Як Перевірити Генератор (Авто) | Три Способу Перевірки

Автомобільний генератор є головним джерелом енергії в бортовій мережі і при його неполадки або виході з ладу на одному акумуляторі довго не проїдеш. Саме тому так важливо контролювати працездатність генератора.

В повний комплекс перевірок генератора входить:

  • Перевірка генератора без зняття
  • Перевірка щіток і кілець
  • Перевірка діодного моста
  • Перевірка регулятора напруги
  • Перевірка статора
  • Перевірка ротора

У більшості випадків перевірити генератор автомобіля своїми руками не складе труднощів, оскільки на якому б авто ви не перевіряли, принцип один і той же. Але все ж, багато автовласників часто задаються питанням: як перевірити генератор мультиметром або підручними засобами?

Далі розберемо детальніше як перевірити генератор в гаражних умовах без спеціальних стендів, які використовуються на СТО.

Як перевірити генератор не знімаючи з машини

Є два способи, використовуючи мультиметр і взагалі без нього. Перший, відносно новий, полягає в тому, щоб перевірити напругу на клемах акумулятора, а другий, старий і перевірений, майже в протилежному - клему АКБ потрібно зняти на працюючому двигуні.

  1. Перевірка акумулятора мультиметром спочатку відбувається в стані спокою - напруга повинна бути в межах 12.5-12.8 В. Потім треба заміряти свідчення вже на запущеному двигуні, якщо спостерігається 13.5-14.5 В при 2 тис. Оборотах, значить все в порядку. При чому на нових автомобілях навіть 14.8 В цілком нормально, як запевняють виробники - позначається велика кількість електроніки. На закінчення залишається перевірити напругу під навантаженням , тобто, підключивши споживачі - грубку, фари, підігрів, магнітолу. Провал в межах 13,7-14,0 В вважається допустимим, а ось 12,8-13 В уже говорять про несправності.
  2. Другий спосіб, як і багато «дідівські», простий і безвідмовний, але при цьому досить небезпечний і вимагає акуратності . За твердженнями, працює як на ВАЗах, так і на відносно нових авто, на кшталт Авео. У чому суть - послабити болт кріплення мінусовій клеми АКБ ключем на 10, запустити двигун і дати невелике навантаження, включивши один із споживачів наприклад фари. Потім зняти клему при працюючому моторі - якщо він не заглох і світло фар не згас, значить з генератором все точно в порядку, в іншому випадку можна бути впевненим, що він зламаний. Пробувати такий метод слід на свій страх і ризик.
Вкрай небажано допускати роботу генератора при відключених споживачах, особливо акумуляторі. Це може привести до несправності реле-регулятора.

З'ясувавши, що несправність є, слід демонтувати і перевіряти знятий генератор мультиметром, лампочкою і візуально. Перевірці підлягає кожний з його елементів по-окремо.

Список деталей генератора і застосовні до них способи перевірки візуальна перевірка Перевірка мультиметром Перевірка лампочкою
щітки
контактні кільця
Діодний міст
Регулятор напруги
статор
ротор
Насамперед варто переконатися, що ремінь генератора добре натягнутий, а підшипники не розбите. Сторонні шуми і сильно гарячий генератор говорять про знос підшипників.

Як перевірити щітки і контактні кільця

Для початку кільця і щітки візуально оглядаються, і оцінюється їх стан. Наприклад, вимірюється мінімальний залишок (хв. Висота струмознімальних щіток не менше 4,5 мм , а хв діаметр кілець 12,8 мм). Крім цього, дивляться на наявність виробок і борозен.

Щітки генератора і щітковий вузол

Щітки, витягнуті з щіткового вузла регулятора

Контактні кільця генератора

Контактні кільця ротора генератора

Як перевірити діодний міст (випрямляч)

Перевірка діодів проводиться методом виміру опору і виявлення провідності. Оскільки діодний міст складається з двох пластин, то перевіряємо відразу одну, а потім іншу. Тестер повинен показувати провідність діодів лише в одному напрямку . Тепер трохи докладніше: один щуп тестера тримаємо на клеми «+», а іншим по черзі перевіряємо висновки діодів, а потім міняємо місцями щупи (в одному випадку має бути великий опір, а іншому ні). Потім точно таким же чином поступаємо і з іншою частиною моста.

Слід зауважити, що опір не повинно бути нульовим, так як це говорить, що діод пробитий. Пробитий діод моста і тоді, коли немає опору в обох сторонах. Перевірка діодного моста мультиметром

Перевірка діодного моста

Перевірка контактних кілець генератора

Перевірка контактних кілець

Хоча б один негідний діод призводить до виходу з ладу всього діодного моста і дає недозаряд АКБ.

Як перевірити регулятор напруги

Регулятор перевіряється в разі недозаряд або перезарядження акумулятора. Замір напруги виробляється на оборотах воно повинно знаходитися в межах 14,4 - 15В.

Крім цього можна перевірити опір конденсатора регулятора (в момент приєднання щупів тестера воно повинно зменшуватися до прагнення до нескінченності).

На знятому регуляторі напруги генератора оглядають стан щіток і виробляють перевірку справності за допомогою лампочки 12В і постійної напруги. Тобто до щіток потрібно підключити лампочку, а на плюсову клему і масу регулятора подати 12В (лампочка повинна горіти, а при збільшенні напруги понад 15В згаснути).

Як перевірити статор

Опір обмотки статора перевіряється без діодного моста і між висновками повинно бути близько 0,2 Ом, а між нульовим проводом і обмоткою до 0,3. Сильне гудіння генератора під час роботи говорить про замиканні обмотки статора або моста. Крім такої перевірки потрібно оглянути наявність виробок в статорі і на роторі.

Як перевірити ротор генератора

Першим кроком буде прозвонка обмотки збудження. Для цього на мультиметри встановлюємо режим на перевірку опору і вимірюємо його між контактними кільцями - опір обмотки повинне знаходиться в межах 2,3-5,1 Ом . Коли воно понад - то або обрив або ж просто поганий контакт між кільцями і висновками обмотки. Мале опір говорить про межвитковое замикання .

За допомогою режиму амперметра на мультиметри також можна перевірити споживаний обмоткою струм. Потрібно подати 12В на контактні кільця і ​​в розриві ланцюга заміряти - обмотка збудження не повинна споживати більше 3-4,5 Ам.

ротор генератора

Ротор генератора авто

статор генератора

Статор (обмотка) генератора авто

До повного комплексу можна ще додати і перевірку опору ізоляції ротора. Щоб це зробити, знадобиться 40-ка ватяна лампочка й проведення (один провід від розетки на кільце, а інший через лампочку на корпус - якщо все в нормі, то лампочка не займеться, якщо ж нитка ледь розжарюється - значить відбувається витік струму на масу) .

Дотримуючись всіх рекомендацій і послідовності перевірки, в більшості випадків, вам без проблем вдасться перевірити генератор автомобіля і його працездатність своїми силами, маючи в своєму розпорядженні тільки один мультиметр. А ось щоб його відремонтувати, визначивши несправний вузол, треба замінити що вийшла з ладу деталь. Контролюйте натяг ременя, стан контактів, стежте за лампочкою генератора на приладовій панелі і генератор прослужить вам довше.

Автор: Іван Матієшин


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found