8 причин швидкого потемніння моторного мала в двигуні

Темніє масло , значить щось не так, думають деякі автовласники. Але чи так це насправді? Адже одна справа коли воно швидко почорніло після заміни (ще майже свіже), а інше якщо через пару тисяч кілометрів пробігу.

зміст

  • Потемніння - природний процес
  • Вісім причин потемніння
  • Як запобігти передчасному потемніння

Причин, чому так сталося, існує кілька - неякісна змащуємо рідина, брудне стан двигуна, довгий пробіг машини без заміни, перехід на більш якісне масло, перегрів, навіть через поганий палива може бути. Як зрозуміти коли швидко темніє моторне масло це добре, а коли погано? Адже не завжди це негативний наслідок і потрібно переживати. Тоді обов'язково звертайте увагу на додаткові фактори і перевіряйте якість масла.

Поступове старіння і потемніння - природний процес . Тому основне завдання автолюбителя - розібратися, викликане потемніння позитивними або негативними факторами.

Темніє масло - це нормально

Так чому темніє масло в двигуні автомобіля? Це нормально чи ні? Процес почорніння пов'язаний з тим, що серед інших функцій, що змазує рідини є і очищувальна. В процесі експлуатації мотора відбувається згорання палива з появою складних хімічних сполук, склад яких багато в чому залежить від типу і якості палива, але вони завжди шкідливі для мотора. Ці залишки знаходяться безпосередньо в двигуні (на стінках циліндрів, порушених, кільцях і так далі).

Одне із завдань масла - вичищати ці відкладення з поверхні перерахованих деталей і підтримувати їх в своєму складі, не даючи відкластися в двигуні. Тобто, залишки згоряння палива переходять до складу моторного масла, а це призводить до його природному потемніння .

Темне масло в АКПП з'являється з аналогічних причин - внаслідок очищення деталей коробки, зокрема, через зношування фрикційних. Причому, ATF має високі миючі здатності, тому і швидко темніє. Плюс ступінь потемніння залежить від пробігу і використовуваної раніше змазує рідини.

Зверніть увагу на різницю використовуваного палива і ступінь потемніння моторного масла в двигуні. При згорянні дизельного палива утворюються темніші вихлопні гази, аналогічно утворюються і більш чорні відкладення в двигуні. А значить, масло темніє швидше. Що стосується двигунів, що працюють на газі (метан, пропан, бутан), то тут зворотна ситуація. Через хімічного складу в газі менше грязьових відкладень (як в нафтопродуктах), тому вони видають набагато чистіші вихлопні гази. Відповідно, моторне масло в даному випадку буде чистішим. І тоді навпаки, ті хто знають що воно повинно змінювати свій колір, будуть цікавитися чому масло не темніє. При традиційному використанні бензину, стан моторного масла буде десь посередині між дизелем і газом.

Масла, розраховані для роботи двигуна на газу темніють не так швидко, і там можлива ситуація, коли масло буде не дуже темним аж до заміни.

Черговий важливе питання в даному контексті - через скільки кілометрів пробігу має темніти масло . Якщо масло темніє швидко (майже відразу після його заміни або при короткому пробігу) - це привід виконати діагностику і пошук причин, про які йтиметься далі. Якщо ж масло темніє природно, приблизно до двох-трьох тисяч кілометрів пробігу - це, швидше за все, природний процес потемніння, і якщо немає додаткових симптомів несправності двигуна (він стабільно працює, не «під'їдають» масло), то причин для занепокоєння немає.

Причини, чому темніє масло

Описані далі причини, через які з часом з'являється темне моторне масло в двигуні, розділимо на дві категорії - позитивні і негативні. Почнемо з позитивних.

Використання більш якісного масла

Коли в картері знаходиться більш якісне масло, ніж використовувалося до цього, воно почне швидше темніти, адже воно реально початок і чистити, а не тільки змащувати. Відомо, що у різних виробників склади можуть відрізняться не тільки базою масла, але і кількістю миючих присадок (не кажучи вже і про різні типи) Тому якщо була проведена заміна, то в якісному маслі буде знаходитися більше вимитих відкладень (а значить, воно буде темніше ), ніж в тому, що було раніше.

