Діагностика системи запалювання - через що несправності?

Найчастіше причиною того, що машина не заводиться, є проблеми з її системою запалювання. Для того, щоб виявити проблему, потрібно виконати діагностику запалювання . Часом буває зробити це нелегко, оскільки, по-перше, велике кількість діагностованих вузлів (проблеми можуть бути в свічках, різних датчиках, трамблере та інших елементах), а по-друге, для цього потрібно користуватися додатковим обладнанням - мотор-тестером, омметром, сканером для виявлення помилки на машинах, обладнаних ЕБУ. Далі розглянемо ці ситуації детальніше.

Про що ми розповімо

 • Що перевіряти першочергово
 • Причини збою запалювання
 • Свічки запалювання
 • пропуски запалювання
 • Котушка запалювання
 • Як перевірити модуль запалювання
 • ЕБУ
 • Перевірка мотор-тестером

Система запалювання

Система запалювання автомобіля

Загальні рекомендації при поломці

Найчастіше поломки в системі запалювання автомобіля пов'язані з порушенням якості електричних з'єднань в ланцюзі, або витоком струму в високовольтних проводах. Коротко перерахуємо, на що в першу чергу необхідно звертати увагу при виникненні проблем в роботі системи запалювання автомобіля, а також за яким алгоритмом діяти.

 1. Перевірте стан заряду акумуляторної батареї за допомогою вольтметра. Напруга на ньому має бути не нижче 9,5 В. У противному випадку акумулятор потрібно зарядити або замінити.
 2. Перевірте якість контактів на котушкового модуля на всіх свічках запалювання.
 3. Проведіть ревізію всіх свічок. Вони не повинні мати значний чорний нагар, а відстань між електродами повинна складати близько 0,7 ... 1,0 мм.
 4. Зніміть і перевірте датчики розподільного і колінчастого валів. У разі необхідно потрібно провести їх заміну.

Найчастіше проблеми криються в порушенні якості контактів або витоку струму в високовольтних проводах. Перевірте їх ізоляцію, стан котушки запалювання, замка запалювання, запобіжника котушки.

Пам'ятайте, що можливою причиною того, що двигун не заводиться, може бути протиугінна система автомобіля. Перед запуском перевірте її стан.

Поширені причини несправностей

ВВ провід

Пошкоджений високовольтний провід запалювання

Найчастіше несправності в системі запалювання виникають в контактних з'єднаннях електричних ланцюгів, в тому числі на високовольтних дротах . Часто внаслідок руйнування їх ізоляції іскра пробиває на корпус, через що виникають проблеми в роботі двигуна. Пробиту ізоляцію високовольтних проводів добре перевіряти в темряві. Тоді з'являється іскру добре видно.

Завжди стежте за чистотою ізоляції високовольтних проводів. Справа в тому. що потрапляє на їх поверхню масло сильно розм'якшує ізоляцію, і притягує до неї частки пилу і бруду, яка може стати причиною пробою іскри.

На ізоляторах свічок можуть виникнути "доріжки", за якими проходить пробою. Якщо харчування не підходить до високовольтних дротах, то необхідно перевірити низьковольтні частини системи запалювання, зокрема, подачу напруги від акумулятора на котушку запалювання. Можливими несправностями можуть стати вимикач запалювання або вихід з ладу запобіжника.

Свічки запалювання

Свіча запалювання

Електроди на свічці запалювання

Часто причинами несправностей в системі є проблеми зі свічками запалювання. На справній свічці:

 • електроди на ній не підгорілі, а зазор між ними становить 0,7 ... 1,0 мм;
 • немає чорного нагару, відколів ізолятора на корпусі;
 • на зовнішньому ізоляторі свічки немає слідів прогара, а також тріщин або механічних пошкоджень.

Інформацію про те, як по нагару свічки визначити її стан і провести діагностику двигуна ви можете почитати в окремій статті.

пропуски запалювання

Поява окремих пропусків запалювання може виникнути з двох причин:

 • нестабільні контактні з'єднання або непостійний дефект в низьковольтної частини системи запалювання;
 • несправність високовольтного контуру системи запалювання або пошкодження бігунка.
трамблер

Бігунок і кришка трамблера

Причинами пропуску запалювання можуть бути несправності в роботі датчиків положення колінчастого і розподільного валів (як перевірити датчик Холла ви можете подивитися в окремому матеріалі).

На карбюраторних автомобілях проблемним місцем є кришка трамблера . Часто на ній виникають тріщини або пошкодження. Діагностику необхідно виконувати з обох сторін, попередньо протерши її від пилу і бруду. Потрібно звернути увагу на можливу наявність тріщин, вугільних доріжок, які прогоріли контактів і інших дефектів. Також потрібно перевірити стан щіток, і щільність їх притискання до контактної поверхні бігунка. Після закінчення ревізії бажано побризкати поверхню системи влагопоглотителем.

Котушка запалювання

Частою причиною проблем в системі стає котушка запалювання (далі КЗ). Її завдання - утворення високовольтного розряду на свічці запалювання. Конструктивно котушки бувають різними. На старих машинах використовувалися котушки з декількома обмотками, на більш сучасних - здвоєні чи монолітні модулі, що містять високовольтні дроти і наконечники. В даний час найчастіше встановлюють котушки для кожного циліндра. Вони монтуються безпосередньо на свічки, їх конструкція не передбачає використання високовольтних проводів і наконечників.

