність від кондиціонера полягає в тому, що вона на постійній основі підтримує задані кліматичні умови. Система буває одно- і Багатозонне. В силу її складності при експлуатації у автовласників може виникати ряд питань, зокрема: "Як користуватися кліматом? Що робити, якщо не включається клімат-контроль ? Як проводити чистку клімат-контролю ? " Про це та багато іншого ми постараємося докладно розповісти.

Про що ми розповімо:

 • Що таке клімат-контроль
 • типи КК
 • пристрій системи
 • Як використовувати клімат-контроль
 • установка КК
 • Чи не працює клімат-контроль
 • профілактика несправності
 • Переваги і недоліки

Робота клімат-контролю

Що таке клімат-контроль в автомобілі

Автомобільний клімат-контроль (надалі КК) - це система, що складається з кондиціонера, обігрівача, датчиків температури і вологості, системи фільтрації і електронного блоку управління. Призначення системи - підтримка мікроклімату в салоні автомобіля незалежно від того, яка погода на вулиці.

Принцип роботи клімат-контролю нескладний. В його основі лежить робота електронного процесора зі зворотним зв'язком, на який надходить інформація з численних датчиків, що фіксують температуру в різних куточках автомобільного салону. Користувач встановлює в блоці управління бажані параметри по температурі. А процесор підтримує їх весь час, грунтуючись на інформації від датчиків, і при необхідності коригуючи роботу охолоджувальної або опалювальної систем.

Пристрій клімат-контролю принципово схоже зі стаціонарними спліт-системами зі зворотним зв'язком, використовуваними в різних приміщеннях.

Цікаво, що до складу клімат-контролю входить не тільки кондиціонер, але і обігрівач. Отже, систему можна використовувати і взимку для обігріву салону. Крім того, кондиціонер і обігрівач осушують проходить через них повітря. Це дає можливість перешкоджати запотіванню стекол автомобіля . У більш досконалих системах процесор враховує також вплив сонячних променів на внутрішню температуру салону (так званий датчик ультрафіолетового випромінювання).

Іноді зустрічаються і зовсім вишукані варіанти. Наприклад, у деяких моделей Infiniti встановлений іонізатор повітря.

Ще одна особливість автомобільного клімат-контролю - можливість рециркуляції повітря в машині в разі, якщо зовнішнє повітря занадто забруднене. Це забезпечується контролем за системою фільтрації. Якщо ступінь забруднення повітря перевищує допустиму норму, то клімат-контроль бере повітря не ззовні, а багаторазово прокручує повітряний обсяг, що знаходиться в салоні машини. Як правило, це відбувається в автоматичному режимі.

Види клімат-контролю і їх особливості

Системи клімат-контролю діляться за різними критеріями - наявності окремих робочих зон, потужності, зручності управління, наявності додаткових функцій. Для початку розповімо про одно- і багатозонних системах.

Багатозонний клімат-контроль

Робота Багатозонне системи КК

На сьогоднішній день використовуються Однозонна, двозонні, трьохзонні і чотирьохзонний клімат-контролі . Що це таке, і чим вони відрізняються? Однозонний клімат-контроль - це найпростіша з представлених систем. Він влаштований за описаним вище принципом і контролює параметри повітря в районі водія і переднього пасажира. Двозонний клімат-контроль ділить повітряний простір між водієм і переднім пасажиром, відповідно, на дві частини, для яких можна встановити різні кліматичні параметри. Це дає додаткову зручність. Трьох-і чотирьохзонний системи дозволяють також встановлювати індивідуальні кліматичні параметри і для задніх пасажирів. Останній варіант вважається найбільш досконалим і комфортним.

Тепер кілька слів про відмінності систем клімат-контролю від звичного на сьогоднішній день автомобільного кондиціонера. Почнемо з останнього. Він виконує дві функції - охолоджує повітря і осушує його. Тобто, цей пристрій не має зворотного зв'язку. Водій повинен самостійно в режимі реального часу регулювати що подається кондиціонером температуру. А це не завжди зручно. Основною ж відмінністю клімат-контролю є якраз наявність зворотного зв'язку, яка потрібна для підтримки заданих користувачем параметрів на постійній основі.

Найпростіший однозонний клімат-контроль може працювати в таких режимах автоматичної подачі охолодженого або підігрітого повітря:

 • ноги;
 • голова;
 • голова / ноги;
 • вітрове скло / ноги;
 • вітрове скло (в цьому випадку, як правило, повітря додатково осушується з метою недопущення запотівання).

