Звідки стук в двигуні на гарячу. Що, як і чому стукає. 8 причин

Стук в двигуні на гарячу

Стук в двигуні на гарячу майже завжди є симптомом серйозної поломки. При розігрітому двигуні можуть стукати не тільки гидрокомпенсатори, невідрегульовані клапана або ланцюг ГРМ, а й шатунні, корінні вкладиші або тріснув поршневий палець, і навіть поршень, у якого з'явилися тріщини на спідниці. У будь-якому випадку, діагностику краще проводити не в гаражних умовах, а звернувшись за допомогою в автосервіс, оскільки, швидше за все, потрібно буде розбирати мотор.

зміст:

 • Що може стукати на гарячу
 • Як дізнатися звідки стукіт

Режим роботи двигуна причини стуку
Стук на холостих обертах
 • низький рівень масла;
 • детонація;
 • гидрокомпенсатори.
Стук при навантаженні і збільшенні оборотів
 • вкладиші колінчастого вала;
 • неправильно відрегульовані клапана;
 • фазовращатели;
 • поршні, стінки циліндрів, пальці або поршневі кільця;
 • підшипник колінчастого вала;

Чому двигун стукає на гарячу

До появи стуку при експлуатації двигуна призводить критичне зменшення величини робочих зазорів між деталями всередині двигуна. При холодному двигуні масло в ньому знаходиться в густому стані, а метал деталей не розширюється. Однак у міру того, як температура двигуна збільшується масло в ньому стає більш рідким, а зазор між зношеними призводить до виникнення стуку. Так, причинами того, чому стукає двигун на гарячу може бути:

 • Недостатній рівень масла . При таких умовах труться пари будуть працювати без змащення. Внаслідок чого виникає передчасний їх знос і з'являються стукають звуки.
 • Колінвал і його вкладиші . Шатунниє і корінні вкладиші зроблені з більш м'якого металу ніж сам коленвал, тому в результаті порушення змазування поверхні або терміну служби зношуються. При цьому вони можуть провернутися і стукати.
 • Клапана . Найчастіше це відбувається через зношування рокера клапана або тому, що забився масляний канал распредвала.
 • Гідрокомпенсатори . Вони найчастіше стукають через низький рівень масла або недостатньо тиску масла. Можливий і їх знос.
 • Фазовращателі . У двигуні з ланцюговим або ремінним приводом пробіг якого понад 150 ... 200 тисяч кілометрів відбувається знос внутрішніх деталей або коксування масляних каналів.
 • Поршні і стінки циліндрів . У міру зношування мотора порушується геометрії поршнів. Крім цього, можливе пошкодження кілець поршня і його пальця.
 • Підшипник коленвала . Він зношується природним чином, або може бути неправильно встановлений при виконанні ремонтних робіт.
 • Детонація . Звуки детонації нагадують глухі вибухи в циліндрах двигуна, що виникають із-за того, паливо запалюється не плавно, а різко.

Більш детальна інформація про ці причини стуку на гарячу, а також їх тонкощах і методах ремонту написана нижче.

Низький рівень масла

Це одна з найпоширеніших причин, чому на гарячому двигуні з'являється стукіт. Холодне моторне масло є більш в'язким, а при збільшенні температури воно розріджується і часто виступає демпфером, через яке металеві деталі взаємодіють і видають різні стукають звуки. Якщо рівень масла буде недостатнім, то деталі будуть взаємодіяти "на суху", видаючи при цьому клацали металеві звуки. У міру розігріву мотора масло розріджується і не так пом'якшує удари між зношеними деталями, що і є джерелами шуму в двигуні на гарячу.

Виникає зазвичай дзвінкий брязкітливий звук, який виникає в самих різних режимах роботи, але він посилюється в міру збільшення навантаження на двигун і його прогріву, тобто "на гарячу". Насправді низький рівень моторного масла - це дуже шкідливо для мотора, тому змазує рідина необхідно обов'язково або долити до потрібного рівня або повністю замінити на нову разом з масляним фільтром.

Колінчастий вал і вкладиші

У колінчастого вала є так звані «шийки», які практично ніколи не задирає, оскільки вони зроблені з дуже міцного металу. Корінні вкладиші встановлюються в блок, а шатунні вкладиші встановлюються безпосередньо в шатун, і ця конструкція надівається на колінчастий вал. І відповідно, коли зношуються вкладиші (зазвичай шатунні), то на них починає з'являтися брязкітливий стукіт.