Котушка запалювання

Котушка запалювання

На старих автомобілях, де КЗ встановлювалася в єдиному екземплярі, її вихід з ладу (обрив обмотки або коротке замикання в ній) автоматично призводив до того, що машина просто не заводилася. На сучасних автомобілях в разі виникнення проблем на одній з котушок двигун починає "троіть".

Виконати діагностику котушки запалювання можна різними методами:

 • візуальним оглядом;
 • з використанням омметра;
 • за допомогою мотор-тестера (осцилографа).

При візуальному огляді необхідно уважно оглянути токоізоляціонние частини. На них не повинно бути слідів нагару, а також тріщин. Якщо в процесі огляду ви виявили подібні дефекти - це значить, що котушка однозначно підлягає заміні.

Діагностика несправностей запалювання має на увазі замір опору ізоляції на первинній та вторинній обмотках котушки запалювання. Виміряти його можна за допомогою омметра (мультиметра, що працює в режимі виміру опору), провівши вимірювання на висновках обмоток.

Кожна котушка запалювання має своє значення опору. Більш точні відомості ви знайдете в технічній документації до неї.

Детальна інформація про перевірку представлена ​​в статті про те, як перевірити котушку запалювання. А найбільш точний і досконалий метод діагностики котушки запалювання і всієї системи проводиться за допомогою мотор-тестера (осцилографа).

Діагностика модуля запалювання

модуль запалювання

Модуль запалювання двигуна

Згадану діагностику необхідно проводити при виникненні таких несправностей:

 • нестабільний холостий хід двигуна;
 • провали мотора в режимі розгону;
 • двигун троїть або двоїть.

В ідеалі для діагностики модуля запалювання необхідно використовувати професійний сканер і мотор-тестер. Однак оскільки це обладнання коштує дорого і використовується лише на професійних СТО, то для пересічного водія залишається можливим перевірити модуль запалювання лише підручними засобами. Зокрема, методів перевірки існує три:

 1. Заміна модуля на свідомо робочий. Однак тут існує ряд проблем. Перша - відсутність машини-донора. Друга - інший модуль повинен бути точно таким же, як і перевіряється. Третя - високовольтні дроти повинні бути свідомо справні. Тому цей метод використовують дуже рідко.
 2. Метод ворушіння модуля. Для діагностики вузла необхідно всього лише поворухнути колодку проводів, а також сам модуль. Якщо при цьому режим роботи двигуна помітно змінюється - це значить, що десь є поганий контакт, який необхідно виправити.
 3. Замір опору. Для цього вам знадобиться омметр (мультиметр, що працює в режимі вимірювання електричного опору). Щупами приладу вимірюють опір на висновках між 1 і 4, і також 2 і 3 циліндрами. Значення опору повинно бути однаковим. Що стосується його величини, то воно може бути різним у різних машин. Наприклад, у ВАЗ-2114 це значення повинно знаходитися в районі 5,4 кОм.

Електронна система управління двигуном

Практично всі сучасні автомобілі обладнані електронним блоком управління (ЕБУ). Він автоматично підбирає оптимальні робочі параметри для двигуна на підставі надходить від датчиків інформації. З його допомогою можна діагностувати виникли поломки в різних автомобільних системах, в тому числі в системі запалювання. Для діагностики необхідно підключити спеціальний сканер, який в разі виникнення помилки покаже вам її код. Найчастіше помилка в роботі системи може виникнути через поломки одного з електронних датчиків, які дають інформацію для ЕБУ. Про помилку вам повідомить електронний сканер.

Діагностика системи запалювання за допомогою осцилографа

Часто при професійній перевірці системи запалювання автомобіля використовують прилад під назвою мотор-тестер. Його основне завдання - моніторинг осцилограми високої напруги в системі запалювання. Крім цього, за допомогою цього приладу можна подивитися такі робочі параметри в реальному часі:

Мотор-тестер

Повний набір мотор-тестера для діагностики авто

 • напруга іскри;
 • час існування іскри;
 • пробивна напруга іскри.

Вся інформація виводиться на екран у вигляді осцилограми на екран комп'ютера, що дає вичерпне уявлення про робочі характеристики свічок і інших елементів системи запалювання автомобіля. Залежно від системи запалювання діагностика проводиться за різними алгоритмами.

Зокрема, класичне (трамблерной), індивідуальне і DIS системи запалювання перевіряються за допомогою осцилографа по-різному. Докладну інструкцію про це ви можете знайти в окремій статті присвяченій перевірці запалювання осцилографом.

висновки

Несправності в системі запалення автомобіля часом можуть обернутися великими проблемами в самий невідповідний момент. Тому рекомендуємо вам періодично проводити процедуру огляду її основних елементів (свічок запалювання, високовольтних проводів, котушки запалювання). Перевірка ця нескладна, і цілком під силу навіть недосвідченому автомобілісту. А в разі виникнення складних поломок рекомендуємо звернутися за допомогою на СТО для того, щоб провести детальну діагностику за допомогою мотор-тестера і іншого діагностичного обладнання.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found