Контролер Пріори, Калини: принцип дії, перевірка працездатності, зняття, установка

Контролер є центральним пристроєм системи управління двигуном. Він отримує інформацію від датчиків і управляє виконавчими механізмами, щоб забезпечити кращу роботу двигуна при заданому рівні показників автомобіля. На моделях Пріора і Калина контролер розташована під консоллю панелі приладів і закріплений на кронштейні. На автомобілях LADA 4х4 ЕБУ розташований під оббивкою на лівій панелі передка.

зміст:

 • функції ЕБУ
 • неполадки ЕБУ
 • види контролерів
 • Виробники і ціни
 • порядок заміни
 • демонтаж блоку
 • процес установки
 • Перевірка електронного блоку

функції контролера

Розташування контролера в салоні автомобілів сімейства LADA PRIОRA: 1 - контролер

Контролер керує виконавчими механізмами, такими як паливні форсунки, дросельний патрубок з електроприводом, котушка запалювання, нагрівач датчика кисню, клапан продувки адсорбера і різними реле.

Блок управляє включенням і вимиканням головного реле (реле запалювання), через яке напруга живлення від акумуляторної батареї надходить на елементи системи (крім електробензонасоса, електровентилятора, блоку управління і індикатора стану АПС). Контролер включає головне реле при включенні запалення. При виключенні запалення контроллер затримує вимикання головного реле на час, необхідний для підготовки до наступного включенню (завершення обчислень, установка дросельної заслінки в положення, що передує запуску двигуна).

Розташування контролера в салоні автомобілів сімейства LADA KALINA: 1 - контролер

При включенні запалювання ЕБУ, крім виконання згаданих вище функцій, обмінюється інформацією з автомобільної протиугінною системою (якщо іммобілізатор включений). Якщо в результаті обміну визначається, що доступ до автомобіля дозволений, то блок продовжує виконання функцій управління двигуном. В іншому випадку робота двигуна блокується.

Контролер виконує також функцію діагностики системи. Він визначає наявність несправностей елементів системи, включає сигналізатор і зберігає у своїй пам'яті коди, що позначають характер несправності і допомагають механіку здійснити ремонт.

Під час експлуатації та технічного обслуговування автомобіля розбирання контролера забороняється.

Для контролю напруги вихідних сигналів контролера необхідний цифровий вольтметр з внутрішнім опором не менше 10 МОм.

Для запобігання пошкоджень контролера при від'єднанні проводу від клеми «мінус» акумуляторної батареї або джгута проводів від контролера запалювання повинно бути вимкнено.

несправності ЕБУ

Електронний блок перестає працювати нормально коли в ньому перегорає один з чіпів. Кожна з мікросхем відповідає за певні функції. Наприклад, якщо в машині перестають відкриватися вікна з одного боку, то потрібно перевіряти ЕБУ, а не поспішати міняти весь електропривод стекол.

Обгорілі запобіжник (зверху) і біполярний транзистор (знизу) котушки запалювання

Часті ознаки несправностей:

 • сигнали управління бензонасосом, форсунками, РХХ, клапаном і запалюванням відсутні;
 • перестають регулюватися ДПДЗ і Е-газ;
 • не відповідає діагностичний роз'єм;
 • розплавлена ​​проводка.

Контакти чіпів бувають обгорілими, але іноді поломку візуально не виходить виявити. У такому випадку потрібно зняти блок і віднести на перевірку спеціалістам. Часто вихід з ладу стабілізатора або процесора означає необхідність заміни контролера.

Чому виникають поломки

Є цілий ряд причин несправності ЕБУ на Пріорі і Калині:

 • механічні пошкодження;
 • перегрів;
 • корозія;
 • порушена герметизація;
 • неправильне "прикурювання" від іншого авто, з заведеним мотором;
 • пошкодження проводки або датчиків електродом під час зварювальних робіт.

Якщо блок виходить з ладу, його краще відразу ж замінити, тому що почнуться проблеми в роботі двигуна і постійно будуть відображатися помилки.

види ЕБУ

За безперервну обробку даних можуть відповідати три види блоків управління: ППЗУ, ОЗУ і ЕРПЗУ.

У ППЗУ є програмована прошивка, яка контролює роботу двигуна. Даний вид пам'яті може зберігатися, навіть коли живлення вимкнено. Щоб змінити дані, потрібно перепрограмувати прошивку.

ОЗУ функціонує за таким же принципом, як стандартний комп'ютер - тимчасово зберігає дані протягом однієї сесії. Без напруги оперативний пристрій не працює.

ЕРПЗУ - це частина стандартної протиугінною системи. При запуску двигуна з іммобілайзера передаються сигнали на ЕБУ, де за допомогою кодів система вирішує, запускати двигун чи ні. Також ЕРПЗУ запам'ятовує зміни в роботі мотора.

