Перевірка роботи гальм автомобіля. 7 рад що і як зробити

Перевірка гальм автомобіля має на увазі діагностику стану гальмівних колодок, гальмівних дисків, роботу ручного (стоянкового) і гірського (при його наявності) гальм, рівня гальмівної рідини в системі, а також ступінь зносу окремих вузлів, що входять до складу гальмівної системи і ефективність її роботи в цілому .

зміст:

 • Коли потрібно виконувати перевірку
 • Найпростіша перевірка гальм
 • Повна перевірка гальмівної системи
 • Як перевірити гальма з ABS
 • Перевірка на спецстенде

Як перевірити гальма автомобіля

У більшості випадків відповідну діагностику автовласник може виконати самостійно, не звертаючись за допомогою в автосервіс.

Ознаки зносу гальмівної системи

Від ефективності роботи гальм залежить безпека дорожнього руху. Тому гальмівну систему необхідно перевіряти не тільки при виявленні зниження ефективності її роботи, а й періодично, у міру збільшення пробігу автомобіля. Регулярність спільної перевірки того чи іншого вузла залежить від вимог виробника, які прямо вказується в мануалі (регламентному техобслуговуванні) автомобіля. Однак позапланово перевірити гальма автомобіля потрібно обов'язково виконувати при появі хоча б одного з перерахованих нижче факторів:

 • Скрегіт при гальмуванні . Найчастіше сторонні звуки вказують на знос гальмівних колодок і / або дисків (барабанів). Найчастіше на сучасні дискові колодки встановлюють так звані «Піскуни» - спеціальні пристрої призначені для виробництва пищали звуків, які свідчать про критичний знос колодки. Правда бувають і інші причини, через які колодки скриплять при гальмуванні.
 • Глухий шум при гальмуванні . Такий шум або скрегіт вказує на те, що в простір між колодкою і гальмівним диском потрапив сторонній предмет (камінчик, сміття) або від колодки йде багато гальмівного пилу. Природно, що це не тільки знижує ефективність гальмування, але і додатково зношує диск і саму колодку.
 • У процесі гальмування машину тягне в бік . Причиною такої поведінки автомобіля є заклинив гальмівний супорт. Рідше проблеми полягають в різному ступені зношеності гальмівних колодок і / або гальмівних дисків.
 • Відчувається вібрація при гальмуванні . Як правило це відбувається при нерівномірному зносі на робочій площині одного (або кількох) гальмівних дисків. Винятком може стати ситуація, коли автомобіль оснащений системою антиблокування (АБС), оскільки при її роботі відчувається невелика вібрація і віддача в педаль гальма.
 • Неадекватна поведінка педалі гальма . Зокрема, при її натисканні вона може бути тугий або сильно провалюється вниз, або ж гальмо спрацьовує навіть при незначному натисканні.

Ну і звичайно ж, гальмівну систему необхідно обов'язково перевірити просто при зниженні ефективності її роботи , коли збільшується гальмівний шлях навіть при незначних швидкостях руху.

Зверніть увагу, що якщо в результаті гальмування машина сильно «клює носом», то у неї значно зношені передні амортизатори, що в свою чергу призводить. до збільшення гальмівного шляху. Відповідно, бажано перевірити стан амортизаторів перевірити стан амортизаторів і при необхідності замінити їх, а не шукати причину в несправності гальм.

Перевірка гальмівної системи - що і як перевіряється

Перед тим як перейти до більш детального аналізу окремих деталей гальмівної системи, потрібно виконати кілька найпростіших дій, спрямованих на з'ясування ефективності та справності її роботи.

 • Перевірка головного гальмівного циліндра . При запущеному двигуні в нерухомому автомобілі необхідно натиснути на педаль гальма до упору і утримувати її протягом 20 ... 30 секунд. Якщо педаль нормально доходить до упору, але після цього починає провалюватися далі - швидше за все, несправний головний гальмівний циліндр (найчастіше ущільнення поршня головного гальмівного циліндра негерметичні). Аналогічно педаль не повинна відразу ж провалюватися в підлогу, і не повинна мати занадто малий хід.
 • Перевірка зворотного клапана вакуумного підсилювача гальм . На працюючому двигуні необхідно натиснути педаль гальма до упору, а потім заглушити мотор але не відпускати педаль ще протягом 20 ... 30 секунд. В ідеалі педаль гальма не повинна назад «виштовхувати» ногу вгору. Якщо ж педаль прагне зайняти своє початкове положення, ймовірно, несправний зворотний клапан вакуумного підсилювача гальм.
 • Перевірка вакуумного підсилювача гальм. Працездатність також перевіряється при працюючому двигуні, але колись потрібно прокачати педаллю поки він заглушений. Необхідно кілька разів натиснути і відпустити педаль гальма з тим, щоб вирівняти тиск в вакуумному підсилювачі гальм. При цьому будуть чутні звуки, які супроводжують виходить з нього повітря. Так натискання повторювати, поки такий звук не припиняться, а педаль не стане більш пружною. Далі при натиснутій педалі гальма необхідно запустити двигун включивши нейтральне положення КПП. При цьому педаль повинна трохи опуститися вниз, проте не настільки щоб провалитися в підлогу або зовсім залишитися нерухомою. У разі, якщо педаль гальма після запуску двигуна залишилася на тому ж рівні і ніяк «не смикнувся», то, ймовірно, у автомобіля несправний вакуумний підсилювач гальм.

