Опорний підшипник передньої стійки. Види, несправності, заміна, виробники

Опорний підшипник передньої амортизаційної стійки автомобіля служить для забезпечення рухомого з'єднання амортизатора і безпосередньо корпусу машини. Тобто, знаходиться у верхній частині стійки, між верхньою чашкою амортизаційної пружини і опорою.

Конструктивно вузол являє собою різновид підшипника кочення. Однак його особливістю є велика товщина зовнішнього кільця. Як тіл кочення в даному випадку служать циліндричні ролики. Вони розташовані перпендикулярно один до одного, а також розділені між собою. Така конструкція пристрою забезпечує можливість приймати навантаження з будь-якого боку.

Про що ми розповімо

 • призначення підшипника
 • типи підшипників
 • ознаки зносу
 • Проблеми в роботі
 • мастило підшипника
 • заміна підшипника
 • вибір підшипника

Опорний підшипник

Для чого потрібен опорний підшипник

Робота опорного підшипника

Основне завдання опорного підшипника - дати можливість амортизатора вільно обертатися в опорі . Незалежно від різновиду конструкції опорного підшипника він завжди розташовується трохи вище передньої пружини, а шток амортизатора проходить через його центральну порожнину. Корпус амортизатора кріпиться до кузова автомобіля саме в тому місці, де змонтований опорний підшипник. Він забезпечує рухоме з'єднання між амортизатором і кузовом машини . Тому підшипник в процесі експлуатації відчуває не тільки радіальні, але і осьові навантаження.

Види опорних підшипників

Залежно від конструкції на сьогоднішній день існує декілька видів опорних підшипників. Серед них:

опорні підшипники

Різновиди опорних підшипників

 • З вбудованим зовнішнім або внутрішнім кільцем . Він монтується за допомогою наявних на корпусі монтажних отворів, тобто, для цього не потрібно використовувати притискні фланці.
 • З виділенням внутрішнім кільцем . Конструкція має на увазі, що зовнішнє кільце при цьому пов'язане з корпусом. Як правило, такий опорний підшипник застосовують в разі, коли важлива точність обертання зовнішніх кілець.
 • З виділенням зовнішнім кільцем . Тобто, протилежність попереднього. В даному випадку зовнішнє кільце відокремлюється, а внутрішнє пов'язане з корпусом. Такий вид підшипника використовують в разі, коли необхідна точність обертання внутрішнього кільця.
 • Поодиноко-розділений . Тут конструкція має на увазі поділ зовнішнього кільця в одній точці. Таке рішення забезпечує підвищену жорсткість. Цей тип підшипника застосовують у випадках, коли необхідно забезпечити обертання зовнішнього кільця з достатньою точністю.

Незалежно від його конструкції бруд і пісок все одно проникають всередину разом з вологою і є основними руйнують факторами поряд з сильними ударами по підвісці.

Термін служби підшипника опори амортизатора розрахований не більше ніж на 100 тис. Км.

Ознаки виходу з ладу опорного підшипника

Ознаками зношеності підшипників є дві основні чинники - наявність стукоту при повороті керма в районі передніх колісних арок (також в деяких випадках відчувається на рульовому колесі), а також погіршення керованості машиною. Однак стукіт від стійок може в деяких випадках і не відчуватися. Це залежить від їх конструкції.

Опорний підшипник

Зношений опорний підшипник

Наприклад, на автомобілі ВАЗ-2110 внутрішня обойма опорного підшипника виступає втулкою, через яку проходить шток амортизатора. Коли підшипник досить зношений, його корпус допускає люфт, з цього шток амортизатора відхиляється від осі. Через це відбувається порушення кутів розвалу-сходження. Виявити несправність можна за допомогою розгойдування машини. Докладну інструкцію про перевірку опорного підшипника ви знайдете в додатковому матеріалі.

Основною ознакою несправності служить необхідність постійно підрулювати при їзді по прямій дорозі. Через порушення кута розвалу-сходження знос опори амортизатора збільшується приблизно на 15 ... 20%. Також додатково зношуються протектори на покришках, з'єднувальні і кермові тяги, їх наконечники.

Якщо ж до завдань підшипника відноситься лише обертання стійки (тобто, він з амортизатором не взаємодіє), то в цьому випадку порушення кутів розвалу-сходження не відбувається, оскільки шток амортизатора утримує втулка, яка запресована в гумовий демпфер конструкції (наприклад, на "Лада Пріора "," Калина ", Nissan X-Trail). Однак це все ж впливає на керованість машини, хоча і в меншій мірі. Такий підшипник при виході з ладу почне стукати. Причому стуки часто будуть відчуватися навіть на рульовому колесі. Діагностувати несправність підшипника шляхом простої розгойдування машини в даному випадку не вийде .

