Щільність електроліту в акумуляторі: яка повинна бути, як перевірити, як підняти?

Щільність електроліту в акумуляторі дуже важливий параметр у всіх кислотних АКБ, і кожен автовласник повинен знати: яка щільність повинна бути, як її перевірити, а найголовніше, як правильно підняти щільність акумулятора (питома вага кислоти) в кожній з банок зі свинцевими пластинами заповнених розчином H2SO4.

Перевірка щільності електроліту

У статті про щільність електроліту АКБ ви дізнаєтеся:

  • Яка щільність в акумуляторі повинна бути
  • Як перевірити щільність електроліту акумулятора
  • Як підняти щільність в акумуляторі

Перевірка щільності - це один з пунктів процесу обслуговування акумуляторної батареї, що включає так само перевірку рівня електроліту і завмер напруги АКБ. У свинцевих акумуляторах щільність вимірюється в г / см3 . Вона пропорційна концентрації розчину , а назад залежна, щодо температури рідини (чим вище температура, тим нижче щільність).

За щільністю електроліту можна визначити стан батареї. Так що якщо батарея не тримає заряд , то слід перевірити стан її рідини в кожній його банку.

Щільність електроліту впливає на ємність акумулятора, і термін його служби.  

Перевіряється денсиметром (ареометр) при температурі + 25 ° С. У разі, якщо температура відрізняється від необхідної, в свідчення вносяться поправки, як показано в таблиці.

таблиця поправок щільності електроліту

Отже, трохи розібралися, що це таке, і що потрібно регулярно робити перевірку. А на які цифри орієнтуватися, скільки добре, а скільки погано, якою має бути щільність електроліту акумулятора?

Яка щільність повинна бути в акумуляторі

Витримувати оптимальний показник щільності електроліту дуже важливо для акумулятора і варто знати, що необхідні значення залежать від кліматичної зони. Тому щільність акумулятора повинна бути встановлена виходячи з сукупності вимог і умов експлуатації. Наприклад, при помірному кліматі щільність електроліту повинна знаходитися на рівні 1,25-1,27 г / см3 ± 0,01 г / см3. У холодній зоні, з зимами до -30 градусів на 0,01 г / см3 більше, а в жаркій субтропічній - на 0,01 г / см3 менше . У тих регіонах, де зима особливо сувора (до -50 ° С), щоб акумулятор не замерз, доводиться підвищувати щільність від 1,27 до 1,29 г / см3 .

Багато автовласників задаються питанням: «Якою має бути щільність електроліту в акумуляторі зимою, а який влітку, або ж немає різниці, і цілий рік показники потрібно тримати на одному рівні?» Тому, розберемося з питанням більш детально, а допоможе це зробити, таблиця щільності електроліту в акумуляторі з поділом на кліматичні зони.

таблиця щільності електроліту в акумуляторі по зонам клімату

Нюанс, який слід знати - чим менше щільність електроліту в повністю зарядженому акумуляторі, тим він довше прослужить .

Також потрібно пам'ятати, що, як правило, акумуляторна батарея, перебуваючи на автомобілі, заряджена не більше ніж на 80-90% її номінальної ємності, тому щільність електроліту буде трохи нижче, ніж при повному заряді. Так що, необхідне значення, вибирається трохи вище, від того, яке зазначено в таблиці щільності, щоб при зниженні температури повітря до максимального рівня, АКБ гарантовано залишався працездатним і не замерз в зимовий період. Але, торкаючись літнього сезону, підвищена щільність може загрожувати закипанням.

Висока щільність електроліту призводить до зниження терміну служби акумуляторної батареї. Низька щільність електроліту в акумуляторі призводить до зниження напруги, утрудненого пуску двигуна.

Таблиця щільності електроліту в акумуляторі

Таблиця щільності складається щодо середньомісячної температури в січні-місяці, так що кліматичні зони з холодним повітрям до -30 ° C і помірні з температурою не нижче -15 не вимагають зниження або підвищення концентрації кислоти. Круглий рік ( взимку і влітку ) щільність електроліту в акумуляторі не варто змінювати , а лише перевіряти і стежити, щоб вона не відхилялася від номінального значення , а ось в дуже холодних зонах, де стовпчик термометра часто на позначці нижче -30 градусів (в плоть до -50), коригування допускається.

Таблиця щільності електроліту в акумуляторі

Щільність електроліту в акумуляторі зимою

Щільність електроліту в акумуляторі зимою повинна становити 1,27 (для регіонів із зимовою температурою нижче -35 не менше 1.28 г / см3). Якщо буде значення нижче, то це призводить до зниження електрорушійної сили і важкого запуску двигуна в морози, аж до замерзання електроліту.

Зниження щільності до 1,09 г / см3, призводить до замерзання АКБ вже при температурі -7 ° С.