ЕБУ Bosch на Пріору і Калину

Виробники блоків управління

На моделях Калина і Пріора ЕБУ можна зустріти двох виробників:

 • ІММО Январь 7.2 версія М74 - 11183-1411020;
 • Bosch M7.9.7 + - 21126-1411020.

Середня вартість блоку управління ІММО Январь 7.2 - 5 600 р, а модифікації Bosch M 7.9.7 - 6 200 р.

Блок Январь 7.2 встановлюється переважно на 8-клапанні двигуни 1,6 л стандарту Євро-3 і Євро-4. ЕБУ Bosch контролює роботу 16-клапанних моторів об'ємом 1,6 л, з двома датчиками кисню стандарту Євро-3. Дані варіанти взаємозамінні.

зняття контролера

Щоб швидко демонтувати електронний блок управління, дотримуйтесь наступних кроків:

Розташування контролера в салоні автомобілів сімейства LADA 4х4

 1. Вимкнути запалення.
 2. Від'єднати дріт від клеми «мінус» акумуляторної батареї (ключ гайковий «10»).
 3. Відвернути гвинти кріплення і зняти правий екран консолі панелі приладів (викрутка хрестоподібна). Для сімейства LADA 4х4 зняти оббивку передка ліву.
 4. Від'єднати колодки джгута проводів від контролера.
 5. Для сімейства LADA PRIORA відвернути дві гайки кріплення контролера і зняти контролер в зборі з кронштейном з автомобіля (ключ гайковий «8»). Відвернути чотири гвинти і від'єднати кронштейн від контролера (викрутка хрестоподібна).

Для сімейства LADA KALINA відвернути гвинт кріплення контролера і зняти контролер в зборі з кронштейном з автомобіля (викрутка хрестоподібна). Відвернути чотири гвинти і від'єднати кронштейн від контролера (викрутка хрестоподібна).

Для сімейства LADA 4х4 відвернути чотири гайки і зняти контролер (ключ гайковий «8»).

У разі несправності контролера для заміни необхідно використовувати «чистий» контролер.

установка контролера

1) Для сімейства LADA PRIORA приєднати до контролера кронштейн і закріпити гвинтами. Момент затягування гвинтів 1,2 ... 1,6 Нм (викрутка хрестоподібна, насадка хрестоподібна, викрутка моментная). Встановити контролер на автомобіль і закріпити гайками. Момент затягування гайок 1,9 ... 4,5 Нм (ключ гайковий 8, головка змінна «8», ключ моментний).

Для сімейства LADA KALINA приєднати до контролера кронштейн і закріпити гвинтами. Момент затягування гвинтів 1,2 ... 1,6 Нм (викрутка хрестоподібна, насадка хрестоподібна, викрутка моментная). Встановити контролер на автомобіль закріпити вінтом.Момент затягування гвинта 1,7 ... 3,5 Нм (викрутка хрестоподібна, насадка хрестоподібна, викрутка моментная).

Для сімейства LADA 4х4 встановити контролер на автомобіль і закріпити гайками. Момент затягування гайок 1,9 ... 4,5 Нм (ключ гайковий «8», головка змінна «8», ключ моментний).

2) Приєднати до контролера колодки джгута проводів.

3) Встановити екран консолі панелі приладів на місце (викрутка хрестоподібна). Для сімейства LADA 4х4 встановити оббивку передка ліву.

4) Приєднати провід до клеми «мінус» акумуляторної батареї (ключ гайковий «10»).

Перевірка працездатності контролера

Після заміни контролера або скидання контролера за допомогою діагностичного приладу необхідно виконати процедуру адаптації нуля дросельної заслінки і процедуру адаптації функції діагностики пропусків запалення.

Процедура адаптації нуля дросельної заслінки Пріори, Калини: на автомобілі, що стоїть необхідно включити запалювання, почекати 30 с, вимкнути запалювання, дочекатися відключення головного реле.

Адаптація буде перервана, якщо:

 • прокручується двигун;
 • автомобіль рухається;
 • натиснута педаль акселератора;
 • температура двигуна нижче 5 ° С або вище 100 ° С;
 • температура навколишнього повітря нижче 5 ° С.

Процедура адаптації функції діагностики пропусків запалення Пріори, Калини:

 • прогріти двигун до робочої температури (контрольований параметр TMOT_W = 60 ... 90 ° С);
 • розігнати автомобіль на 2-ій передачі до досягнення підвищених оборотів колінчастого вала (NMOT-W = 4000 хв-1) і провести гальмування двигуном (NMOT-W = 1000 хв-1);
 • виконати гальмування двигуном шість разів за одну поїздку.
Рекомендується робити заміну блоку управління новим зразком з не активованою функцією іммобілайзера. Так ЕБУ не перешкоджатиме запуску двигуна. Щоб активувати протиугінну систему, потрібно навчити іммобілайзер новим ключам.

Також подивіться корисне відео з розбирання та ремонту ЕБУ:

Розбирання і ремонт ЕБУ на Пріорі


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found