Датчики тиску в шинах: несправності і перевірка. Як перевірити датчики tpms

Перевірити датчики тиску в шинах можна не тільки на сервісі за допомогою спеціальних пристроїв (TPMS diagnostic tool), що не демонтуючи їх з колеса, але і самостійно в домашніх або гаражних умовах, тільки якщо він знятий з диска. Перевірка виконується програмно (за допомогою спеціальних електронних пристроїв), або механічно.

зміст:

 • Принцип роботи датчика тиску в шинах
 • Можливі несправності датчиків коліс
 • Перевірка датчиків TPMS
 • Ремонт і заміна датчиків в шинах

Як перевірити датчики тиску в шинах

Пристрій датчика тиску в шинах

Система контролю тиску в шинах (по-англійськи - TPMS - Tire Pressure Monitoring System) складається з двох основних компонентів. Перші - це безпосередньо датчики тиску, розташовані на колесах. Від них передається радіосигнал на приймаючий пристрій, розташоване в салоні машини. Приймаючий пристрій за допомогою наявного програмного забезпечення відображає на екрані тиск і його зниженні або невідповідність до встановленого горітиме лампа контролю тиску в шинах.

Існує два типи датчиків - механічні та електронні. Перші встановлюються замість золотника на колесо. Вони коштують дешевше, однак не так надійні і швидко виходять з ладу, тому використовуються рідко. А ось електронні - вбудовуються всередину колеса, набагато надійніше. Через їх внутрішнього розташування вони краще захищені і точні. Про них і піде мова далі. Електронний датчик тиску в шинах конструктивно складається з наступних елементів:

 • вимірювальний елемент тиску (манометр), розташований всередині колеса (покришки);
 • мікрочіп, завдання якого полягає в перетворенні аналогового сигналу від манометра в електронний;
 • елемент живлення датчика (батарейка);
 • акселерометр, в завдання якого входить вимір різниці між справжнім і гравітаційним прискоренням (це необхідно для коригування показань тиску в залежності від кутової швидкості обертового колеса);
 • антена (в більшості датчиків антеною виступає металевий ковпачок ніпеля).

Який елемент живлення в датчику системи TPMS

Датчики мають елемент живлення, здатний тривалий час працювати в автономному режимі. Найчастіше це літієві елементи напругою 3 Вольта. У датчиках що знаходяться всередині колеса ставлять елементи CR2450, а в датчиках встановлюються на золотник - CR2032 або CR1632. Вони дешеві і надійні. Середній термін експлуатації елемента живлення становить 5 ... 7 років.

Яка частота сигналу датчиків тиску в шинах

Датчики тиску в шинах, призначені для установки на європейські та азіатські автомобілі працюють на радіочастоті, що дорівнює 433 МГц і 434 МГц , а датчики, призначені для американських машин - на 315 МГц , це встановлено відповідними стандартами. Однак при цьому кожен датчик має свій унікальний код. Тому датчики однієї машини не можуть передавати сигнал на іншу машину. Крім цього, приймаючий пристрій «бачить» з якого датчика, тобто, з якого конкретно колеса приходить сигнал.

Інтервал передачі також залежить від конкретної системи. Як правило, цей інтервал змінюється в залежності від того, з якою швидкістю їде автомобіль, і яке у нього тиск в кожному колесі. Зазвичай найдовший інтервал при повільній їзді буде складати близько 60 секунд, а в міру збільшення швидкості може досягти 3 ... 5 секунд.

Принцип роботи датчика тиску в шинах

Системи вимірювання тиску в шинах працюють на підставі прямих і непрямих ознак. Датчики вимірюють певні параметри. Так, до непрямих ознаках падіння тиску в колесі є збільшення кутової швидкості обертання подспущенного колеса. Насправді, при падінні тиску в ньому воно зменшується в діаметрі, тому крутиться трохи швидше, ніж інше колесо на тій же осі. В даному випадку частоту обертання зазвичай фіксують датчики системи АБС. У цьому випадку системи АБС і контролю тиску в шинах часто об'єднані.

