Як правильно долити антифриз? Що врахувати при цьому

Чи можна доливати антифриз , і якщо можна, то яким чином виконувати цю процедуру. Саме таке питання цікавить початківців водіїв при спробах усунення проблем зі зменшенням рівня охолоджуючої рідини (ОЖ). Відразу відповімо на нього - так, доливати антифриз можна, проте з деякими застереженнями щодо типу антифризу і послідовність виконання самої процедури. Далі ми з вами поговоримо про ці нюанси, і про те, як вибрати відповідну ОЖ, як правильно її доливати, а також розберемо процес доливання на прикладі популярного в нашій країні автомобіля Хендай Соляріс.

Дізнайтеся як:

 • правильно вибрати антифриз для доливання
 • доливати воду
 • часто доводиться виробляти долівку
 • правильно долити
 • промити систему

Як долити антифриз

функції антифризу

Перед тим як ми перейдемо безпосередньо до опису процедури заміни охолоджуючої рідини, хотілося б зупинитися на функціях, які вона виконує. Це необхідно для того, щоб в подальшому було зрозуміло призначення виконуваних автовласником операцій, а також факторів, яких потрібно побоюватися.

Отже, перша і основна задача антифризу - охолодження силового агрегату машини . Однак крім цього, охолоджуюча рідина знижує навантаження на окремі деталі двигуна, а також запобігає появі на їх поверхнях корозії. Це забезпечується наявністю в рідині спеціальних присадок і добавок.

Тосол або антифриз?

Багато хто вважає що ТОСОЛ або Антифриз не можуть застосовуватися в одній і тій же машині, що, треба заливати антифриз в якості охолодження. Так що ж краще вибрати і в чому різниця розберемося детально

Детальніше

У зв'язку з постійною циркуляцією в системі, антифриз поступово втрачає свої властивості. Точніше, їх втрачають входять до його складу присадки, а зі складу рідини випаровується вода. Сам склад стає темніше, і втрачає свої теплопоглинальні властивості.

Вибір антифризу для заміни

Перед тим як долити антифриз , необхідно визначитися з його типом. Пам'ятайте, що в ідеалі завжди необхідно використовувати лише ту рідину, що охолоджує, яка рекомендується виробником вашого автомобіля . Детальну інформацію ви дізнаєтеся в мануалі або довідковій літературі. У більшості випадків допускається використання охолоджуючих рідин різних класів і марок. А при доливці використовувати лише той який був залитий раніше. Недотримання такого правила може обернутися несправністю системи охолодження.

Доливати і змішувати потрібно лише антифризи, що відносяться до одного класу. Вони відрізняються маркуванням на упаковці, а не кольором, як думають багато! класи антифризів

класи антифризів

Що стосується автомобіля «Хендай Соляріс», то для нього можна використовувати такі типи антифризів:

 • G-11. Такі склади належать до гібридної групи - hybrid, hybrid coolants, HOAT (Hybrid Organic Acid Technology);
 • G-12 та G-12 +. Вони відносяться до карбоксилатного складам - ​​Carboxylate coolants, OAT (Organic Acid Technology);
 • G-12 ++ і G-13. Це найбільш сучасні і технологічні рідини, які відносяться до антифризу типу Lobrid ( «Лобрід»).
Якщо необхідно долити більше 30% від загального обсягу, то краще не доливати антифриз, а повністю залити нову рідину.

Відповідно, змішувати можна лише гібридні з гібридними, карбоксилатні з карбоксилатного, а лобрідовие з лобрідовимі. Змішування антіфрізовов різних класів категорично заборонено . Єдиним винятком є антифризи класу G12 +, які можна додавати до рідинами G11 і G12. Також не можна доливати вітчизняний «Тосол» в антифриз , оскільки їхні хімічні склади дуже різняться.

Пам'ятайте, що антифриз продається в магазинах у двох складах - повністю готовим до заливання в охолоджуючу систему і як концентрату. Звертайте на це увагу, так як чистий концентрат можна доливати до наявної в системі автомобіля охолоджуючої рідини . Навіть, якщо вони відносяться до одного класу. Тому в разі, якщо ви купили концентрований антифриз - розбавте його відповідно до наявної на упаковці інструкції. Вибір складу розчину зазвичай продиктований температурою замерзання.

Безпосередньо для «Хендай Соляріс» виробник рекомендує застосовувати охолоджуючу рідину (антифриз) на основі етиленгліколю для алюмінієвих радіаторів.

Чи можна доливати воду в антифриз

З приводу питання про можливість доливання води в антифриз існує багато суперечок і думок. Візьмемо на себе сміливість стверджувати, що доливати воду в охолоджуючу рідину можна, проте є пара важливих моментів.

