Пошук причин, що викликали перегрів двигуна (частина друга)

Продовження ..._ першої часті_

_Друга частина_

зміст:

 • роль дифузора
 • Приховане протікання тосола
 • Тріщина в циліндрі
 • Чи не працює термостат
 • Вийшов з ладу вентилятор
 • забитий радіатор
 • Пізніше або раннє запалення

Роль дифузора в охолодженні

дифузор радіатора

Варто звернути увагу на дифузор радіатора. При його відсутності можуть виникнути дві проблеми. Коли автомобіль не рухається, а вентилятор ганяє повітря, через вплив лопатей вентилятора повітря проходить крізь соти радіатора якраз по діаметру лопатей.

А ось коли дифузор стоїть на місці, він створює більше розрядження повітря, в результаті чого повітря проходить не тільки по діаметру лопатей , а через всю площу сот радіатора.

В даному випадку, приблизно на 35%, збільшиться площа охолодження. При їзді на пристойній швидкості це позначається не сильно, але під час стоянки або ж руху з непоганою навантаженням на невеликій швидкості - відсутність дифузора відразу ж позначиться.

Зверніть увагу на малюнок. Повітря, що проходить крізь соти радіатора, показаний червоним кольором.

Напрямок потоку повітря

Не забувайте, що повітря майже не проганяється в центрі вентилятора.

Є ще одна причина: за відсутності дифузора повітря починає ходити по замкненому колу. В результаті, лопатями по колу ходить приблизно 10% гарячого повітря.

Дифузор не дає можливості гарячому повітрю потрапляти на друге коло. Зверніть увагу на другий малюнок , на ньому показано, як проходить повітря крізь соти радіатора, на якому встановлений дифузор.

Завдяки такій конструкції потік повітря правильно розподіляється і проводиться через лопаті вентилятора.

Приховане місце догляду тосола

Іноді охолоджуюча рідина може йти крізь прокладку впускного колектора. У разі потрапляння ОЖ через впускний колектор, двигун не кипить, але ОЖ постійно пропадає, а як тільки рівень охолоджувальної рідини впаде нижче критичного, тоді почнеться прихований перегрів головки.

Перевірка свічок

У тому циліндрі, в який протікає тосол, свічка завжди виглядає чистою. До того ж, на ній дуже часто накопичуються невеликі краплі, «солодкуваті на смак», двигун може, і зазвичай троит.

Перевірити це можна так:

 • не запускати автомобіль протягом доби;
 • після заводимо двигун, і відразу ж глушимо його;
 • починаємо викручувати свічки і оглядати їх.

Даним способом потрібно скористатися, якщо охолоджуюча рідина вашого автомобіля постійно кудись іде, але протікання ніде не видно. Іноді з системи охолодження йдуть бульбашки, а ОЖ не має ніякого специфічного запаху. В цьому випадку слід перевіряти рідину на наявність в ній оксидів, їх допоможе виявити лакмусовий папірець , яку можна знайти в майстерні або аптеці. Якщо папірець покаже, що окисли відсутні, отже, в систему підсмоктується повітря. Якщо у вас немає можливості знайти лакмусовий папір, значить доведеться перевіряти іншими способами.

Як знайти тріщину в циліндрі

Щоб обійтися без паперу, потрібно на працюючому моторі по черзі викручувати свічки. У разі, якщо в циліндрі є тріщина, то як тільки ви викрутити свічку і відключіть цей циліндр, відразу в систему припинять надходити стиснене повітря або вихлопні гази.

штуцер

Для подальших дій нам знадобиться штуцер під шланг - по ньому повітря буде подаватися в циліндр. Той циліндр, який буде продуватися, повинен стояти на стиск. Циліндри потрібно продувати по черзі на прогрітому двигуні .

Штуцер можна зробити з свічки, точніше з її корпусу. Свічку потрібно розібрати, вийняти керамічний ізолятор - його замінюємо латунним штуцером з шланга компресора. Окантовку корпусу свічки, в тому місці, де вставлено штуцер, потрібно ошпарити зварюванням , бажано ще замазати силіконом для надійності. Якщо ще сумніваєтеся в його надійності, доведеться вставити всередину штуцера пластикову трубку, змащену силіконом. Чекаємо, коли силікон застигне і користуємося.

Переходимо до іншої причини перегріву двигуна. Нею може стати вийшов з ладу термостат.

Не рабочий термостат як причина перегріву

підклинювання термостата

Іноді термостат починає підклинювати, тоді його, не замислюючись, знімають. Пристрій може заклинити в середньому або закритому положенні. Термін служби термостата досить довгий, але після 150 тисяч кілометрів пробігу термостат краще змінити.

Знімаємо термостат, щоб оглянути його. Якщо на штоку присутній воскова стружка або задираки, то, швидше за все, термостат скоро вийде з ладу . Відбудеться це через розширюється наповнювача, який потихеньку вже починає вилазити через щілину, в результаті чого, починає зменшуватися робочий хід термостата. Після він перестане відкриватися зовсім, тому такий термостат бажано замінити відразу.

Перед тим як видалити термостат, потрібно добре подумати. Це серйозна помилка, тому що все термостати влаштовані таким чином: з одного боку, при нагріванні починає відкриватися отвір більшого кола, тим самим іншою стороною перекривається мале коло прогріву двигуна.

Приступаємо до проблем перегріву викликаних несправної роботою вентилятора.

