Робота обгонів муфти генератора і її несправності. Пристрій, призначення, перевірка

Дізнатися, що таке обгону муфта генератора автомобіля, для чого потрібна, як працює, про її несправності, перевірки і заміни, вам може знадобиться лише в тому випадку, якщо ви власник сучасної машини пробіг якої переступив за 100 тис км., Адже середній ресурс цієї деталі, як раз не менш ніж даний період. Про те що робота обгонів муфти порушена ви зможете зрозуміти за кількома ознаками. Подальші з нею дії можна буде робити лише після зняття і діагностики.

зміст:

 • Що це таке
 • Навіщо потрібна обгону муфта на генераторі
 • як влаштована
 • Як працює
 • Які можуть бути несправності
 • Як можна перевірити справність
 • Зняття і ремонт

Що таке обгону муфта?

Обгону муфта - це механізм, призначений для передачі плавного руху в одному напрямку і можливості незалежного обертання валу і шківа пристрою при тому, що вони крутяться в одну сторону.

Для чого потрібна обгону муфта

Так звідки взялася і для чого потрібна ця обгону муфта генератора? Як і багато агрегати, які з'явилися в конструкції машин не так давно, ця деталь - вимушене рішення.

Як було раніше? Шків генератора був цільною деталлю, яка гайкою кріпилася до валу генератора, створюючи пряме жорстке з'єднання. Приводний ремінь генератора передавав на його вал обороти з клонували. Але виникають два нюанси. Перший - двигун працює нерівномірно, як би ривками, що обумовлено принципом внутрішнього згоряння. Другий - вал генератора за замовчуванням обертається в кілька разів швидше, ніж колінвал. Тобто коли колінвал сповільнюється, то генератор не встигає сповільнитися з тим же темпом - у нього більше інерція і швидкість обертання. В результаті ремінь постійно відчував навантаження на розрив через ривків, та ще й прослизав, коли ще не зупинився генератор його простягав щодо вже зупинився шківа коленвала. Тому ремені в старих автомобілях ходили не більш ніж 30 тисяч кілометрів.А ще така напружена робота знижувала ресурс роботи інших сполучених деталей.

Що було далі ви вже напевно чули, тому що це стосується багатьох агрегатів. Чим сучасніше ставали автомобілі, тим більше в них з'являлося додаткових функцій і систем, яким потрібна енергія генератора. На початку наслідком цього стало збільшення розмірів і ваги генераторів, а особливо найважчою їх частини - якоря. Що призводило до ще більших навантажень на ремінь. Але не тільки це, тому що багато сучасних генератори стали навіть менше і легше тих, що були раніше. З'явилося багато високоспритних двигунів, серйозно зросли вимоги до комфорту і шуму двигунів, та й у багатьох автомобілях приводний ремінь генератора став одночасно використовуватися як ремінь кондиціонера і / або іншого навісного обладнання. Якби такий ремінь продовжував випробовувати ті ж навантаження, що і раніше, він і сам виходив би з ладу швидше,і знижував ресурс інших деталей приводу, що занадто дорого.

Все це призвело до появи обгонів муфти генератора і пояснює для чого вона потрібна. Ця конструкція прийшла на зміну цілісного шківа, який створював жорстке з'єднання. Усередині шківа генератора з обгінної муфтою знаходиться підшипник спеціальної конструкції, який дозволяє генератору безболісно обганяти колінвал. Це основне призначення обгонів муфти і це пояснює чому в неї така назва. До речі, її впровадження дозволило збільшити ресурс ременя від 30 тисяч кілометрів до 100 тисяч.

Пристрій обгонів муфти

Як влаштована обгону муфта OAP

Що цікаво, шків генератора з обгінної муфтою і без неї виглядають практично однаково. Тому що обгону муфта - це механізм, вбудований в шків. І якщо звичайний шків - це шматок заліза з борозенками, прикріплений гайкою до валу генератора, то пристрій шківа з обгінної муфтою складніше.

Уявіть, що звичайний шків розрізали на два окремих "бублика" - зовнішній і внутрішній. І між ними вставили спеціальний підшипник. Тому що саме так виглядає шків з обгінної муфтою генератора. У нього є зовнішня обойма, яка зачіпається ременем. І є внутрішня обойма, яка нагвинчується різьбленням на вал генератора. А між ними знаходиться підшипник з обертовими і стопорними елементами. З торців обгонів муфти є сальники, які запобігають потраплянню всередину пилу і бруду.

види муфт

Види обгінних муфт генератора

Щоб остаточно закрити питання конструкції цієї деталі, додамо, що з часом виробники стали пропонувати дві різні модифікації обгінних муфт генератора. Наприклад, що придумала цю конструкцію компанія INA, виробляє OAP (Overruning Alternator Pulley - шків генератора з обгінної муфтою) OAD ((Overrunning Alternator Decoupler - переривник генератора з обгінної муфтою).

