Десульфатаціі акумулятора зарядним пристроєм своїми руками. Як правильно зробити

Десульфатаціі акумулятора - це процес очищення пластин акумулятора від сульфату свинцю, який утворюється на них в процесі неправильної зарядки, невірної експлуатації або просто від старості акумуляторної батареї. Десульфатаціі акумулятора можна виконати спеціальним або звичайним зарядним пристроєм, однак при цьому є особливості алгоритму безпосередньо зарядки. Таким чином можна значно відновити ресурс АКБ, продовжити термін його експлуатації, а значить, і заощадити гроші на покупку нової акумуляторної батареї.

зміст:

 • Сульфатація і ДЕСУЛЬФАТАЦІЯ - що це
 • Які АКБ підлягають відновленню
 • Додаткові методи відновлення
 • Відновлення зарядним пристроєм
 • Профілактика сульфатации АКБ

десульфатаціі акумулятора

Що таке сульфатация і ДЕСУЛЬФАТАЦІЯ

Перед тим як переходити до обговорення питання про те, яким же чином зробити десульфатаціі, необхідно розібратися в тому, що ж таке сульфатация і її антипод ДЕСУЛЬФАТАЦІЯ. Отже, сульфатация - процес, в результаті якого на робочих поверхнях акумуляторних пластин утворюється сірчанокислий свинець. Це відбувається в результаті виконання хімічних реакцій при розряді батареї. Цей самий сульфат свинцю утворюється і в штатному режимі (при звичайних циклах заряду / розряду), проте кристали, у вигляді яких він утворюється, мають невелику форму і знову розчиняються. А ось при нештатних ситуаціях кристали сульфату свинцю можуть мати великі розміри, що шкідливо для пластин, оскільки уражені їм ділянки більше не беруть участь в хімічній реакції по формуванню електричної енергії. Внаслідок цього ємність батареї падає,і акумулятор поступово приходить в непридатність.

Причини, за якими виникає сульфатация:

 • Глибокий розряд . Причому, для різних акумуляторів досить від одного до трьох глибоких циклів розряду для приведення батареї в повну непридатність.
 • Низькі температури . В таких умовах батареї погано заряджаються і знижують свою ємність, що стає причиною їх розряду з усіма витікаючими наслідками.
 • Високі температури . У спекотну пору процес сульфатации також прискорюється. Особливо це небезпечно, якщо батарея розряджена, навіть трохи. При цьому відбувається закупорювання кристалами поверхонь пластин.
 • Додавання концентрованих електроліту або кислоти . За допомогою цих складів неможливо розтопити з'явилися кристали, їх додавання лише погіршить ситуацію.
 • Тривале зберігання в недозаряженном стані . Справа в тому, що кристали сульфату свинцю видаляють в процесі заряду. А якщо цього самого процесу немає, то і сульфатация йде на пластинах повільно, але вірно.

Тепер, коли фізична суть сульфатации ясна, можна переходити до обговорення питання про те, що таке ДЕСУЛЬФАТАЦІЯ, і як правильно її виконувати. Як зазначалося вище, ДЕСУЛЬФАТАЦІЯ - процес очищення пластин акумуляторної батареї від наявного на їх поверхні сульфату свинцю. Виконується це за допомогою спеціального пристрою для десульфатаціі автомобільних акумуляторів.

Разом з тим, що сульфат свинцю забиває пластини, зменшуючи їх робочу поверхню, але він ще і знижує щільність електроліту приблизно до 1,05 ... 1,07 г / см³, хоча можливі різні варіанти. Нормальна ж щільність електроліту в АКБ легкового автомобіля становить 1,27 г / см³. Більше значення також шкідливо для батареї.

Які акумулятори можна відновлювати

Перш ніж спробувати виконати десульфатаціі, необхідно переконатися, що конкретна акумуляторна батарея ще підлягає відновленню, оскільки є акумулятори в такому стані, що про їх поновлення мови бути не може, наприклад, якщо пластини батареї зруйновані фізично, а її банки замикають між собою. В цьому випадку доля АКБ вирішена і пролягає тільки через пункт прийому зношених акумуляторів (утилізація).

