Помилка P0340. Причини та розв'язання проблеми з кодом несправності датчика положення распредвала

Помилка p0340 має визначення - несправність ланцюга датчика положення розподільного валу (в англійській мові - Camshaft Position Sensor A Circuit). Вона може виникнути з різних причин - при виході з ладу датчика распредвала, несправності в його проведенні, проблеми в роботі управління двигуном (ЕБУ). Сама по собі помилка не є критичною, і при її формуванні машиною можна користуватися. Однак при цьому виникають деякі незручності - підвищена витрата палива, зниження потужності та інше. Усунути причини, за якими сформувався код помилки p0340 нескладно, і з цим може впоратися більшість автовласників.

зміст:

 • Для чого потрібен ДПРВ
 • Зовнішні ознаки помилки
 • умови формування
 • Причини виникнення
 • Як усунути помилку

помилка датчика распредвала

Робота датчика ДПРВ

В першу чергу необхідно визначитися з тим, що таке датчик положення колінчастого валу (скорочено ДПРВ), для чого він потрібен і де встановлено. Основна функція даного пристрою - визначати положення розподільного валу в конкретний момент часу. Відповідна інформація передається в електронний блок керування двигуном (ЕБУ) з тим, щоб той програмно обчислював моменти вприскування палива з кожної форсунки. Таким чином забезпечується так званий фазований уприскування. При порушенні його роботи блок управління автоматично переходить в аварійний режим, при якому замість фазованого забезпечується попарно-паралельний уприскування. Це призводить до перевитрати палива і втрати потужності двигуна.

Для усунення коду p0340 також важливо знати розташування датчика на двигуні. Це актуально з тієї точки зору, що в разі виникнення такої помилки найчастіше виконується додаткова діагностика ДПРВ і / або його проводки. Так, на восьмиклапанним двигунах датчик, як правило, розташований в торці головки блоку циліндрів, ближче до першого циліндра. На шестнадцатиклапанного аналогічно він встановлюється також на ГБЦ, в безпосередній близькості до першого циліндра. Його близьке розташування до першого циліндру обумовлено тим, що на бензинових двигунах датчик фіксує положення поршня цього циліндра в так званій верхній мертвій точці. На дизельних двигунах фіксується положення всіх поршнів.

Ознаки виникнення помилки

Існує ряд непрямих ознак, за якими можна визначити, що виникли проблеми з датчиком положення розподільного або з його проведенням. Описані нижче ситуації можуть вказувати і на інші поломки, тому при їх виникненні потрібна додаткова діагностика сканером помилок (наприклад, популярним приладом ELM 327 або його аналогом). Отже, при виникненні помилки датчика p0340 виникають:

 • Проблема з запуском двигуна . Найчастіше помилка p0340 призводить до того, що машина просто не заводиться. Причому це може бути як при холодному, так і на прогрітому двигуні. Однак найчастіше це виражається просто в тому, що при запуску мотора доводиться довше крутити стартером. Природно, це негативно позначається на стані акумуляторної батареї автомобіля, та й усієї його електросистеми в цілому.
 • Нестабільні холості оберти двигуна . У деяких випадках на холостих обертах машина просто глухне, тому роботу двигуна необхідно примусово підтримувати, натискаючи на педаль акселератора.
 • Двигун «троїть» . Тобто, в циліндрах спостерігаються пропуски запалювання. Це призводить до втрати потужності і зміни звуку роботи двигуна.
 • Зниження динамічних характеристик машини . Це виражається в тому, що автомобіль погано розганяється, слабо набирає обертів двигуна, можуть мати місце «провали» педалі, тобто, після натискання на педаль акселератора розгін починається через кілька секунд. Також машина може погано тягнути при їзді в гору, особливо, якщо вона завантажена.
 • Збільшується витрата палива на 10 ... 20% . Така ситуація виникає через те, що електронний блок управління переходить в аварійний режим подачі палива, тобто, в попарно-паралельний. Відповідно, всі переваги фазованого уприскування нівелюються.
 • На приладовій панелі активується сигнальна лампа Check Engine . Завжди при її активізації потрібно виконувати сканування помилок. Якщо описаних вище ознак поломки не спостерігається, але сканер все ж видає код помилки р0340, то необхідно перевірити ЕБУ на помилкове спрацьовування. Тобто, попросту очистити цю інформацію з його пам'яті і потім подивитися чи з'явиться вона знову.

Варто зауважити, що перераховані зміни в поведінці автомобіля не настільки актуальні для двигунів, що працюють на бензині. Втрата потужності і збільшення витрати палива у них не такі великі. З незручностей можна відзначити лише те, що машина гірше заводиться, доводиться довго крутити стартером.