Температура кристалізації антифризу

Температура кристалізації антифризу

По-перше, вода повинна бути дистильованої або хоча б добре очищена за допомогою фільтрів. Це необхідно для того щоб наявні в рідині елементи не засмітили охолоджуючу систему двигуна і не вступили в хімічну реакцію з наявними в антифризі добавками і присадками.

По-друге, води можна доливати зовсім небагато - 100 ... 200 мл . В іншому випадку вона дуже розбавить «охлаждайку», і остання втратить свої експлуатаційні властивості (критично в зимовий період). Тому використовувати воду як рідину для доливання можна лише в крайніх випадках, коли рівень в системі впав до критичного рівня, а аналогічного антифризу у вас під рукою немає.

Тепер розглянемо більш детально аргументи, що говорять про те, що воду таки можна змішувати з антифризом:

 1. Вода, яку долили в антифриз, не погіршить його експлуатаційних якостей. На відміну від охолоджуючих рідин, що відносяться до інших, перелічених вище, класам. Таке твердження можна зробити на підставі того, властивості антифризу багато в чому залежать від об'ємних співвідношень входять до його складу присадок. Якщо їх порушити (що і трапляється при змішуванні «охлаждаек» різних типів), то згадані властивості зводяться на «ні». Вода ж пропорційно зменшує їх об'ємне кількість, тобто, їх співвідношення залишається незмінним.
 2. Всупереч поширеній думці, додавання води в антифриз знизить температуру замерзання охолоджувальної рідини. Це твердження можна зробити на підставі того, що зменшення обсягу охолоджуючої рідини в системі відбувається, головним чином, як раз за рахунок випаровування води. Цей процес відбувається при відкриванні запобіжного клапана на розширювальному бачку. В першу чергу випаровується вода, і лише потім етиленгліколь. Відповідно, якщо долити воду, то і температура замерзання відновиться.
Пам'ятайте, що доливати можна лише 100 ... 200 мл води, адже лише така кількість не підвищить температуру замерзання, так як вона буде знижено за рахунок підвищення тиску в системі.

Доцільність додавання води також пов'язана з тим фактом, що більшість антифризів самі приблизно на 70% складаються з води. Саме цим багато в чому обумовлено випаровування рідини в літній період. Але пам'ятайте, що взимку дуже сильно розводити антифриз все ж не рекомендується.

Коли доливати антифриз

Перевірка рівня охолоджуючої рідини

Наступний цікавий питання - як часто доливати антифриз, і в яких випадках слід виконувати цю процедуру. Розглянемо цю інформацію докладніше. Існує кілька причин, за якими необхідно виконувати доливання. Зокрема:

 • Видиме зниження рівня антифризу в системі . Це явище може статися в будь-який момент внаслідок виникнення витоку на корпусі розширювального бачка, радіатора, патрубків, з'єднань і так далі. На розширювальному бачку автомобіля «Хендай Соляріс» є дві мітки - L і F (відповідно, LOW і FULL, низький і високий рівень). Якщо рівень впав нижче позначки L, то необхідно виконати доливання антифризу. На інших машинах замість згаданих відміток можуть бути інші позначки, але суть їх буде аналогічна. У разі, якщо ви недавно доливали охолоджуючу рідину, але її рівень знову став низьким, слід шукати місце витоку в системі.
 • Термін експлуатації антифризу підійшов до кінця . Це можна виявити за різними ознаками. Якщо говорити про автомобілі Hyundai Solaris, то в його системі охолодження рідину потрібно міняти відповідно до терміну експлуатації використовуваних «охлаждаек». Так, антифризи класу G-11 мають термін експлуатації - 2 ... 3 роки, класу G12 - до 5 років, G12 + - більше 5 років. Однак процедуру можна виконувати і частіше, якщо антифриз не справляється зі своїми завданнями, зокрема, спостерігається регулярний перегрів двигуна, а сама рідина почорніла і загусла. Така ситуація можлива в разі, якщо ви купили неякісну рідина або просто підробку. Деякі автомобілі мають спеціальний значок на приладовій панелі, що сигналізує про низький рівень антифризу.
 • Періодично спрацювання запобіжно-спусковий клапан на розширювальному бачку . Це говорить про те, що антифриз вже не працює належним чином, і не поглинає необхідну кількість теплової енергії.
Перевірку рівня охолоджуючої рідини завжди виконують, коли машина встановлена ​​на горизонтальну поверхню. Індикатор низького рівня ОЖ

Індикатор низького рівня ОЖ

Пам'ятайте, що при недостатній кількості охолоджувальної рідини, на неї накладається додаткове навантаження, з якою вона, по-перше, не завжди в змозі впоратися, а по-друге, властивості антифризу в такому випадку втрачаються набагато швидше. Крім того, в такій ситуації охолоджуюча рідина може не повною мірою справлятися з покладеними на неї завданнями, а відповідно, двигун буде перегріватися (при цьому може збільшитися витрата масла і з'явитися інші неприємні наслідки). На цьому теоретична частина матеріалу закінчена, і ми переходимо до практики, тобто, безпосередньо до доливці.

