Маркування акумуляторів Євро, Японія, Америка. Що значить їх розшифровка

Маркування акумулятора має ключове значення при його виборі. Існує чотири основні стандарти, відповідно до якого на АКБ наноситься інформація про технічні характеристики - російський, європейський, американський і азіатський (японський / корейський). Вони відрізняються як системою подачі, так і описом окремих значень. Тому при розшифровці маркування акумулятора або року його випуску необхідно в першу чергу знати, відповідно до якого стандартом представлена інформація.

відмінності стандартів

зміст:

 • російський стандарт
 • Європейський стандарт
 • американський стандарт
 • Азіатський стандарт

Перед тим як перейти безпосередньо до питання, що означає Позначка на акумуляторі, необхідно знати наступне. На російських АКБ «плюс» мають у своєму розпорядженні на лівій клеми, а «мінус» на правій (якщо дивитися на акумулятор спереду, з боку наклейки). На батареях, випущених в Європі і Азії (в більшості випадків, але не завжди) навпаки. Що стосується американських стандартів, то там зустрічаються обидва варіанти, проте частіше європейський.

полярність акумулятора

Полярність і стандарт акумулятора авто

Крім маркування акумуляторів для авто вони ще відрізняються діаметрами клем. Так, «плюс» в європейських виробах має діаметр 19,5 мм, а «мінус» - 17,9 мм. У азіатських АКБ «плюс» з діаметром 12,5 мм, а «мінус» - 11,1 мм. Різниця діаметра клем зроблена для виключення помилок , пов'язаних з підключенням батарей до бортової електромережі автомобіля.

Крім ємності при виборі АКБ необхідно обов'язково враховувати максимальний пусковий струм , на який він розрахований. У маркуванні акумулятора автомобіля не завжди є пряма вказівка на таку інформацію, і в різних стандартах може позначатися по-різному, в кожному стандарті є свої нюанси.

Так званий струм холодної прокрутки - це пусковий струм при температурі -18 ° С.

російський стандарт

Російський стандарт акумуляторів. розшифровка

Російський стандарт акумуляторів

1 - Обережно кислота. 2 - Вибухонебезпечно. 3 - Берегти від дітей. 4 - Вогненебезпечно. 5 - Берегти очі. 6 - Читати інструкцію. 7 - Знак переробки. Чи підлягає повторній переробці. 8 - Орган сертифікації. 9 - Позначення особливості утилізації. Не викидати у відходи. 10 - Знак EAC підтверджує відповідність продукції нормам країн Митного союзу. 11 - Матеріал що використовується в елементах при виробництві акумуляторної батареї. Важливо при подальшій утилізації АКБ. Також можуть бути інші додаткові значки які свідчать про застосованої технології.12 - 6 елементів в батареї. 13 - Акумулятор є стартерних (для пуску двигуна автомобіля). 14 - Номінальна ємність батареї. В даному випадку вона становить 64 Ампер-годин. 15 - Розташування плюсовій клеми на АКБ. Полярність. В даному випадку «left». 16 - Номінальна ємність А · год. 17 - Струм розряду при -18 ° C за європейським стандартом, він же «ток холодного пуску». 18 - Маса АКБ. 19 - Технічні умови виробництва, відповідність стандартам. 20 - Державний стандарт і сертифікація. 21 - Адреса підприємства-виробника. 22 - Штрих-код.

Позначення на вітчизняному АКБ

Почнемо огляд з самого популярного і поширеного в нашій країні російського стандарту. Він має позначення ГОСТ 0959 - 2002. Відповідно до нього маркування автомобільних акумуляторів ділиться на чотири частини, які умовно можна розділити на чотири же цифри. Зокрема:

 1. Кількість «банок» в АКБ . Більшість акумуляторів для легкових машин має на цьому місці цифру 6, оскільки саме стільки банок по 2 Вольта є у стандартній батареї (6 штук по 2 В дають загальних 12 В).
 2. Позначення типу АКБ . Найпоширеніше позначення буде «СТ», що означає «стартерний».
 3. Ємність АКБ . Вона відповідає числу, що стоїть на третій позиції. Це може бути значення від 55 до 80 Ампер · годин (далі - А · год) в залежності від потужності двигуна машини (55 А · год відповідає движку об'ємом близько 1 л, а 80 А · год - для 3-х літрового і навіть більше ).
 4. Виконання акумулятора і тип матеріалу його корпусу . На останньому місці, як правило стоїть одна або кілька букв, які розшифровуються таким чином.
позначення розшифровка букв
А АКБ має загальну кришку для всього корпусу
З Корпус батареї залитий і вона є повністю зарядженою спочатку
Е Корпус-моноблок АКБ виконаний з ебоніту
Т Корпус-моноблок АБК виконаний з термопластика
М У корпусі використані сепаратори типу Мінпласт з ПВХ
П У конструкції використані поліетиленові сепаратори-конверти

Що стосується згаданого пускового струму , то в російському стандарті він не вказується явно, на наведеному шильдике. Однак інформація про нього обов'язково є в наклейках біля згаданої таблички. Наприклад, напис «270 А» або схоже значення.