Коли в зимовий час щільність в акумуляторної батареї знижена, то не варто відразу бігти за коригуючих розчином щоб її підняти, набагато краще подбає про інше - якісному заряді АКБ за допомогою зарядного пристрою.

Півгодинні поїздки від дому до роботи і назад не дозволяють електроліту прогрітися, і, отже, добре зарядиться, адже акумулятор приймає заряд лише після прогрівання. Так що разряженность день у день збільшується, і в результаті падає і щільність.

Проводити самостійні маніпуляції з електролітом вкрай небажано, допускається тільки коригування рівня дистильованою водою (у легкових - 1,5 см над пластинами, а вантажних до 3 см).

Для нової та справної АКБ нормальний інтервал зміни щільності електроліту (повний розряд - повний заряд) становить 0,15-0,16 г / см³.

Пам'ятайте, що експлуатація розрядженого акумулятора при мінусовій температурі призводить до замерзання електроліту і руйнування свинцевих пластин!

По таблиці залежності температури замерзання електроліту від його щільності, можна дізнатися мінусовій поріг стовпчика термометра, при якому утворюється лід у вашому акумуляторі.

г / см³

1,10

1,11

1,12

1,13

1,14

1,15

1,16

1,17

1,18

1,19

1,20

1,21

1,22

1,23

1,24

1,25

1,28

° С

-8

-9

-10

-12

-14

-16

-18

-20

-22

-25

-28

-34

-40

-45

-50

-54

-74

Як бачите, при зарядженості на 100% акумуляторна батарея замерзне при -70 ° С. При 40% заряді замерзає вже при -25 ° С. 10% не тільки не дадуть можливості запустити двигун в морозний день, а й геть замерзне в 10 градусний мороз.

Коли щільність електроліту не відома, то ступінь розрядженого батареї перевіряють вилкою навантаження. Різниця напруги в елементах однієї батареї не повинна перевищувати 0,2 В.

Показання вольтметра навантажувальної вилки, B

Ступінь розрядженого батареї,%

1,8-1,7

0

1,7-1,6

25

1,6-1,5

50

1,5-1,4

75

1,4-1,3

100

Якщо АКБ розрядилася більш ніж на 50% взимку і більш ніж на 25% влітку, її слід зарядити.

Щільність електроліту в акумуляторі влітку

Влітку акумулятор страждає від зневоднення , тому з огляду на те, що підвищена щільність погано впливає на свинцеві пластини, краще якщо вона буде на 0,02 г / см³ нижче необхідного значення (особливо стосується південних регіонів).

У літню пору температура під капотом, де найчастіше знаходиться акумулятор, значно підвищена. Такі умови сприяють випаровуванню води з кислоти і активності протікання електрохімічних процесів в АКБ, забезпечуючи високу токоотдачи навіть при мінімально допустимому значенні щільності електроліту (1,22 г / см3 для теплої вологої кліматичної зони). Так що, коли рівень електроліту поступово падає , то підвищується його щільність , що прискорює процеси корозійного руйнування електродів. Саме тому так важливо контролювати рівень рідини в акумуляторної батареї і при його зниженні додати дистильованої води, а якщо цього не зробити, то загрожує перезаряд і сульфатация.

Стабільно завищена щільність електроліту призводить до зниження терміну служби АКБ.

Якщо акумулятор розрядився через неуважність водія або інших причин, слід спробувати повернути йому його робочий стан за допомогою зарядного пристрою. Але перед тим як заряджати АКБ, дивляться на рівень і по потребі доливають дистильовану воду, яка могла випаруватися в процесі роботи.

Через деякий час щільність електроліту в акумуляторі, через постійне розведення його дистилятом, знижується, і опускається нижче необхідного значення. Тоді експлуатація батареї стає неможливою, так що виникає необхідність підвищити щільність електроліту в акумуляторі. Але для того, щоб дізнатися наскільки підвищувати, потрібно знати як перевіряти цю саму щільність.

Як перевірити щільність акумулятора

Щоб забезпечити правильну роботу акумуляторної батареї, щільність електроліту слід перевіряти кожні 15-20 тис. Кмпробігу. Вимірювання щільності в акумуляторі здійснюється за допомогою такого приладу як денсиметром. Пристрій цього приладу складається з скляної трубки, усередині якої ареометр, а на кінцях - гумовий наконечник з одного боку і груша з іншого. Щоб зробити перевірку, потрібно буде: відкрити пробку банки акумулятора, занурити його в розчин, і грушею втягнути невелика кількість електроліту. Плаваючий ареометр зі шкалою покаже всю необхідну інформацію. Більш детально як правильно перевірити щільність акумулятора розглянемо трохи нижче, оскільки є ще такий вид АКБ, як обслуговуються, і в них процедура дещо відрізняється - вам не знадобиться абсолютно ніяких приладів.