Іншим непрямою ознакою спущеного колеса є збільшення температури його повітря і гуми. Пов'язано це зі збільшенням плями контакту колеса з дорогою. Температура фіксується датчиками температури. Більшість сучасних датчиків одночасно вимірюють і тиск в колесі і температуру повітря в ньому. Датчики тиску мають широкий температурний робочий діапазон. В середньому він становить від -40 до +125 градусів за Цельсієм.

Ну і системи прямого контролю - це безпосереднє вимірювання тиску повітря в колесах. Зазвичай такі датчики засновані на роботі вбудованих п'єзоелементів, тобто, по суті, електронних манометрів.

Ініціалізація датчиків залежить від параметра, який вони вимірюють. Датчики тиску зазвичай прописують за допомогою додаткових програмних засобів. Датчики температури починають працювати при значному збільшенні або зменшенні температури, при виході її за допустимі норми. А за контроль швидкості обертання зазвичай відповідає система АБС, тому ці датчики не започатковано через неї.

Сигнали з датчика йдуть не постійно, а через певні проміжки часу. У більшості систем TPMS часовий інтервал становить близько від 60, проте в деяких системах зі збільшенням швидкості частішає і періодичність подання сигналу, аж до 2 ... 3 секунд.

З передавальної антени кожного датчики йде радіосигнал певної частоти на приймаючий пристрій. Останнє може бути встановлено або в салоні машини, або в підкапотному просторі. Якщо робочі параметри в колесі виходять на допустимі рамки, то система подає аварійний сигнал на приладову дошку або на електронний блок управління.

Як прописати (прив'язати) датчики

Існує три основні методи прив'язки датчика до приймаючого елементу системи.

Сім методів прив'язки датчиків тиску в шинах

 • Автоматичним. У таких системах приймаючий пристрій після певного пробігу (наприклад, 50 кілометрів) саме "бачить" датчики і прописує їх в свою пам'ять.
 • Стаціонарний. Він прямо залежить від конкретного виробника і вказується в інструкції. Для прописування потрібно натискати послідовність кнопок або інших дій.
 • Прив'язка виконується за допомогою спеціального обладнання.

Також багато датчики спрацьовують автоматично після початку їзди автомобіля. у різних виробників відповідна швидкість може відрізнятися, однак зазвичай вона становить 10 .... 20 кілометрів на годину.

Термін служби датчиків тиску в шинах

Термін служби датчик залежить від багатьох параметрів. В першу чергу від їх якості. Оригінальні датчики "живуть" близько 5 ... 7 років. Після цього їх елемент живлення зазвичай розряджається. Однак більшість дешевих універсальних датчиків працюють набагато менше. Зазвичай їх термін служби складає два роки. Батарейки у них, може, і зберігатися, проте їх корпусу розсипаються і вони починають "глючити". Природно, що при механічному пошкодженні будь-якого датчика його термін служби можна різко знизити.

Несправності датчиків тиску в шинах

Незалежно від виробника в більшості випадків поломки датчика мають типовий характер. Зокрема, можуть відбутися такі несправності датчика тиску в шинах:

 • Вихід з ладу елемента живлення . Це одна з найпоширеніших причин, чому не працює датчик тиску в шинах автомобіля. Батарейка може банально втратити заряд (особливо, якщо датчик вже старий).
 • Пошкодження антени . Найчастіше антеною датчика тиску служить металевий ковпачок на ніпель колеса. Якщо ковпачок механічно пошкодиться, то сигнал з нього може або не чинити зовсім, або надходити в некоректному вигляді.
 • Попадання на датчик технологічних складів . Працездатність датчика тиску в шинах авто залежить від його чистоти. Зокрема, не можна допускати, щоб на корпус датчика потрапляли хімічні реагенти з дороги або просто бруд, кондиціонер для шин або інші засоби призначені для захисту покришок.
 • Пошкодження датчика . Його корпус повинен бути обов'язково прикручений до штоку клапана ніпеля. Пошкодитися датчик TPMS може в результаті ДТП, невдалого ремонту колеса, наїзду машиною на критичне перешкода, ну або банально або через невдалий монтажу / демонтажу. При розбортування колеса на шиномонтажі завжди попереджайте працівників про наявність датчиків!
 • Прикипання ковпачка на різьбі . Деякі датчики передбачають використання виключно пластикового зовнішнього ковпачка. Передавачі радіосигналу у них знаходяться всередині. Тому на них не можна накручувати металеві ковпачки, оскільки велика ймовірність, що вони просто під впливом вологи і хімічних реагентів прикипівши на трубці датчика і їх неможливо буде відкрутити. В цьому випадку їх просто зрізають і, по суті, датчик виходить з ладу.
 • Розгерметизація соска датчика . Таке часто відбувається при установці датчиків якщо не була встановлена ущільнююча капронова шайба між соском і внутрішньої гумкою або замість коли замість капронової шайби була встановлена металева. В результаті неправильної установки виникає постійне травлення повітря. А в останньому випадку можливо ще прикипання шайби до соску. Тоді доводиться розрізати гайку, міняти штуцер.

Як перевірити датчики тиску в шинах

Перевірка датчика тиску коліс починається з перевірки манометром. Якщо манометр показав що тиск в шині відрізняється від номінального підкачайте його. Коли датчик і після цього поводиться некоректно або помилка не йде, то можна скористатися програмою або спеціальним пристроєм, а потім - демонтувати його і виконувати подальшу перевірку.

Зверніть увагу, що перед демонтажем датчика з колеса з покришки необхідно випустити повітря. А робити це потрібно на вивішеному колесі. Тобто, в гаражних умовах за допомогою домкрата необхідно вивісити колеса по черзі.

Як визначити несправний датчик тиску в шинах

В першу чергу необхідно перевірити працездатність датчиків. Для цього необхідно запустити двигун і подивитися, горить чи ні контрольна лампа тиску в шинах на приладовій панелі. У деяких автомобілів за це відповідає безпосередньо ЕБУ. На панелі також з'явиться попередження із зазначенням конкретного датчика який показує неправильний тиск або повна відсутність сигналу. Однак лампа сигналізує про проблеми з датчиком тиску в шинах є не на всіх автомобілях. На багатьох відповідна інформація наводиться прямо в електронний блок управління, а потім виникає помилка. І тільки після цього можна буде зайнятися програмної перевіркою датчиків.

Для пересічних автолюбителів є зручний здатний, як перевірити тиск в колесах без манометра. Для цього потрібно використовувати скануючий прилад ELM 327 версії від 1,5 і вище. Алгоритм перевірки такий:

Як дізнатися несправний датчик шин (TPMS)

Скрін програми HobDrive. Як можна дізнатися несправний датчик шин

 • Необхідно завантажити і встановити безкоштовну версію програми HobDrive на мобільний гаджет для роботи з конкретним автомобілем.
 • За допомогою програми необхідно "зв'язатися" з діагностичним приладом.
 • Перейти в налаштування програми. Для цього спочатку запустити функцію "Екрани", а після цього "Налаштування".
 • У цьому меню потрібно вибрати функцію "Параметри автомобіля". Далі - "Налаштування ЕБУ".
 • У рядку типу ЕБУ потрібно вибрати модель автомобіля і версію його програмного забезпечення, після чого натиснути на кнопку ОК тим самим зберігши обрані налаштування.
 • Далі потрібно виставити параметри датчиків шин. Для цього зайти в функцію "Параметри СКДШ".
 • Потім на "Тип" і "Відсутня або вбудована СКДШ". Тим самим було виконано повне встановлення програми.
 • Далі для перевірки шин потрібно знову зайти в меню "Екрани" і натиснути кнопку "Тиск шин".
 • На екрані з'явиться інформація у вигляді картинки про тиск в конкретній покришці автомобіля, а також температурі в ній.
 • Також у функції "Екрани" можна подивитися інформацію про кожного датчику, зокрема, його ID.
 • Якщо про якомусь датчику програма інформації не видає, то значить, це і є "винуватець" помилки.