Баготозонні системи клімат-контролю мають додаткові, більш розширені, режими роботи з розповсюдження повітря в салоні.

Пристрій системи клімат-контролю

Клімат-контроль складається з великої кількості пристроїв. Зокрема:

 • Електронний блок управління . Це, мабуть, найголовніша частина системи, її "мозок". У його склад входить контролер з програмами управління і система введення інформації. Це можуть бути механічні або електронні регулятори. Як правило, інформацію в сучасні блоки управління вводять цифровим методом, в тому числі за допомогою пульта дистанційного керування. На основі інформації, що надходить програма контролера керує виконуваними пристроями - швидкістю обертання вентилятора, положенням заслінок, подає команду на збільшення або зменшення температури видуває повітря.
 • Датчики . Вони розташовані як в салоні машини, так і з зовнішнього боку. Внутрішні датчики контролюють кліматичні показники в тих зонах, де вони встановлені. Також окремо є датчик контролю температури на виході обігрівача / охолоджувача. Внутрісалонного датчики зазвичай мають примусовий обдув для того, щоб вони давали інформацію якомога швидше. Чим складніше система (багатозонна) - тим їх кількість більше. Зовнішні датчики призначені для контролю температури і забрудненості повітря зовні автомобіля.
 • Виконавчі механізми . До цієї категорії відноситься багато пристроїв. Зокрема, охолоджуючий і опалювальні прилади (кондиціонер і "грубка"), повітряні заслінки і їх приводні електродвигуни, повітроводи, вентилятори, фільтри, дефлектори і так далі.
Робота клімат-контролю

Складові частини системи клімат-контролю

Досконально знати внутрішній устрій клімат-контролю водієві зовсім не обов'язково. Набагато важливіше дізнатися позначення на рукоятках управління клімат-контролю і як налаштувати параметрів. А також розуміти які профілактичні заходи вживати для того, щоб підтримувати систему в робочому стані.

Як користуватися клімат-контролем

На різних автомобілях для управління клімат-контролем можуть використовуватися різні органи управління. Але як правило, позначення на них стандартизовані. Далі наведемо актуальну інформацію.

Огляд управління двозонним КК на автомобілі Ford Focus 3

Як включити клімат-контроль? Зазвичай для цього використовується кнопка з написами ON / OFF або зображенням розірваного кружечка. Для включення кондиціонера використовується кнопка з написом А / С. Температура в загальній або окремо в кожній зоні виставляється за допомогою кнопок або обертового регулятора (валика). Як правило, крок регулювання при цьому становить 0,5 ° С. Максимальна різниця між окремими зонами становить 4 ... 5 ° С. Кнопка AUTO дозволяє безпосередньо активувати систему, щоб вона в автоматичному режимі підтримувала задану температуру.

Також в будь-якому блоці управління клімат-контролем є кілька кнопок, що вказують напрямок руху повітря. Мінімальна їх кількість три. Це обдув ніг, обдув голови і ніг, і обдув лобового скла. Найчастіше зустрічається більше режимів.

Алгоритм управління КК в основному у всіх однаковий, все зводиться до налаштування ручкою або кнопками необхідної температури та встановлення області обдування. Але все ж на різних машинах можуть бути свої нюанси, так що як користуватися клімат-контролем краще знайти в мануалі до вашого авто чи безпосередньо в інструкції по експлуатації клімат-контролю.

Кондиціонер і система клімат-контролю найбільш ефективно працюють на високих оборотах двигуна. Тому після їх включення має сенс перейти на нижчу передачу, збільшивши при цьому обороти. Коли температура стане комфортною, можна їхати в оптимальному режимі.

Рекомендується не рідше одного разу на рік перевіряти систему з холодоагентом на герметичність. При необхідності виконується дозаправка холодоагенту в систему. Робити це потрібно в спеціальному сервісі. Там же бажано робити діагностику електронного блоку.

Управління клімат контролем

Приклад позначень кнопок на панелі управління клімат-контролю в автомобілях Фольксваген

Ще одна порада. Включати систему клімат-контролю (як і кондиціонер) необхідно не раніше ніж через одну хвилину після запуску двигуна . А в кінці поїздки - навпаки. Вимкніть кондиціонер мінімум за одну хвилину до того, як зупиніть мотор.

Різниця між температурою повітря зовні автомобіля і в його салоні не повинна перевищувати 10 ° С. В іншому випадку виникає ризик для вашого здоров'я.