На такому маслі можна їздити, проте потрібно уважно стежити за його станом за допомогою щупа. Якщо воно з вигляду однорідно в'язке і однорідно брудне - значить, процес очищення йде нормально. Однак виконати заміну змазує рідини має сенс трохи раніше, ніж це належить за регламентом.

природне потемніння

Тобто, використання дійсно якісного масла. Як було описано вище, якщо масло потемніло НЕ стрибкоподібно, а змінює свій колір поступово - значить, все в порядку, і воно просто виконує свою роботу з очищення елементів двигуна від продуктів нагару і окислення, і при цьому тримає їх у суспензії (в переміщуваний обсязі ).

Своєчасна заміна масла забезпечує надійний захист елементів двигуна від тертя, перегріву, надмірного зносу. А в довгостроковій перспективі перешкоджає «масложор».

Більш-менш якісне масло стає майже чорним (але не густим) приблизно до 2 ... 3 тисячам кілометрів пробігу. Якщо масло не дуже якісне, то воно почорніє десь до 800 ... 1000 кілометрів пробігу або ж навпаки навіть після 3 тис км буде залишатися світлим (коли не має засобів для чищення властивостей). Це справедливо для бензинових двигунів. Що стосується дизелів, то у них масло чорніє приблизно в два рази швидше, тобто, на деяких моторах воно може бути темним вже при пробігу в тисячу кілометрів.

Ще один цікавий факт полягає в тому, що масло в двигуні буде темніти швидше в разі, якщо силовий агрегат недавно пройшов капітальний ремонт. В даному випадку потемніння викликане великою кількістю металевої стружки, що утворюється в результаті взаємодії тертьових пар. Після «капіталки» рекомендується міняти масло раніше покладеного за регламентом терміну.

Високе значення зольності і мале TBN

Сульфатна зольність моторного масла - це показник для визначення присадок, до складу яких входять органічні сполуки металів (зокрема, входять до їх складу солей цинку, калію, магнію, кальцію, барію, натрію та інших елементів). Простими словами, цей показник характеризує кількість вогнетривких елементів при угарі і миючі здатності масла. Сульфатна зольність в даному контексті цікава тим, що вона прямо пропорційна лужному числу (TBN).

Найчастіше в експлуатаційних характеристиках олій (на каністрах або в описі в магазині) можна знайти інформацію про значення сульфатної зольності і / або лужної числа. І ось чим вони вищі - тим більше високими миючими здібностями володіє змазує рідина, а значить, і більш темним масло буде в процесі експлуатації . І навпаки, чим ці значення нижче - тим воно буде більш прозорою.

Тому причиною потемніння масла може бути і високе значення зольності. Але ці значення вибираються і рекомендуються автовиробником для конкретного мотора. Зверніть увагу, що масла з низьким лужним числом вимагають більш частої заміни, приблизно через кожні 6 ... 7 тисяч кілометрів пробігу. Вони дуже чутливі до якості палива і швидше втрачають свої властивості.

Тепер перейдемо до негативних причин , тобто, таким, від яких варто позбуватися.

підробка

У картер залито підроблене масло. На жаль, в даний час ця проблема досить актуальна, адже практично на всі популярні марки масел підпільно випускають підробки. Природно, що їх продукція має дуже погану якість, не виконує покладених на неї функцій, і в тому числі, швидко темніє. Таке масло потрібно якомога швидше замінити на оригінальне. Бажано попередньо промивши двигун.

Сюди ж можна віднести і випадок, коли автовласник купує неякісне масло якоюсь маловідомою торгової марки за низькою або середньою ціною. Такі склади часто мають невисокі експлуатаційні характеристики, і як наслідок, швидко втрачають їх, що виражається, в тому числі, і в їх швидкому потемніння.