  Щоб перевірити вакуумний підсилювач на герметичність необхідно вичавлювати гальмо при працюючому двигуні на холостих обертах. Мотор не повинен реагувати на таку процедуру, стрибками оборотів і не повинно бути чутно ніякого шипіння. В іншому випадку, ймовірно, втрачена герметичність вакуумного підсилювача гальм.

 • Провести порядок перевірки дії гальм . Для цього слід запустити двигун і розігнатися до 60 / км / год по прямій дорозі, після чого натиснути на педаль гальма. У момент натискання і після нього не повинно виникати ніякого стуку, удару або биття .

  В іншому випадку, ймовірно, є такі поломки, як люфт кріплення супорта, що направляє, підклинювання поршня супорта або пошкоджений диск. Також стукіт може виникати через відсутність фіксатора гальмівної колодки. У разі, якщо стук виходить від задніх гальм, то існує ймовірність, що він спровокований ослабленням натяжки стоянкового гальма на барабанних гальмах. При цьому не варто плутати стукіт і биття на педалі гальма при спрацьовуванні АБС. Якщо при гальмуванні спостерігається биття, то ймовірно повело гальмівні диски внаслідок їх перегріву і різкого охолодження.

Зауважте, що при гальмуванні машини на невеликій швидкості не повинно супроводжуватися занесенням інакше це може свідчити про різне зусиллі спрацьовування гальм на правій і лівій сторонах, тоді потрібна додаткова перевірка передніх і задніх гальм.

Коли підклинює супорт в затиснутому положенні при русі машини, то автомобіль може тягнути в сторону не тільки при гальмуванні, але і при звичайній їзді і при розгоні. Однак тут потрібна додаткова діагностика, оскільки машину в сторону може «тягнути» і з інших причин. У будь-якому випадку, після поїздки потрібно перевірити стан дисків. Якщо один з них сильно перегрітий, а інші ні, що, швидше за все, проблема в затиснутому гальмівному супорті.

Перевірка педалі гальма

Для перевірки ходу педалі гальма двигун автомобіля можна і не включати. Так, для перевірки потрібно просто натискати на педаль кілька разів поспіль. Якщо він провалюється вниз, а при наступних натисканнях піднімається вище, то це означає, що в гідросистему гальм потрапило повітря. Повітряні бульбашки видаляються з системи шляхом прокачування гальм. Однак спочатку бажано виконати діагностику системи на предмет розгерметизації пошукавши місце патьоку гальмівної рідини.

У разі ж, якщо після натискання педаль повільно просідає до підлоги, то це означає, що несправний головний гальмівний циліндр. Найчастіше ущільнювальна манжета на поршні перепускає рідину під чохол штока, ну а далі - в порожнину вакуумного підсилювача.

Буває й інша ситуація ... Наприклад, після тривалої перерви між поїздками педаль не пружинить так, як це буває при попаданні повітря в гідросистему гальм, але тим не менш, при першому натисканні вона провалюється занадто глибоко, а при другому і наступних натисканнях вже працює в нормальному режимі. Причиною одноразової просадки може бути низький рівень гальмівної рідини в розширювальному бачку головного гальмівного циліндра.

На автомобілях, обладнаних барабанними гальмами , подібна ситуація може виникнути в результаті значного зносу гальмівних колодок і барабанів, а також у зв'язку з заклинюванням пристрої автоматичного регулювання підведення накладок з барабану.

У таблиці наведені значення зусиль і ходу гальмівної педалі і важеля стоянкового гальма для легкових автомобілів.