Так, перед виконанням десульфатаціі АКБ зарядним пристроєм або іншим методом, необхідно перевірити, чи немає у акумуляторної батареї фізичних ушкоджень, як зовнішніх, так і внутрішніх. Зокрема, не кидали чи батарею, чи всі банки цілі, що не коротять вони між собою, не має корпус пошкоджень. В цьому випадку батарею краще не починати знову, оскільки велика ймовірність її аварійної роботи.

Нижче перераховані ознаки акумуляторів, уражених сульфатація. Якщо є в наявності хоча б один з перерахованих ознак, то має сенс спробувати відновити працездатність батареї.

 • Швидкість заряду / розряду . Якщо батарея дуже швидко заряджається і також швидко розряджається.
 • Швидкість закипання в процесі заряджання . Якщо акумулятор закипає дуже швидко - одна з ознак сульфатации.
 • Швидкість нагріву . Аналогічно до попереднього пункту.
 • Світлий наліт на пластинах . Якщо після відкручування пробок на банках всередині на пластинах видно світлий наліт, то це ознака наявності на пластинах сульфату свинцю.
 • Значення ємності зарядженого акумулятора . Для виконання цієї процедури необхідно додаткове обладнання, і, на жаль, є воно не у всіх. Однак якщо ємність виміряти вдалося, то мінімальне критичне значення на повністю зарядженому акумуляторі становить близько 30 ... 50% від зазначеної в його документації (на етикетці на його корпусі). Взагалі, відповідно до ГОСТ 959-2002 акумулятор вважається непридатним при зниженні його ємності до значення 40% ємності від самого початку заявленої. Але можна спробувати відновити батарею.

Перераховані випадки актуальні для акумуляторних батарей, які, що називається, «доживають свій вік». Однак, якщо вашого АКБ не підпадає ні під одну з перерахованих описів, значить, його можна попробова відновити.

Допоміжні методи виконання десульфатаціі

Перед тим як переходити до розгляду виконання чистки пластин за допомогою спеціальних зарядних пристроїв можна спробувати виконати десульфатаціі «народними» методами. Правда, вони не всім підходять, тому рішення про їх використання нехай приймає для себе кожен автовласник самостійно.

фізична чистка

Провести десульфатаціі можна навіть за допомогою звичайної фізичної чистки свинцевих пластин акумуляторної батареї. На просторах інтернету часом можна зустріти звіти «народних умільців», які розрізають верхню частину корпусу акумулятора, після чого витягають звідти пакети з пластинами, після чого останні розбираються і фізично очищаються від нальоту сульфату свинцю. Після такої чистки все збирається в корпус заново.

Насправді процес цей дуже трудомісткий і ризикований, оскільки завжди існує ризик критично зашкодити не тільки корпус акумулятора, але і свинцеві пластини. Крім цього, електроліт / кислота шкідливі для шкірного покриву людини і його дихальних шляхів, тому ця процедура ще й небезпечна.

Використання спеціального засобу

Зокрема, мова йде про відомого засобі «Трилон Б». Це динатрієва сіль етилендіамінтетраоцтової кислоти. Реалізується у вигляді білого порошку, при кімнатній температурі його потрібно розчиняти з розрахунку 100 грамів кошти на літр води. Його основне призначення - розчинити нерозчинні солі металів, зробивши їх тим самим рідкими. Не можна зберігати розчинений «Трилон Б» в металевих ємностях, оскільки він вступає з ними в хімічну реакцію, результатом якої є їх роз'їдання! Найчастіше цей склад застосовують в якості промивної рідини для системи охолодження автомобіля.