Разряженность батареї визначається по щільності електроліту - чим менше щільність, тим більше розряджена батарея. індикатор щільності на необслуговуваної АКБ

Індикатор щільності на необслуговуваної АКБ

Щільність акумулятора, що не відображається колірним індикатором в спеціальному віконці. Зелений індикатор свідчить, що все в нормі (ступінь зарядженості в межах 65 - 100%), якщо щільність впала і потрібно підзарядка , то індикатор буде чорний . Коли в віконці відображається біла або червона лампочка , то потрібен терміновий долив дистильованої води . Але, втім, точна інформація про значення того чи іншого кольору в віконці, знаходиться на наклейці акумуляторної батареї.

Тепер продовжуємо далі розбиратися, як перевіряти щільність електроліту звичайного кислотного акумулятора в домашніх умовах.

Перевірка щільності електроліту, з метою з'ясування необхідності її коригування, проводиться тільки у повністю зарядженої батареї. Перевірка щільності електроліту в акумуляторі

Перевірка щільності електроліту в акумуляторі

Так, щоб можна було правильно перевірити щільність електроліту в акумуляторної батареї, відразу ж перевіряємо рівень і при необхідності його коригуємо. Потім заряджаємо аккум і тільки тоді приступаємо до перевірки, але не відразу, а після пари годин спокою, оскільки відразу після зарядки або доливання води будуть недостовірні дані.

Слід пам'ятати, що щільність безпосередньо залежить від температури повітря, тому звіряйтеся з таблицею поправок, що розглядається вище. Зробивши паркан рідини з банки акумулятора, тримайте прилад на рівні очей - ареометр повинен перебувати в стані спокою, плавати в рідині, не торкаючись стінок. Замір проводиться в кожному відсіку, а всі показники записуються.

Таблиця визначення зарядженості акумулятора по щільності електроліту.

температура

зарядка

на 100 %

на 70%

розряджений

вище +25

1,21 - 1,23

1,17 - 1,19

1,05 - 1,07

нижче +25

1,27 - 1,29

1,23 - 1,25

1,11 - 1,13

Щільність електроліту повинна бути однаковою у всіх елементах. Залежність щільності від напруги відповідно до заряженностью

Залежність щільності від напруги відповідно до заряженностью

Сильно знижена щільність в якийсь із осередків говорить про присутність в ній дефектів (зокрема, короткого замикання між пластинами). А ось якщо вона низька у всіх осередках, то це свідчить про глибоку розряді, сульфатации або ж просто старіння. Перевірка щільності в поєднанні з вимірюванням напруги під навантаженням і без, дозволить встановити точну причину несправності.

Якщо ж вона у вас сильно висока, то радіти що АКБ в порядку теж не варто, можливо, він кипів, веди при електролізі, коли електроліт закипає, щільність акумулятора стає вище.

Коли вам потрібно перевірити щільність електроліту з метою визначення ступеня зарядженості акумулятора, то можна зробити це не виймаючи батарею з під капота автомобіля; знадобиться сам прилад, мультиметр (для виміру напруги) і таблиця співвідношення даних вимірювань.

відсоток зарядженості

щільність електроліту

г / см³ (**)

Напруга акумулятора В (***)

100%

1,28

12,7

80%

1,245

12,5

60%

1,21

12,3

40%

1,175

12,1

20%

1,14

11,9

0%

1,10

11,7

** Різниця по осередках, не повинна бути вище 0,02-0,03 г / см³ . *** Значення напруги актуально для акумуляторів, які перебували в стані спокою не менше 8 годин.

Якщо виникає необхідність, робиться коригування щільності. Потрібно буде відібрати певний обсяг електроліту з АКБ і додати коригувальний (1,4 г / см3) або ж дистильованої води з подальшою 30 хвилинної зарядкою номінальним струмом і витримкою протягом декількох годин для вирівнювання щільності у всіх відсіках. Тому як правильно піднімати щільність в акумуляторі поговоримо далі.

Не забувайте, що потрібна гранична обережність у поводженні з електролітом, так як він містить в собі сірчану кислоту.

Як підняти щільність в акумуляторі

Піднімати щільність доводиться тоді, коли доводилося неодноразово коригувати рівень дистилятом або ж її не вистачає для зимової експлуатації АКБ, а ще після неодноразової тривалої перезарядки. Симптомом необхідності такої процедури буде скорочення інтервалу заряд / розряд. Крім того, що правильно і повністю зарядити акумулятор, існує пара способів підняти щільність:

  • додати більше концентрований електроліт (так званий коригувальний);
  • додати кислоти.

Як правильно перевіряти і підвищувати щільність в акумуляторі.

