Маркування моторних масел: як розшифрувати позначення API, SAE, ACEA і іншу маркування на етикетці з маслом

Кожен автовласник повинен вміти розшифрувати маркування моторного масла, нанесену на упаковку продукту, адже запорукою довговічної й стабільної роботи двигуна є застосування якісного моторного масла, характеристики якого відповідають усім вимогам заводу-виробника. Такі серйозні вимоги пред'являються ними через те, що масел доводиться працювати в широкому температурному діапазоні і під великим тиском.

Маркування моторних масел

З цієї статті ви дізнаєтеся про:

 • Що таке в'язкість масла по SAE?
 • Що означає маркування API?
 • Інші міжнародні класифікації масел
 • Специфікації виробників авто

Маркування моторного масла містить всю необхідну інформацію для правильного вибору, просто її треба вміти розшифрувати

Щоб упорядкувати і спростити процедуру підбору масла для конкретного типу двигуна по таким же самим покладеним на нього завданням, розроблений ряд міжнародних стандартів. Світові виробники масел використовують такі загальновизнані класифікації:

 • SAE;
 • API;
 • ACEA;
 • ILSAC;
 • ГОСТ.

Кожен з видів маркування масел має свою історію і долю на ринку, розшифровка значення якої, дозволяє орієнтуватися у виборі необхідної змазує жідкості.В основному у нас використовується три види класифікації - це API і ACEA, а також, природно, ГОСТ.

Виділяють 2 основні класи моторних масел, в залежності від типу двигуна: бензиновий або дизельний, хоча також існує і універсальне масло. Дані за призначенням завжди вказуються на етикетці. Будь-яке масло для двигуна складається з базового складу (мінерального масла), що є його основою, і певних присадок. Основа змазує рідини являє собою масляні фракції, які отримують при переробці нафти або штучно. Тому за хімічним складом поділяються на:

 • мінеральні;
 • напівсинтетичні;
 • синтетичні.

На каністрі, поряд з іншою маркуванням, завжди вказується і хім. склад.

Що може бути на етикетці каністри з маслом:
 1. Клас в'язкості SAE .
 2. Специфікації API і ACEA .
 3. Допуски автовиробників.
 4. Штрих код.
 5. Номер партії і дата виробництва.
 6. Псевдомаркіровка (не є загальновизнаною стандартної маркуванням, а застосовується як маркетинговий хід, наприклад fully syntetic, HC, з додаванням розумних молекул і т.п.).
 7. Спеціальні категорії моторних масел.

Щоб допомогти купити саме те масло, яке буде підходити двигуну вашого авто найкраще, ми розшифруємо найбільш важливу маркування моторного масла.

розшифровка моторного масла

Маркування моторних масел по SAE

Найважливіша характеристика, яка вказана у маркуванні на каністрі - коефіцієнт в'язкості за класифікацією SAE - це міжнародний стандарт, що регламентує в'язкість масел при плюсових і мінусових температурах (граничне значення).

Відповідно до стандарту SAE масла позначаються в форматі хW-Y, де X і Y - це деякі цифри. Перше число - це умовне позначення мінімальної температури, при якій масло нормально прокачується через канали, а двигун без труднощів прокручується. Буква W означає англійської слово Winter - зима.

значення 0W 5W 10W 15W 20W 25W
провертання -30 ° С -25 ° С -20 ° С -15 ° С -10 ° С -5 ° С
прокачиваемость -40 ° С -35 ° С -30 ° С -25 ° С -20 ° С -15 ° С

Друге число умовно означає мінімальне та максимальне значення межі високотемпературної в'язкості масла при його нагріванні до робочої температури (+ 100 ... + 150 ° С). Чим значення числа вище, тим воно більш густе при нагріванні, і навпаки.

5W - 30 від мінус 25 до плюс 20
5W - 40 від мінус 25 до плюс 35
10W - 30 від мінус 20 до плюс 30
10W - 40 від мінус 20 до плюс 35
15W - 30 від мінус 15 до плюс 35
15W - 40 від мінус 15 до плюс 45
20W - 40 від мінус 10 до плюс 45
20W - 50 від мінус 10 до плюс 45 і вище
SAE 30 від 0 до плюс 45

Тому масла обов'язково поділяються на три види залежно від величини в'язкості:

