10 причин чому закипає тосол і інша ОЖ

Чому кипить тосол? Така ситуація може виникнути з різних причин, наприклад, сталася розгерметизація кришки розширювального бачка системи охолодження, виникла несправність термостата, знизився рівень охолоджувальної рідини, був залитий поганий тосол, вийшов з ладу вентилятора охолодження або датчик температури. Основне, що повинен пам'ятати водій машини, у якій кипить антифриз, - подальший рух неможливо! Недотримання цього правила може призвести до повного виходу двигуна з ладу, що може призвести до дорогими і складними ремонтами. Однак усунути причини кипіння тосола насправді не так складно, і часом під силу навіть початківцю автовласникові.

Обов'язково варто знати:

 • Причини і рішення
 • наслідки
 • Що робити
 • Чого не можна робити

кипить тосол

Причини закипання і їх рішення

Для початку детально розберемо всі причини, через які закипає тосол.

 1. Несправний термостат . Основне завдання цього пристрою полягає в тому, щоб не подавати охолоджуючу рідину до радіатора, поки двигун не набере певну робочу температуру (зазвичай це + 85 ° С), тобто переводити її на так званий "великий круг". Однак якщо агрегат не увімкнеться вчасно і не здійснить циркуляцію охолоджуючої рідини по системі, то вона швидко нагріється в "малому колі" разом з двигуном і просто закипить, оскільки не буде встигати охолоджуватися.

  брудний термостат

 2. Несправний радіатор . Функція цього вузла полягає в охолодженні антифризу і підтримці охолоджуючої системи в працездатному стані. Однак він може отримати механічні пошкодження або просто забитися зсередини або ззовні.
 3. Поломка помпи (відцентрового насоса). Оскільки завдання цього механізму полягає в перекачуванні охолоджуючої рідини, то при виході його з ладу її циркуляція припиняється, і той обсяг рідини, який знаходиться в безпосередній близькості до двигуна, починає сильно нагріватися і, як наслідок, закипає.
 4. Малий рівень антифризу . Чи не наповнена до потрібного рівня система охолодження не справляється зі своїм завданням, тому температура перевищує критичну і рідина закипає.
 5. Поломка охолоджуючого вентилятора . Його функція полягає в примусовому охолодженні елементів однойменної системи і рідини. Зрозуміло, що якщо вентилятор не включається, то температура не опускатиметься і це може закінчитися закипанням рідини антифризу. Особливо дана ситуація критична для теплої пори року.
 6. Наявність повітряної пробки . Основна причина її появи - розгерметизація системи охолодження. Внаслідок цього виникає відразу кілька шкідливих для неї чинників. Зокрема, падає тиск, а значить, і знижується температура кипіння антифризу. Далі при тривалому знаходженні повітря в системі інгібітори, що входять до складу тосола, псуються, і не виконують свою захисну функцію. І нарешті, падає рівень ОЖ. Про це вже згадувалося раніше.
 7. Поломка датчика температури . Тут все просто. Цей вузол не передав відповідні команди на термостат і / або вентилятор. Вони не включилися і система охолодження і радіатор закипів.

  Роз'їдена тосолом помпа

 8. Неякісний антифриз . Якщо в машині залитий неякісний тосол, тобто, рідина, яка не відповідає необхідним вимогам, а значить велика ймовірність того, що радіатор закипить. Зокрема, мова про те, що підроблена охолоджуюча рідина найчастіше кипить при температурі нижче + 100 ° С.
 9. Вспенивание антифризу . Це може статися з різних причин. Наприклад, низька якість охолоджуючої рідини, змішування несумісних антифризів, використання невідповідного для машини тосола, пошкодження прокладки блоку циліндрів, через що відбувається потрапляння повітря в систему охолодження, і як наслідок, його хімічна реакція з ОЖ з утворенням піни.
 10. Розгерметизація кришки бачка . Проблема може бути як у виході з ладу запобіжно-спускового клапана, так і розгерметизації прокладки кришки. Причому, це стосується як кришки розширювального бачка, так і кришки радіатора. Через це тиск в системі охолодження порівнюється з атмосферним, і отже, температура кипіння антифризу знижується.

Щоб відновити працездатність системи охолодження, і надалі не допускати ситуації, коли швидко закипає тосол або антифриз, необхідно виконати ревізію перерахованих вище вузлів. Перерахуємо, в якій послідовності необхідно перевіряти зазначені вузли відповідно до того, з якою ймовірністю і частотою вони виходять з ладу.

