Варіатор або автомат що краще вибрати? Яка різниця і в чому переваги трансмісій

Що краще - варіатор або "автомат" ? Цим питанням часто задаються люди, які планують покупку нового автомобіля з тієї чи іншої трансмісією. В інтернеті існує величезна кількість суперечливої інформації, в якій дуже легко заплутатися. Ми пропонуємо для вас порівняльні характеристики, переваги та недоліки в пристрої і обслуговування, відомості про яких зібрані за відгуками реальних власників машин з цими двома трансмісіями, а також інформацію про конструкції та експлуатації як варіатора, так і автоматичної коробки передач.

Ми розглянемо:

 • Принцип роботи варіатора
 • Принцип роботи АКПП
 • Плюси і мінуси варіатора
 • Плюси і мінуси АКПП
 • Особливості автоматичної трансмісії
 • Рекомендації по експлуатації варіатора

варіатор

Конструкція і робота варіатора

Перш ніж ми перейдемо до порівняльних характеристик варіатора і автоматичною КПП, вам буде корисно дізнатися пристрій і принцип дії першого і другого агрегатів. Ця інформація допоможе вам зробити правильні висновки в кінці розповіді. Отже, почнемо з варіатора.

ремінь варіатора

ремінь варіатора

Основна відмінність варіатора (Сontinuosly Variable Transmission, CVT - англ.) Від будь-якої коробки передач (як автоматичної, так і ручний) є відсутність фіксованих передач . У кожного такого агрегату існує якийсь діапазон, в яких знаходиться передавальне зусилля (число) при певних умовах в конкретний момент часу. Це стає можливим завдяки тому, що в основі роботи варіатора лежить інший інший принцип роботи, ніж у КПП.

Як працює варіатор? Його принцип дії полягає в використанні пасової передачі (найчастіше в сучасних машинах використовується металевий ремінь або ланцюг), яка передає зусилля межд провідним валом (від двигуна) і веденим валом (що йде далі до коліс). При цьому передавальне число змінюється плавно за рахунок плавного ж зміни діаметра як провідного, так і веденого валів. Для цього використовуються спеціальні методики. Кожен сучасний автовиробник має власні напрацювання в цій галузі. Однак все варіатори можна розділити на два основних типи:

Схема роботи клиноремінного варіатора

Робота варіатора

 • клиноременной;
 • тороідний.

Основою клинопасової передачі є трапецієподібний зубчастий ремінь (деякі автовиробники використовують ланцюг або ремінь з металевих пластин). Друга складова - це два шківа, які утворені конічними дисками. Вони можуть змінювати свій діаметр, завдяки чому можлива зміна швидкості і значення переданого крутного моменту.

Робота відбувається за наступним алгоритмом. При натисканні водієм на педаль акселератора провідний шків передає обертання від двигуна до веденого валу. Однак його конструкція створена таким чином, що при дії відцентрових сил в силу збільшення оборотів щоки дисків стискаються і виштовхують приводний ремінь від центру шківа до його краю. А на відомому валу відбувається зворотний процес. Тобто, у нього щоки розпрямляються і ремінь рухається до центру шківа. Так плавно змінюється передавальне число і зусилля. Коли педаль акселератора відпущена відбувається зворотний процес.

Схема роботи тороідного варітора

Схема роботи тороідного варіатора

Тороідний варіатор має інший принцип дії. Замість валів у нього є два колеса зі сферичною поверхнею. Між затиснуті ролики. Одне з коліс - провідне, друге - ведене. Зміна значення переданого крутного моменту і передавального числа виникає в силу зміни сили тертя між колесами і роликами. Зміна положення роликів в поперечній площині дозволяє змінювати і передавальне число. Коли ролик знаходиться горизонтально, то провідне і ведене колеса крутяться з однаковою кутовою швидкістю. Коли ж ролики змінюють своє становище, змінюється і передавальне число.