 • зимові масла , вони більш текучі і забезпечують безпроблемний запуск двигуна в холодну пору року. В позначенні показника SAE такого масла буде присутній буква «W» (наприклад 0W, 5W, 10W, 15W і т.д.). Щоб зрозуміти граничне значення потрібно відняти число 35. У жарку пору таке масло не здатне забезпечувати змазує плівку і підтримувати необхідний тиск в масляній системі через те, що при високій температурі його плинність надмірна;
 • літні масла застосовуються коли середньодобова температура не нижче 0 ° C, оскільки його кінематична в'язкість досить висока, щоб в жарку пору плинність не перевищувала потрібного значення для хорошого змащування деталей двигуна. При мінусових температурах запуск двигуна з такою великою в'язкістю неможливий. Позначаються літні марки масел числовим значенням без букв (наприклад: 20, 30, 40, і далі; чим більше число, тим вище в'язкість). Густота складу вимірюється в сантистоксах при 100 градусах (наприклад, значення 20 говорить про граничну густоті в 8-9 сантістокс при температурі двигуна 100 ° С);
 • всесезонні масла найбільш популярні, оскільки вони здатні працювати як при мінусових, так і плюсових температурах, граничне значення яких вказується в розшифровці показника SAE. Таке масло має подвійне позначення (приклад: SAE 15W-40).
При виборі в'язкості масла (з допущених до застосування в двигуні вашого авто) потрібно керуватися таким правилом: чим більше пробіг / старше мотор - тим більше повинна бути високотемпературна в'язкість масла.

В'язкі характеристики, є самим першими і важливими елементом класифікації та маркування моторних масел, але не єдиним - вибирати масло суто по в'язкості неправильно . Завжди необхідно вибирати правильне ставлення властивостей масла і умов його експлуатації.

Кожне масло крім в'язкості володіє різним набором експлуатаційних властивостей (миючі, антиокислювальні властивості, протизносні, схильність до виникнення різних відкладень, корозійна активність та інші). Вони дозволяють визначити можливу область їх застосування.

Маркування моторних масел API

У класифікації по API головними показниками є: тип двигуна, режим роботи мотора, експлуатаційні властивості масла, умови застосування і рік випуску. Стандартом передбачено поділ масел на дві категорії:

 • Категорія «S» - показує призначені для бензинових двигунів;
 • Категорія «C» - говорить про призначення для дизельного автотранспорту.

Як розшифрувати маркування API?

Як вже з'ясували, позначення API може починатися з літери S або C, яка буде говорити про тип двигуна в який можна заливати, і ще однієї літери позначення класу олії, яка б показала рівень експлуатаційних властивостей.

Відповідно до цієї класифікації, розшифровка маркування моторних масел проводиться наступним чином:

 • абревіатурою EC , яка знаходиться відразу після API, позначають енергозберігаючі масла ;
 • римські цифри після цієї абревіатури говорять про рівень економії палива ;
 • буква S (Service) позначає застосування масла для бензинових двигунів ;
 • буквою C (Commercial) позначаються масла для дизельних моторів ;
 • після однієї з цих букв слід рівень експлуатаційних властивостей, що вказується літерами від A (найнижчий рівень) до N і далі (чим вище алфавітний порядок другої літери в позначенні, тим вище клас масла);
 • універсальне масло має літери обох категорій через косу лінію (наприклад: API SL / CF);
 • маркування API для дизельних поділяють на двотактні (цифра 2 в кінці) і 4-тактних (цифра 4).

В даний час категорія «S» становить 12 класів моторних масел, частина яких вже застаріла, тому наведемо лише найактуальніші:

року введення 1980 +1989 1994 1997 2001 2004 2010
API масла для бензинових двигунів SF SG SH SJ SL SM SN

Категорія «C» в даний час складається з 14 класів, половина яких також не застосовується і тепер можна зустріти таке маркування:

Рік введення в дію +1983 1990 1994 1998 2004 2010
API масла для дизельних двигунів CE CF-4 CF, CF-2, CG-4 CH-4 CI-4 CJ-4

Ті моторні масла , які пройшли випробування API / SAE і відповідають вимогам діючих категорій якості, позначаються на етикетках круглим графічним знаком . Вгорі є напис - «API» (API Service), в середині ступінь в'язкості по SAE, а так само можливий ступінь енергозбереження.

Графічний знак якості масла минулого випробування API / SAE

При використанні масла по «своїй» специфікації знижується знос і ризик поломки двигуна, зменшується «чад» масла, споживання палива, зменшується шум, поліпшуються ходові характеристики двигуна (особливо при низьких температурах), а також збільшується термін служби каталізатора і системи очищення вихлопу.

Класифікації ACEA, ГОСТ, ILSAC і як розшифрувати позначення

Класифікація моторних масел по ACEA

Класифікація ACEA була розроблена Асоціацією Європейських автовиробників. У ній вказані експлуатаційні властивості, призначення та категорія моторного масла. Класи ACEA також поділяються на дизельні і бензинові.