управління Вид гальмівної системи Максимально допустиме зусилля на педалі або важелі, Ньютон Максимально допустимий хід педалі або важеля, мм
ножне Робоча, запасна 500 150
Стояночная 700 180
ручне Запасна, стояночная 400 160

Як перевірити гальма

Більш детальна перевірка справності гальм на машині має на увазі огляд її окремих частин і оцінку ефективності їх роботи. Але перш за все переконайтеся в наявності необхідного рівня гальмівної рідини і належному її якості.

Перевірка гальмівної рідини

Гальмівна рідина не повинна бути чорною (навіть темно сірої) і в ній не допускається сторонній сміття або осад. Також важливо, щоб від рідини не виходив запах гару. Якщо рівень незначно впав, але течі не помітно, то допускається долівка, при цьому потрібно враховувати факт сумісності старої і нової рідини.

Зверніть увагу, що більшість автовиробників рекомендують залишати гальмівну рідину з періодичністю 30 ... 60 тисяч кілометрів пробігу або раз на два роки незалежно від її стану.

Згодом гальмівна рідина втрачає свої властивості (насичується вологою), що прямо позначається на ефективності роботи гальмівної системи. Відсоток вологи вимірюють спеціальним який оцінює її електропровідність. При критичному вмісті води, ТЖ може закипіти, а педаль провалиться під час екстреного гальмування.

Перевірка гальмівних колодок

Перевірка гальм відео

В першу чергу необхідно перевірити товщину гальмівних накладок які безпосередньо стикаються з гальмівним диском або барабаном. Мінімально допустима товщина фрикційної накладки повинна становити не менше 2-3 мм (залежить від конкретної марки колодки і автомобіля в цілому).

Для контролю допустимої робочої товщини гальмівної колодки на більшості дискових гальмах контролюється Ськріпун або електронним датчиком зносу. Перевіряючи передні або задні дискові гальма дивіться щоб такий контролер зношення не тер про диск. Тертя металевої основи так і зовсім неприпустимо, тоді ви фактично втрачаєте гальм!

При мінімально допустимого спрацювання від колодок при гальмуванні буде йти писк або на приладовій панелі горіти лампочка колодок.

Також при візуальному огляді потрібно переконатися, що знос на колодках одній осі автомобіля приблизно однаковий. В іншому випадку має місце підклинювання направляючих гальмівного супорта, або несправний головний гальмівний циліндр.

Перевірка гальмівних дисків

Те, що тріщини на диску не припустимі це знають, але крім фактичних пошкоджень потрібно оглядати загальний зовнішній вигляд і його знос. Обов'язково потрібно перевірити наявність і розмір бортика по краю гальмівного диска. Згодом він стирається, і навіть якщо колодки будуть відносно новими, то зношений диск буде не в змозі забезпечити ефективне гальмування. Розмір бортика повинен бути не більше 1 мм. Якщо це сталося, то необхідно міняти як диски так і колодки або як мінімум проточити самі диски.

Зменшення товщини гальмівного диска легкового автомобіля приблизно на 2 мм означає знос на 100%. Номінальна товщина часто вказується на торцевій частині по колу. Що стосується величини торцевого биття, то його критичне значення складає не більше 0,05 мм.

Небажані на диску сліди перегріву і деформації. Їх легко визначити по зміні кольору поверхні, а саме наявності синюватих плям. Причиною перегріву гальмівних дисків може бути як сам стиль водіння, так і підклинювання супортів.

Перевірка барабанних гальм

При перевірці барабанних гальм необхідно перевірити товщину фрикційних накладок, герметичність ущільнень колісного гальмівного циліндра і рухливість його поршнів, також цілісність і зусилля стягивающей пружини, залишкову товщину.

На багатьох барабанних гальмах є спеціальне оглядове вікно, за допомогою якого можна візуально оцінити стан гальмівної колодки. Однак на практиці без зняття колеса через нього нічого не видно, тому колесо краще попередньо зняти.

Оцінка стану самих барабанів відбувається по їх внутрішньому діаметру. Якщо він збільшився більш ніж на 1 міліметр, то це означає що барабан потрібно замінити на новий.

Як перевірити ручне гальмо

Перевірка стоянкового гальма - обов'язкова процедура при перевірці гальм автомобіля. Перевіряти ручник потрібно кожні 30 тисяч кілометрів пробігу. Робиться це або, встановивши машину під ухилом, або просто при спробі рушити з включеним ручним гальмом або ж намагатися провернути колесо руками.