Причому, звуки ці відтворюються саме на гарячу , оскільки в такому стані метал розширюється, а метал вкладишів набагато м'якше, ніж той, з якого зроблений колінчастий вал. Це може привести до того, що будь-якої один (або навіть декілька) вкладишів може провернутися і зіткнутися з вкладишем, що стоять навпроти нього на валу. Як результат - шатун і поршень може просто заклинити. Один з варіантів - «кулак дружби», коли поршень розбиває блок циліндрів і вилазить звідти, який часто відбувається при попаданні води в камеру згоряння.

Максимально допустимий зазор буде відрізнятися у різних моторів, проте в середньому він становить близько 0,07 мм. Після цього вже потрібен терміновий ремонт! Знос вкладишів обумовлений недостатнім рівнем масла, домішкою нагару, води, перегрівом мотора, частими високими оборотами двигуна.

Неправильно відрегульовані клапана

Клапана при зростаючій навантаженні на двигун видають цокотіли звуки. Особливо це характерно для старих автомобілів, на зразок ВАЗ-класики, Москвичів і інших радянських машин. Клапана зазвичай клацають при збільшенні навантаження на двигун і при низькому рівня моторного масла.

Причини стуку клапанів:

 • знос корпус розподіляє вала;
 • знос рокера клапана (інша назва рокера - коромисло);
 • засмічення масляного каналу в распредвали, через який подається масло на рокер клапана.

Головна причина стуку клапанів є невідрегульований зазор між важелями і кулачками розподільного вала. При збільшенні зазору кулачок буде стукати про коромисло, в результаті якого і з'явиться яскраво виражений металевий стукіт, що повторюється в такт обертанню распредвала . В середньому, клапана необхідно регулювати приблизно через кожні 10 ... 15 тисяч кілометрів пробігу.

Навіть при недостатньому рівні масла в двигуні клапана на холостому ходу можуть і не стукати без навантаження. Однак при розгоні, якщо масла буде недостатньо, ви почуєте виразний часто повторюваний металевий звук. А якщо в двигуні передбачені гидрокомпенсатори, які регулюють зазор автоматично, то часто причиною стуку в ДВС на гарячу будуть вони.

гідрокомпенсатори

Причиною стукають звуків при роботі двигуна на гарячу можуть бути також стукіт гідрокомпенсаторів на гарячу. У свою чергу причиною їх стукоту може бути:

 • низький рівень масла в картері двигуна;
 • забитий масляний фільтр;
 • неправильно підібране масло;
 • проблеми в роботі масляного насоса;
 • порушення в'язкості масла додатковими присадками;
 • проблеми в роботі плунжерній пари гидрокомпенсаторов.

Найчастіше проблему зі стуком гідрокомпенсаторів можна вирішити, просто замінивши масло і масляний фільтр.

Фазовращателі (vvt-i, cvvt, vanos)

Фазовращателі також можуть видавати клацають звуки «на гарячу». У холодному стані масло в їх перемичках має велику в'язкість, і в міру прогріву воно розріджується. Фазовращателі здатні «клацати» в самих різних режимах роботи двигуна - на холостих обертах, при розгоні, при навантаженні. Також стукіт і гуркіт така муфта може видавати через значне нагару який порушує функціонування внутрішніх деталей.

Коли фазовращатели частково ламаються, то видають неприємні звуки вже при значному зносі. Середній пробіг для зносу складає не менше 150 ... 200 тисяч кілометрів пробігу. Продовжити термін експлуатації муфти vvt-i можна використанням якісного моторного масла, а також щадним режимом експлуатації двигуна.

Поршні і стінки циліндрів

Згодом на спідниці поршня утворюється зона зносу, задираки, що призводить до зменшення його діаметра і порушення форми. Аналогічна ситуація відбувається і на стінках циліндрів в блоці. Таким чином ці пари деталей, що труться прилягають нещільно один до одного і зазвичай видають клацали металеві звуки. Це ж стосується і «пальця», який з'єднує шатун і корпус поршня, а також його місця. Палець видає металеві звуки в різних режимах роботи двигуна, але частіше при збільшенні його оборотів.