Установка клімат-контролю

Деякі автовласники, чиї машини не обладнані системою клімат-контролю, приймають рішення встановити її додатково. Таке завдання вимагає витратити багато часу, грошей і зусиль. Крім цього, необхідно знати, що система КК може бути встановлена ​​не на кожну машину. Адже справа в тому, що грубка повинна бути певної конструкції, щоб була можливість установки різних сервоприводів і проводки під "торпедою".

Але якщо все ж ви зважитеся самостійно або за допомогою майстрів додатково встановити систему клімат-контролю, то вам знадобиться наступний список пристроїв і агрегатів (може відрізнятися у різних машин):

 • електрична проводка від аналогічної машини, яка має систему клімат-контролю (це цілий джгут проводів);
 • грубка, яка була встановлена ​​на аналогічній машині з системою КК, при цьому до неї обов'язково повинні бути прикріплені робочі сервоприводи;
 • два датчика температури, встановлені в патрубку грубки;
 • два датчика температури, що встановлюються в центральні повітроводи;
 • датчик сонячної радіації (може не входити до складу системи КК);
 • датчик вентилятора з кришкою-кріпленням (кришку зазвичай знайти дуже важко); рамка;
 • блок управління (єдиний елемент, який є в широкому продажі).

Найчастіше при монтажі системи доводиться змінювати заводську "торпеду" автомобіля. Для цього використовують різні методи і матеріали. Наприклад, склопластик, з якого роблять додаткові елементи для кріплення органів управління КК. Роботи необхідно виконувати акуратно, щоб не пошкодити заводські елементи.

Погано гріє пічка

Що погано гріє пічка автовласники починають з помічати лише з приходом холодів, хоча причини поганої роботи виникають значно раніше. Найчастіше грубка в машині гріє слабо через: завоздушіванія, несправної помпи, засмічення радіатора і фільтра салону

Детальніше

Автомобільна грубка і догляд за нею

Автомобільної грубкою називають радіатор опалення з усією системою в цілому. Для якісного функціонування потрібно періодичне залицяння. У список необхідних робіт входять: перевірки, чистка та заміна салонного фільтра

Детальніше

Діагностика, ремонт і заправка автомобільного кондиціонера

Наочний посібник з обслуговування та ремонту автокондиціонера допоможе правильно обслужити кондиціонер вашого автомобіля. Діагностика проводиться не тільки при заправці фреону, а й кожне сезонне ТО

Детальніше

Що робити коли не працює клімат-контроль

Самодіагностика клімат-контролю на Ніссан Тііда

Система КК, як і всякий механізм, може давати збої. Розглянемо докладніше, як самостійно виконати діагностику клімат-контролю . Відразу обмовимося, що на різних машинах і системах може бути своя специфіка, а тим більше розшифровка їх помилок. Як приклад розглянемо функцію самодіагностики КК на автомобілі Nissan Tiida. Алгоритм перевірки виглядає наступним чином:

 • Включити запалювання і натиснути кнопку OFF з тим, щоб встановити систему КК в режим самодіагностики. При цьому на екрані з'являться всі наявні там елементи, а біля кнопок засвітяться відповідні їм індикатори. Перший етап діагностики полягає в тому, щоб перевірити, чи всі перераховані елементи світяться.
 • Другий етап діагностики полягає в тому, щоб перевірити, чи немає обривів ланцюгів датчиків температури. Для цього за допомогою валика необхідно підвищити температуру на один крок. На дисплеї відображається цифра "2". В цей же час виконується самодіагностика ланцюгів на предмет наявності обривів в них. Якщо через деякий час замість "2" відобразиться "20", то це означає, що несправності не виявлені. Якщо замість цього буде інше число, то це буде кодом помилки, розшифровку якого ви зможете подивитися в мануалі.
 • Перевірка стану змішувачів заслінки і заслінки режиму обдування. Необхідно ще на один крок підвищити температуру. При цьому на екрані з'явиться цифра "3". Після чого відбудеться самодиагностика. Якщо несправностей немає, то цифра "3" перетвориться в "30". В іншому випадку також варто шукати розшифровку помилки в додатковій літературі.
 • Перевірка двигунів всіх наявних в системі заслінок. Для цього знову підвищують температуру на один градус. На машині є 6 різних заслінок. Перемикання між ними виробляють шляхом натискання відповідних кнопок із зображеннями напрямки обдування. При цьому включається кожна з них по черзі, і водій може тактильно перевірити, чи йде повітря з повітропроводів чи ні.
 • Перевірка температури, яка визначається датчиками. Процедура проводиться на холодній машині, щоб уникнути великого розбігу в показаннях. Для цього знову підвищуємо температуру на один крок. На дисплеї світиться цифра "5". Першим перевіряється датчик температури навколишнього повітря. Натискають кнопку обдування лобового скла. На екрані ви побачите температуру на вулиці. При наступному натисканні кнопки ви побачите інформацію від датчика температури в салоні (в градусах Цельсія). При третьому натисканні на ту ж кнопку на дисплеї з'явиться інформація про температуру всмоктуваного повітря (також в градусах Цельсія).
 • Коригування показників датчиків температури. З її допомогою можна виставити коригувальний діапазон для температури, яка діагностується датчиком в межах від -3 ° С до + 3 ° С. Для цього потрібно знову виставити режим діагностики "5", а після цього рукояткою контролю оборотів вентилятора на одне положення збільшити їх. При цьому на дисплеї відображається "0", що відповідає, тому, що датчик буде показувати температуру без коригування. Обертаючи рукоятку вправо або вліво можна встановити будь-яке значення від -3 ° С до + 3 ° С. Це дає можливість скорегувати реальне значення температури в порівнянні з тією, яку видає датчик.