Однак в силу складності конструктивних рішень і технологій виготовлення окремих частин тороідний варіатори використовуються рідко. Тому в подальшому ми будемо розповідати про кліноременних пристроях , як найбільш популярних в автомобілебудуванні.

Масла для воротарів відрізняються від інших трансмісійних рідин. Вони мають відповідне позначення - CVT. Справа в тому, що ці масла не тільки змащують, а й запобігають прослизання . Саме завдяки цій властивості стає можливим експлуатація ременя по передачі крутного моменту між валами. У зв'язку з цим не можна допускати "масляного голодування". В іншому випадку ремінь або ланцюг почне прослизати по робочих поверхонь валів, тим самим значно зношуючи їх.

Робота автоматичної КПП

гідротрансформатор АКПП

гідротрансформатор АКПП

Основними елементами автоматичної коробки передач є гідротрансформатор і редуктор. Гідротрансформатор в даному випадку виконує роль автоматичного зчеплення, а редуктор передає механічне зусилля між шестернями. Крутний момент від валу двигуна передається за допомогою гідротрансформатора, який працює, ґрунтуючись на наявному тиску масла. Також в конструкцію АКПП входять сталеві диски з фрікціонами, а також муфти. Вони виконують механічну функцію зчеплення, тобто, при їх стисненні і расжатіі виконується включення необхідних муфт, які в даному випадку виконують роль передач в коробці.

АКПП має свої переваги і недоліки, про які ми поговоримо далі. Саме вони дозволять нам побачити, ніж варіатор відрізняється від автомата і що краще в тих чи інших умовах.

Робота варіатора

Робота автоматичної КПП

Переваги та недоліки варіатора

Для наочності плюси і мінуси варіатора представимо у вигляді таблиці.

переваги недоліки
Плавність руху. Прискорення автомобіля відбувається без ривків, які характерні для КПП. Рух нагадує їзду на електромобілі (наприклад, Tesla) або електричному підйомнику. Варіатор неможливо встановити на машини з потужними двигунами (від 220 к.с. і вище). Це пов'язано з тим, що потужні двигуни роблять значний зусилля на приводний ремінь або ролик варіатора.
Високий ККД. Завдяки йому значно скорочується час передачі корисної потужності з двигуна на трансмісію. Через це автомобіль стає більш динамічним при розгоні. Особливо це відчувається на швидкостях від 50-60 км / год і вище. Висока вартість трансмісійного масла. Крім цього, варіатор дуже вимогливий до його якості. Тому, як правило, необхідно купувати тільки оригінальне масло, яке коштує значно дорожче бюджетних аналогів.
Значна економія палива. Вона стає можливою завдяки плавному набору швидкості і гальмування і більш високому ККД, ніж у АКПП. Наявність великої кількості електроніки і датчиків збільшує ймовірність поломки електронної системи управління варіатором. Як наслідок, в результаті навіть незначної поломки електроніки варіатор може бути переведений в аварійний режим або просто відключений.
Машина з варіатором є більш екологічною внаслідок меншої витрати палива (менше викид СО2). Складність ремонту. Найчастіше при виникненні несправностей виникає проблема з пошуком автосервісів, що займаються ремонтом воротарів (особливо це актуально для невеликих міст). Крім цього, вартість ремонту буде вище, ніж у АКПП.
Щадний режим роботи. Вибір умов експлуатації багато в чому виконує електроніка, яка вибирає оптимальні робочі режими з тим, щоб зменшити знос деталей і продовжити термін їх експлуатації. На машині з варіатором можна буксирувати причіп або інші транспортні засоби, а також буксирувати саму машину з вимкненим двигуном.
Пам'ятайте, що на машині з варіатором можна буксирувати причіп або інші транспортні засоби. Також не можна буксирувати саму машину з вимкненим двигуном. Виняток становить випадок, коли вивішується приводная вісь.