Таблиця відповідностей типу акумулятора, його сили розрядного струму, мінімальної тривалості розряду, габаритних розмірів.

Тип акумулятора Стартерний режим розряду Габаритні розміри батареї, мм
Сила розрядного струму, А Мінімальна тривалість розряду, хв довжина Ширина Висота
6СТ-55 255 2,5 262 174 226
6СТ-55А 255 2,5 242 175 210
6СТ-60 180 3 283 182 237
6СТ-66А 300 2,5 278 175 210
6СТ-75 225 3 358 177 240
6СТ-77А 350 2,5 340 175 210
6СТ-90 270 3 421 186 240
6СТ-110А 470 2,5 332 215 230

Європейський стандарт

Європейський стандарт акумуляторів. розшифровка

Європейський стандарт акумуляторів

1 - Бренд виробника. 2 - Короткий код. 3 - Номінальна напруга Вольт. 4 - Номінальна ємність А · год. 5 - Струм холодної прокрутки по євро стандарту. 6 - Модель акумулятора по внутрішньому коду фірми виробника. Тип по ETN в якій кожна група цифр має своє пояснення виходячи з шифровки за європейським стандартом. Перша цифра 5 - відповідає діапазону до 99 Ач; дві наступні 6 і 0 - точно вказують номінал ємності 60 Ач; четверта цифра - полярність клеми (1-пряма, 0-зворотна, 3-ліва, 4 права); п'ята і шоста інші конструкційні особливості; три останніх (054) - струм холодного запуску в даному випадку дорівнює 540А. 7 - Номер виконання батареї.8 - Вогненебезпечно. 9 - Бережи очі. 10 - Берегти від дітей. 11 - Обережно кислота. 12 - Читати інструкцію. 13 - Вибухонебезпечно. 14 - Серія батареї. Додатково може бути також з написом: EFB, AGM або інша, що говорить про технологія виробництва.

Маркування акумулятора по ETN

Європейський стандарт ETN (європейський типовий номер) має офіційну назву EN 60095 - 1. Код складається з дев'яти цифр, які діляться на чотири окремі області-комбінації. Зокрема:

 1. Перша цифра . Вона умовно означає ємність батареї. Найчастіше можна зустріти цифру 5, яка відповідає діапазону 1 ... 99 А · год. Цифра 6 означає діапазон від 100 до 199 А · год, а 7 - від 200 до 299 А · год.
 2. Друга і третя цифри . Вони точно вказують на значення ємності АКБ, в А · год. Наприклад, число 55 буде відповідати ємності 55 А · год.
 3. Четверта, п'ята і шоста цифри . Інформація про конструкційному виконанні батареї. У комбінації зашифрована інформація про тип полюсних висновків, їх розмір, тип газовідводу, наявності ручки для перенесення, особливості кріпильних елементів, особливості конструкції, тип кришки, стійкість акумулятора до впливу вібрації.
 4. Останні три цифри . Вони означають струм «холодної прокрутки». Однак щоб дізнатися його значення останні дві цифри потрібно помножити на десять (наприклад, якщо на маркуванні акумуляторів в якості трьох останніх цифр написано 043, то це означає, що 43 потрібно помножити на 10, в результаті чого отримаємо шуканий пусковий струм, який буде дорівнює 430 А).

Крім основних характеристик акумулятора зашифрованих цифрами на деяких сучасних АКБ розміщують додаткові піктограми. Такі наочні картинки повідомляють для яких саме автомобілів підходить дана батарея, з яким будинок. обладнанням, а також певні нюанси експлуатації. Наприклад: ілюструють використання для системи старт / стоп, міський режим, використання великої кількості електронних пристроїв і т.п.

Маркування акумуляторів BOSCH

Існує ще кілька позначень, які можна зустріти на європейських акумуляторах. Серед них:

 • CCA . Чи означає маркування максимально допустимого струму при пуску двигуна в зимових умовах.
 • BCI . Максимально допустимий струм в зимових умовах було виміряно за методом Battery Council International.
 • IEC . Максимально допустимий струм в зимових умовах було виміряно за методом International Electrotechnical Commission.
 • DIN . Максимально допустимий струм в зимових умовах було виміряно за методом Deutsche Industrie Normen.