Так, для перевірки ефективності роботи ручного гальма потрібна рівна ухил, відносне значення кута якого потрібно підбирати відповідно до правил. За правилами ручне гальмо повинен тримати легковий автомобіль з повним навантаженням при ухилі, рівним 16%. У спорядженому стані - ухил 25% (такого кутку відповідає пандус або підйом естакади висотою 1,25 м при довжині в'їзду 5 м). Для вантажних автомобілів і автопоїздів відносний кут нахилу повинен складати 31%.

Після чого загнати туди автомобіль і включити ручне гальмо, а потім спробувати його зрушити з місця. Так, він буде вважатися справним, якщо автомобіль залишиться нерухомим через 2 ... 8 клацань важелем гальма (чим менше - тим краще). Оптимальним буде варіант, коли ручник надійно утримує машину після підняття на 3 ... 4 клацання вгору. Якщо доводиться піднімати на максимум, то краще підтягти трос або перевірити механізм регулювання розведення колодок адже він часто закисає і не виконує своєї функції.

Перевірка стоянкового гальма за другим способом (прокручування колеса і зрушення з піднятим важелем) буде виконуватися за наступним алгоритмом:

 • автомобіль встановлюється на рівну площадку;
 • важіль ручного гальма підніметься вгору на два-три клацання;
 • вивісити по черзі праве і ліве заднє колесо за допомогою домкрата;
 • якщо ручник більш-менш все гаразд, то вручну не можна буде провернути по черзі випробовувані колеса.

Швидше за все перевірка стоянкового гальма проводиться, якщо на рівній дорозі підняти до упору вгору його важіль, запустити двигун, і в такому стані спробувати рушити з місця на першій передачі. У разі справності ручника - машина просто не зможе рушити з місця, і двигун затихне. Якщо ж машина змогла рушити - потрібна регулювання стоянкового гальма. У більш рідкісних випадках в тому, що не тримає ручне гальмо, «винні» задні гальмівні колодки.

Як перевірити гірське гальмо

Гірські гальма або сповільнювач, призначений для обмеження руху транспортного засобу без задіяння основної гальмівної системи. Дані пристрої, як правило, встановлюють на великовантажні автомобілі (трактори, самоскиди). Вони бувають електродинамічними і гідродинамічними. Залежно від цього відрізняються і їх несправності.

Причинами виходу гірського гальма з ладу бувають несправності наступних вузлів:

 • датчик швидкості;
 • проводка CAN (можливе виникнення короткого замикання або обрив);
 • датчик температури повітря або охолоджуючої рідини;
 • вентилятор охолодження;
 • електронний блок управління (ЕБУ).
 • недостатня кількість охолоджуючої рідини в гірському гальмі;
 • проблеми в електропроводці.

Перше, що можна зробити автовласникові - перевірити рівень охолоджувальної рідини і при необхідності поповнити її рівень. Наступне - виконати діагностику стану проводки. Подальша діагностика є досить складною, тому за допомогою краще звернутися до фахівців в автосервіс.

Головний гальмівний циліндр

При несправному головному гальмівному циліндрі знос гальмівних колодок буде нерівномірним. Якщо на машині використовується діагональна гальмівна система, то на лівому передньому і задньому правому колесі буде один знос, а на правому передньому і лівому задньому інший. Якщо ж на автомобілі використовується паралельна система, то знос буде різним на передній і задній осях машини.

Також при несправної роботі ГТЦ буде западати педаль гальма. Найпростіший спосіб його перевірити - трохи відкрутити від вакуумного підсилювача і подивитися, чи не підтікає звідти рідина, або зняти його повністю і перевірити чи не потрапила рідина в вакуумний підсилювач (можна взяти ганчірочку і помістити її в середину). Правда, повної картини стану головного гальмівного циліндра цей спосіб не покаже, а дасть лише інформацію про цілісність манжети низького тиску, в той час як крім неї ще можуть бути пошкоджені інші робочі манжети. Так що потрібні ще додаткові перевірки.

При перевірці гальм бажано виконати і перевірку роботи головного гальмівного циліндра. Найпростіший метод зробити її коли одна людина сівши за кермо прокачує гальма запустивши двигун (натискаючи і відпускаючи педаль встановивши нейтральну швидкість), а другий, в цей час, оглядає вміст розширювального бачка з гальмівною рідиною. В ідеалі в бачку не повинен формуватися повітряних бульбашок або завихрень. Відповідно, якщо на поверхню рідини піднімаються бульбашки повітря, то це означає, що головний гальмівний циліндр частково вийшов з ладу, і його потрібно розбирати для додаткової перевірки.