Попадання продуктів згоряння в масло

В цьому випадку масло починає швидко окислюватися, втрачає свої експлуатаційні властивості, і в тому числі, змінює свій колір на більш темний. Основна причина тут - розгерметизація, а вона, в свою чергу, може бути викликана різними причинами - пробиттям прокладки головки блоку циліндрів, пошкодженням маслоз'ємних кілець і так далі. Також в масло може потрапляти бензин, він розріджує його і змінює його колір. Якщо має місце ослаблення мастилозйомних кілець поршня, то виникає ситуація, коли масло, залишаючись на стінках циліндрів, згоряє разом з паливом. В цьому випадку масло також буде чорніти. Як правило, при цьому спостерігається надмірна витрата змазує рідини.

У будь-якому випадку потрібно виконати ревізію двигуна самостійно або звернутися за допомогою в автосервіс. Якщо має місце несправність двигуна, то в рамках даної статті неможливо однозначно відповісти на питання, чому темніє масло в моторі.

Попадання картерних газів назад в двигун

При несправній системі вентиляції картерних газів останні можуть потрапити знову в двигун і мати контакт зі змазує рідиною. Через це вона швидше окислюється, втрачає свої експлуатаційні властивості і темніє. І чим більше газів потрапляє в двигун - тим швидше відбувається згаданий процес.

неякісне паливо

Оскільки основною причиною потемніння масла є продукти спалювання бензину / солярки, то склад палива в даному випадку дуже важливий. Чим чистіше паливо (виконано за більш високим стандартом, не має додаткових домішок), тим менш темними будуть продукти його згоряння, а значить, і менш темним буде моторне масло. Тому намагайтеся заливати в бак хороше паливо, це не тільки підвищить потужність двигуна, але і вбереже його від надмірного зносу, а також підвищить ресурс моторного масла.

Існує думка, що в країнах СНД багато домішок має тільки солярка, однак насправді це не так. Бензин також повсюдно неякісний. Переконатися в цьому можна, просто запаливши його і подивившись на колір вихідного диму.

перегрів масла

Якщо двигун довго або постійно працює в важких умовах (при високій навколишній температурі, при поганій вентиляції, при високих оборотах / навантаженнях), то його температура природним чином буде дуже висока. І як наслідок, використовуваного масла теж. В таких умовах змазує рідина буде буквально «присмажуватися» і чорніти. І це тим більш актуально, ніж, по-перше, старіше масло (був здійснений великий пробіг на ньому), а по-друге, нижче його рівень в картері.

У найгірших випадках змазує рідина може перетворитися в важких умовах в якусь подобу мазуту, а це може привести до дуже сумних наслідків аж до капітального ремонту двигуна. Тому потрібно намагатися не експлуатувати двигун постійно при критичних навантаженнях, або ж вибирати масла з відповідними експлуатаційними характеристиками (в'язкість, допуски і так далі). До речі, неправильний вибір в'язкості масла (дуже густе або навпаки дуже рідке) також часто може привести до перегріву двигуна в цілому і масла зокрема.

підсумок

Якщо масло темніє поступово, і при цьому двигун працює в штатному режимі - причин хвилюватися немає. У нормальних умовах масла темніє приблизно через дві тисячі кілометрів пробігу. Потім воно починає чорніти і густіти. Якщо ж змазує рідина придбала темний відтінок дуже швидко (через пробіг в 300 ... 500, може, до тисячі кілометрів пробігу для бензинового движка, в деяких випадках може навіть відразу після заміни), то це привід задуматися і виконати діагностику двигуна. Якщо ваша машина їздить на газі - то масло зазвичай прозоре навіть при значному пробігу (проте міняти його потрібно все одно за регламентом, не дивлячись на прозорість).

Що робити якщо темніє масло в двигуні

Відповідь на питання «що робити?» залежить від причини потемніння. Перерахуємо загальні рекомендації на підставі згаданих вище причин і методи профілактики цього явища. Тобто, які дії зробити щоб потемніння було природним, а не "патологією".

