Чим можна і чим краще промити систему охолодження двигуна автомобіля

Питання, чим промити систему охолодження двигуна , цікавить автовласників, які зіштовхнулися з проблемами очищення сорочки охолодження. Існує як народні засоби очищення (лимонна кислота, молочна сироватка, "Кока-Кола" та інші), так і сучасні технологічні склади. Про тих і інших варіантах зупинимося докладніше.

Розповімо вам про:

 • Коли промивати систему?
 • Народні засоби для промивання в домашніх умовах
 • Чим не рекомендується очищати
 • Кращі шампуні для промивання системи охолодження

Засоби ніж можна промити систему охолодження двигуна

Засоби для очищення системи охолодження від масла, іржі і відкладень

Як часто робити промивання

Перед тим як ми перейдемо до безпосереднього опису тих чи інших засобів, хотілося б нагадати, наскільки важливо робити регулярну промивку системи охолодження автомобіля. Справа в тому, що в залежності від використовуваної охолоджувальної рідини на стінках трубок, з яких складається радіатор, накопичується іржа, масляні відкладення, продукти розкладання антифризів, а також накип. Все це призводить до утруднення циркуляції ОЖ і зменшення тепловіддачі. А це завжди погано позначається на характеристиках двигуна і підвищує знос його окремих деталей з ризиком їх передчасного виходу з ладу.

брудний радіатор

брудний радіатор

Варто відзначити, що промивка системи може бути як внутрішній, так і зовнішній (зовнішня очистка увазі промивку радіатора зовні від наявних на його поверхні частинок бруду, пилу, комах). Рекомендується робити внутрішню промивку системи охолодження не рідше одного разу на рік . Найкраще це робити навесні, коли вже немає морозів, а попереду чекає спекотне літо.

На деяких машинах на приладовій панелі є лампочка із зображенням радіатора, світіння якої може свідчити не тільки про зниження рівня антифризу, а й тому, що його пора міняти. Це може служити сигналом і до того, що прийшов час чищення системи охолодження. Також існує ряд непрямих ознак настання необхідності такого очищення:

індикатор радіатора на панелі приладів

Значок радіатора, який сигналізує про неполадки в системі охолодження

 • часті перегріви двигуна;
 • проблеми в роботі помпи;
 • уповільнення реакція на сигнали реостата (інерційність);
 • показання високої температури від відповідного датчика;
 • проблеми в роботі "грубки";
 • вентилятор завжди працює на підвищених обертах.

Якщо мотор сильно гріється - то прийшов час підбирати засіб для того, щоб промити систему охолодження, і вибирати для цього час і можливості.

Народні засоби промивання охолоджуючої системи

Як ми зазначали вище, існують два типи засобів для промивання - народні і спеціальні. Почнемо з перших, як більш дешевих і перевірених.

Лимонна кислота

Частка радіатора лимонною кислотою

Використання лимонної кислоти для очищення охолоджуючої системи

Звичайнісінька лимонна кислота, розведена у воді, здатна очистити трубки радіатора від іржі і бруду. Особливо вона ефективна в разі, якщо в якості охолоджуючої рідини використовується звичайна вода, оскільки кислотні склади ефективні проти іржі, а лужні - проти накипу . Однак пам'ятайте, що розчин лимонної кислоти не в змозі прибрати значні забруднення.

Склад розчину наступний - 20-40 грамів речовини розчиніть в 1 літрі води, а якщо забруднення сильні, то кількість кислоти на один літр може бути збільшено до 80-100 грамів (більший обсяг створюється в аналогічній пропорції). Ідеальним варіантом вважається, коли при додаванні кислоти в дистильовану воду рівень pH знаходиться в районі 3 .

Сама процедура очищення проста. Необхідно злити всю стару рідину і залити новий розчин. Далі потрібно розігріти двигун до робочої температури і залишити її на кілька годин (а краще на ніч ). Далі злити розчин з системи і подивитися на його стан. Якщо він дуже брудний, то процедуру потрібно повторити ще 1-2 рази до тих пір, поки рідина не буде достатньо чиста. Після цього потрібно обов'язково промити систему водою. Далі залити засіб, яким ви плануєте користуватися в якості охолоджуючої рідини.