Металевий стукіт на гарячу може видавати і тріснуте поршневі кільця (або кілька кілець). Залежно від того, наскільки вони пошкоджені вони можуть стукати і на холодну і на гарячу. Однак в режимі «на гарячу» двигун стукати однозначно голосніше, оскільки в такому стані метал самого кільця розшириться і стукіт буде чути більш чітко.

Підшипник колінчастого вала

У підшипнику колінчастого вала з часом виникає знос. Це характерно як для бензинових, так і для дизельних двигунів, однак на дизелях, особливо турбированних найчастіше. Знос посилюється через низьку якість самого підшипника, поганого моторного масла (або якщо його міняли нерегулярно), частих перегрівів двигуна, постійна робота на підвищених обертах, недостатній рівень масла. Залежно від зносу шум від підшипника може відбуватися як на холодну, так і на гарячу. У першому випадку він буде шуміти тільки при запуску. За великим рахунком, це ще не критично, і з таким підшипником ще деякий час їздити можна. Однак якщо він шумить вже і на гарячу, то це явна ознака того, що підшипник колінчастого вала необхідно міняти якомога швидше, В іншому випадку справа може обернутися дорогими ремонтами.

детонація

Детонація - це порушення процесу спалювання паливо-повітряної суміші в циліндрах, в результаті якого спалювання суміші відбувається не плавно, а стрибкоподібно. Насправді детонація може відбуватися в будь-яких режимах використання двигуна, однак найчастіше вона виникає саме на прогрітому двигуні, в тому числі під навантаженням. При виникненні детонації з-під капота автомобіля лунають звуки, схожі на глухі вибухи, схожі на глухий стукіт.

Як визначити що стукає в двигуні

За тональності і міру прогресування звуків можна побічно визначити, які деталі потребують діагностики. Справа в тому, що окремі взаємодіючі деталі ГРМ в двигуні можуть бути зроблені як з твердих, так і м'яких металів. Відповідно, ті, які зроблені з твердих металів, зношуються не так інтенсивно, як більш м'які, які й провокують появу стуку в моторі на гарячу.

Що стосується характеру звуку, то найчастіше він визначається конструктивними особливостями того чи іншого двигуна при тому, що у двох різних моторів може бути одна і та ж причина стуку на гарячу. Якщо говорити про тональності, то зазвичай чим менше робочий об'єм двигуна - тим звуки більш дзвінкі і легко прослуховуються. І навпаки, на потужних двигунах клацання можна довго не почути.

При діагностиці звуку на слух в першу чергу необхідно виділити періодичність появи звуку. Так, він може бути постійним, виникати в будь-якої періодичність, а також з'являтися епізодично (хаотично). Зазвичай постійні звуки безпосередньо пов'язані з оборотами мотора. Чим вище обороти двигуна - тим періодичність постукувань також зростає в такт їм (або в 2 рази частіше). Аналогічно стукіт може зростати в міру збільшення навантаження на двигун, оскільки при цьому зростає навантаження на тертьові деталі ГРМ, які і виробляють стукіт.

Складність діагностики в даному випадку полягає в тому, що для "прослуховування" звуку потрібен певний досвід, оскільки часто його потрібно слухати на тлі гучної роботи мотора, в тому числі на високих оборотах.

як стукає Що може бути джерелом звуку
Стук при запуску гарячого двигуна
 • підшипник колінчастого вала;
 • у турбированних дизелів - турбіна;
 • вкладиші колінчастого вала.
Цокає двигун на гарячу
 • неправильно налаштовані клапана;
 • низький рівень моторного масла, або масло вже втратило свої властивості;
 • фазовращатели.
Глухий стукіт в двигуні на гарячу
 • детонація.
Дзвінкий стукіт в двигуні на гарячу
 • зношений гідрокомпенсатор;
 • колінвал;
 • поршні або поршневі кільця.

Найчастіше визначити, що ж саме є джерелом стукотів, що доносяться з підкапотного простору на гарячу, буває досить складно. Детальну діагностику краще проводити в автосервісі, де є відповідне обладнання та кваліфіковані майстри. У гаражних умовах можна виконати наступні перевірочні дії:

 1. Перевірити рівень і стан масла в картері двигуна. При необхідності його необхідно долити, або поміняти в разі, якщо прийшов термін заміни масла по пробігу.
 2. Скористатися стробоскопом або навіть звичайної дерев'яної палицею, які варто прикладати до різних частин мотора.
 3. Зняти головку блоку і провести ряд тестів.