Насправді відгуки, залишені в інтернеті різними автовласниками, які користувалися засобом «Трилон Б», вельми суперечливі. Одним він однозначно допоміг виконати десульфатаціі своїми руками, а іншим просто «добив» акумулятор. Тому рішення про використання даного засобу цілком лежить на автовласників. При цьому необхідно розуміти, що таке очищуючий засіб допоможе щодо нестарого акумулятора, у якого і ступінь сульфатации також невисока. Якщо ж АКБ старий і ступінь сульфатации значна - краще не ризикувати, і скористатися для відновлення батареї спеціальними зарядними пристроями.

Якщо ж ви все-таки зважитеся на використання засобу для чищення «Трилон Б», то алгоритм його використання буде наступним:

 • Заздалегідь приготувати розчин «Трилону Б» у зазначеній вище пропорції.
 • Видалити весь старий електроліт з усіх банок акумулятора.
 • Ще не висохла внутрішня поверхня банок залити в усі банки згаданий розчин. Закрити банки кришками.
 • Залишити АКБ на 45 ... 60 хвилин. При цьому відбувається розчинення кристалів сульфату свинцю. Нерідкі випадки, коли процес супроводжувався кипінням з виділенням пара.
 • Після закінчення зазначеного періоду розчин засобу необхідно злити з банок акумулятора і промити їх внутрішні поверхні водою. По можливості - кілька разів для закріплення результату.
 • Залити в банки акумулятора електроліт з щільністю 1,27 г / см ³.

Після виконання цих процедур (якщо пощастить) працездатність і ємність АКБ відновлюються. Однак, якщо акумуляторна батарея була сильно зношена, то велика ймовірність, що під впливом даного засобу руйнуватися і самі свинцеві пластини акумулятора. А якщо ще на дні банок були опале частинки свинцю, то при виконанні процедури промивання вони можуть замкнути між собою пластини батареї.

Десульфатаціі за допомогою соди

Замість описаного вище «Трилону Б» можна використовувати розчин харчової соди. Алгоритм аналогічний описаному вище. Так, необхідно злити електроліт з банок акумулятора. Далі потрібно зробити розчин з розрахунку три чайні ложки соди на 100 мілілітрів води. Зверніть увагу, що бажано використовувати «м'яку» воду, тобто, з невеликим вмістом солей металів в ній. Розчин потрібно довести до кипіння і в гарячому стані залити в ємності акумулятора. Залишити його в такому стані на 30 ... 40 хвилин.

Після цього злити розчин з акумулятора, і кілька разів промити його ємності водою. Далі потрібно залити новий електроліт і зарядити його за допомогою зовнішнього зарядного пристрою до рівня повної зарядки.

Десульфатаціі зарядним пристроєм

Однак перераховані вище методи десульфатаціі не надто поширені в силу їх складності або спірної ефективності. Тому для виконання позбавлення від кристалів сульфату свинцю зазвичай користуються спеціальними зарядними пристроями. Їх особливість полягає в тому, що вони працюють в режимі «заряд / розряд». Насправді вони коштують чималих грошей, і за аналогічну суму можна купити один, а то й два нових акумулятора. Однак якщо виконувати дану процедуру на постійній основі (наприклад, на станції технічного обслуговування), то даний пристрій може принести користь автовласникам у вигляді очищеного і відновленого акумулятора, а власникам автосервісу додаткову вигоду.

У деяких випадках автолюбителі виконують десульфатаціі простим зарядником. Однак це необхідно враховувати, що в цьому випадку процес очищення може розтягнутися на тиждень і навіть більше в «особливо запущених» випадках. Або просто збирають схему пристрою для десульфатаціі своїми руками.

Десульфатаціі спеціальним зарядним пристроєм

Як зазначалося вище, у продажу є спеціальні зарядні пристрої, які в певному режимі здатні виконувати десульфатаціі акумуляторних батарей. Їх використання вельми просте, хоча і тривалий, зокрема, може зайняти кілька днів, в залежності від ступеня наросту кристалів сульфату свинцю. Так, необхідно підключити заряджається акумулятор до згаданого зарядного пристрою, враховуючи полярність, а на самому приладі необхідно вибрати режим виконання десульфатаціі.