Оцтова кислота

Промивання системи охолодження оцтом

Використання оцтової кислоти для очищення системи охолодження

Дія цього розчину аналогічно описаному вище. Розчин оцтової кислоти відмінно підходить для промивання системи охолодження від іржі. Пропорції розчину наступні - півлітра оцту на відро води (10 літрів). Процедура очищення аналогічна - зливаємо стару рідину, заливаємо нову і прогріваємо машину до робочих температур. Далі потрібно залишити автомобіль із запущеним двигуном на 30-40 хвилин з тим, щоб в радіаторі сталася хімічне очищення. Далі потрібно злити очищувальну рідину і подивитися на її стан. Повторювати процедуру до тих пір, поки рідина не стане чистою. Далі потрібно промити систему кип'яченою або дистильованою водою, після чого залити охолоджуючу рідину, яку ви плануєте використовувати на постійній основі.

Fanta

Промивання системи охолодження фантой

Використання Фанти для очищення системи охолодження

Аналогічно до попереднього пункту. Однак тут існує важлива відмінність. Справа в тому, що на відміну від Coca-Cola, де застосовується ортофосфорна кислота, в "Фанте" використовується лимонна кислота , яка має менший очищує ефектом. Тому деякі автовласники для очищення охолоджуючої системи заливають її замість антифризу.

Що стосується часу, протягом якого потрібно так їздити, то все залежить від ступеня забрудненості системи. Зокрема, якщо вона не дуже забруднена, і чистка робиться більше для профілактики, то досить дати попрацювати двигуну протягом 30-40 хвилин на холостих обертах. Якщо ви хочете добре вимити задавнену бруд, то можна покататися так 1-2 дня, після чого залити в систему дистилят, покататися ще, злити його і подивитися на його стан. Якщо дистилят брудний - повторювати процедуру до тих пір, поки система не очиститься. В кінці не забудьте гарненько промити її водою і залити новий антифриз.

Зверніть увагу, що якщо в трубопроводі грубки є дрібні дірки або тріщини, але бруд їх "затягла", то при промиванні ці діри можуть відкритися і утворюється текти.

Молочна кислота або сироватка

Відмінний варіант для промивання охолоджуючої системи двигуна автомобіля - це молочна кислота . Однак істотна проблема полягає в тому факті, що дістати молочну кислоту на сьогоднішній день дуже непросто. Але якщо вам вдасться дістати цю речовину, то її можна заливати в радіатор в чистому вигляді і деякий час поїздити на ній (або дати машині постояти з запущеним двигуном).

Більш доступною альтернативою молочній кислоті є молочна сироватка. Вона має аналогічні властивості з очищення радіатора і інших елементів системи охолодження. Алгоритм використання сироватки такий:

Молочна сироватка для чищення системи охолодження

Використання молочної сироватки

 • заздалегідь приготувати близько 10 літрів сироватки (бажано домашньої, а не з магазину);
 • процідити весь куплений обсяг 2-3 рази через марлю з тим, щоб відфільтрувати великі шматки жиру;
 • попередньо з радіатора злити наявну там охолоджуючу рідину, а на її місце влити сироватку;
 • проїхати з нею кілометрів 50-60;
 • зливати сироватку необхідно в гарячому стані, щоб бруд не встигла знову прилипнути до стінок трубок ( дотримуйтесь при цьому обережність! );
 • дати двигуну охолонути;
 • залити в радіатор заздалегідь прокип'ячену воду;
 • запустити двигун, дати йому нагрітися (близько 15-20 хвилин); злити воду;
 • дати охолонути двигуну;
 • залити антифриз, який плануєте використовувати на постійній основі;
 • випустити повітря з системи, при необхідності долити ще охолоджуючої рідини.
Зверніть увагу, що сироватка має свої очищаючі властивості протягом 1-2 годин. Тому згадані 50-60 км необхідно проїхати за цей час. Довше їздити не має сенсу, так як сироватка змішується з брудом, що знаходиться в системі.

Каустична сода

Ця речовина в народі називають по-різному - гідроксид натрію, "їдкий луг", "їдкий натр", "каустик" і так далі.

Речовина можна використовувати лише для очищення мідних радіаторів (в тому числі для радіатора грубки). Содою можна чистити алюмінієві поверхні.

