Як перевіряється кришка радіатора на працездатність (3 способи)

Як перевірити кришку радіатора ? Цим питанням задаються автолюбителі в різні пори року. Адже робота кришки радіатора забезпечує підвищений тиск в системі охолодження двигуна, що, в свою чергу дає можливість нормально працювати двигуну і функціонувати грубці салону в холодну пору року. Тому за її станом необхідно регулярно стежити, і при необхідно міняти клапан, кільце ущільнювача, або ж кришку цілком, оскільки найчастіше вона представляє собою не розбірну конструкцію. Тому щоб перевірити як працює кришка одного візуального огляду недостатньо, потрібен ще тест і тиском.

зміст:

 • Принцип роботи кришки радіатора
 • Несправність кришки радіатора
 • Перевірка кришки радіатора
 • Ремонт кришки радіатора
 • Яка кришка радіатора краще

Як перевірити кришку радіатора

Як працює кришка радіатора

Для того, щоб краще зрозуміти суть перевірки кришки радіатора, для початку необхідно обговорити її пристрій і схему. В першу чергу необхідно відзначити, що антифриз в системі охолодження знаходиться під підвищеним тиском. Ця обставина зроблено спеціально для того, щоб підвищити температуру кипіння охолоджуючої рідини, оскільки робоча температура двигуна трохи перевищує традиційні +100 градусів за шкалою Цельсія. Зазвичай температура кипіння антифризу знаходиться в районі + 120 ° С. Однак вона залежить, по-перше, від тиску в системі, а по-друге, стану охолоджуючої рідини (у міру старіння антифризу знижується і температура його кипіння).

Через кришку радіатора не тільки заливають антифриз безпосередньо в корпус радіатора (хоча зазвичай доливають антифриз в розширювальний бачок відповідної системи), а й через неї виходить в розширювальний бачок охолоджуюча рідина, перетворена в пар. Пристрій кришки радіатора автомобіля досить просте. Її конструкція передбачає використання двох прокладок і двох клапанів - перепускного (інша назва - паровий) і атмосферного (інша назва - впускний).

Пропускний клапан розміщений на підпружиненому плунжері. Його завдання полягає в тому, щоб плавно контролювати тиск в системі охолодження. Зазвичай воно становить близько 88 кПа (відрізняється у різних автомобілів, а також залежить від умов роботи двигуна у конкретного двигуна). Завдання ж атмосферного клапана протилежна. Так, він призначений для забезпечення поступового вирівнювання атмосферного тиску і підвищеного тиску в системі охолодження в ситуації, коли двигун вимкнений і остигає. Використання атмосферного клапана забезпечує два аспекти:

 • Виключається різкий скачок температури охолоджуючої рідини в момент зупинки помпи. Тобто, виключається тепловий удар.
 • Виключається перепад тиску в системі в той час, коли температура охолоджуючої рідини поступово знижується.

Таким чином, перераховані фактори є відповіддю на питання, на що впливає кришка радіатора. Насправді частковий вихід її з ладу зазвичай призводить до того, що температура кипіння антифризу знижується, а це може привести до його закипання в процесі роботи мотора, тобто, перегріву двигуна, що само по собі дуже небезпечно!

Симптоми несправності кришки радіатора

Автовласникові рекомендується періодично перевіряти стан кришки радіатора, особливо, якщо машина не нова, стан системи охолодження середнє або нижче цього, і / або якщо в якості охолоджуючої рідини використовувалася вода або розбавлений нею антифриз. Також стан кришки має сенс перевірити в разі, коли антифриз дуже довго використовується в системі охолодження без його заміни. У цьому випадку він може почати роз'їдати гумове ущільнення на внутрішній поверхні кришки. Аналогічна ситуація може виникнути, наприклад, коли при пробитті прокладки головки блоку циліндрів в охолоджуючу рідину може потрапити масло. Ця технологічна рідина шкідлива для ущільнення кришки, а крім того, вона погіршує експлуатаційні властивості антифризу.

Основний симптом поломки в даному випадку - текти з під кришки радіатора. І чим вона сильніша - тим гірша ситуація, хоча навіть при найменшому пропущенні рідини необхідно виконати додаткову діагностику, ремонт або заміну кришки.

Існує ще кілька непрямих ознак того, що кришка радіатора не тримає тиск в системі охолодження. До них відноситься:

 • плунжер перепускного клапана заїдає (зазвичай з перекосом) при зворотному русі на стиск;
 • ослаблення пружини кришки;
 • при витягуванні атмосферного клапана з його посадкового місця (сідла) він заїдає і / або не повністю повертається на нього;
 • діаметр прокладки клапана за розміром більше, ніж діаметр її сідла;
 • розтріскування (ерозія) гумових прокладок на внутрішній поверхні кришки радіатора.

