Заміна гальмівної рідини своїми руками - проста процедура, яка під силу будь-якому автовласникові

Заміна гальмівної рідини - обов'язкова процедура, метою якої є забезпечення нормальної роботи гальмівної системи автомобіля. Заміну можна проводити на СТО або в домашніх умовах. Однак процедура ця нескладна, тому більшість автомобілістів цілком можуть самостійно виконати її, заощадивши тим самим гроші. Винятком можуть стати лише машини з АБС, оскільки іноді потрібне спеціальне обладнання.

Варто зазначити, що існує два основні методи заміни ТЖ - з послідовний і паралельний. Перший є найбільш популярним. Його суть полягає в послідовній заміні рідини в кожному окремому виконуючому гальмівному циліндрі. По-перше, цей спосіб швидше, а по-друге, з його допомогою автовласникові не потрібен помічник. Другий метод передбачає повне спустошення магістралей і циліндрів гальмівної системи, і подальше їх заповнення нової рідиною. Його недоліками є тривалий час виконання, деякі незручності і обов'язкова наявність помічника для прокачування гальмівної системи.

зміст:

 • періодичність заміни
 • Яку рідину заливати
 • алгоритм заміни
 • покрокова послідовність
 • обсяг рідини
 • Застереження і нюанси

Заміна гальмівної рідини

періодичність заміни

Терміни заміни гальмівної рідини залежать від:

 • моделі автомобіля (найчастіше виробник конкретно вказує періодичність або пробіг в кілометрах, після закінчення яких необхідно міняти «тормозуху»);
 • використовуваної рідини (чим вона якісніша і відноситься до сучасного класу, тим рідше потребує заміни);
 • умов експлуатації машини (герметичність гальмівної системи, стиль водіння).

В середньому ж, заміна гальмівної рідини автомобіля виконується:

Тестер гальмівної рідини

Тестер гальмівної рідини

 • через 2 ... 3 роки експлуатації або через кожні 50 тисяч кілометрів пробігу (в залежності від того, яка умова наступить раніше);
 • якщо машина тривалий час (наприклад, більше двох років) стояла нерухомо;
 • при ремонті гальмівних механізмів (магістралей, трубок, патрубків, колодки і / або супорта сюди не відносяться в разі, якщо при ремонті не була спеціально або не навмисно розгерметизована відповідна система);
 • в разі незадовільного стану рідини (якщо вона значно забруднилася або зволожити більш ніж на 3%).
Існують електронні діагностичні прилади, завдання яких полягає у фіксації рівня вологості ТЖ. Однак коштують вони недешево, і купувати їх має сенс тільки в разі постійного використання (наприклад, на СТО).

Яку рідину вибирати і в яких випадках

Гальмівна рідина DOT4

Основна рекомендація при виборі оптимальної ТЖ полягає в тому, щоб використовувати ту гальмівну рідину, яка рекомендована виробником вашого авто. Це стосується як класу (DOT 3, DOT 4, DOT 4.5, DOT 4 +, DOT 4 SUPER, DOT 5, DOT 5.1), так і основи - гліколеві і мінеральні.

У більшості сучасних машин використовується ТЖ класу DOT4 . Вона зроблена на гліколевої основі, і має в своєму складі пакет антикорозійних і змащувальних присадок. Що стосується температури закипання, то вона становить для «сухого» складу +240 ° С, а для «мокрого» (увлажненного) - + 160 ° С. Термін її служби складає близько 2 років. Після цього її потрібно замінити.

Гальмівні рідини класів DOT 5 і DOT 5.1 зроблені на основі силікону. Відрізняються негигроскопичностью, тобто, не вбирають вологу. Нейтральні до лакофарбового покриття. ТЖ класу DOT 5 слід міняти кожні 5 років, а DOT 5.1 - через кожен рік.

Гальмівні рідини всіх виробників якщо вони відносяться до одного класу сумісні.

алгоритм заміни

Злив гальмівної рідини

Послідовність дій по заміні гальмівної рідини трохи відрізняється у машин з АБС і без такої. У разі, якщо гідроакумулятор, насос і блок клапанів АБС входять в один вузол, то можлива заміна ТЖ своїми руками, як і для машини без АБС. Але якщо ж гідроакумулятор розташований окремо, то заміну потрібно виконувати на СТО, оскільки для цього потрібне спеціальне обладнання, яке нагнітає додатковий тиск в системі.

Перед опис безпосередньо заміни гальмівної рідини за регламентом, необхідно уточнити, що ця процедура проводиться окремо в кожному з контурів гальмівної системи . Тому перед її виконанням уточніть в мануалі або технічної документації будова згаданої системи з тим, щоб розуміти, в якій послідовності і що робити.

Зокрема, від цього залежить послідовність прокачування гальм на колесах. У будь-якому випадку на машинах з лівим кермом змінюють рідину на правому задньому колесі. Далі, якщо система контурів паралельна , то наступне колесо - ліве заднє. Далі - праве переднє і ліве переднє. Якщо ж система діагональна , то другим колесом буде ліве переднє, третім - заднє ліве, четвертим - переднє праве.