Процес роботи приладу простий. На акумуляторну батарею періодично подається напруга, заряджаючи її, а після цього виконується її розряд. Як правило, співвідношення струмів заряду / розряду виглядає як 10/1 (наприклад, струм заряду становить 2 Ампера, а струм розряду 0,2 Ампера). Зазвичай подібні зарядні пристрої забезпечені відповідними індикаторами, на яких після закінчення процесу виводиться інформація про те, на скільки була відновлена ​​акумуляторна батарея.

Десульфатаціі АКБ зарядним пристроєм

Однак десульфатаціі пластин АКБ можна виконати і простим зарядним пристроєм, який є в наявності у більшості автовласників (воно повинно бути з можливістю регулювання видаються значень напруги і сили струму). Насправді існує досить багато алгоритмів, діючи за якими можна виконати згаданий процес.

Зверніть увагу, що процедуру десульфатаціі в даному випадку необхідно виконувати в добре провітрюваному приміщенні (і в разі, якщо акумулятор обслуговується, і в разі якщо батарея є не потребує постійного обслуговування), оскільки в повітря буде виділятися певна кількість електроліту, який шкідливий для людського організму, зокрема , для дихальної системи.

Нижче представлений алгоритм одного з найпростіших і дієвих процесів по десульфатаціі за допомогою звичайного зарядного пристрою:

 1. Перевірити рівень електроліту (для обслуговуваних акумуляторних батарей). Він повинен повністю покривати свинцеві пластини. Якщо його недостатньо, що в АКБ потрібно додати звичайної дистильованої води (НЕ МОЖНА додавати в нього чистий електроліт або ж концентрат!).
 2. Акумулятор повинен бути розряджений (приблизно до 8 Вольт видається напруги, щільність електроліту становить близько 1,07 г / см³).
 3. На зарядному пристрої необхідно встановити значення зарядної напруги в діапазоні 14 ... 14,3 Вольта, а значення сили - 0,8 ... 1 Ампер. У такому режимі зарядки акумулятор необхідно залишити на 8 годин (на ніч).
 4. Після такої процедури щільність електроліту не збільшиться, однак видається акумулятором напруга підніметься на пару Вольт.
 5. Просто залишити АКБ на добу, що не розряджаючи його додатково.
 6. Далі потрібно знову поставити акумулятор на 8 годин заряджатися з тим же напругою, проте значення сили струму збільшити до 2 ... 2,5 Ампер.
 7. Після такої процедури видається батареєю напруга збільшитися ще на пару Вольт, а щільність електроліту почне підвищуватися (приблизно на 0,1 г / см³).
 8. Для початку десульфатаціі тепер необхідно розрядити акумулятор. Для цього можна взяти автомобільну лампу дальнього світла або аналогічне за потужністю інший пристрій. Процес розрядки повинен відбуватися протягом 6 ... 8 годин. При цьому напруга повинна впасти до мінімального значення в 9 Вольт. Цей показник дуже важливий, і потрібно періодично заміряти його, щоб напруга не впало нижче вказаного значення. Щільність електроліту при цьому буде складати близько 1,11 ... 1,13 г / см³.
 9. Після цього потрібно повторити весь алгоритм спочатку, тобто, знову почати зарядку акумуляторної батареї з рівня напруги 14 ... 14,3 Вольта, а струм - 0,8 ... 1 Ампер. Потім він стоїть добу. Далі слід зарядка струмом близько 2 Ампер. Коли видається АКБ напруга буде перебувати в межах 12,7 ... 12,8 Вольта, то щільність електроліту повинна зрости приблизно до 1,15 ... 1,17 г / см³. Повторюючи таким чином описані цикли можна домогтися щільності електроліту 1,27 г / см³, яке є оптимальним значенням.