Перераховані несправності можуть стати причиною того, що кришка радіатора пропускає назовні охолоджуючу рідину (тосол або антифриз). Існує ще пара непрямих ознак виходу кришки з ладу. Однак вони можуть вказувати і на інші, більш серйозні, поломки в системі охолодження. Так, до них належить:

 • при заїдання перепускного клапана верхній патрубок радіатора здувається;
 • при заїдання атмосферного клапана верхній патрубок радіатора втягується.

Ще якщо один або інший клапан не будуть нормально працювати, що рівень охолоджувальної рідини в розширювальному бачку буде однаковим. У нормальних умовах він повинен змінюватися (нехай і незначно) в залежності від температури двигуна.

Як перевірити роботу кришку радіатора

Перевірити справність кришки радіатора можна декількома методами. Для цього потрібно слідувати представленому нижче алгоритму.

Перевіряти кришку радіатора необхідно при повністю охолодженому двигуні, оскільки деталь матиме високу температуру охолоджуючої рідини. Доторкнувшись до неї в нагрітому стані можна обпектися! Крім цього, антифриз в гарячому стані знаходиться в системі під тиском. Тому при відкриванні кришки він може виплеснутися назовні, що також загрожує серйозними опіками!
 • Візуальний огляд . В першу чергу необхідно візуально перевірити стан кришки. В ідеалі вона не повинна мати механічних пошкоджень, відколів, вм'ятин, подряпин і так далі. Якщо мають місце перераховані пошкодження, то рано чи пізно на їх місці виникне вогнище корозії, який буде постійно розширюватися. Таку кришку можна або зачистити і пофарбувати заново, або поміняти на нову. Другий варіант кращий.
 • Перевірка пружини . Конструкція кожної кришки радіатора має на увазі наявність пружини, яка служить частиною запобіжного клапана. Для перевірки потрібно здавити її пальцями. Якщо вона стискається дуже легко - значить, вона негідна, і її потрібно замінити (в разі, якщо кришка розбірна). Однак найчастіше кришки є нерозбірними, тому вона повністю підлягає заміні.
 • Перевірка атмосферного клапана . Для перевірки його потрібно потягнути і відкрити. Далі відпустити і перевірити, щоб він повністю закривався. Також в процесі перевірки потрібно обов'язково перевірити сідло клапана на предмет наявності в ньому бруду або відкладень, які можуть з'явитися в процесі випаровування старого антифризу. Якщо бруд або відкладення є, то варіантів два. Перший - спробувати почистити сідло. Другий - замінити кришку на нову. Однак все залежить від ступеня забруднення внутрішньої поверхні вакуумного клапана.
 • Перевірка спрацьовування клапана . Для цього необхідно скористатися спеціальним приладом. Про нього трохи далі.

Існує так званий «народний» метод перевірки стану кришки радіатора. Він полягає в тому, щоб на прогрітому (включеному) двигуні помацати патрубок радіатора. Якщо тиск в ньому є, значить, кришка тримає, а якщо патрубок м'який - значить, клапан на ній пропускає.

Однак зустрічається і опис ще одного «народного» методу, який насправді не є коректним. Так, стверджується, що необхідно здавлювати рукою верхній патрубок, одночасно з цим спостерігаючи підвищення рівня рідини в розширювальному бачку. Або, аналогічно, демонтувавши кінець відвідного патрубка спостерігати, як антифриз буде витікати з нього. Справа в тому, що стовп рідини піднімає сідло клапана лише в ситуації, коли тиск від сили стиснення буде набагато більше. Насправді ж рідина при зростанні тиску тисне на всіх напрямках, і буде піднімати перепускний клапан лише «на надлишки». І тиск охолоджувальної рідини поширюється по всіх каналах, а не тільки в одному конкретному (до сідла).

Перевірка кришки підручними засобами

Перевірити роботу перепускного клапана досить просто. Для цього потрібно від'єднати будь-який невеликий патрубок системи охолодження на двигуні, наприклад, підігрів заслінки або колектора. Далі необхідно за допомогою компресора з манометром (щоб знати точну тиск підключення) необхідно подавати повітря в систему. Значення тиску, при якому спрацьовує клапан, буде легко визначити по шипіння і булькання, що виходить з елементів системи охолодження. Зверніть увагу, що в кінці процедури не можна різко скидати тиск. Це загрожує тим, що при відкриванні кришки антифриз може виплеснутися під тиском. У нормальних умовах для запобігання цьому і призначений атмосферне клапан.