Вспенивание антифризу

 1. Розширювальний бачок і його кришка . Особливо це актуально для випадків, якщо закипів антифриз в розширювальному бачку, і з-під нього йде пара. Краще замінити кришку з клапаном цілком.
 2. Термостат . Цей вузол потрібно перевіряти, якщо при включеному двигуні радіатор холодний, а тосол кипить. Також термостат має сенс перевірити після заміни охолоджуючої рідини, якщо вона тут же закипіла.
 3. Вентилятор охолодження . Він нечасто виходить з ладу, проте перевірити має сенс. Як правило, проблеми виникають в тих, хто відпав контактах або пробої ізоляції обмоток статора і / або ротора.
 4. Датчик температури . Пристрій досить надійне, проте на старих машинах іноді виходить з ладу. Власне він то і управляє роботою вентилятора на радіаторі
 5. Відцентровий насос (помпа) . Тут аналогічно попередньому пункту ..
 6. Радіатор охолодження . Необхідно уважно оглянути його на предмет пошкоджень і можливих витоків охолоджуючої рідини. Якщо він тече (це буде супроводжуватися ситуацією, коли йде антифриз), то необхідно його демонтувати і запаяти. В крайньому випадку міняти на новий. Можна ж просто почистити, якщо він дуже засмічений. Для зовнішньої чистки його краще зняти. А внутрішня чистка відбувається разом з усією системою охолодження (без демонтажу).
 7. Перевірити рівень антифризу в системі . Він може витекти з пошкодженої системи, а решту обсягу не витримати теплового навантаження і закипіти. Якщо використовується неякісна рідина з низькою температурою кипіння, то її потрібно замінити повністю. В іншому випадку можна просто долити антифриз.
 8. Перевірити, чи підходить залитий антифриз для поточної машини . У разі, якщо мало місце змішування двох марок охолоджуючої рідини, то переконатися, що сумісні між собою.
 9. Перевірити роботу запобіжно-спускового клапана . Перевірити роботу клапана на кришці можна за допомогою поліетилену.
 10. Перевірити якість залитого антифризу . Це можна зробити декількома методами, використовуючи як професійне обладнання, так і підручні засоби, наявні в гаражі або будинку.

Поганий тосол смерть мотору

Температура кипіння і замерзання охолоджуючої рідини залежить від складу. Наслідок заливки поганого (підробленого) тосола - закипання і руйнування двигуна. Дізнайтеся ознаки і методи перевірки щоб визначити що він поганий

Детальніше

Як правило, потрібно виконати лише один з перерахованих пунктів. Однак в складних ситуаціях можливий вихід з ладу кількох перерахованих вузлів.

Пам'ятайте, що всі ремонтні і профілактичні роботи з системою охолодження необхідно виконувати тільки при охолодженому двигуні. Ні в якому разі не можна відкривати кришку розширювального бачка при гарячому двигуні! Так ви ризикуєте отримати сильний опік!

Найчастіше закипання відбувається при русі машини на зниженій передачі при роботі двигуна на високих оборотах, наприклад, при тривалій їзді в горах або в міських пробках в літню спеку. Ситуація ускладнюється, якщо включений кондиціонер, оскільки він дає додаткове навантаження на систему охолодження, зокрема, на основний радіатор. Тому перед поїздкою в гори обов'язково перевірте стан системи охолодження двигуна, в тому числі рівень антифризу в ній. При необхідності долийте його або замініть.

Не рекомендується використовувати антифриз, до складу якого входить понад 60% обсягу етиленгліколю і менше 40% об'єму води.

Нерідко причиною закипання антифризу може стати утворення повітряної пробки в системі охолодження. Симптомами її утворення є проблеми в роботі термостата, витік антифризу, проблеми з помпою і грубкою салону. Тому якщо хоча б одна з перерахованих проблем є на вашій машині, то рекомендується виправити ситуацію, оскільки її ігнорування може спровокувати і закипання мотора.

Деяких водіїв цікавить питання про те, чому кипить антифриз після зупинки? Тут можливі кілька варіантів. Перший - при машині, що стоїть із запущеним двигуном. Значить, це просто збіг, і вам пощастило, що ви виявили виникнення ситуації, коли закипів тосол не в русі, а на дорозі або в гаражі. У цьому випадку відразу ж глушите двигун і встановлюйте машину на ручне гальмо. Про подальші дії поговоримо трохи пізніше.

Низький рівень антифризу

Інший варіант полягає в тому, що дим (пар) продовжує йти з-під капота вже після того, як ви виявили закипання і зупинилися на узбіччі. Необхідно розуміти, що більшість рідин, і антифриз не виняток, має високу теплоудельностью. А це означає, що нагрівається і охолоджується він досить довго. Тому на обличчя ситуація, коли ви спостерігаєте киплячу рідину, що охолоджує, яка через деякий час після зупинки двигуна перестане випаровуватися.

