Схема системи охолодження двигуна. Принцип дейстівія і пристрій системи охолодження двигуна

Схема системи охолодження двигуна

1 - Пробка розширювального бачка. 2 - Розширювальний бачок. 3 - Підвідний шланг радіатора. 4 - Шланг від радіатора до розширювального бачка. 5 - Відвідний шланг радіатора. 6 - Лівий бачок радіатора. 7 - Алюмінієві трубки радіатора. 8 - Датчик включення електровентилятора. 9 - Правий бачок радіатора. 10 - Зливна пробка. 11 - Серцевина радіатора. 12 - Кожух електровентилятору. 13 - Крильчатка електровентилятору. 14 - Електродвигун. 15 - Зубчастий шків насоса.16 - Крильчатка насоса. 17 - Зубчастий ремінь приводу розподільного валу. 18 - відводить патрубок радіатора опалювача. 19 - Вхідний трубка насоса. 20 - Шланг підведення рідини до пускового пристрою карбюратора. 21 - Блок підігріву карбюратора. 22 - Випускний патрубок. 23 - Підвідний патрубок обігрівача. 24 - Шланг відводу рідини від блоку підігріву карбюратора. 25 - Термостат. 26 - Шланг від розширювального бачка до термостата.

Навіщо потрібна система охолодження двигуна вже можна здогадатися з назви - працюючи, двигун нагрівається і охолоджується через радіатор. Це коротко. Насправді, завдання системи охолодження двигуна підтримувати його температуру в певному діапазоні (85-100 градусів), званому робочою температурою. При робочій температурі мотор працює максимально ефективно і безпечно.

Великий і мале коло системи охолодження двигуна

Після запуску, двигун повинен якомога швидше досягти робочої температури. Для цього система охолодження поділена на дві частини - мале коло і велике коло обігу. За малому колі охолоджуюча рідина циркулює в максимальному наближенні до циліндрів і, відповідно максимально швидко нагрівається. Як тільки вона прогрівається до найвищої робочої температури, відкривається клапан і рідина йде на велике коло, де не дає двигуну перегрітися. Завдання малого кола зберегти робочу температуру, а великого - відвести зайве тепло.

Піч як частина системи охолодження двигуна

Приємно, коли салон швидко прогрівається, але ж це відбувається тому, що грубка це частина малого кола обігу. Через шланги рідина йде на радіатор грубки і повертається назад. Що це означає? Щоб пічка початку дути тепле повітря швидше, її треба включати тоді, коли зігріється двигун.

Термостат і помпа

Помпа і термостат системи охолодження

Отже, ми з'ясували, що двигун не перегрівається завдяки циркуляції ОЖ. Але що змушує рідину рухатися? Відповідь - помпа. Це такий спеціальний насос, який приводиться в рух двигуном через ремінь, але бувають помпи і з електромотором. Основні несправності помпи пов'язані з течею крізь дренажний отвір і зносом підшипника (супроводжується писком). Також бувають помпи з пластикової крильчаткою, яка роз'їдається від неякісного антифризу.

Термостат, цей самий клапан, який відкривається при нагріванні ОЖ і пускає її по великому колу. Складається з циліндра з речовиною, які розширюється при нагріванні; досягнувши певної температури, воно видавлює шток і відкриває клапан. Охолонувши, шток втягується, а клапан закривається.

Радіатор і розширювальний бачок системи охолодження двигуна

Радіатор є частиною великого кола і встановлюється попереду автомобіля. У ньому циркулює рідина, яка охолоджується зустрічним повітрям і вентилятором.

Вентилятор працює на всмоктування, щоб не перешкоджати зустрічному потоку повітря.

Кришка радіатора підтримує тиск в системі охолодження. У ній є клапан, який відкривається, коли тиск перевищує робоче, і підбурює зайву рідину по шлангу в розширювальний бачок.

Розширювальний бачок потрібен, щоб зберегти рідина, потрібну для охолодження. Коли антифриз в розширювальному бачку охолоне, він повернеться по шлангу назад в радіатор, виключаючи попадання повітря. Є комбінований бачки з клапанною кришкою.

Ось як влаштована система охолодження двигуна . Серед основних проблем пов'язаних з цією системою варто виділити:

  • текти - може з'явитися скрізь, від каналів блоку до розширювального бачка;

Основна причина - надлишковий тиск через несправну кришки радіатора / расш. бачка

  • перегрів - виникає несподівано, але панікувати не варто. Краще включити піч на повну, врубав вищу швидкість, припинити рух накатом і заглушити двигун.
Не проводити ніяких дій поки система не охолола.

Основні причини - витекла вся ОЖ в системі, відмовив вентилятор, забитий радіатор, вийшов з ладу термостат або помпа.

  • погано працює пічка - дме холодним повітрям;

Основні причини - відсутність антифризу , зламався термостат в відкритому положенні.

Автор: Іван Матієшин


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found