З розширювального бачка рідина потрапляє в радіатор через зворотний клапан. Він утримує тиск з боку радіатора, однак спокійно відкривається в разі, якщо там є повний вакуум. Перевірка його проводиться в два етапи:

 1. Пальцем потрібно спробувати підняти п'ятачок клапана. В ідеалі він повинен пересуватися з мінімальним зусиллям (без механічного опору).
 2. На холодному двигуні, коли в радіаторі немає надлишкового тиску необхідно встановити пробку на її посадочне місце. Далі від'єднати трубочку, що йде на розширювальний бачок системи охолодження і через спробувати «надути» радіатор. Клапан розрахований на невеликий тиск, тому у вас напевно вийде вдути в радіатор невелика кількість надлишкового повітря. Це можна перевірити, відкрутивши кришку радіатора знову. При цьому повинен бути чутний характерний шиплячий звук виходить з нього повітря. Замість рота також можна використовувати компресор з манометром. Однак потрібно стежити, щоб тиск росло не різко.

Перевірка прокладки кришки

Разом з клапанами має сенс перевірити і герметичність верхньої прокладки кришки радіатора. Навіть коли повітря зі свистом виходить при відкриванні кришки це свідчить лише про працездатність клапана. Однак через негерметичну прокладку антифриз може потроху випаровуватися, через що його рівень в системі падає. При цьому виникає і зворотний процес, коли замість того, щоб забрати антифриз з розширювального бачка в систему потрапляє повітря з атмосфери. Так утворюється повітряна пробка ( «завоздушіваніе» системи).

Перевірити пробку можна паралельно з перевіркою зворотного клапана. У вихідному положенні вона повинна бути встановлена ​​на своєму місці на радіаторі. Для перевірки потрібно «надути» радіатор через трубку, що йде від розширювального бачка (проте тиск повинен бути невеликим, близько 1,1 Бара), і закрийте трубку. Можна просто послухати наявність шипіння повітря, що виходить. Однак краще зробити мильний розчин (піну), і обмазати їм пробку по периметру (у районі прокладки). Якщо повітря з-під неї виходить, - значить, прокладка негерметична і вимагає заміни.

Прилад для перевірки кришки радіатора

Багатьох автовласників, які зіштовхнулися з розгерметизацією системи охолодження цікавить питання про те, як перевірити на працездатність кришку радіатора за допомогою спеціальних тестерів. Такий заводський прилад коштує понад 15 тисяч рублів (за станом на початок 2019 роки), тому він буде доступний лише для автосервісів і майстрів, що займаються ремонтом автомобілів на постійній основі. Рядовим же автовласникам можна зробити аналогічний прилад з наступних компонентів:

 • Негідний радіатор з будь-якого старого автомобіля. Його загальний стан неважливо, головне, щоб у нього був цілим верхній бачок. Особливо та частина, де кріпиться безпосередньо пробка.
 • Наждачний папір і «холодне зварювання».
 • Ніпель з автомобільної камери.
 • Компресор з точним манометром.

Опускаючи подробиці виготовлення приладу, можна сказати, що він являє собою відрізаний верхній бачок радіатора, на якому заглушили всі стільники, щоб через них не виходило повітря, а також бічні стінки з аналогічною метою. До однієї з бічних стінок герметично приєднується ніпель автомобільної камери, до якої приєднується компресор. Далі випробувана кришка встановлюється на своє посадочне місце, а за допомогою компресора подається тиск. За свідченнями манометра можна судити про її герметичності, а також працездатності вбудованих в неї клапанів. Перевага даного приладу - низька собівартість. Недоліки - трудомісткість виготовлення і неуніверсальність. Тобто, якщо кришка відрізняється діаметром або різьбленням, то для неї потрібно виготовляти аналогічний прилад, проте вже з іншого непридатного радіатора.

За допомогою тестера кришки радіатора можна перевірити робочий діапазон їх тисків. Він буде відрізнятися для різних двигунів. Зокрема:

 • Бензиновий двигун. Значення тиску відкриття головного клапана - 83 ... 110 кПа. Значення тиску відкриття вакуумного клапана - -7 кПа.
 • Дизельний двигун. Значення тиску відкриття головного клапана - 107,9 ± 14,7 кПа. Тиск закриття вакуумного клапана - 83,4 кПа.