Відповідно до офіційної інструкцією заводу-виготовлювача мідних радіаторів діяти необхідно за наступним алгоритмом:

Каустична сода для промивання системи охолодження

Каустична сода

 • зняти з автомобіля радіатор;
 • промити його нутрощі простою водою і продути стисненим повітрям (не перевищено тиск в 1 кгс / см2) до стану, коли з радіатора буде витікати чиста вода;
 • приготувати близько 1 літра 10% -го розчину каустичної соди;
 • нагріти склад мінімум до + 90 ° С;
 • залити в радіатор приготований склад;
 • дати йому настоятися 30 хвилин;
 • злити розчин;
 • протягом 40 хвилин промивати нутрощі радіатора гарячою водою і продувати гарячим повітрям по черзі (при цьому тиск не повинен перевищувати 1 кгс / см2) в напрямку зворотному напрямку руху роботи насоса .
Пам'ятайте, що каустична сода викликає опіки і роз'їдає живі тканини. Тому працювати потрібно на вулиці в рукавичках і респіраторі.

В результаті хімічної реакції з труб радіатора може здатися біла піна. Якщо це сталося - не лякайтеся, це нормальне явище. Герметичність системи охолодження після очищення необхідно проводити на холодному двигуні, так як гаряча вода швидко випаровується, і знайти передбачуване місце течі буде проблематично.

Чим не рекомендується промивати систему охолодження

Серед так званих народних засобів існує ряд таких, які не рекомендуються до використання, не дивлячись на те, що деякі автовласники все ж користуються ними, і вони в окремих випадках навіть допомагають. Наведемо кілька прикладів.

Coca-Cola

Кока Кола очищає систему охолодження двигуна

Використання Coca-Cola в якості очищувача

Деякі автомобілісти для того, щоб промити систему охолодження від масла, емульсії, накипу і іржі використовують Coca-Cola. Справа в тому, що в її складі є ортофосфорна кислота , за допомогою якої можна легко позбутися від згаданих забруднень. Однак крім кислоти, в цій рідині є велика кількість цукру і вуглекислого газу, які можуть привести до певних проблем.

Якщо ви вирішите використовувати "Колу" в якості рідини, що очищає, то краще попередньо випустити з неї вуглекислий газ, щоб в процесі розширення він не завдав шкоди окремим вузлам двигуна. Що стосується цукру, то після використання рідини, необхідно ретельно промити систему охолодження звичайною водою.

Також пам'ятайте, що ортофосфорна кислота може завдати шкоди пластиковим, гумовим і алюмінієвим деталям охолоджуючої системи. Тому "Колу" можна тримати в системі не довше 10 хвилин!

Fairy

Деякі автолюбителі для промивання охолоджуючої системи від масла використовують популярний побутової жіроочістітель Fairy або його аналоги. Проте його використання пов'язане з рядом проблем. По-перше, його склад призначений для боротьби з харчовим жиром, і з моторним маслом він просто не впорається. А навіть якщо і спробувати залити його в радіатор, то вам доведеться заливати і "кип'ятити" двигун кілька десятків разів.

Тому НЕ рекомендуємо вам використовувати побутові жіроочістітелі зразок Fairy і йому подібних засобів.

Calgon і його аналоги

Calgon, Tiret і подібні до них засоби не рекомендується використовувати для очищення радіаторів, оскільки їх пряме призначення - видалення вапняного нальоту на водопровідних трубах.

"Білизна"

Особливість "Білизни" полягає в тому, що в її складі є гіпохлорит натрію, який роз'їдає алюміній. І чим вище температура рідини і робочої поверхні, тим швидше відбувається корозія (за експоненціальним законом). Тому ні в якому разі не заливайте в систему різні засоби для видалення плям, особливо ті, де є хлорка і зв'язку на її основі (в тому числі "Містер Мускул").

"Крот"

Відомий у вузьких колах "Крот" виконується на основі каустичної соди. Відповідно, їм не можна обробляти алюмінієві радіатори та інші поверхні. Він підходить тільки для чищення мідних радіаторів (зокрема, радіаторів грубки) і лише знявши його, прогнавши по системі такий очисник ви вб'єте всі гумові сальники і ущільнювачі.