У гаражних умовах також можна перевірити стан ГТЦ, якщо просто замість його відходять трубок встановити заглушки. Після цього необхідно натиснути на педаль гальма. В ідеалі вони повинні знаходитесь у скрутному становищі. Якщо ж педаль можна натиснути, значить головний гальмівний циліндр не герметичний і пропускає рідину, а відповідно потребує ремонту.

Якщо автомобіль оснащений антиблокувальною системою (АБС), то перевірку циліндра необхідно виконувати так ... У першу чергу необхідно відключити ABS і перевірити гальма без неї. Також бажано відключити вакуумний підсилювач гальм. У процесі перевірки педаль не повинна провалюватися, а система накачуватися. Якщо тиск накачується, а в натиснутому стані педаль не провалюється, значить, з головним циліндром все в порядку. Якщо ж тиск в системі при натиснутій педалі стравливается, то значить, циліндр не тримає, і гальмівна рідина йде назад в розширювальний бачок (систему).

Гальмівна магістраль

При наявності витоків гальмівної рідини необхідно оглянути стану гальмівної магістралі. Місця пошкоджень варто шукати на старих шлангах, ущільненнях, місцях з'єднань. Як правило, підтікання рідини відбуваються в районі супортів або головного гальмівного циліндра, в місцях ущільнень і з'єднань.

Для виявлення патьоків гальмівної рідини можна підкладати під гальмівні супорти на час стоянки автомобіля білу чистий папір. Звичайно, поверхня, на якій стоїть автомобіль, повинна бути чистою і сухою. Аналогічно листок паперу можна підкласти під підкапотний простір в районі розташування розширювального бачка гальмівної рідини.

Зверніть увагу, що рівень гальмівної рідини навіть при справній системі буде поступово знижуватися в міру зносу гальмівних колодок або навпаки зросте після установки нових колодок, та ще й в парі з новими гальмівними дисками.

Як перевірити гальма з АБС

На автомобілях з АБС в педаль йде вібрація, що свідчить про роботу даної системи при екстреному гальмуванні. Взагалі, повну перевірку гальм з системою антиблокування бажано проводити в спеціалізованому сервісі. Однак найпростішу перевірку гальм з ABS можна зробити де-небудь на порожньому автопаркінгу з гладкою і рівною майданчиком.

Система антиблокування гальм не повинна спрацьовувати на швидкості менш 5 км / год, тому якщо АБС включається в роботу навіть при невеликому русі варто шукати причину в датчиках. Також оглянути стан датчиків, цілісність їх проводки або вінця маточини необхідно якщо на приладовій панелі загоряється лампочка ABS.

Найпростіше зрозуміти відпрацьовує антиблокування гальм якщо розігнатися на авто до 50-60 км / ч і різко натиснути на по гальмах. У педаль повинна чітко йти вібрація, а крім того була можливість змінювати траєкторію руху, а сама машина при цьому не повинна йти юзом.

При запуску двигуна на приладовій панелі короткочасно спалахує і гасне лампочка ABS. Якщо вона не загоряється зовсім або горить постійно - це вказує на несправність в системі антиблокування гальм.

Перевірка гальмівної системи на спеціалізованому стенді

Хоч самостійна діагностика і не займає багато часу і зусиль, але в деяких випадках краще звернутися за допомогою в автосервіс. Зазвичай там є спеціальні стенди для перевірки роботи гальмівної системи. Найважливіший параметр, який може виявити стенд - різниця гальмівних сил на правому і лівому колесі на одній осі. Велика різниця відповідних зусиль може привести до втрати стабільності машини при гальмуванні. Для повнопривідних машин існують аналогічні, але спеціальні стенди, які враховують ще й особливості повнопривідної трансмісії.

Як проводиться перевірка гальм на стенді

Для автовласника процедура зводиться лише до того, щоб загнати машину на діагностичний стенд. Більшість стендів барабанного типу, вони імітують швидкість руху машини, рівну 5 км / год. Далі перевіряється кожне колесо, яке отримує обертові рухи від валків стенду. У процесі перевірки педаль гальма натискається до упору, і тим самим валок фіксує зусилля гальмівній системі на кожному колесі. Більшість автоматизованих стендів мають спеціальне програмне забезпечення, що вносять корективи в отримані дані.

висновок

Найчастіше ефективність роботи, а також стан окремих елементів гальмівної системи автомобіля можна виконати, просто сівши за кермо машини і виконавши відповідні дії. Цих маніпуляцій буває досить для виявлення проблем в системі. Більш детальна діагностика має на увазі огляд окремих частин.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found