Зверніть увагу, що виконання описаних процедур до отримання бажаного результату може зайняти від одного до двох тижнів, будьте до цього готові. Даний алгоритм дій не раз показав себе на практиці з позитивного боку, і з його допомогою були відновлені сотні акумуляторів. Так, після виконання процедури десульфатаціі таким чином ємність батареї відновлюється до 80 ... 90%, чого цілком достатньо для запуску двигуна автомобіля навіть в холодну пору року.

Існує ще один аналогічний спосіб. Алгоритм його виконання наступний:

 1. Відкрутити пробки акумулятора і проконтролювати рівень електроліту в ньому, а також його щільність. Якщо вона менше 1,25 ... 1,27 г / см³, то потрібно виконувати десульфатаціі. Аналогічно, якщо рівень електроліту малий - то потрібно долити дистильованої води так, щоб пластини були повністю покриті електролітом.
 2. Встановити значення напруги на 14 ... 14,3 Вольт, а струм - на 6 ... 10% від ємності акумулятора (наприклад, якщо його ємність становить 55 А · год, то значення сили струму буде 3 ... 5,5 Ампер).
 3. Залишити його в такому режимі зарядки на 1 ... 2 години. При цьому стрілка амперметра буде спочатку повзти вгору, показуючи підвищення сили струму, а потім замре на певному значенні. При цьому електроліт почне кипіти. Важливо не пропустити цей момент!
 4. Знизити зарядний струм до значення 2 Ампера і дати акумулятора ще дозаряда протягом 8 ... 12 годин.
 5. Після цього залишити його на ті ж 8 ... 12 годин для самостійної розрядки. Таким чином, на один цикл йде близько доби. Далі за допомогою ареометра потрібно виміряти щільність електроліту, вона повинна трохи підвищитися (приблизно на 0,1 г / см³).
 6. Описані цикли виконання десульфатаціі необхідно провести від 4 до 6 разів залежно від «занедбаності», тобто, ступеня сульфатации. Сигналом до закінчення виконання даної процедури буде момент, коли значення щільності електроліту стане 1,25 ... 1,27 г / см³.

Такий метод десульфатаціі аналогічний попередньому, і з його допомогою також були відновлені багато акумулятори. Відповідно, він рекомендований до використання всім автолюбителям.

Метод зворотного зарядки

Відразу варто обмовитися, що використання цього методу досить ризиковано, тому відповідальність за його використання нехай кожен автовласник візьме на себе особисто. В інтернеті можна знайти багато суперечливих відгуків про нього. Однак якщо втрачати нічого і акумулятор «не шкода», то можна спробувати відновити його за допомогою методу зворотного зарядки.

Для роботи вам знадобиться потужне джерело постійного електричного струму. Ідеальним буде зварювальний апарат (НЕ інверторний, а старого зразка), який може видавати силу струму 80 Ампер і більш, а напруга - до 20 Вольт. Акумулятор потрібно відключити від електросистеми автомобіля і встановити на рівну поверхню. На корпусі відновлюваного акумулятора необхідно відкрутити пробки, і підключити його до джерела струму в зворотному порядку, тобто, «мінус» до «плюса», і навпаки »,« плюс »до« мінуса ».

Далі потрібно включити це імпровізоване зарядний пристрій і залишити акумулятор заряджатися приблизно на 30 хвилин. При цьому електроліт обов'язково закипить, однак це не страшно, оскільки в подальшому він підлягає заміні. В результаті таких дій буде виконано ДЕСУЛЬФАТАЦІЯ пластин акумулятора, а також АКБ поміняє свою полярність назавжди! Будьте до цього готові і пам'ятайте про це!

Далі закипілий електроліт необхідно злити з акумулятора, і промити його банки чистою водою. Потім потрібно залити туди новий електроліт і виконати повний цикл заряду за допомогою звичайного стаціонарного зарядного пристрою. Струм зарядки і тривалість заряджання залежать від типу акумулятора, а також його ємності (значення струму зазвичай становить 10% від значення ємності батареї).