Повторимося, що діагностика клімат-контролю на різних машинах відрізняється. І точний алгоритм і розшифровку помилок (якщо вони будуть) ви зможете знайти лише в мануалі вашого автомобіля або самого КК.

профілактика несправності

Щоб система клімат-контролю в автомобілі працювала справно, необхідно періодично проводити обслуговування її окремих вузлів. В першу чергу мова йде про радіаторі кондиціонера. Тиск фреону має бути завжди в нормі, і за ним необхідно стежити не рідше одного разу на рік.

Не забувайте періодично міняти фільтр вентиляції салону . Особливо, якщо ви часто користуєтеся системою клімат-контролю. Згодом він забивається і падає продуктивність системи вентиляції. А ще, звісно ж, доводиться дихати накопичився пилом і мікробами. Також необхідно чистити радіатор кондиціонера від накопиченої на його поверхні пилу. Для цього систему необхідно періодично включати для продувки, навіть взимку, хоча б один раз на місяць, мінімум на 5 ... 10 хвилин.

Третє профілактичний захід полягає в чищенні вентиляції салону . Для цього існує кілька методів. Для цього використовують спеціальні засоби - очисники, аерозолі, парогенератори, "димові шашки". Вони ефективно очищають систему і знищують шкідливі мікроорганізми в ній.

Переваги та недоліки клімат-контролю

Як будь-яка технічна система, клімат-контроль має свої переваги і недоліки. Вони виявляються не тільки фахівцями, але і рядовими споживачами. Почнемо з перерахування переваг:

 • забезпечення комфортних умов перебування в салоні автомобіля для водія і пасажирів (особливо це стосується багатозонних систем);
 • автоматичний режим роботи;
 • велика кількість регульованих параметрів;
 • мінімізація участі людини в роботі системи;
 • простий, зручний і інтуїтивно зрозумілий інтерфейс, що забезпечує швидкість навчання роботи з системою.

До недоліків клімат-контролю відноситься:

 • збільшена ціна машини, обладнаної такою системою;
 • висока вартість обслуговування і ремонту;
 • збільшена витрата палива в разі експлуатації системи;
 • самостійний ремонт клімат-контролю неможливий.

Однак, незважаючи на наявні недоліки, все більше сучасних машин обладнуються системою клімат-контролю в базовій комплектації. Інженери знаходять нові рішення для її реалізації, а масовість виробництва дозволяє постійно знижувати ціну.

висновок

Система клімат-контролю дозволяє водієві та пасажирам автомобіля створити в салоні комфортну атмосферу для далеких поїздок. На відміну від традиційного кондиціонера вона має зворотний зв'язок , що дозволяє в режимі реального часу коригувати вихідну температуру, грунтуючись на мінливих вхідних даних. А це, по-перше, створює комфорт для людей, а по-друге, мінімізує їх участь в управлінні системою. Однак в процесі експлуатації не забувайте чистити і доглядати за клімат-контролем. Це забезпечить його довге і справну експлуатацію. Використовувати клімат-контроль доцільно не тільки під час тривалих поїздок, але і при їзді в міських пробках.

Деякі сучасні машини, які мають функцію попереднього прогріву двигуна, як правило, дають можливість включити клімат-контроль до появи в салоні водія з тим, щоб створити комфортну температуру заздалегідь.

Якщо ви вирішите купувати нову машину, то обов'язково подбайте модель з клімат-контролем. Ви напевно не пошкодуєте про це!


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found