А ось що стосується машин, забезпечених газобалонним обладнанням, то тут описані вище проблеми можуть проявитися «по повній програмі». Втрата потужності і збільшення витрати будуть істотними. Ще одна неприємність буде чекати власників машин, у яких встановлено сучасне ГБО, зокрема, четвертого покоління. Так, у цього обладнання є свій електронний блок управління. І при виникненні 0340 помилки датчика фаз (як ще іноді називають ДПРВ) матиме місце постійне збивання робочих параметрів. Через це газобалонне обладнання, по-перше, потрібно буде постійно перенастроювати, а по-друге, не дивлячись на всі перебудови, воно все одно буде працювати в неоптимальном режимі, витрачати більше палива і доставляти водієві проблеми з втратою потужності машини, постійно глухнути і так далі.

Умови формування помилки р0340

Відразу варто відзначити, що у різних електронних блоків управління на різних машинах дані умови можуть відрізнятися. Однак в найчастіше для формування сигналу помилки р0340 необхідне виконання наступних факторів:

 • від датчика распредвала не надходять сигнали протягом більше 5 секунд обертання стартера;
 • не надходять сигнали від датчика распредвала на електронний блок управління при частоті обертання двигуна від 600 об / хв і більше.

У деяких машин дана помилка формується не за одну поїздку, а за три. Однак в цьому випадку діагностику буде утруднена.

Причини виникнення помилки

Основних причин виникнення помилки двигуна p0340 всього три:

 • Пошкодження проводки датчика розподільного вала . Зокрема, мова йде про її розрив. Як правило, ДПРВ має три дроти - харчування, «маса» і сигнальний. В силу певних механічних пошкоджень вони можуть перетертися, і сигнал по ним перестане йти. Найчастіше це відбувається на клемах або на контактах (так званих «фішки», підключається до датчика або роз'ємів електронного блоку управління). Інший варіант - пошкодження ізоляції, через що відбувається їх замикання на корпус або між собою. Результатом такої поломки буде відправка некоректних даних на ЕБУ.
 • Пошкодження датчика розподільного вала . ДПРВ - це досить простий і надійний пристрій, і виходить він з ладу досить рідко. Однак при формуванні сигналу коду помилки р0340 має сенс перевірити датчик розподільного вала.
 • Некоректна робота ЕБУ . Це досить рідкісний випадок, оскільки при частковому виході з ладу електронного блоку управління будуть спостерігатися не тільки помилки р0340, але і багато інших. Однак така ситуація можлива, наприклад, у разі, якщо перед формуванням помилки була проведена перепрошивка програмного забезпечення блоку управління (наприклад, при тюнінгу двигуна, установки газобалонного обладнання та іншого). Відповідно, якщо мали місце «глюки» в процедурі прошивки або саме програмне забезпечення спровокувало несправності, то можлива і некоректна робота ЕБУ. У ще більш рідкісних випадках можливо перекіс установки датчика, механічне пошкодження блоку (наприклад, після ДТП).

Іноді причиною виникнення помилки р0340 є неправильний монтаж датчика. Однак це досить рідкісний випадок, оскільки посадочне місце у нього одне. Можливо, недостатньо сильне кріплення (малий момент затяжки, через що датчик може вібрувати при їзді) або великий зазор між робочою (чутливої) частиною датчика і так званим репером - зубом на індикаторному колесі, розташованому на розподільному валу.

Як позбутися від помилки р0340

Методи позбавлення від несправностей, що викликали формування помилки p0340 (несправність в ланцюзі датчика положення распредвала) залежить від причин їх виникнення, а також конкретної моделі машин - наприклад, «Ніссан», «Форд», «Шевроле», «Опель», «Тойота» , ВАЗ (зокрема, ВАЗ 2114). Однак загальний алгоритм перевірки буде наступним:

 1. За допомогою сканера помилок перевірити пам'ять ЕБУ на фіксацію безпосередньо помилки р0340 і можливих інших. Якщо виявлена ​​тільки одна помилка (або суміжні, наприклад, р0342, р0343), то слід спробувати скинути, як вказувалося вище. Тобто, видалити їх за допомогою програмного забезпечення або ж відключивши на 10 ... 20 секунд мінусову клему акумулятора. Якщо після запуску двигуна помилка зникла, значить, це було помилкове спрацьовування датчика або ЕБУ. Якщо помилка виникла знову (слід знову вважати сканером номер помилки), то потрібно продовжувати подальшу діагностику і ремонт.
 2. Перевірити засувку, за допомогою якої забезпечується жорсткий контакт кріплення фішки на корпус датчика. У деяких ситуаціях вона буває відламана, і це призводить до втрати контакт між усіма або окремими проводами і контактами на датчику.
 3. Перевірити якість установки датчика в його посадковому місці. Зокрема, перевірити момент затягування гайки (зазвичай датчик кріпиться за допомогою болта з гайкою діаметром 10 мм або подібною, залежить від конкретного двигуна). Переконатися, що в двигуні встановлений відповідний саме для даного мотора датчик. Зокрема, не тільки по кріпленню, але і моделі, оскільки датчики можуть відрізнятися як геометричною формою, так і розмірами, а через це чутливий елемент датчика НЕ ​​буде фіксувати проходження біля нього репера, що призведе до відсутності відповідних сигналів на ЕБУ. Якщо датчик невідповідний - необхідно купити новий датчик распредвала і замінити його.
 4. Візуально перевірити стан контактів і клем в електричній схемі підключення датчика распредвала. У деяких випадках має місце окислення (іржа) на відповідальних клемах, що призводить до зниження якості контакту. Це відбувається через вплив на них вологи і / або просто від старості. При виявленні оксидів від них необхідно позбутися, ретельно протерши контакти. Для чищення складних забруднень можна скористатися спеціальними очисниками електричних контактів.
 5. За допомогою мультиметра, включеного в режим прозвонки або вимірювання опору ізоляції необхідно переконатися в цілісності проводів, що приходять від ЕБУ до датчика распредвала. Зазвичай це три дроти. Крім перевірки цілісності проводів, необхідно також перевірити значення опору ізоляції попарно між ними, а також між кожним з проводів і корпусом машини ( «масою»). Однак в останньому випадку провід «маси» буде «звониться» з корпусом. Причому в процесі описаної перевірки щупи мультиметра необхідно розміщувати на контакти відповідних роз'ємів.

  Схема перевірки датчика ПРВ

 6. При перевірці значення опору ізоляції необхідно чітко знати, який роз'єм на «фішку» за що відповідає. Наприклад, на згаданому вже ВАЗ-2114 (та й на інших передньопривідних ВАЗах) використовуються два типи датчиків распредвала - 21110-3706040 і 21120-3706040. Вони відрізняються контактами. У першого датчика контакт «А» - «маса», «В» - сигнальний провід, «С» - харчування (плюс). У другого датчика контакт «А» - «маса», «В» - харчування, «С» - сигнальний провід. Зазвичай другий кінець живильного проводу (плюс) йде від керуючого реле. Що стосується аналогічних датчиків на інших машинах, то необхідно додатково дивитися їх документацію (схеми підключення датчика).
 7. Якщо перевірка проводів показала, що у них є дефекти (обрив, пошкодження ізоляції), то необхідно виконати їх візуальну перевірку з тим, щоб визначити місце їх пошкодження. В першу чергу необхідно звернути увагу на місця вигинів і переломів, де дроти змінюють свою форму і можуть в результаті вібрації просто перетиратися. Також потрібно оглянути, чи не проходять дроти по місцях скупчення вологи або технологічних рідин (наприклад, мастила). Згодом в цих місцях ізоляція може бути порушена. Якщо місце пошкодження знайти не вдалося - значить, потрібно замінити проводку датчика положення распредвала повністю. При цьому необхідно використовувати спеціальні гнучкі автомобільні дроти з відповідним перетином жили.
 8. Якщо з проводами і фішкою все нормально, то слід перевірити стан безпосередньо датчика. Як це зробити, можна почитати за наведеною вище посиланням. Якщо дозволяє ситуація, то можна замінити датчик на свідомо робочий. Зверніть увагу, що в даний час у продажу є багато датчиків відверто поганої якості. Відповідно, краще вибирати оригінальні датчики відповідно до документацією до машини, а замовляти їх у офіційних представників автовиробника. Це дорого, але може окупитися, оскільки неякісні датчики доведеться купувати повторно і витрачати час і сили на їх установку.
 9. Якщо ж і з датчиком распредвала немає проблем - необхідно перевірити нормальну роботу електронного блоку управління. Однак самостійно це робити не рекомендується, оскільки це складна і відповідальна частина автомобіля. Тому за допомогою необхідно звернутися в автосервіс, де є фахівці і додаткове діагностичне обладнання.

Наостанок варто зауважити, що при виявленні несправностей датчика розподільного вала має сенс перевірити роботу датчика колінчастого вала, оскільки ці вали працюють синхронно, і якщо немає сигналу від датчика распредвала, то ЕБУ користується сигналами від датчика коленвала. Потрібно перевірити, чи немає в пам'яті електронного блоку управління двигуном помилок, що стосуються ДПКВ, а також при можливості оглянути його механічне стан і проводку (аналогічно ДПРВ).

висновок

Помилка p0340 не є критичною помилкою, і при її формуванні в пам'яті електронної системи управління двигуном машиною користуватися можна. Однак це призводить до втрати потужності двигуна, «плаваючим» холостим оборотам, підвищеної витрати палива. Особливо це актуально для машин, обладнаних ГБО, і використовують як паливо газ. Тому довго з такою помилкою краще не їздити, оскільки це принесе масу незручностей водієві. Відповідно, бажано якомога раніше провести діагностику і виконати ремонтні роботи, тим більше що вони нескладні, і з ними впорається більшість автолюбителів.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found