послідовність заміни

У більшості випадків заміна гальмівної рідини проводиться за наступним алгоритмом (перший, так званий послідовний спосіб):

злив ТЖ

Злив ТЖ з бачка

 • Машина заганяється на естакаду або підйомник таким чином, щоб був нормальний доступ до гальмівних циліндрів (їх штуцерів).
 • З машини знімають все колеса.
 • Одягти на штуцери гальмівних циліндрів щільні шланги, другий кінець яких помістити в пластикові пляшки.
 • Відкачати за допомогою шприца ТЖ з розширювального бачка.
 • Відвернути штуцери і переконатися, що ТЖ починає текти в пляшки (відвернути не сильно, щоб потік був невеликим).
 • При цьому обов'язково потрібно контролювати спустошення розширювального бачка, і при необхідності доливати в нього нову рідину, щоб не завоздушена гальмівну систему.
 • Контролювати кількість рідини в зливних пляшках. Як тільки по шлангу поллється нова ТЖ (її ви легко визначите за кольором), відразу ж необхідно закрутити штуцер. Приблизний обсяг в пляшці старої ТЖ становить 200 ... 300 мл.
 • Після того як з усіх штуцерів полилася нова ТЖ необхідно проконтролювати момент їх затягування, щоб гарантувати герметичність системи. Не забудьте надіти захисні ковпачки!

  Заміна ТЖ на підйомнику

 • Долити рідину в розширювальний бачок до лінії максимального рівня.

Якщо у вас немає можливості загнати автомобіль на підйомник або естакаду, то можна по черзі знімати кожне колесо, встановлюючи машину на підпірку (НЕ домкрат!). Відповідно, і доливати систему кожного колеса необхідно по черзі відповідно до описаної інформацією (паралельна або діагональна схема). Дуже бажано для цього все ж загнати машину на оглядову яму з тим, щоб у вас був нормальний доступ до циліндрів.

Другий метод заміни, паралельний на увазі виконання наступних дій:

 • відкручування штуцерів на гальмівних циліндрах;
 • повне спустошення магістралей гальмової системи;
 • загвинчування штуцерів;
 • поступове заповнення системи ТЖ разом з паралельної її прокачуванням.

Як було згадано вище, такий спосіб також має право на існування, однак в силу його малого зручності і трудових і тимчасових витрат його рідко використовують.

Обсяг використовуваної рідини

Точна інформація, що стосується точної інформації про обсяг гальмівної рідини, ви знайдете в мануалі або технічної документації до автомобіля . Це залежить від його розміру та об'єму гальмівної системи. Однак купувати рідину необхідно з невеликим запасом, адже заміна має на увазі витіснення старого складу з системи, а для цього потрібно буде витратити трохи нової рідини даремно. Тому купите близько одного-двох літрів ТЖ.

Як показує практика, в системах легкових машин з АБС і без неї (навіть у авто з підвищеною прохідністю) обсяг гальмівної рідини приблизно однаковий, і становить близько 0,6 ... 0,9 літра.

Застереження і особливості

Стара гальмівна рідина

Існує кілька порад, які будуть корисні не тільки початківцям, але і вже досвідченим автомобілістам. До них відноситься:

 • Гальмівну рідину необхідно міняти строго відповідно до регламенту. Навіть незалежно від її зовнішнього стану.
 • Змішувати можна лише ті «тормозухі», які відносяться до одного класу. В іншому випадку їх суміш не буде відповідати нормам безпеки, що в свою чергу може привести до часткового виходу з ладу гальмівної системи (справа в тому, що рідини різних класів мають різну температуру кипіння і хімічний склад, а суміш знизити їх експлуатаційні характеристики).
 • Якщо виробником автомобіля чітко вказано, що в ньому необхідно використовувати гликолевую рідина, значить, заливати в нього «мінералку» не можна! І навпаки. Заміна гальмівної рідини своїми руками повинна виконуватися в чіткій відповідності до вимог виробника машини.
 • Не можна ні в якому разі допускати появи в «тормозуха» води! В іншому випадку вона може закипіти при більш низьких температурах, ніж ті, на які розрахована. А це може призвести до відмови гальм. Тому необхідно стежити за станом системи (перевіряти на герметичність) і вчасно міняти ТЖ.
 • Забруднення «тормозухі» може привести до неправильної роботи гальмівної системи (якщо вона буде дуже в'язка, то не зможе миттєво передати зусилля на виконуючі механізми). Тому брудну рідину потрібно замінити незалежно від терміну її експлуатації.
 • Після заміни ТЖ систему обов'язково необхідно прокачати. Якщо цього не зробити, то велика ймовірність, що в ній залишиться повітря, а це неприпустимо, оскільки гальма не будуть працювати належним чином!
 • При прокачуванні не можна допускати двох речей - допустити, щоб рівень рідини сильно впав, і створити надлишковий тиск в розширювальному бачку (це стосується машин без АБС).
 • Розширювальний бачок бажано протерти ганчіркою без ворсу. Не можна промивати його водою!

При роботі обов'язково дотримуйтеся регламенту заміни гальмівної рідини. Це не тільки забезпечить правильну і довготривалу роботу гальмівної системи, але і вбереже вас і пасажирів від виникнення можливого ДТП внаслідок відмови гальм. Вартість заміни гальмівної рідини своїми руками буде обмежуватися покупкою безпосередньо рідини. Всі інші інструменти, як правило, у кожного автолюбителя є в гаражі або в багажнику машини. Ну а часу ця процедура займає зовсім небагато. Особливо, якщо працювати з напарником.

Заміна гальмівної рідини (Інфографіка)


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found