інші суміші

Деякі автолюбителі для чищення використовують суміш лимонної кислоти (25%), соди (50%) і оцту (25%). Однак не рекомендуємо вам робити так само, оскільки вона дуже груба і роз'їдає гумові та пластмасові деталі.

Дані засоби для чищення припустимі лише якщо потрібно промити радіатор грубки і ви не передбачаєте ганяти рідина по всій системі охолодження.

Спеціальні рідини для промивання радіатора

Перераховані вище засоби, звичайно ж, можна використовувати, щоб промити радіатор і охолоджуючу систему автомобіля, однак вони вже віджили себе як морально, так і технологічно. В даний час виробники автохімії пропонують споживачам широкий асортимент різних засобів для чищення, що стоять цілком розумних грошей, тобто, доступних пересічному автовласнику.

види рідин

Існує кілька видів чистячих рідин для радіаторів, які діляться за хімічним складом. Зокрема:

 • Нейтральні . Такі рідини не містять агресивних речовин (зокрема, лугів і кислот). Тому вони не здатні відмити значні забруднення. Як правило, нейтральні склади використовують в якості профілактики.
 • Кислотні . Як зрозуміло з назви, основою їх складу є різні кислоти. Такі рідини відмінно підходять для очищення неорганічних сполук.
 • Лужні . Тут основа - луги. Дуже добре підходять для усунення органічних забруднень.
 • Двокомпонентні . Вони виробляються на основі як лугів, так і кислот. Таким чином, їх можна використовувати в якості універсального засобу для чищення, щоб промити систему охолодження від накипу, іржі, продуктів розпаду антифризу і інших з'єднань.
Не використовуйте одночасно два різних засоби. Обмежтеся одним! Також не використовуйте дуже концентровані лужні або кислотні склади, оскільки вони можуть пошкодити гумові та пластикові елементи системи.

Популярні рідини

Представляємо для вас огляд найбільш популярних в нашій країні рідин для промивання системи охолодження автомобіля, а також деякі відгуки автолюбителів, які використовували ту чи іншу рідину. Сподіваємося, що наведена нижче інформація виявиться корисною для вас, і ви будете знати, чим краще промити систему охолодження.

ТОП 3 кращих рідин для промивання системи охолодження

Промивання LAVR Radiator Flush Classic LN1106

LAVR Radiator Flush LN1106

LAVR Radiator Flush Classic . LAVR - російський бренд автохімії. Засіб LAVR Radiator Flush Classic - відмінне рішення для промивання системи охолодження будь-якого автомобіля. Номер продукції - LN1103. Приблизна вартість упаковки об'ємом 0,43 літра - 3 ... 5 $, а упаковки 0,98 літра - 5 ... 10 $.

Пляшки об'ємом 430 мл вам буде досить для використання в системі охолодження загальним обсягом 8 ... 10 літрів. Склад заливають в систему, і доливають теплою водою до позначки MIN. Після цього двигун повинен попрацювати близько 30 хвилин на холостому ходу. Далі засіб видаляють із системи і промивають дистильованою водою протягом 10 ... 15 хвилин при запущеному двигуні на холостих обертах. Після цього можна заливати новий антифриз.

До корисних властивостей засобу відноситься збільшення терміну служби антифризу на 30 ... 40%, ефективне видалення накипу, продуктів розкладання антифризу, іржі, бруду. Містить інгібітор корозії, збільшує ресурс помпи і термостата.

позитивні відгуки негативні відгуки
Промиванням Лавр я просто користувався тому, що буквально незадовго до цього я якраз використовував раскоксовиватель кілець під однойменною назвою, бачив результат, ось тому вирішив не випробовувати долю і скористатися препаратом тієї ж фірми ... Негативних відгуків не виявлено.
Теж свого часу на ВАЗ-21099 користувався Лавром. Враження тільки позитивні. Але і промивання я робив раз в два роки. Так що бруду в системі охолодження у мене ніколи не було. .
Промивання системи охолодження Hi-Gear Radiator Flush

7-хвилинна промивка Hi-Gear Radiator Flush

Hi-Gear Radiator Flush - 7 minute . Виробляється в США компанією Hi-Gear. Реалізується в країнах СНД, а також Європи і Америки. Промивання системи охолодження Hi-Gear - дуже популярний засіб у автомобілістів у всьому світі. Артикул - HG9014. Ціна однієї банки об'ємом 325 мл становить близько 4 ... 6 $.