Тепер для створення повноти картини перейдемо до опису переваг і недоліків автоматичної трансмісії. Це дасть нам можливість визначитися з вибором, що краще - коробка-автомат або варіатор.

Переваги і недоліки АКПП

Інформацію про них також наведемо у вигляді таблиці.

переваги недоліки
Висока надійність агрегату. Сучасні АКПП розраховані на експлуатацію з пробігом в кілька сотень тисяч кілометрів (більше 300 тис км гарантовано, зазвичай більше при належному догляді). При цьому можливі будь-які умови експлуатації. Це саме можна сказати і до автоматичного зчеплення, чиї функції виконує АКПП. Низький ККД, викликаний значними втратами в гідротрансформаторі. Тому використовується далеко не вся корисна потужність двигуна,
Відносна простота ремонту. На відміну від варіатора відремонтувати АКПП не представляє особливих проблем. Цим займаються більшість СТО. Крім цього, вартість ремонту АКПП значно нижче. Високий витрата палива. Це є наслідком попереднього пункту. Автомобілі з АКПП витрачають більше пального, ніж машини з варіатором.
АКПП не так вимоглива до якості трансмісійного масла. Необов'язково (хоча і бажано) користуватися оригінальним маслом, цілком можна обійтися дешевшим аналогом. Найгірші динамічні характеристики. Зокрема, розгін машини з АКПП відбувається повільніше, ніж у аналога з варіатором або з МКПП.
Щадне відношення до двигуна. Перемикання швидкостей відбувається без необхідності набору високих обертів двигуна. Ривки машини при автоматичному перемиканні передач (хоча сучасні багатоступінчасті коробки менш схильні до цього недоліку, оскільки у них більшу кількість передач).
Більша кількість використовуваного трансмісійного масла (8-10 літрів проти 5-8 у варіатора і 2-3 у "механіки"). У дуже рідкісних випадках автомобіль можна завести з штовхача або за допомогою буксирування.

Одним словом, АКПП на сьогоднішній день є більш надійною системою, особливо при пробігу понад 100 тисяч кілометрів. Єдиною умовою, як і в будь-якому автомобільному агрегаті є своєчасний і достатній догляд.

Додаткові відомості про автоматичної трансмісії

Наведемо ще кілька цікавих фактів, які повинні допомогти йому пережити майбутньому автовласникові, і він зможе визначитися, яка коробка передач краще - автомат або варіатор.