Існують екзотичні варіанти, коли вирує в розширювальному бачку після того як двигун заглушений. Наприклад, описана далі ситуація актуальна для машини Chrysler Stratus. Полягає вона в тому, що після глушіння двигуна запобіжно-спусковий клапан радіатора скидає тиск в розширювальний бачок. І виникає ефект, що там все кипить. Багато автолюбителів приймають такий процес як пробиття прокладки ГБЦ і поспішають поміняти її. Однак поспішати не потрібно, а замість цього має сенс уважно вивчити схему системи охолодження конкретного автомобіля.

Які наслідки коли антифриз закипів

Наслідки того, що закипів антифриз, залежать від того, наскільки перегрівся двигун. А це, в свою чергу залежить від марки машини (потужності двигуна і маси корпусу), конструкції мотора, а також часу між тим як безпосередньо сталося закипання двигуна і його зупинкою (моментом, коли він виключився і почав остигати). Умовно розділимо можливі наслідки на три ступені - легку, середню і важку.

Так, при легкому перегріванні двигуна (до 10 хвилин) можливе незначне оплавлення поршнів двигуна. При цьому вони незначно можуть змінити свою геометрію. У більшості випадків ця ситуація не є критичною, хіба що в разі, якщо з геометрією і до цього були проблеми. Якщо вчасно помітити закипання тосола і вжити відповідних заходів, про які піде мова далі, то досить усунути причину поломки і все буде в порядку.

перегрів двигуна

Детальніше

Середній випадок перегріву настає приблизно через 20 хвилин після того, як закипів тосол або антифриз. Так, можливі наступні типи поломок:

 • викривлення корпусу головки блоку циліндрів (актуально при досягненні температури двигуна +120 градусів і вище);
 • на ГБЦ можуть з'явитися тріщини (як мікротріщини, так і тріщини, видатні людському оку);
 • розплавлення або прогорание прокладки блоку циліндрів;
 • вихід з ладу (зазвичай повне руйнування) межкольцевих перегородок, що стоять на рухових порушених;
 • сальники почнуть пропускати моторне масло, і воно може як витікати назовні, так і змішуватися з закипілої антифризом.

Вже перерахованих поломок досить для того, щоб уявити масштаб трагедії, яка може трапитися з автомобілем в разі, якщо закипів тосол. Все це загрожує виконанням капітального ремонту движка .

Розширювальний бачок з кришкою

Однак якщо водій з яких-небудь причин проігнорував закипання і продовжує їхати далі, то настає так звана критична «хвиля руйнувань». У дуже рідкісних випадках мотор може просто вибухнути, тобто повністю лопнути і вийти з ладу, проте таке трапляється нечасто. Як правило, руйнування відбуваються в наступній послідовності:

 1. Оплавлення і згоряння поршнів двигуна.
 2. В процесі згаданого оплавлення розплавлений метал потрапляє на стінки циліндрів, тим самим ускладнюючи хід поршнів. В кінцевому підсумку поршень також руйнується.
 3. Найчастіше після виходу з ладу поршнів машина просто глухне і зупиняється. Однак якщо цього не відбувається, то починаються проблеми з моторним маслом.
 4. Через те, що масло також набирає критичну температуру, воно втрачає свої експлуатаційні властивості, через що під удар ставляться всі деталі, що труться двигуна.
 5. Зазвичай дрібні деталі плавляться, і в рідкому вигляді вони прилипають до колінчастого валу, що природним чином ускладнює його обертання.
 6. Після цього починають вилітати клапанні гнізда. Це призводить до того, що під впливом хоча б одного поршня колінчастий вал просто ламається, або, в крайньому випадку, вигинається.
 7. Зламаний вал може легко пробити одну зі стінок блоку циліндрів, а це вже рівносильно повного виходу двигуна з ладу, і що найцікавіше, відновленню такий мотор вже навряд чи підлягає.

Очевидно, що наслідки закипання тосола в системі охолодження можуть бути дуже сумними як для автомобіля, так і для його власника. Відповідно, необхідно підтримувати охолоджуючу систему в порядку, регулярно стежити за рівнем антифризу, а при необхідності доливати його до нормального рівня. А в разі, коли закипання все ж сталося, то потрібно зреагувати якомога швидше, і вжити заходів для вирішення проблеми.

Що робити якщо кипить антифриз

Що робити якщо закипів двигун

Проте найцікавішим і цікавлять водіїв питанням є наступний - що робити, якщо закипів антифриз / тосол в дорозі або на стоянці. Перше, про що необхідно пам'ятати - не панікувати, тобто тримати ситуацію під контролем! Бажано якомога раніше звернути увагу на те, що система охолодження частково вийшла з ладу. Це можна зробити як за допомогою приладів на панелі, так і візуально по виходить з-під капота пару. Чим раніше ви зробите відповідні дії - тим більша ймовірність звільнитися недорогим ремонтом.