німецький стандарт

Одним з різновидів європейських позначень є німецький стандарт, який має назву DIN . Його часто можна зустріти в якості маркування акумуляторів BOSCH. Він має 5 цифр, які за інформацією схожі з зазначеним вище європейським стандартом.

Його можна розшифрувати так:

 • перша цифра означає порядок ємності (цифра 5 означає, що АКБ має ємність до 100 А · год, 6 - до 200 Ач, 7 - понад 200 А · год);
 • друга і третя цифри - точна ємність АКБ, в А · год;
 • четверта і п'ята означають приналежність акумулятора до певного класу, який відповідає типу кріплення, габаритам, позиції висновків та інше.

У разі використання стандарту DIN струм холодної прокрутки не вказується явно , проте цю інформацію можна знайти десь поруч з вказаною наклейкою або шильдиком.

Дата випуску акумуляторних батарей

Оскільки всі акумулятори з часом старіють, то інформацію про дату їх випуску завжди актуальна. АКБ, випущені під торговими марками Berga, Bosch і Varta мають на цей рахунок єдине позначення, яке розшифровується в такий спосіб. Для зразка, щоб зрозуміти де маркування року випуску акумулятора, візьмемо таке позначення - С0С753032.

Розташування і розшифровка дати виробництва акумуляторів Бош, Варта, Едкон, Барен і Ексід

Перша буква - це код заводу, де був виготовлений акумулятор. Можливі такі варіанти:

 • H - Ганновер (Німеччина);
 • C - Ческа Липа (Чехія);
 • E - Бургос (Іспанія);
 • G - Гуардамар (Іспанія);
 • F - Руан (Франція);
 • S - Сарргемін (Франція);
 • Z - Цвіккау (Німеччина).

У нашому конкретному прикладі видно, що АКБ виготовлений на території Чехії. Другий символ в шифрі означає номер конвеєра. Третій - тип замовлення. А ось четвертий, п'ятий і шостий символ - це зашифрована інформація про дату випуску батареї. Так, в нашому випадку цифра 7 означає 2017 рік (відповідно, 8 - це 2018, 9 - 2019 і так далі). Що стосується числа 53, то воно означає травень. Інші варіанти позначення місяців:

Розшифровка дати виробництва Varta

Розшифровка дати виробництва Varta

 • 17 - січень;
 • 18 - лютий;
 • 19 - березень;
 • 20 - квітень;
 • 53 - травень;
 • 54 - червень;
 • 55 - липень;
 • 56 - серпень;
 • 57 - вересень;
 • 58 - жовтень;
 • 59 - листопад;
 • 60 - грудень.

Наведемо ще кілька розшифровок дати випуску акумуляторів різних торгових марок:

маркування Bosch

Приклади підписів акумуляторів BOSCH

 • A-mega, EnergyBox, FireBull, Plazma, Virbac . Приклад - 0491 62-0M7 126/17. Останнє число означає 2017 рік, а три цифри перед позначенням року - це день за рахунком в році. В даному випадку 126-й день - це 6 травня.
 • Bost, Delkor, Medalist . Зразок - 8C05BM. Перша цифра - це остання цифра в позначенні року. В даному випадку - 2018. Друга літера - це позначення місяця за латинським алфавітом. А - січень, В - лютий, С - березень і так далі. В даному випадку березень.
 • Centra . Зразок - KJ7E30. Третя цифра - остання цифра в позначенні року. В даному випадку - 2017. Четвертий символ - літерне позначення місяців аналогічно акумуляторів Bost (А - січень, В - лютий, С - березень і так далі).
 • Feon . Зразок - 2736. Друга цифра означає останню цифру року (в даному випадку 2017 рік). Третя і четверта цифра - це номер тижні в році (в даному випадку 36-й тиждень, початок вересня).
 • Fiamm . Зразок - 721411. Перша цифра - це остання цифра року, в даному випадку 2017. Друга і третя цифра - номер тижня в році, 21 тиждень - кінець травня. Четверта цифра - номер дня тижня. Четвірка - це четвер.
 • Ista . Зразок - 2736 132041. Друга цифра - номер року, в даному випадку - 2017 рік. Третя і четверта цифри - номер тижня, 36 тиждень - початок вересня.
 • NordStar, Sznajder . Зразок - 0555 3 3 205 8. Щоб дізнатися рік виробництва акумулятора необхідно від останньої цифри відняти одиницю. Так виходить номер року. В даному випадку 2017 рік. Передостанні три цифри означають номер дня в році.
 • Rocket . Зразок - KS7J26. Перші дві букви - це шифр назви підприємства, де був випущений акумулятор. Третя цифра - означає рік, в даному випадку 2017. Четверта буква - шифр місяці англійськими літерами (А - січень, В - лютий, С - березень і так далі). Останні дві цифри - число місяця. В даному випадку маємо 26 жовтня 2017 року.
 • Startech . У акумуляторів, випущених під цією торговою маркою, на днище є два гуртки, в яких явно вказуються рік і місяць випуску.
 • Panasonic, Furukawa Battery (SuperNova) . Виробники цих акумуляторів прямо пишуть дату виготовлення на кришці вироби в форматі ЧЧ.ММ.ГГ. Як правило, на Panasonic дата нанесена фарбою, а на корпусі Furukawa дата видавлена.
 • ТИТАН, ТИТАН ARCTIC . Мають маркування з семи цифр. Перші шість прямо вказують на дату виготовлення в форматі ЧЧММГГ. А сьома цифра означає номер конвеєрної лінії.