Наведені значення є усередненими, проте на них цілком можна орієнтуватися. Точну інформацію про робочих тисках головного і вакуумного клапанів ви знайдете в мануалі або на спеціалізованих ресурсах в мережі інтернет. У разі, якщо тестована кришка показує значення тиску, яке сильно відрізняється від наведеного, - значить вона несправна, і, отже, потребує ремонту або заміни.

Ремонт кришки радіатора

Відремонтувати кришку радіатора найчастіше неможливо. Точніше, результат буде, швидше за все, негативним. Так, можна самостійно можна спробувати замінити гумові прокладки на кришці, очистити іржу на її корпусі, заново пофарбувати. Однак, якщо в конструкції послабилася пружина або вийшов з ладу один з клапанів (або два відразу) - то їх ремонт навряд чи можливий, оскільки сам корпус є в більшості випадків нерозбірним. Відповідно, найкращим рішенням у даному випадку буде покупка нової кришки радіатора.

Яку кришку радіатора поставити

Багатьох автолюбителів, які затіяли перевірку і заміну згаданої кришки, цікавить питання про те, які кращі кришки для радіатора? Перед тим, як відповісти на це питання, необхідно відразу звернути увагу на те, що нова кришка повинна володіти тими ж експлуатаційними характеристиками, що і замінна. Зокрема, мати аналогічний діаметр, крок різьблення, розмір внутрішнього клапана, а найголовніше - повинна бути розрахована на аналогічний тиск.

Як правило, для більшості сучасних легкових автомобілів в продажу реалізуються кришки, призначені для роботи в діапазоні тисків 0,9 ... 1,1 Бара. Однак перед покупкою необхідно додатково уточнити цю інформацію, оскільки іноді трапляються винятки. Відповідно, і вибирати нову кришку потрібно з аналогічними характеристиками.

Зверніть увагу, що також в продажу можна зустріти так звані тюнінговані кришки радіатора, розраховані на роботу при підвищеному тиску, зокрема, до 1,3 Бара. Це зроблено для того, щоб ще більше підвищити температуру кипіння тосола і тим самим підняти ККД двигуна автомобіля. Такі кришки можуть застосовуватися на спортивних автомобілях, двигуни яких призначені для роботи на великої потужності, проте в короткочасному режимі.

Для звичайних автомобілів, використовуваних в міському циклі, такі кришки категорично не підходять. При їх установці виникає ряд негативних факторів. Серед них:

 • Робота елементів системи охолодження «на знос». Це призводить до зниження їх загального ресурсу і ризику передчасного виходу з ладу. І якщо від надмірного тиску лопне патрубок або хомут - це півбіди, але набагато гірше така ситуація може закінчитися, наприклад, в разі, якщо лопне радіатор або розширювальний бачок. Це вже загрожує дорогими ремонтами.
 • Зниження ресурсу антифризу. У будь-охолоджувальної рідини є певний робочий діапазон температур. Вихід за його межі знижує експлуатаційні характеристики антифризу і значно скорочує час його використання. Тому при використанні тюнінгованих кришок доведеться частіше міняти антифриз.

Таким чином, краще не експериментувати, і дотримуватися рекомендацій заводу-виготовлювача вашого автомобіля. Що стосується конкретних торгових марок кришок радіаторів, то їх існує досить багато, і для різних машин вони різні (для європейських, американських, азіатських автомобілів). Найкраще купувати оригінальні запасні частини. Їх артикули можна знайти в документації або на спеціальних ресурсах в інтернеті.

висновок

Пам'ятайте, що справна кришка радіатора - запорука нормальної роботи двигуна будь-якого автомобіля з замкнутою системою охолодження. Тому перевіряти її стан має сенс не тільки, коли вона вийшла з ладу (або почалися проблеми в роботі системи охолодження), але і періодично. Особливо це стосується старих машин, і / або машин, у яких в системі охолодження використовується вода або розведений антифриз. Ці склади з часом пошкоджують матеріал кришки, і вона виходить з ладу. А поломка її окремих частин загрожує зниженням температури кипіння охолоджуючої рідини і перегріву двигуна.

Вибирати нову кришку необхідно за заздалегідь відомим параметрам. Це стосується як її геометричних розмірів (діаметра кришки, діаметра прокладок, зусилля пружини), так і тиску, на яке вона розрахована. Цю інформацію можна дізнатися з мануала або просто купити кришку радіатора, аналогічну встановленої раніше.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found