профілактика сульфатации

Є кілька простих правил, дотримуючись яких можна домогтися профілактики появи такого шкідливого явища як сульфатация. Перша і основна вимога - періодично заряджати акумулятор за допомогою зарядного пристрою . Особливо це актуально для зимового періоду, коли температура повітря знижується нижче нуля за Цельсієм. Влітку можна просто заряджати його від генератора, виконуючи хоча б раз на тиждень поїздки тривалістю мінімум 30 ... 40 хвилин.

Наступне правило - регулярно контролюйте рівень електроліту в акумуляторі . Це стосується обслуговуються АКБ. При падінні його рівня в нього необхідно доливати дистильовану воду до рівня, коли свинцеві пластини будуть повністю покриті електролітом, і робити ще невеликий запас (для вібрації і поворотів автомобіля в русі). Що стосується необслуговуваних акумуляторів, то там потрібно завжди дотримуватися алгоритму заряджання (залежить від типу АКБ - гелеві, кальцієві, гібридні і так далі, оскільки одні з них не люблять перезарядження, інші - глибокої розрядки). Відповідно, не можна допускати, щоб електроліт в них википів або його рівень впав до критичної позначки.

Сульфатацію можна попередити ще на стадії покупки акумуляторної батареї. Зокрема, необхідно купувати акумулятор з ємністю, трохи більшою, ніж вона необхідна для конкретного автомобіля . Особливо це актуально в двох випадках. Перший - для дизельних двигунів. Другий - коли у машини є багато додаткового електрообладнання, бере велику кількість електроенергії (наприклад, потужна аудіосистема, додаткові освітлювальні прилади і так далі). В останньому випадку необхідно провести додаткові розрахунки щодо того, яку саме потужність буде брати додаткова апаратура, і на підставі отриманих значень купувати новий акумулятор.

Однак установка більш ємного акумулятора має і свої недоліки. Зокрема, якщо генератор не розрахований підвищений струм (а в більшості випадків так і є), то при їзді на машині в міському циклі необхідно періодично додатково заряджати акумулятор за допомогою зовнішнього зарядного пристрою. Якщо ж машина більше використовується для їзди на великі відстані, то цілком достатньо стежити за справністю регулятора напруги.

Більшість акумуляторів (різних типів) бояться так званого глибокого розряду. Деяким з них досить від одного до трьох таких ситуацій, щоб не тільки отримати глибоку сульфатацію, але і повністю вийти з ладу. Тому не потрібно експлуатувати старі батареї . А якщо АКБ довго стояв на зберіганні, то перед використанням його потрібно обов'язково зарядити за допомогою зовнішнього зарядного пристрою.

Також необхідно пам'ятати, що кожен акумулятор має свій термін експлуатації, який може коливатися від 1 ... 2 до 7 ... 9 років в залежності від їх типу, виробника, умов експлуатації і так далі. І під кінець цього терміну поява сульфатации - досить поширене явище, і якщо від неї не вдалося позбутися, значить, батарею пора утилізувати, тобто, здати в спеціально призначені для цього пункти.

Просто так викидати акумуляторні батареї всіх типів категорично забороняється , оскільки вони містять шкідливі для екології речовини!

висновок

Процес виконання десульфатаціі нескладний, і з ним може впоратися навіть початківець автолюбитель. Для цього необов'язково використовувати автоматичні зарядні пристрої, спеціально призначені для цього. Такі прилади можна буде купувати для спеціальних автосервісів, де відновленням акумуляторів майстри займаються на постійній основі. Це обумовлено їх високою ціною. Рядовий же автолюбитель може самостійно позбавитися від кристалів сульфату свинцю за допомогою звичайної акумуляторної зарядки, однак виконуючи описані вище алгоритми.

І пам'ятайте, що не всі акумулятори підлягають відновленню. Це залежить від їх стану, а також терміну і умов експлуатації. Ще, корисно виконувати нехитрі рекомендації, що допомагають не тільки запобігти появі сульфатации, але і в цілому продовжити термін служби акумуляторної батареї.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found