Проблеми роботи ВП і їх наслідки

Опорний підшипник

Робота опорного підшипника

Опорний підшипник амортизаційної стійки піддається жорсткій експлуатації. Особливо при їзді по нерівних дорогах, поворотам на великій швидкості, недотримання водієм швидкісного режиму. Ситуація ускладнюється тим, що конструктивно в багатьох підшипниках (але не у всіх) не передбачена захист від попадання в них пилу, вологи і бруду. Відповідно, з часом в них утворюється абразивний маса, яка прискорює знос їх механізму. Якщо в конструкції ваших підшипників наявність захисних ковпачків передбачено, проте їх немає на місці (були загублені) - обов'язково замовте нові. Таким чином ви продовжите термін експлуатації підшипника. Також не забувайте закласти в підшипник мастило , про це ми поговоримо далі.

Рекомендується перевіряти стан опорних підшипників через кожні 20 тисяч кілометрів пробігу, якщо виробником машини не обумовлені інші терміни.

Так, основними причинами виходу опорних підшипників з ладу є наступні причини:

Охема опорного підшипника

схема ОП

 • Природний знос деталі . Як було зазначено вище, заміну опорних підшипників необхідно проводити не рідше ніж через кожні 100 тисяч кілометрів пробігу автомобіля (як правило частіше, враховуючи стан вітчизняних доріг).
 • Різкий стиль водіння і недотримання швидкісного режиму. У разі, якщо водій на великій швидкості їздить по ямах або входить в поворот, то навантаження на всю підвіску машини, і опорний підшипник зокрема, значно збільшується. А це призводить до його надмірного зносу.
 • Низька якість деталі . Якщо ви вирішили заощадити і купити низькоякісну підробку, то велика ймовірність того, що підшипник не виходить позначеного на упаковці терміну.
 • Умови експлуатації машини . Залежно від того, до яких умов призначена машина, і як вона використовується вихід з ладу опорних підшипників може статися набагато раніше, ніж це передбачається виробником.

При виконанні ремонтних робіт на амортизаторі, амортизаційної стійці і інших суміжних деталях рекомендуємо вам закладати в опорний підшипник мастило. Це збільшить термін його експлуатації, а також знизить навантаження на всі перераховані вище елементи.

Мастило опорного підшипника

За своєю суттю опорний підшипник являє собою підшипник кочення. Для того, щоб зменшити навантаження на нього в процесі експлуатації, а також продовжити термін служби використовують різні мастила. Для змазування опорних підшипників найчастіше використовують пластичні їх типи. Мастила призначені для підвищення експлуатаційних характеристик підшипників. Зокрема:

 • підвищити ресурс підшипника і продовжити термін його експлуатації;
 • знизити навантаження на вузли підвіски (не тільки безпосередньо на підшипник, а й інші елементи - рульове управління, вісь, кермові і сполучні тяги, наконечники і так далі);
 • збільшити керованість автомобіля (не давати їй знижуватися в процесі експлуатації).

Кожен з типів мастила володіє своїми характеристиками, перевагами та недоліками. Тому вибирати ту чи іншу мастило необхідно, з огляду на наступні фактори:

Мастило опорного підшипника
 • питомі навантаження, які діє на опорний підшипник (маса автомобіля, умови його експлуатації);
 • ймовірність потрапляння на / в вузол вологи;
 • нормальна і максимальна робочі температури, на які розрахований підшипник;
 • матеріал, з яких виготовлені пов'язані робочі поверхні (метал-метал, метал-пластмаса, пластмаса-пластмаса, метал-гума);
 • характер сили тертя.

У нашій країні популярними мастилами для опорних підшипників є наступні:

 • ЛІТОЛ 24. Ця проста, перевірена і дешева мастило відмінно підійде для закладання в опорний підшипник як один з численних видів підшипників, для яких призначена згадана мастило.
 • Різні мастила для ШРУСов. Детальну інформацію про популярних марках, їх переваги та недоліки ви знайдете в додатковому матеріалі.
 • Літієві мастила з додаванням дисульфіду молібдену. Таких складів існує дуже багато. Однією з популярних марок є Liqui Moly LM47. Однак пам'ятайте, що такі мастила бояться вологи, тому їх можна використовувати лише в опорних підшипниках, що мають захисні ковпачки .
 • Також багато автолюбителів використовують одну з наступних мастил - Chevron Мастило багатоцільова «Black Pearl Grease EP 2», Chevron Мастило багатоцільова «Delo Heavy Duty EP 2», Chevron Мастило багатоцільова «Delo Grease EP NLGI 2».
Власникам автомобілів «Форд Фокус» всіх поколінь настійно рекомендується перевіряти наявність мастила в нових і б / у опорних підшипниках. Тому при появі щонайменшого хрускоту обов'язково перевірте стан підшипника і забийте в нього мастило.