У муфті OAP механізм вільного ходу, встановлений всередині, дозволяє ротору генератора обертатися вільно якщо швидкість ротора вище швидкості клонували двигуна, і піддаватися обертанню ременем, коли швидкість коленвала вище ніж швидкість ротора генератора.

Муфта OAD має практично ідентичне пристрій, тільки в ній є ще і пружина. За рахунок такого доопрацювання зниження биття ременя ще більш ефективніше. За рахунок пружин виходить більш плавний пуск генератора.

Пристрій обгонів муфти OAD генератора

Компанія Gates пропонує обгону-реверсивні муфти генератора (OAD) і муфти вільного ходу (OWC). OWC , розшифровується як One Way Clutch - одностороння муфта. Суть в тому, що перші допускають невелике зворотне обертання, а другі блокуються моментально. Який тип муфти використовується - залежить від автомобіля і його конструкції приводу.

Як зрозуміти, що на вашому автомобілі стоїть шків генератора з обгінної муфтою? Основних ознак два. Перший - у більш сучасній конструкції завжди присутній темна кришечка, яка виконує функцію пильовика. Другий - якщо ви бачите стопорну гайку, яка кріпить шків до валу генератора, у вас точно звичайний шків. Якщо гайки немає - обгону муфта. Але так як доступ до цієї деталі не завжди дозволяє розгледіти всі нюанси конструкції, то наявність кришки - найдоступніший варіант ідентифікації.

Як працює обгону муфта генератора

Основні ознаки, причини несправності і ресурс обгонів муфти

Робота обгонів муфти , а точніше підшипників в ній, полягає в тому, щоб під час набору або підтримки обертів передавати енергію клонували на вал генератора . Для цього в цей період стопорні елементи зачіпляються і обидві обойми (внутрішня і зовнішня), крутяться разом. Але коли колінвал починає сповільнюватися, то стопорні елементи перестають працювати і як би роз'єднує внутрішню і зовнішню обойми. Це дозволяє зовнішньої частини шківа, пов'язаної через ремінь з коленвалом, обертатися повільніше, ніж внутрішня частина шківа, пов'язана з валом генератора.

Щоб було зрозуміліше, згадайте, як працює велосипед. Поки ви набираєте обороти, тобто крутите педалі, набирає обертів і колесо. Але коли ви перестаєте крутити педалі, то швидко обертається колесо не передає оберти назад. Колесо крутиться з однією швидкістю, педалі - з іншого, більш повільної.

Несправності обгонів муфти

Порушення нормального функціонування обгону шківа викликано потраплянням бруду і води всередину, що призводить до зносу підшипників і роликів блокуючих зворотний рух. Щоб зрозуміти як діагностувати проблеми, потрібно визначити які взагалі бувають несправності обгонів муфти генератора. Їх насправді небагато, адже в пристрої мало елементів які піддаються зносу.

Найпоширеніша несправність обгонів муфти - це її заклинювання . Внутрішні елементи муфти (деталі підшипника і внутрішня обойма), зношуються через що запчастина перестає працювати як треба - тобто превращаеться по суті в шків стандартної конструкції.

Друга несправність - це коли обойми крутяться окремо один від одного постійно . Причина та ж - знос внутрішніх елементів, але наслідки інші - ваш генератор практично не заряджається.

Третя - повне руйнування . В результаті заклинювання роликів які забезпечують блокування та вільне прокручування шківа коли швидкість колінчастого вала відрізняється від швидкості обертання ротора генератора може відбутися зрив обойми. При зльоті можлива деформація вала генератора і механічне пошкодження системи ремінного приводу.

Ознаки несправності обгонів муфти генератора

Тепер давайте обговоримо які ознаки підкажуть, що в цьому агрегаті з'явилися проблеми і необхідно усувати несправності обгонів муфти генератора.

У разі, коли обойми муфти НЕ зачіпляються , це загрожує недозаряд акумулятора і незадовільною роботою електросистем. Наприклад, ви можете помітити, що фари світять не так яскраво. Або взагалі на приладовій панелі засвітиться індикатор проблем з АКБ. А ось у випадку з заклинюванням проблему ви швидше за все почуєте. Тому що ваш мотор почне працювати зі сторонніми шумами і ривками, якщо на цьому етапі не визначити джерело шуму, то далі може відбутися зрив і руйнування вузла. Про заклинювання обгонів муфти кажуть:

 • свист на високих оборотах;
 • вібрація або ривки при повільному русі та низьких оборотах;
 • тріск при запуску або зупинки двигуна.

Як перевірити обгону муфту генератора?

Як перевірити обгону муфту, адже перераховані ознаки можуть бути викликані і іншими агрегатами? На жаль ніякого інструменту для діагностики цього вузла не існує. Також перевірка обгонів муфти ускладнюється тим фактором, що найефективніший метод - це перевірка демонтованої деталі, а це може бути складно і довго.