Балончика об'ємом 325 мл вам буде досить, щоб промити охолоджуючу систему обсягом до 17 літрів. Засіб можна використовувати для чищення систем охолодження легкових і вантажних автомобілів. Відмітна особливість - малий час роботи, а саме 7 хвилин .

До корисних властивостей засобу відноситься те, що воно на 50 ... 70% збільшує ефективність роботи радіатора, усуває перегріви стінок циліндрів, відновлює циркуляцію охолоджуючої рідини, зменшує ймовірність перегріву двигуна, захищає сальник помпи. Засіб не містить кислот, не вимагає нейтралізації, неагресивно до пластмасових і гумових деталей.

позитивні відгуки негативні відгуки
Я використовував промивання Hi-Gear (USA) продукцією цієї контори користуюся з часу придбання першого авто, нарікань ніколи не було, особливо до «очисникам інжектора» Мені хадовская промивка сподобалася більше + вона дешевше.
Після дешевої промивання краще не стало.а хай гир допомогло .
Промивання LIQUI MOLY Kuhler-Reiniger

LIQUI MOLY Kuhler-Reiniger

LIQUI MOLY Kuhler-Reiniger . Це популярний засіб від відомої німецької компанії-виробника автохімії. Його можна використовувати в будь-яких системах охолодження і нагрівання. Не містить агресивних лугів і кислот. Приблизна ціна балончика об'ємом 300 мл - 6 ... 8 $. Артикул - тисячі дев'ятсот дев'яносто чотири.

Відмінно підійде для автовласників, які бажають промити систему охолодження двигуна від масла, емульсії і іржі. Банки об'ємом 300 мл вистачає для створення 10 літрів рідини, що очищає. Засіб додають до охолоджуючої рідини і залишають двигун запущеним на 10 ... 30 хвилин. Після цього проводять чистку системи і заливають новий антифриз.

Засіб розчиняє жирові, масляні і вапняні відкладення, прибирає забруднення і опади. Речовина нейтрально до пластмас, гумі, сумісно з будь-якими охолоджуючими рідинами. Не містить агресивні кислоти і луги.

позитивні відгуки негативні відгуки
Якщо чесно був здивований результатом масло в патрубках вимило, провів пальцем всередині патрубка навіть натяку на масло не залишилося. Я мив лікюмолі ніфіга не дало, зате піна в бачку до сих пір стоіт.В інфо було написано що навіть іржу прибирає ага так воно і було з точністю навпаки.
Після заміни радіатора грубки, залив з дис / водою, промило добре, чому кажу добре, тому що старий тосол у мене був в принципі чистий просто пора було його міняти, а після промивання трохи накипу вийшло, залив потім новий тосол, так він тепер як сльоза, тільки синювата. Ликви Моллі пробував на старій машині - на мою фігня
Як правило, на упаковці кожного засобу для очищення системи охолодження ви знайдете інструкцію по його застосуванню. Обов'язково ознайомтеся з нею перед безпосереднім використанням.

Це далеко не повний список засобів для очищення охолоджуючої системи автомобілів, які реалізуються в магазинах нашої країни. Однак ми зупинилися лише на більш популярних з них, оскільки вони зарекомендували себе кращими за інших. Будь-яке з перерахованих коштів можна використовувати для промивання системи, наприклад, коли в антифриз потрапило масло.

висновки

Як бачите, вибір засобів для очищення ОС досить широкий. Рекомендуємо вам використовувати професійні засоби , а не різні народні методи якими користуються щоб промити систему охолодження двигуна в домашніх умовах, коли немає можливості купити спец кошти. Так ви вбережете охолоджуючу і інші системи вашого автомобіля від можливих поломок і продовжить термін їх експлуатації. Оскільки різні кислоти роз'їдають не тільки осад, але деякі компоненти і деталі ОС.

Також пам'ятайте, що якщо ви хочете перейти з однієї марки антифризу на іншу, то при цьому вам потрібно обов'язково промити охолоджуючу систему чистою дистильованою водою. Це є найпростішим і дешевим методом профілактичної очищення ОС.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found