Останнє видання стандарту передбачає поділ масел на 3 категорії і 12 класів:

 • A / B - бензинові і дизельні двигуни легкових автомобілів, фургонів, мікроавтобусів (A1 / B1-12, A3 / B3-12, A3 / B4-12, A5 / B5-12);
 • C - бензинові і дизельні двигуни з каталізатором відпрацьованих газів (C1-12, C2-12, C3-12, C4-12);
 • E - дизельні двигуни вантажних авто (E4-12, E6-12, E7-12, E9-12).

Класифікація моторних масел по ACEA

В позначенні по ACEA крім класу моторного масла вказується рік його введення в дію, а також номер видання (коли були поновлення технічних вимог). Вітчизняні масла також проходять сертифікацію по ГОСТ.

Класифікація моторних масел по ГОСТ

Згідно ГОСТ 17479.1-85 моторні масла поділяються на:

 • класи по кінематичної в'язкості;
 • групи за експлуатаційними властивостями.

За кінематичної в'язкості масла діляться на такі класи:

 • літні - 6, 8, 10, 12, 14, 16, 20, 24;
 • зимові - 3, 4, 5, 6;
 • всесезонні - 3/8, 4/6, 4/8, 4/10, 5/10, 5/12, 5/14, 6/10, 6/14, 6/16 (перша цифра вказує на зимовий клас, друга на літній).

У всіх перерахованих класах, чим більше числове значення, тим більше в'язкість.

По області застосування все моторні масла діляться на 6 груп - позначаються від букви «A» до «E».

Індексом "1" позначаються масла призначені для бензинових двигунів, індексом "2" - для дизельних, а масла без індексу вказують на його універсальність.

Класифікація моторних масел по ILSAC

ILSAC - спільне винахід Японії і Америки, міжнародний комітет по стандартизації та апробації моторних масел видав п'ять стандартів моторних масел: ILSAC GF-1, ILSAC GF-2, ILSAC GF-3, ILSAC GF-4 і ILSAC GF-5. Вони повністю аналогічні класам по API, різниця тільки в тому, що масла відповідні класифікації по ILSAC - енергозберігаючі та всесезонні. Дана класифікація найкраще підходить для японських авто .

Відповідність категорій ILSAC щодо API:
 • GF-1 (застаріла) - вимоги щодо якості масла аналогічні категорії API SH ; по в'язкості SAE 0W-XX, 5W-XX, 10W-XX, де XX-30, 40, 50,60.
 • GF-2 - відповідає вимозі за якістю олії API SJ , а по в'язкості SAE 0W-20, 5W-20.
 • GF-3 - є аналогом категорії API SL і введений в дію з 2001 року.
 • ILSAC GF-4 і GF-5 - відповідно аналоги SM і SN .

Крім цього, в рамках стандарту ISLAC для японських автомобілів з турбованим дизельними моторами , окремо використовується клас JASO DX-1 . Дана маркування автомобільних масел передбачає двигуни сучасних автомобілів з високими параметрами екологічності і вбудованими турбінами.

Сертифікація і допуски автовиробників

У класифікаціях API і АСЕА сформульовані мінімальні базові вимоги, які узгоджені між виробниками масел і присадок і виробниками автомобілів. Оскільки конструкції двигунів різних марок відрізняються між собою, умови роботи масла в них не цілком однакові. Деякі основні виробники двигунів розробили свою власну систему класифікації моторних масел, так звані допуски , яка доповнює систему класифікації ACEA, Зі своїми власними випробувальними двигунами і випробуваннями в польових умовах. Такі виробники двигунів як: VW, Mercedes-Benz, Ford, Renault, BMW, GM, Porsche і Fiat, переважно користуються власними схваленнями при виборі масла для заливання в двигун. В інструкції з експлуатації автомобіля обов'язково присутні специфікації, а їх номери наносяться на упаковку масла, поруч з позначенням його класу експлуатаційних властивостей.

Розглянемо і розшифруємо найпопулярніші і часто використовувані допуски присутні в позначеннях на каністрах з моторними маслами.

Допуски концерну VAG для легкових автомобілів

VW 500.00 - енергозберігаюче моторне масло (SAE 5W-30, 10W-30, 5W-40, 10W-40 і ін.), VW 501.01 - всесезонне, призначене для застосування в звичайних бензинових двигунах, вироблених до 2000 року, а VW 502.00 - для турбованих.