Для автомобілів, випущених концерном VAG для аналогічної мети можна скористатися програмою "Вася Диагност" (VagCom). Алгоритм перевірки виконується наступним чином:

 • Один датчик потрібно залишити в запасному колесі і розташувати його в багажнику. Передні ж два потрібно розташувати в салоні біля водія і пасажирських дверей відповідно. Задні датчики потрібно розташувати в різних кутах багажника, праворуч і ліворуч, ближче до коліс.
 • Для перевірки стану елементів живлення необхідно запустити двигун або просто включити запалювання мотора. Далі потрібно перейти в контролер номер 65 з першої по 16 групи. Там по три групи на один датчик. Якщо все добре, програма покаже нульовий тиск, температуру і стан батарей датчиків.
 • Можна таким же чином перевірити, наскільки правильно реагують датчики на температуру. Наприклад, поклавши їх по черзі під теплий дефлектор, або в холодний багажник.
 • Для перевірки стану батарей потрібно перейти в той же контролер номер 65, зокрема, групи 002, 005, 008, 011, 014. Там інформація показує, скільки ще приблизно залишилося функціонувати кожної батарейці в місцях. Порівнявши цю інформацію з виданої температурою можна прийняти оптимальне рішення про заміну того чи іншого датчика або тільки батареї.

Перевірка елемента живлення

У знятого датчика насамперед потрібно перевірити його елемент живлення (батарейку). За статистикою саме з цієї проблеми найчастіше перестає працювати датчик. Зазвичай батарейка вбудована в корпус датчика і закрита захисною кришкою. Однак зустрічаються датчики з повністю запаяним корпусом, тобто, у яких заміна батарейки не передбачена. Мається на увазі, що такі датчики потрібно міняти повністю. Зазвичай європейські та американські датчики є нерозбірними, а корейські і японські - розбірні, тобто, у них можна поміняти елемент живлення.

Відповідно, якщо корпус розбірний, то в залежності від конструкції датчика його потрібно розібрати і витягти елемент живлення. Після цього замінити його на новий, і перевірити роботу датчика тиску в шинах. Якщо не розбірні, то доведеться його міняти, або розкурочити корпус і витягнути батарейку, а потім заново склеїти корпус.

Плоскі батарейки «таблетки» з номінальною напругою 3 Вольта. Однак нові батарейки зазвичай видають напругу близько 3,3 Вольта і як показує практика датчик тиску може «глючить» при розряді батареї вже до 2,9 Вольта.

Актуально для датчиків, які їздять на одному елементі близько п'яти років і понад, аж до 7 ... 10 років. При новій установці датчика зазвичай його потрібно форматувати. Робиться це програмними засобами в залежності від конкретної системи.

Візуальний огляд

При перевірці обов'язково потрібно перевірити датчик візуально. Зокрема, оглянути чи не його корпусі відколів, тріщин, які не відламана якась частина. Особливу увагу потрібно приділити цілісності ковпачка на ніпелі, оскільки, як зазначалося вище, в більшості конструкцій він служить передавальною антеною. Якщо пошкоджений ковпачок - його потрібно замінити на новий. При пошкодженнях корпусу датчика шансів відновити працездатність значно менше.

Перевірка тиском

Перевірку датчиків TPMS можна виконати і за допомогою спеціально сконструйованих засобів. Зокрема, на шиномонтажах є спеціальні металеві барокамери, які закриваються герметично. У них містяться перевіряються датчики. А збоку до ящика підходить гумовий шланг з ніпелем для накачування в його обсязі повітря.