Російські виробники зазвичай простіше підходять до позначенню дати виробництва. Вони вказують на це чотирма цифрами . Дві з них позначають місяць виготовлення, інші дві - рік. Однак проблема полягає в тому, що деякі першими вказують місяць, а інші - рік. Тому в разі непорозуміння краще запитати у продавця.

SAE J537

Позначення по SAE J537

американський стандарт

Має позначення SAE J537. Складається з однієї літери і п'яти цифр. Вони означають:

 1. Буква . А - автомобільна АКБ.
 2. Перша і друга цифри . Чи означають номер тіпоразмерной групи, а також при наявності додаткової літери - полярності. Наприклад, число 34 означає приналежність до відповідної групи. За нею розмір акумулятора буде дорівнює 260 × 173 × 205 мм. Якщо після числа 34 (в нашому прикладі) не букви R, то означає, що полярність пряма, якщо вона є - зворотна (відповідно, «плюс» зліва і справа).
 3. Останні три цифри . Вони прямо вказують на значення струму холодної прокрутки.

Цікавий момент полягає в тому, що в стандартах SAE і DIN пускові струми (струми холодної прокрутки) значно відрізняються . У першому випадку це значення більше. Щоб перевести одне значення в інше потрібно:

 • Для акумуляторів з ємністю до 90 А · год ток SAE = 1,7 × ток DIN.
 • Для акумуляторів з ємністю від 90 до 200 А · год ток SAE = 1,6 × ток DIN.

Коефіцієнти обрані емпірично, на основі практики автомобілістів. Нижче наведена таблиця відповідності струму холодних пусків для акумуляторів за різними стандартами.

DIN 43559 (ГОСТ 959-91) EN 60095-1 (ГОСТ 959-2002) SAE J537
170 280 300
220 330 350
255 360 400
255 420 450
280 480 500
310 520 550
335 540 600
365 600 650
395 640 700
420 680 750

Азіатський стандарт

Має назву JIS і є одним з найскладніших адже загального стандарту маркування акумуляторів «азія» немає. Може бути відразу кілька варіантів (старий або новий тип) позначення розмірів, потужності та інших характеристик. Для точного перекладу значень з азіатського стандарту в європейський необхідно користуватися спеціальними таблицями відповідностей. Також потрібно пам'ятати, що зазначена на азіатському акумуляторі ємність відрізняється від аналогічної на європейських АКБ. Наприклад, 55 А · год на японській або корейської батареї відповідає лише 45 А · год на європейській.

стандарт JIS

Розшифровка маркування на акумуляторі автомобіля стандарту JIS

У найпростішій трактуванні стандарт JIS D 5301 складається з шести символів. Вони означають:

 • перші дві цифри - ємність батареї, помножена на поправочний коефіцієнт (експлуатаційний показник, який характеризує співвідношення між ємністю акумулятора і роботою стартера);
 • третій символ - буква, яка вказує на відношення АКБ до певного класу, що визначає форму батареї, а також його розміри (його опис дивіться нижче);
 • четвертий і п'ятий символ - число, відповідне базовому розміром акумулятора, зазвичай так позначається його округлена довжина в [см];
 • шостий символ - літери R або L, який позначають розташування негативної клеми на акумуляторі.