Допуск VW 503.00 передбачає, що дане масло для бензинових двигунів з в'язкістю SAE 0W-30 і з захопленим інтервалом заміни (до 30 тис. Км), а якщо вихлопна система з трикомпонентним нейтралізатором, то в двигун такого авто заливають масло з допуском VW 504.00.

Для автомобілів Фольксваген, Ауді і Шкода з дизельними двигунами, передбачена група масел з допусками VW 505.00 для моторів TDI , що випускалися до 2000 року; VW 505.01 рекомендовано для двигунів PDE з насос-форсункою.

Енергозберігаюче моторне масло класом в'язкості 0W-30 з допуском VW 506.00 має збільшений інтервал заміни (для моторів V6 TDI до 30 тис. Км, 4-х циліндрових TDI до 50 тис.). Рекомендовано до застосування для дизельних двигунів нового покоління (після 2002 року випуску). Для турбований моторів і насос-форсункою PD-TDI рекомендується заливати масло з допуском VW 506.01 має такий же подовжений інтервал заміни.

Допуски для легкових автомобілів Mercedes

Автоконцерн Mercedes-Benz так само має свої допуски. Наприклад, моторне масло з позначенням MB 229.1 призначається для дизельних і бензинових двигунів Мерседес випущених з 1997 року. Допуск MB 229.31 введений в дії пізніше і відповідає специфікації SAE 0W-, SAE 5W- з додатковими вимогами, які обмежують вміст сірки і фосфору. MB 229.5 - це енергозберігаюче масло з продовженим терміном служби, як для дизельних, так і бензинових моторів.

Сертифікація і допуски автовиробників

Сертифікація і допуски автовиробників

Допуски моторного масла BMW

BMW Longlife-98 такий допуск мають автомастила призначені для заливки в двигун машин, що випускаються з 1998 року. Передбачено збільшений сервісний інтервал заміни. Відповідає базовим вимогам ACEA A3 / B3. Для двигунів випущених в кінці 2001 р рекомендується застосування масла з допуском BMW Longlife-01 . Специфікація BMW Longlife-01 FE передбачає застосування автомастила при експлуатації у важких умовах. BMW Longlife-04 допущений до застосування в сучасних моторах БМВ.

Допуски моторних масел для Renault

Допуск Renault RN0700 був введений в 2007 році і відповідає основним вимогам: ACEA A3 / B4 або ACEA A5 / B5. Renault RN0710 виконує вимоги по ACEA A3 / B4, а Renault RN 0720 по ACEA C3 плюс додаткові Renault. Допуск RN0720 розроблений для використання в дизельних двигунах останнього покоління з фільтрами саж.

Допуск для автомобілів Ford

Моторне масло SAE 5W-30, що має допуск Ford WSS-M2C913-A , призначається для первинної та сервісної заміни. Дане масло відповідає класифікації по ILSAC GF-2, ACEA A1-98 і B1-98 і додатковим вимогам Ford.

Масло з допуском Ford M2C913-B призначається для первинної заливки або сервісної заміни в бензинових і дизельних двигунах. Також відповідає всім вимогам ILSAC GF-2 і GF-3, ACEA A1-98 і B1-98.

Допуск Ford WSS-M2C913-D був введений в 2012 році, масла з таким допуском рекомендовані для всіх дизельних двигунів Ford за винятком моделей Ford Ka TDCi, випущених до 2009 року і двигунів, випущених між 2000 і 2006 роками. Передбачає можливість збільшеного інтервал заміни і заправку біо-дизельним або високосірчисту паливом.

Масло має допуск Ford WSS-M2C934-A передбачає збільшення інтервалу заміни і призначається для заливки в автомобілі з дизельним двигуном і фільтром сажі (DPF) .Масло, відповідне специфікації Ford WSS-M2C948-B , засноване на класі ACEA C2 (для бензинових і дизельних двигунів з каталізатором). Даний допуск вимагає масла з в'язкістю 5W-20 і зниженим сажеобразование.

При виборі масла потрібно пам'ятати кілька основних моментів - це правильний вибір необхідного хімічного складу (мінералка, синтетика, напівсинтетика), параметр класифікації по в'язкості, і знати необхідні вимоги щодо набору присадок (визначається в класифікаціях API і АСЕА). Також на етикетці повинна міститися інформація, для яких марок машин підходить даний продукт. Не менш важливо звертати увагу на додаткові позначення моторного масла. Наприклад, маркування Long Life свідчить про те, що масло підходить для машин зі збільшеним сервісним інтервалом заміни. Також серед особливостей деяких складів можна виділити сумісність з двигунами, що мають турбонаддув, інтеркулер, охолодження газів рециркуляції, управління фазами ГРМ і висотою підйому клапанів.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found