Аналогічну конструкцію можна спорудити самостійно. Наприклад, зі скляної або пластикової пляшки з герметично закривається кришкою. І помістити в неї датчик, і приєднати аналогічно герметичний шланг з ніпелем. Однак проблема тут полягає в тому, що, по-перше, цей датчик повинен передавати сигнал на монітор. Якщо монітора немає - така перевірка неможлива. А по-друге, потрібно знати технічні параметри датчика і особливості його роботи.

Перевірка спеціалізованими засобами

На спеціалізованих сервісах часто є спеціальні апаратні і програмні засоби для перевірки датчики тиску в шинах. Одними з найпопулярніших є діагностичні сканери для перевірки тиску та датчиків тиску від компанії Autel. Наприклад, одна з найпростіших моделей Autel TS408 TPMS. З його допомогою можна активувати і діагностувати практично будь-який датчик тиску. Зокрема, його працездатність, стан батареї, температуру, змінювати налаштування і програмні установки.

Однак недолік таких приладів очевидний - їх висока ціна. Наприклад, базова модель зазначеного приладу станом на весну 2020 року становить близько 25 тисяч російських рублів.

Ремонт датчика тиску в шинах

Ремонтні заходи будуть залежати від причин, за якими вийшов з ладу датчик. Найпоширеніший тип і самостійна заміна деталей - заміна елементів живлення. Як зазначалося вище, більшість датчиків мають нерозбірними корпус, тому мається на увазі, що заміна батарейки в них неможлива.

У разі, якщо корпус датчика нерозбірними, то для заміни батарейки його можна розкрити двома шляхами. Перший - розпиляти, другий - розплавити, наприклад, паяльником. Розпиляти його можна ножівкою, ручним лобзиком, потужним ножем або аналогічними предметами. Використовувати паяльник для розтоплення пластмаси корпусу потрібно дуже акуратно, особливо, якщо корпус датчика невеликий. Краще цього користуватися невеликим і немічним паяльником. Сама заміна батарейки не представляє складнощів. Головне, не переплутати марку батарейки і полярність. Після заміни батарейки не забувайте що датчик необхідно ініціалізувати в системі. Іноді це відбувається автоматично, але в більшості випадків відбувається це за заданим, для конкретних автомобілів, алгоритму.

За статистикою на автомобілях Kia і Hyundai оригінальні датчики тиску в шинах служать не більше п'яти років. Навіть подальша заміна елементів живлення часто не допомагає. Відповідно, зазвичай їх змінюють на нові.

При демонтажі покришки у датчиків тиску часто пошкоджується сосок. Одним із способів вирішення подібної проблеми є нарізування на внутрішній поверхні соска різьблення за допомогою мітчика. Зазвичай це різьблення на 6 міліметрів. І відповідно, потім потрібно взяти сосок зі старої камери і зрізати з нього всю гуму. Далі на ньому аналогічно нарізати вже зовнішню різьбу аналогічного діаметру і кроку. І поєднати це дві отримані деталі. При цьому бажано конструкцію обробити герметиком.

Якщо на вашій машині з самого початку не були встановлені датчики тиску в колесах, то існують універсальні системи, які можна купити і встановити додатково. Однак, як відзначають фахівці, зазвичай такі системи, і відповідно, датчики недовговічні. Крім цього, при установці нового датчика в колесо, його потрібно обов'язково заново отбалансировать !!! Тому для установки і балансування потрібно обов'язково звернутися за допомогою в шиномонтаж, оскільки відповідне обладнання є тільки там.

висновок

В першу чергу, що потрібно перевірити у датчика тиску в шинах - це елемент живлення. Особливо, якщо датчик служить вже більше п'яти років. Найкраще перевіряти датчик за допомогою спеціалізованих засобів. При заміні датчика на новий потрібно обов'язково його «прописати» в системі, щоб вона «побачила» його і працювала коректно. І не забувайте при заміні гуми попередити працівника шиномонтажу, що в колесі встановлений датчик тиску.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found