Існує нескладний алгоритм, який повинен знати кожен автолюбитель, навіть той, який жодного разу не стикався з подібною ситуацією. Складається він з наступних кроків:

 1. Перейти на нейтральну швидкість і скинути оберти двигуна до рівня неодружених.
 2. Продовжити рух , і не скидати різко швидкість. Зустрічний повітря буде максимально обдувати двигун для його охолодження.
 3. Ще на ходу включити піч салону , на максимально можливу температуру. Причому робити це потрібно незалежно від пори року, тобто, при необхідності навіть в літню спеку. Дана процедура робиться з тим, щоб максимально відвести тепло від радіатора і він ще на швидкості без навантаження максимально охолов.
 4. Котитися потрібно максимально довго, до повної зупинки (якщо справа відбувається влітку, то бажано знайти місце зупинки десь у тіні , без потрапляння прямих сонячних променів). Після двигун потрібно заглушити. При цьому запалювання необхідно залишити включеним для того, щоб дати грубці попрацювати ще хвилин 5 ... 10 . Після цього вимкнути і запалювання.
 5. Відкрити капот з тим, щоб дати максимальний доступ природного повітря в підкапотний пространство.Не чіпаючи ніякі деталі двигуна руками (зараз вони мають надзвичайно високу температуру) почекати певний час . Влітку це близько 40 ... 50 хвилин, взимку - близько 20. Залежить від погодних умов і часу, поки машина «кипіла».
 6. Викликати евакуатор або машину , яка відбуксує автомобіль на СТО або до хорошого майстра з відповідним діагностичним обладнанням.

  брудний радіатор

 7. У разі, якщо машин поблизу немає, то через згаданий час, переконавшись, що кипіння вже немає, і рідина «заспокоїлася», акуратно відкрутити кришку розширювального бачка охолоджувальної системи і долити чистої води . Якщо їхати недалеко, то можна використовувати будь-які негазовані напої. Залити до позначки.
 8. Завести машину, включити піч на максимум і на низьких оборотах продовжити шлях. Як тільки температура охолоджуючої рідини стане дорівнює + 90 ° С, потрібно робити зупинку і знову чекати хвилин 40 . Якщо їхати недалеко, то вам пощастило. В іншому випадку потрібно шукати варіант з евакуатором або буксиром.
 9. По приїзду на станцію технічного обслуговування розкажіть майстрам про проблему, зазвичай вони без зусиль знайдуть поломку (серед описаних вище) і полагодять її.
 10. Також обов'язково попросіть їх поміняти антифриз , оскільки рідина, яка знаходиться на даний момент в системі, вже втратила свої експлуатаційні властивості.
 11. Виконати діагностику поломки з тим, щоб знайти причину закипання і усунути її, щоб ситуація не повторювалася надалі.

Алгоритм дій нескладний, і з ним може впоратися навіть малодосвідчений водій. Головне, вчасно помітити сам процес закипання антифризу. І бажано завжди мати в багажнику невеликий запас охолоджуючої рідини (аналогічну або сумісну з використовуваної на даний момент), як і моторного масла. Багато місця каністра не займає, а може стати в нагоді в критичний момент.

Чого не можна робити, коли кипить двигун

Існує ряд строгих правил, що обмежують дію водія під час виникнення ситуації, коли кипить антифриз в радіаторі, розширювальному бачку або іншому елементі системи охолодження. Ці правила покликані убезпечити людське здоров'я від нанесення йому важких травм, так і від того, щоб мінімізувати матеріальні втрати, які можуть виникнути в описаній ситуації.

 1. Чи не навантажувати двигун (Не газувати, а замість цього потрібно максимально скинути оберти до значення неодружених, зазвичай в районі 1000 об / хв).
 2. Різко не зупинятися і глушити мотор, думаючи що двигун перестане кипіти, навпаки все тільки посилиться.
 3. Чи не доторкатися до розпечених деталей підкапотного простору!
 4. Поки йде пар з-під кришки розширювального бачка або іншого вузла і поки вирує тосол в системі категорично не можна відкривати кришку розширювального бачка! Робити це можна лише після зазначеного вище часу.
 5. Не можна поливати двигун холодною водою! Потрібно дочекатися, щоб мотор охолов самостійно.
 6. Після охолодження двигуна і доливання нового антифризу не можна їхати після досягнення температури більш +90 градусів.

Дотримання цих нескладних правил забезпечить безпеку водія, а також мінімізує ступінь поломки і, отже, можливі матеріальні витрати.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found