Перше . Купувати оригінальне якісне моторне масло. Вибір масла пов'язаний з урахуванням великої кількості факторів. Намагайтеся робити покупки в перевірених магазинах. В даний час набирає обертів тенденція, коли популярні виробники змащувальних рідин захищають свою продукцію в режимі онлайн. Тобто, справжність каністри з маслом можна перевірити за допомогою смартфона, підключеного до інтернету.

Друге . Регулярно стежити за станом двигуна вашого автомобіля. Контролювати функціонування елементів циліндро-поршневої групи, маслоз'ємних кілець, прокладок, сальників, одним словом, не допускати змішування палива і масла в ньому.

Третє . Регулярно міняти масло двигуна. В ідеалі потрібно це робити відповідно до рекомендацій автовиробника. Зазвичай вказується відповідне значення в 10 ... 15 тисяч кілометрів пробігу. Однак в даному випадку краще судити по Напрацювання. Приблизно через 250 ... 300 годин роботи двигуна присадка, що відповідає за зміст в собі темних опадів, перестає працювати, і відкладення починають осідати усередині. Якщо при перевірці стану змазує рідини було виявлено, що в її складі є нагар і / або тверді частинки, то краще виконати заміну якомога швидше. У деяких випадках має сенс промити двигун спеціальними складами. Як показує практика, при неспішної їзди в мегаполісі (особливо при численних пробках) міняти масло має сенс вже при 7 ... 9 тисячах кілометрів пробігу.

Четверте . Постійно перевіряти рівень масла в картері двигуна за допомогою щупа, не допускати падіння його значення нижче позначки MIN (але і надлишок олії також шкідливий). Аналогічно при активізації на приладовій панелі сигнальної лампи про зниження тиску масла, потрібно не відкладаючи перевірити його рівень і при необхідності долити змазує рідина.

П'яте . Користуватися тим маслом, яке наказав виробник автомобіля. Це стосується як значень в'язкості, так і інших експлуатаційних характеристик, зокрема, допуски автовиробника, стандарти по API, ACEA і так далі.

Шосте . При переході на більш якісне масло (з великою кількістю, в тому числі, миючих присадок) має сенс скористатися промиванням двигуна. Однак цього не рекомендується робити, якщо двигун має великий пробіг і в ньому постійно використовувалося не дуже якісне масло. У цьому випадку існує ризик, що миючі присадки нової змазує рідини видалять накоксованіе з різних місць вироблення деталей, що труться і / або мікротріщин масляної системи, а це призведе до її розгерметизації, витоку масла і падінні компресії.

Двигун з великим пробігом може вбити не тільки промивка, а й застосування масла з великою кількістю миючих присадок , особливо якщо до цього була залита неякісна змазує рідина.

Сьоме . Вчасно міняйте масляний фільтр. Його обов'язкова заміна виконується при зміні масла. Однак на багатьох машинах регламентом наказано міняти відповідний фільтр набагато частіше. Ознайомтеся з цією інформацією в мануалі вашої машини та дотримуйтесь рекомендацій.

Восьме . Намагайтеся заливати в бак хороше паливо, тобто, заправлятися на перевірених заправках, і навпаки, не заливати в машину всякий сурогат, який часто можна зустріти в продажу за низькими цінами.

Дев'яте . Не експлуатуйте двигун при надмірних навантаженнях і / або великих оборотах. Якщо потрібно користуватися машиною при великій температурі навколишнього повітря - необхідно забезпечити нормальну роботу системи вентиляції мотора, а також підібрати масло з відповідними характеристиками (в'язкість і температурні допуски).

Десяте . Постійно стежте за справністю системи вентиляції картерних газів. Не допускайте їх попадання назад в двигун. При виникненні підозр про відповідну несправності потрібно відразу ж виконати ревізію, а при необхідності - ремонт.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found