Що стосується третьої літери в позначенні, то вони означають ширину і висоту акумулятора. Іноді може відображати форм-фактор або розмір бічної поверхні. Всього є 8 груп (на легкових авто використовуються тільки чотири перших) - від A до H:

Маркування автомобільного АКБ азіатського стандарту на прикладі акумулятора Rocket

 • A - 125 × 160 мм;
 • B - 129 × 203 мм;
 • C - 135 × 207 мм;
 • D - 173 × 204 мм;
 • E - 175 × 213 мм;
 • F - 182 × 213 мм;
 • G - 222 × 213 мм;
 • H - 278 × 220 мм.
Азіатські розміри можуть відрізнятися в межах 3 мм.

Абревіатура SMF (Sealed Maintenance Free) в перекладі означає, що дана батарея є не потребує постійного обслуговування. Тобто, доступ до окремих банків закритий, доливати в них воду або електроліт неможливо, та й не потрібно. Таке позначення може стоять як на початку, так і наприкінці основної маркування. Крім SMF також зустрічається MF (Maintenance Free) - обслуговує і AGM (Absorbent Glass Mat) - обслуговуюча, так само як і перший варіант, оскільки там абсорбований електроліт, а не рідкий, як це є в класичному варіанті свинцево-кислотних акумуляторів.

Іноді код має в кінці додаткову букву S, яка дає зрозуміти, що у батареї токовиводи тонкі «азіатські» клеми або стандартні європейські.

Виконання акумуляторних японських акумуляторних батарей може бути наступним:

 • N - відкрита з нерегламентованим витратою води;
 • L - відкрита з малою витратою води;
 • VL - відкрита з дуже малою витратою води;
 • VRLA - відкрита з регулюючим клапаном.
Азіатки стандарт маркування акумулятора по старому типу

Азіатський стандарт (старого типу) акумуляторів

1 - Технологія виготовлення. 2 - Потреба в періодичному обслуговуванні. SMF (Sealed Maintenance Free) - повністю обслуговуюча; MF (Maintenance Free) - потребує обслуговування, потребують періодичного доливе дистильованої води. 3 - Маркування параметрів АКБ (старий тип) в даному випадку це аналог акумулятора 80D26L. 4 - Полярність (розташування клеми). 5 - Номінальна напруга. 6 - Струм холодного запуску (A). 7 - Пусковий струм (A). 8 - Ємність (Ah). 9 - Індикатор зарядженості АКБ. 10 - Дата виготовлення. Рік і Місяць підкреслюються маленької відміткою.

Нижче наведена таблиця відповідностей розмірів, маси і пускових струмів різних азіатських акумуляторів.

Акумуляторна батарея Ємність (Aч, 5ч / 20ч) Струм холодного запуску (-18) Загальна висота, мм Висота, мм Довжина, мм маса, кг
50B24R 36/45 390 - - - -
55D23R 48/60 356 - - - -
65D23R 52/65 420 - - - -
75D26R (NS70) 60/75 490/447 - - - -
95D31R (N80) 64/80 622 - - - -
30A19R (L) 24/30 - 178 162 197 9
38B20R (L) 28/36 340 225 203 197 11,2
55B24R (L) 36/46 410 223 200 234 13,7
55D23R (L) 48/60 525 223 200 230 17,8
80D23R (L) 60/75 600 223 200 230 18,5
80D26R (L) NX110-5 60/75 600 223 200 257 19,4
105D31R (L) 72/90 675 223 202 302 24,1
120E41R (L) 88/110 810 228 206 402 28,3
40B19 R (L) 30/37 330 - - - -
46B24 R (L) NS60 36/45 330 - - - -
55B24 R (L) 36/45 440 - - - -
55D23 R (L) 48/60 360 - - - -
75D23 R (L) 52/65 530 - - - -
80D26 R (L) 55/68 590 - - - -
95D31 R (L) 64/80 630 - - - -

підсумки

Завжди вибирайте акумуляторну батарею в точній відповідності з вимогами виробника вашого авто. Особливо це актуально для значень ємності та пускового струму (особливо в "холодного"). Що стосується торгових марок, то краще купувати більш дорогі або АКБ з середнього цінового діапазону. Це забезпечить їх тривалу експлуатацію, навіть в складних умовах. На жаль, багато іноземних стандарти, відповідно до яких випускаються акумуляторні батареї, не перекладені на російську мову, і більш того, пропонуються в інтернеті за чималі гроші. Однак в більшості випадків наведеної вище інформації вам буде досить для того, щоб правильно вибрати акумулятор для свого автомобіля.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found