Так як перевірити обгону муфту генератора без демонтажу генератора або самої деталі? Увімкніть двигун, розкрутіть його мінімум до 2000 оборотів , а краще більше, і потім вимикайте запалювання . Якщо чуєте гуде звук замедляющегося генератора, то значить все в порядку. Якщо чуєте свист або дзижчання, то швидше за все підшипники муфти зношені. Якщо чуєте тріск, вона однозначно заклинило.

Коли варто обгону муфта OAD виду, то не знімаючи її, на автомобілі, можна перевірити ще й за допомогою спеціального інструменту, який дозволить прокручувати вал генератора. Якщо ви відчуваєте як при прокручуванні в напрямку руху шків провертається з розтягуванням пружини - все в порядку. Якщо ви не можете його провертати або пружина не тягнеться , то муфта однозначно непридатна для експлуатації. Заміні обгону муфта підлягає якщо доводиться прикладає зусилля більш ніж 1-1.5 Нм або крутиться ривками .

Якщо ж ви все-таки зняли муфту з автомобіля, то перевірка елементарна. Просто заблокуйте пальцями внутрішню частину шківа і покрутіть зовнішню частину . Працююча муфти вона буде крутитися в одну сторону і блокуватися при русі в іншу сторону. Неробоча муфта буде або крутитися в обидві сторони або не крутиться взагалі.

Щоб не проводити подібних перевірок, найкраще міняти цю деталь кожні 100 000 кілометрів, якщо інше не встановлено автовиробником. Середній ресурс цієї запчастини саме такий, і якщо вона не вийшла з ладу раніше, то краще не ризикувати. Одночасно разом з муфтою варто міняти натягувач і ремінь, а також інші зв'язані деталі, якщо вони є. Причому якщо муфта вийшла з ладу раніше, то ремінь все одно варто замінити. Тому що коли шків з неробочої муфтою встиг попрацювати якийсь час, він однозначно пошкодив ремінь і той скоро порветься. Вам же не потрібен цей ризик?

Заміна обгонів муфти генератора

Заміна обгонів муфти генератора - досить трудомісткий процес, який ускладнюють такі чинники.

Для цього потрібні спеціальні інструменти, яких немає у кожного автовласника. Часто підкапотний простір не дозволяє просто замінити цю деталь - доводиться знімати генератор цілком і тільки потім міняти муфту. Якщо муфта заклинило, то вона може сильно "прикипіти" і зняти її стає дуже складно. Є певні нюанси, не знаючи яких, можна вбити генератор.

Давайте по порядку ... Для зняття муфти потрібні спеціальні головки. Перша - це "зірочка", найчастіше на 6 променів, яка зачіпається за внутрішню обойму шківа і дозволяє її відкручувати. Друга - це комірець з головкою torx на кінці, найчастіше з індексом 50, який дозволяє зафіксувати вал генератора. Але якщо в деяких випадках щоб зняти і встановити нову муфту можна при відсутності спецключ можна скористатися болтом з голівкою на 17. Він акуратно вставляється в пази обойми і її можна буде відкручувати муфту звичайним ключем.

Так як поміняти обгону муфту? Спочатку перша головка вставляється в шків, потім на неї накидається ключ, потім в неї вставляється другий комірець, який зачіпається з валом генератора і теж фіксується ключем. Тепер, працюючи ключами в різні боки, пробуємо зняти муфту. Якщо її сильно заклинило, то зняття обгонів муфти генератора на 99% потребують зняття генератора і фіксації воротка в лещатах.

Помилки при знятті обгонів муфти

Що ще потрібно знати для заміни цієї деталі? По-перше, не забувайте відключати АКБ - все-таки ви працюєте з електрообладнанням. По-друге, зніміть ремінь генератора - це логічно, звичайно, але не забувайте. По-третє, ніколи не намагайтеся зняти муфту іншими способами, ніж той, який описаний вище.

 1. Удари молотком здатні погнути вал генератора.
 2. Нагрівання може розплавити мастило в підшипниках генератора або навіть їх сальники.
 3. Заклинювання якоря генератора викруткою замість того, щоб купити спеціальний комірець, теж може пошкодити генератор.

Ну і по-четверте, ніколи не забувайте одягати захисну кришечку-пильовик , яка завжди йде в комплекті з деталями хороших виробників. Без неї муфта вийде з ладу раніше часу.

Ремонт обгонів муфти генератора

Чи можливий ремонт обгонів муфти генератора? В теорії так, якщо у вас є доступ до фахівців щодо підшипників, які здатні розібрати шків генератора з обгінної муфтою, перебрати підшипник, замінити зношені елементи і зібрати все назад "як було", з прецизійної точністю. На практиці таким займаються тільки ентузіасти - обгонні муфти вважаються нерозбірними деталлю, продаються тільки в зборі і завжди змінюються цілком. Коштують вони "вище середнього", але з урахуванням того, що їх ресурс близько 100 000 кілометрів, а конструкція автомобіля отримує очевидні переваги - це того варто.

Матеріал надано (?): Євген Пащенко експерт в індустрії автозапчастин

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found