Для підвищення і коригування щільності електроліту в акумуляторі вам будуть потрібні:

1) ареометр;

2) мірну склянку;

3) ємність для розведення нового електроліту;

4) клізма-груша;

5) коригувальний електроліт або кислота;

6) дистильована вода.

Суть процедури полягає в наступному:
  1. З банки акумулятора відбирається невеликий обсяг електроліту.
  2. Замість такої ж кількості додаємо коригувальний електроліт, якщо потрібно підняти щільність, або дистильованої води (з щільністю 1,00 г / см3), якщо навпаки потрібно її зниження;
  3. Далі АКБ потрібно поставити на підзарядку, щоб протягом півгодини заряджати номінальним струмом - це дозволить рідини змішатися;
  4. Відключивши батарею від пристрою, потрібно буде почекати ще не менше години / двох, щоб щільність у всіх банках вирівнялася, знизилася температура і вийшли всі бульбашки газів, щоб виключити погрішність при контрольному вимірі;
  5. Повторно перевірити щільність електроліту і при необхідності повторити процедуру відбору і доливання необхідної рідини (ще підвищити або знизити), зменшивши крок розведення, а потім знову виміряти її.
Різниця щільності електроліту між банками не повинна перевищувати 0,01 г / см³. Якщо такого результату не вдалося досягти, потрібно зробити додаткову, вирівнює зарядку (струм в 2-3 рази менше номінального).

Щоб зрозуміти, як піднімати щільність в акумуляторі, або може навпаки - потрібно зниження в конкретно вимірюється відсіку акумуляторної батареї, бажано знати, який в ній номінальний обсяг у кубічних сантиметрах. Наприклад, обсяг електроліту в одній банці автомобільного акумулятора на 55 Ah, 6СТ-55 - 633 см3, а 6СТ-45 - 500 см3. Пропорція складу електроліту приблизно така: сірчана кислота (40%); дистильована вода (60%). Досягти необхідної щільності електроліту в акумуляторі допоможе наведена нижче таблиця:

Зразкові норми коригування щільності електроліту в обсязі 1 л

формула розрахунку щільності електроліту

Зверніть увагу, що дана таблиця передбачає використання коригуючого електроліту щільністю тільки 1,40 г / см³, а якщо рідина буде інший щільності, то потрібно користуватися додатковою формулою.

Тим, кому такі розрахунки здадуться сильно складними, можна виконати все трохи простіше, застосувавши метод золотого перетину:

Відкачуємо більшу частину рідини з банки АКБ і виливаємо в мірну склянку, щоб дізнатися обсяг, потім долити половину тієї кількості електролітом, похитує для перемішування. Якщо ви ще далекі від необхідного значення, то долийте ще, четверту частину від викачаного раніше обсягу електролітом. Так слід доливати, кожен раз зменшуючи кількість удвічі, до тих пір, поки не буде досягнута мета.

Настійно рекомендуємо дотримуватися всіх запобіжних заходів. Кислотне середовище шкідлива не тільки при попаданні на шкіру, але і в дихальні шляхи. Процедуру з електролітом слід проводити виключно в добре провітрюваних приміщеннях з граничною обережністю.

Як підняти щільність в акумуляторі, якщо вона впала нижче 1.18

Коли щільність електроліту менше 1,18 г / см3, одним електролітом нам не обійтися, доведеться додавати кислоту (1,8 г / см3). Процес виробляємо за такою ж схемою, як і в випадку з додаванням електроліту, тільки крок розведення беремо невеликий, оскільки дуже висока щільність і можна проскочити потрібну позначку вже з першого розведення.

При приготуванні всіх розчинів вливайте кислоту в воду, а не навпаки. Якщо електроліт придбав коричневий (бурий) колір, то морози йому вже не пережити, оскільки це сигнал на поступовий вихід з ладу АКБ. Темний відтінок, що переходить в чорний колір, зазвичай говорить про те, що з пластин обсипалася активна маса, яка бере участь в електрохімічної реакції, і потрапила в розчин. Тому площа поверхні пластин зменшилася - відновлення первісної щільності електроліту в процесі заряду неможливо. Акумулятор варто просто поміняти.

Середній термін служби сучасних АКБ, за умови дотримання правил експлуатації (не допускати глибокі розряди і перезарядити, в тому числі з вини регулятора напруги), становить 4-5 років. Так що проводити маніпуляції, такі як: свердління корпусу, перевертання для зливу всієї рідини і повної її заміни, не мають сенсу - це повна «дичину» - якщо посипалися пластини, то нічого вже не зробиш. Слідкуйте за зарядом, перевіряйте вчасно щільність, правильно обслуговуйте акумуляторну батарею автомобіля і максимальний строк його роботи вам буде забезпечений.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found