Однак в будь-якому випадку навіть з використанням мастила кожен підшипник має свій обмежений ресурс. Як правило, заміна опорного підшипника проводиться разом із заміною амортизатора, якщо виникла така необхідність.

Заміна опорного підшипника

Опорний підшипник

заміна ОП

При повному або частковому виході підшипника з ладу, ніхто не займається проведенням його ремонту, оскільки там просто нічого ремонтувати. Однак можна позбутися від стуку, який так часто турбує автовласників. Зокрема, в процесі експлуатації "просаживается" демпферна гумка, і утворюється люфт. Внаслідок цього виникає стукіт. Як можна позбутися від цієї проблеми ви можете розглянути на прикладі ВАЗ 2110 в наступному відеоматеріалі.

Опорний підшипник встановлюється на автомобілях, що мають передню підвіску типу Макферсон. Відповідно, процес його заміни в більшості дій ідентичний, за винятком невеликих відмінностей в реалізації деяких вузлів окремих моделей автомобілів. Існує два методи заміни - з повним демонтажем стоечного вузла або з частковим зняттям верхньої частини стоечного вузла. Як правило, використовують перший варіант, який ми розпишемо докладніше.

Якщо заміна ОП можлива без демонтажу стійки, то роботи проводяться легко. Потрібно всього лише зняти чашку разом зі старим підшипником і замінити на новий. Коли ж конструкція і місце розташування опорного підшипника зробити це не дозволяє, то для виконання робіт вам знадобляться слюсарні інструменти, а також домкрат, гайкові ключі і стяжки для пружин.

Обов'язково майте стяжки для пружин, оскільки без них ви не зможете зняти старий опорний підшипник.

Алгоритм заміни опорного підшипника при знятті стійки і розборі амортизатора наступний:

 1. Відпустити гайки кріплення опори (зазвичай їх три штуки, знаходяться під капотом).
 2. Піддомкратити машину з того боку, де передбачається змінювати підшипник, і зняти колесо.
 3. Відкрутити гайку маточини (зазвичай вона накерніть, тому необхідно використовувати і ударний інструмент).
 4. Расшплінтовать нижнє кріплення стійки і трохи відпустити нижню гайку кріплення.
 5. Від'єднати гальмівний супорт, після чого відвести його в сторону, при цьому від'єднувати гальмівний шланг немає необхідності.
 6. За допомогою ломика або монтування витягти нижнє кріплення стійки з посадкового місця.
 7. Дістати стійку з корпусу автомобіля в зборі.
 8. За допомогою наявних стяжок провести стяжку пружин, після чого необхідно розібрати амортизаційну стійку.
 9. Після цього проводиться безпосередня процедура по заміні підшипника.
 10. Збірка системи проводиться в зворотному порядку.

Заміна ОП без розвалу на ВАЗ 2108-21099, 2113-2115.

Заміна ОП на ВАЗ 2110

Який опорний підшипник вибрати

Наостанок кілька слів про те, які підшипники краще використовувати. В першу чергу необхідно розуміти, що все залежить від моделі вашого автомобіля. Тому однозначних рекомендацій дати неможливо. Відповідно, потрібно відштовхуватися від інформації, яку надає виробник вашого авто.

Як правило, в даний час продаються не самі опорні підшипники, а збірний комплект, що складається з опори і безпосередньо підшипника.

Популярні виробники підшипників:

 • SM - китайський бренд, заснований в 2005 році. Відноситься до середнього цінового сегменту. Крім підшипників також випускаються інші запасні частини для різних машин.
 • RYTSON - аналогічний попередньому бренд. Продукція випускається на території Китаю.
 • SNR - відома у всьому світі французька компанія, що випускає різні підшипники.
 • SKF - найбільший в світі виробник підшипників для автомобілів та іншої техніки.
 • FAG - компанія, яка перебуває на території Німеччини. Продукція відрізняється якістю і надійністю.
 • NSK, NTN, Коуо - три аналогічних між собою виробника з Японії. Забезпечують широке розмаїття і якість випущених підшипників.

При виборі необхідно розуміти, що переплачувати за дорогу деталь не має сенсу. Особливо, якщо ви є власником бюджетного автомобіля. Однак і економити теж не варто. Найкраще вибирати підшипники з середньої цінової категорії. Відгуки та рекомендації щодо вибору ОП ви можете знайти в кінці статті про перевірку опорних підшипників, посилання на яку ми давали вище.

висновок

Опорний підшипник - невелика, але важлива частина підвіски. Його вихід з ладу може привести до неприємних наслідків у вигляді погіршення керованості автомобіля і збільшення навантаження на інші, більш дорогі, вузли. Тому пам'ятайте, що простіше і дешевше замінити цю недорогу деталь, ніж чекати виходу з ладу більш дорогих елементів підвіски автомобіля. Не нехтуйте цим і проводите своєчасну діагностику і заміну ОП.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found