Однак крім перевірки масла подальшу діагностику має сенс проводити тільки в разі, якщо ви добре розбираєтеся в моторах. А при визначенні причини знадобляться навички його самостійно розібрати і зібрати. В іншому випадку краще звернутися за допомогою в автосервіс.

Як визначити - стукає гідрокомпенсатор або поршнева група

Існує два способи, що дозволяють визначити, що ж стукає на гарячу - гидрокомпенсатори або будь-якої з поршнів. Так, в першому випадку алгоритм перевірки буде наступним:

 • необхідно скинути котушки запалювання з кожного поршня по черзі;
 • якщо при відключенні всіх по черзі поршнів стукіт при роботі двигуна не припинився - значить, стукають саме гидрокомпенсатори;
 • відповідно, якщо на будь-якому поршні стукіт припинився - його потрібно додатково перевірити на предмет геометрії і загального стану.

Алгоритм другого методу перевірки:

 • скинути і прибрати свічку саме на тому поршні, на якому пропадає стукіт;
 • підігнати поршень до верхньої точки або допускається щоб він трохи пішов вниз;
 • якщо є свобода ходу або в «пальці» або в колінчастому валі, то при натисканні поршневий групи вниз - поршень піде вниз і, відповідно, відбудеться сам стукіт поршня;
 • таким чином необхідно перевірити всі чотири (або більше) поршня;
 • якщо з поршнями все добре - швидше за все, стукають гидрокомпенсатори.

Як визначити стукіт шатуна

Особливість звуку несправного шатуна полягає в тому, що він виходить з нижньої частини блоку циліндрів двигуна. Відповідно, для того, щоб краще його почути, необхідно або загнати автомобіль на оглядову яму (естакаду), або підняти на підйомнику. Слухати потрібно звідти. Характер звуку низький, його частота збільшується в міру збільшення оборотів мотора. Слухати його можна на будь-яких оборотах.

У гаражних умовах можна досить просто визначити, який з шатунів вийшов з ладу. Робиться це наступним алгоритмом:

 • необхідно демонтувати головку блоку циліндрів з тим, щоб забезпечити доступ безпосередньо до поршневий групі;
 • далі за допомогою ключа (або просто рукою) необхідно різко смикати вгору і вниз ремінну (ланцюгову) передачу з тим, щоб поршні трохи рухалися;
 • в процесі цього потрібно прислухатися, з якого циліндра доноситься дзвінкий металевий звук, який і буде свідчити про те, що стукає шатун.

Інший варіант полягає в тому, щоб підсмикнути черзі поршні вгору, а після цього також по черзі за допомогою викрутки або іншого інструменту різко спробувати «втопити» поршень вниз. Якщо на якомусь поршні буде при цьому почуватися люфт - саме на цьому поршні і вийшов з ладу шатун.

Як визначити стукіт поршня

При зносі поршня на прогрітому моторі він може видавати як глухі, так і дзвінкі звуки. Саме за характером звуку можна визначити, що стукає саме ця деталь. Зробити діагностику можна за такими ознаками:

 • Глухий звук, що доноситься з верхньої частини блоку двигуна. Найголосніше проявляється при роботі мотора на холостих обертах після прогріву.
 • Короткий дзвінкий металевий звук. Його джерелом є зношений поршневий палець, дотичний з шатуном. Звук можна чути при будь-яких режимах роботи мотора, і його частота збільшується зі збільшенням оборотів. Однак найкраще проявляється себе на низьких або холостих обертах, коли відсутні сторонні шуми.

Діагностику поршнів або їх пальців краще проводити в автосервісі, оскільки для цього необхідно розбирати мотор.

висновок

Діагностика проблеми, коли машина стукає на гарячу досить складна, тому займатися їй самостійно має сенс тільки при наявності достатнього досвіду і відповідного обладнання. В першу чергу необхідно перевірити рівень і стан масла в двигуні, а також визначити, в яких режимах роботи мотора відбуваються характерні звуки. За статистикою найчастіше стукають невідрегульовані клапана, а також вкладиші коленвала, тому перевірку починати потрібно саме з них.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found