Як правильно доливати антифриз

Процедуру ми розглянемо на прикладі згаданого автомобіля Hyundai Solaris. Однак більшість перерахованих дій і міркувань будуть справедливі для більшості інших машин. Відмінності стосуються лише розташування окремих вузлів і механізмів (зокрема, розширювального бачка).

Пам'ятайте, що доливати антифриз необхідно тільки на холодну, тобто, з остиглим двигуном і системою охолодження. В іншому випадку ви ризикуєте отримати опік!

Отже, у «Хендай Соляріс» розширювальний бачок охолоджуючої системи знаходиться в правій частині моторного відсіку, безпосередньо на кожусі вентилятора системи. Сама процедура виконується за наступним алгоритмом:

Антифриз в Хендай Соляріс

Розташування розширювального бачка ОЖ у Хендай Соляріс

 1. Бажано встановити машину на схилі, щоб її передня частина була вище. Це робиться для того, щоб повітря з системи виходив без перешкод. Однак, якщо ви плануєте долити невелику кількість рідини, то цією рекомендацією можна знехтувати.
 2. Необхідно взяти ганчір'я, і ​​накривши нею кришку розширювального бака, обережно відкрутити її. Це необхідно для того, щоб уберегти одяг і шкірні покриви від можливих бризок в разі, якщо в системі присутня надлишковий тиск.
 3. Виконати безпосереднє доливання охолоджуючої рідини. Пам'ятайте, що доливати необхідно тонким струменем з тим, щоб паралельно з системи виходив знаходиться там повітря, і не утворювалася повітряна пробка. Тобто, таким чином, щоб при доливанні не утворювалися бульбашки повітря на поверхні рідини. В іншому випадку вам потрібно буде «виганяти» пробку, що пов'язано з додатковими проблемами.
 4. Рідина долити до рівня приблизно на ⅔ обсягу бачка , ближче до максимальної позначки. Після цього запустити двигун і дати йому попрацювати 3 ... 5 хвилин. За цей час антифриз пошириться по системі і його рівень в бачку може впасти.
 5. Якщо це сталося, то процедуру доливання необхідно повторити, після чого знову запустити двигун. Так потрібно робити до тих пір, поки після чергового запуску двигуна рівень рідини залишиться на колишньому рівні (в більшості випадків, якщо доливати потрібно невелика кількість рідини, вистачить одного такого циклу).
 6. Після виконання процедури за допомогою дрантя позбудьтеся від можливих бризок антифризу на поверхні бачка або інших елементів в моторному відсіку, і закрутіть кришку бачка.

Рекомендуємо вам не викидати каністру з антифризом . У разі, якщо там ще залишилася рідина, ви надалі можете в черговий раз долити її. А в разі, якщо каністра залишилася порожньою, - у вас завжди під рукою буде інформація про те, яка марка охолоджуючої рідини була використана. Відповідно, в подальшому ви зможете купити новий аналогічний склад.

промивання системи

Необхідність в промиванні системи охолодження автомобіля може виникнути в таких випадках:

 • Використовуваний антифриз дуже почорнів і / або загус. При цьому його потрібно замінити повністю, незважаючи на вказаний термін його експлуатації. Цей факт може бути викликаний двома основними причинами - або ви забули поміняти рідину за регламентом, або купили підробку.
 • Якщо необхідно долити більше 30% антифризу до існуючого обсягу. При цьому наявну «охлаждайку» потрібно злити, і за допомогою дистильованої або звичайної води промити систему. Також для цього можна використовувати інші, більш ефективні засоби.

Як промити систему охолодження двигуна

Промити систему охолодження двигуна можна як мінімум 4-ма способами. Один з них - промивка зовнішньої його частини звичайною водою, а ось всередині краще промивати розчином з лимонною кислотою або спецзасобом

Детальніше

підсумки

Доливання охолоджуючої рідини - нескладна процедура, і з нею може впоратися навіть недосвідчений автовласник. Головне при цьому дотримуватися техніки безпеки (виконувати процедуру при холодному двигуні і системі охолодження), а також правильно підібрати антифриз, який ви плануєте долити. Намагайтеся робити так, щоб в процесі доливання не утворилася повітряна пробка. Під час експлуатації автомобіля регулярно стежте за рівнем охолоджуючої рідини, і при необхідності не забувайте додавати її або міняти повністю.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found