Якщо не працює вентилятор радіатора

В результаті неправильної установки вентилятора, він починає гнати гаряче повітря проти руху авто. На пристойній швидкості без навантаження двигун не гріється, але в пробках або на холостому ходу починає закипати.

Для того, щоб перевірити електричний вентилятор, потрібно замкнути дроти датчика температури. В результаті вентилятор запрацює. Даний датчик розташований в нижній частині радіатора.

електричний вентилятор

Розташування датчика температури включення вентилятора

Датчик температури

Якщо боїтеся замкнути проводку, то доведеться перемикати проводи через 12-ти вольтів лампочку. Якщо станеться коротке замикання, лампа яскраво засвітиться. При правильному підключенні, лампа буде світити тьмяно, а вентилятор запрацює, але упівсили.

Коли крутиться вентилятор, не потрібно намагатися зупинити його рукою, можете втратити пальці. Якщо ви хочете зупинити його, то поверніть газету в рулон і зупиняйте їй, але пам'ятайте, що зупинити вийде, якщо двигун працює на холодну, а якщо на гарячу, то лопатями вентилятора газету порубати на шматки. Не тримайте до лопат пальці.

З вентилятором розібралися, переходимо до радіатора, він може бути забитий.

Якщо забитий радіатор охолодження двигуна

В першу чергу потрібно перевірити помпу. Якщо радіатор забитий, його можна перевірити за станом охолоджуючої рідини. Перша ознака - брудний і мутний тосол.

Якщо по ОЖ визначити не вийшло, тоді даємо прогрітому двигуну приблизно 1500 оборотів. Після стискаємо рукою впускний патрубок, що йде від движка до радіатора, на дотик він кам'яний і продавити пальцями його не вийде. А випускний патрубок повинен бути м'який, його легко можна буде продавити пальцями.

Іноді він може сам стиснутися, якщо досить сильно і різко збільшити обороти на гарячому двигуні. Забиті трубки радіатора створюють серйозний опір проходить через них рідини, і саме через це на вході до радіатора підніметься тиск помпи . На виході патрубки тоді буде стискати від розрідження.

Можна перевірити на своєму авто і на іншому автомобілі тієї ж марки, моделі, і зіставити результати. У тому випадку, коли радіатор виявився забитий, спробуйте прочистити його промиванням.

Як промити радіатор

Схема промивання радіатора

Етапи промивання:

 1. Спочатку демонтуємо радіатор і надягаємо целофан на випускний і впускний патрубок.
 2. Потім заливається в нього приблизно 2 літри води.
 3. Надягаємо на радіатор кришку, після перевертаємо якнайшвидше зверху вниз.
 4. Тепер зливаємо воду і заливаємо промивку (можна налити підлогу баночки промивання і 2 літри води). Трясемо радіатор, даємо йому відстоятися, приблизно 5 хвилин .
 5. Потім цю процедуру повторюємо і зливаємо всю рідину - не забудьте добре промити радіатор.

У тому випадку, якщо у вас мідний радіатор, то краще, користуючись паяльною лампою, отпаять нижню і верхню кришки, після просовувати в стільники тоненьку металеву смужку. Бажано, щоб на ній не було гострих граней. Може підійти масляний щуп від деяких двигунів.

Процес очищення:

Зіпсовані соти радіатора ОЖ

Дану металеву смужку вставляємо в соту, водимо їй вгору і вниз. Зверху потрібно поливати водою з пластмасової пляшки з отвором в кришці. Чистити слід поки вода не почне безперешкодно протікати між стінками трубки і щупом.

Так само чиститься радіатор грубки. До речі, як зніміть радіатор, може виявитися, що він почав гнити . В результаті, стільники забиваються відвалилися шматками металу, потоки повітря між ними не проходять.

Перегрів двигуна може відчуватися при поганій роботі помпи. Ознак, що вказують на неправильну роботу помпи, два: перший - на холостому ходу погано гріє пічка, а другий - різниця температур між нижнім і верхнім патрубком радіатора (температура нижнього на 10-15 градусів більше температури верхнього).

Ще однією причиною може стати раннє або пізнє запалювання. У таких випадках потрібно провести регулювання запалювання.

Роль запалювання в перегрів двигуна

пізніше запалювання

Якщо у вас пізнє запалювання, то, як тільки ви скидаєте газ, будете чути незвичні звуки в області випускного колектора, але це, правда, не завжди. Ще при пізньому запалюванні, складно запустити холодний двигун. При спробах запуску з вихлопної труби може виходити чорний дим. Мотор з таким запалюванням сильно гріється.

раннє запалення

Якщо у вас виставлено раннє запалення, то часто, при запуску прогрітого мотора, під час першого спалаху в циліндрі, відбувається ефект різкого гальмування обертання маховика двигуна. В результаті стартер насилу його провертає, і не відключається до тих пір, поки двигун не потребуватиме його допомоги. При ранньому запалюванні йде сильне навантаження на стартер .

Якщо запалювання виставлено на 2-3 градуси раніше, двигун буде запускатися нормально, але як тільки ви будете їхати з навантаженням, в гірку або ж просто швидкість буде більше 70 кмч - з'являться ознаки перегріву. Коли швидкість знизиться, температура повернеться в норму.

Всіх, звичайно, цікавлять результати перегріву: дуже часто виникає детонація, яка вигризає каверни в голівці.

Якщо у вас ще виникнуть питання, то у нас є відео про систему охолодження двигуна.

Джерело: //forum.uazbuka.ru/showthread.php?t=134667


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found