Графік розгону автомобіля з варіатором

Графік розгону машини з варіатором і АКПП

 1. Обсяг трансмісійного масла в АКПП більше (хоча і незначно, це залежить від конкретної моделі). Але це часто не позначається на вартості, оскільки ціна оригінальної рідини для варіатора, як правило, вище.
 2. Заміну масла і фільтрів на вариаторе необхідно проводити частіше . А в процесі експлуатації стежити, щоб воно не почорніло і не втратило своїх характеристик, оскільки його якість критично важливо для агрегату.
 3. Зазвичай автовиробники рекомендують міняти масло в варіаторі через кожні 60 тисяч кілометрів пробігу. Однак за відгуками багатьох автовласників машин з варіатором краще робити це раніше, приблизно на 50 тисячах . Причому необхідно виконувати заміну не тільки безпосередньо масла, але і фільтрів, благо коштують вони недорого.
 4. На вариаторе не можна різко стартувати з місця . Вся суть його роботи зводиться до оптимізації швидкості і крутного моменту з тим, щоб механізм працював в щадному режимі. Тому, якщо ви любите "поганяти", то такий варіант трансмісії вам явно не підійде. Також на вариаторе не можна буксувати і тягнути причепи або інші ТЗ .
 5. Для варіатора однаково шкідливі довга їзда як на найвищій, так і на низькій швидкості . Справа в тому, що при цих двох умов ремінь відчуває значні механічні навантаження, від чого він зношується. Крім цього, підвищується температура масла. Слід подумати про додаткове охолодження. Тому якщо ви часто стоїте або повільно пересуваєтеся в міських "пробках", то ще раз подумайте про доцільність покупки автомобіля з вариаторной трансмісією.
 6. При експлуатації машини з варіатором в значний мороз обов'язково прогрійте двигун з тим, щоб зменшити в'язкість трансмісійного та інших масел. В іншому випадку ремінь варіатора буде прослизати, додатково зношуючи свою поверхню і поверхні шківів.
 7. Небажано купувати машину з варіатором на вторинному ринку . Існує велика ймовірність того, що проблеми в першу чергу виникнуть саме з цим вузлом. Перевірити стан ременя досить просто. Для цього потрібно проїхати на машині по рівній дорозі з невеликою швидкістю відстань близько 1 кілометра. Якщо в процесі їзди ви відчуєте ривки - від покупки такої машини однозначно доведеться відмовитися.
 8. Слідкуйте за станом датчика швидкості . При його виході з ладу електроніка переводить варіатор в аварійний режим. Якщо це відбувається на ходу, то виконується "гальмування двигуном", що буває шкідливо для автомобіля.
 9. Своєчасна заміна масла для варіатора вкрай важлива . Справа в тому, що якщо масло втратить свої експлуатаційні властивості, то поступово заб'ється гідроблок варіатора, відповідно, масляний насос не зможе нагнітати нормальний робочий тиск. Внаслідок цього вали не зможуть стискати і розтискати ремінь, він почне буксувати на них і сильно зношуватися. У найгіршому випадку він порветься і "розірве" всі нутрощі варіатора.
 10. Заміну ременя варіатора необхідно проводити через кожні 120 ... 150 тисяч кілометрів пробігу незалежно від його стану.

Підсумуємо ...

Незважаючи на всі наявні недоліки, на сьогоднішній день варіатори є найбільш досконалим видом трансмісії . Їх переваги оцінили десятки тисяч водіїв по всьому світу. Що стосується згаданих недоліків, то автовиробники постійно працюють над удосконаленням конструкції воротарів, тому можна з упевненістю сказати, що вони поступово витіснять автоматичну і механічну трансмісію з ринку.

Наостанок надамо інформацію з тим, щоб дати краще розуміння, кому більше підійде покупка машини з вариаторной трансмісією:

 • варіатор не любить агресивний стиль їзди;
 • не рекомендується на вариаторной трансмісії довгий час їхати на гранично низькій або високій швидкості;
 • при експлуатації варіатора при дуже високій або низькій температурах необхідно створити спеціальні умови;
 • машину з варіатором можна буксирувати з вимкненим двигуном (можна буксирувати при вивішеній приводний осі ), а також не можна з її допомогою буксирувати інші транспортні засоби або причепи;
 • їздити бажано тільки по рівних дорогах, так як приводний ремінь варіатора боїться значних ударних навантажень;
 • своєчасно проводити заміну масла і приводного ременя.

Таким чином, перед покупкою машини з варіатором необхідно підготувати себе до умов її майбутньої експлуатації. Особливо, якщо ви до цього користувалися виключно механічною КПП. Однак з часом ви звикнете і напевно залишитеся задоволені вибором. Тільки не забувайте вчасно обслуговувати вариаторні трансмісію і дотримуватися правил експлуатації автомобіля, описані вище.

висновок

З огляду на всю наведену вище інформацію, можна сказати, що однозначної відповіді на питання що краще - варіатор або "автомат", не існує. Адже ці два агрегати дуже відрізняються один від одного, і кожен має свої особливості. Тому вибір необхідно робити на підставі умов експлуатації машини . Крім цього, пам'ятайте, що в даний час на вітчизняному авторинку представлені варіатори, далекі від досконалості ( "сирі"). Автовиробники постійно працюють над їх розвитком, і є всі передумови, що в майбутньому вони займуть своє місце на ринку.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found