Втулки стабілізатора і їх заміна. Коли і як поміняти втулки поперечного і стійки стабілізатора

Стабілізатори відповідають за стійкість автомобіля на дорозі. Для усунення шуму і вібрації, від роботи складових частин стабілізаторів, використовуються спеціальні втулки - пружні елементи, що додають плавність ходу.

Що являє собою втулка? Пружна деталь створюється шляхом лиття з гуми або поліуретану. Її форма практично не змінюється для різних моделей машин, але іноді має деякі особливості залежно від конструкції стабілізатора. Щоб підвищити експлуатаційні характеристики втулок, іноді в них є припливи і канавки. Вони підсилюють конструкцію і дозволяють деталям прослужити довше, а також захищають від механічного впливу, здатного зашкодити їх.

втулки стабілізаторів

Коли проводиться заміна втулок поперечного стабілізатора?

Визначити ступінь зносу втулки можна при профілактичному огляді. Тріщини, зміна властивостей гуми, поява потертостей - все це говорить про те, що потрібно міняти деталь . Зазвичай заміну втулок проводять кожні 30 000 км пробігу. Досвідчені власники радять поміняти відразу все втулки незалежно від їх зовнішнього стану.

Під час профілактичного огляду втулки можуть бути забруднені. Слід очистити їх від бруду, щоб не провокувати прискорений знос деталі.

Позапланова заміна втулок потрібна при прояві таких ознак:

 • люфт рульового колеса під час входження автомобіля в повороти;
 • відчутне биття рульового колеса;
 • крен кузова, супроводжується характерними невластивими йому звуками (клацанням, скрипом);
 • вібрація в підвісці машини, що супроводжується сторонніми шумами;
 • при прямолінійній русі автомобіль веде вбік;
 • загальна нестійкість.

Виявлення подібних проблем вимагає термінової діагностики. Першорядне увагу необхідно приділити саме втулкам. Замінивши їх, можна перевірити роботу автомобіля, і якщо залишаться ознаки несправності, слід провести додатковий огляд.

Заміна втулок переднього стабілізатора

Незалежно від моделі автомобіля загальний порядок заміни втулок зберігається. Змінюються лише інструменти та деякі деталі процедури. Здогадатися, що саме потрібно зробити в якості додаткового дії, зможе навіть водій-новачок.

Втулка переднього стабілізатора

Для заміни втулок необхідно дотримуватися наступних пунктах:

 1. Встановити автомобіль в нерухомому стані на ямі або підйомнику.
 2. Використовуючи інструменти, послабити болти коліс, що знаходяться спереду.
 3. Повністю зняти колеса автомобіля.
 4. Відкрутити гайки кріплення стійок до стабілізатора.
 5. Роз'єднати стійки і стабілізатор.
 6. Послабити задні болти кріплення скоби, що обрамляє втулку, і викрутити передні.
 7. Використовуючи підручні інструменти, позбутися від бруду в місці, де будуть встановлені нові втулки.
 8. Використовуючи силіконовий спрей або мильний розчин, ретельно змастити втулки з внутрішньої сторони.
 9. Встановити втулки і зробити ряд процедур, зворотних перерахованим, щоб повернути автомобіль в робочий стан.
Для установки нових втулок на деякі моделі автомобілів, може знадобитися зняття захисту картера. Це полегшить процес заміни.

Заміна задніх втулок стабілізатора проводиться аналогічно. Єдине, що зняти передні втулки іноді складніше за рахунок складності конструкції автомобіля спереду. Якщо у водія вийшло змінити передні втулки, то напевно він впорається і з заміною задніх втулок.

Нерідко причина заміни втулок полягає у виникненні їх скрипу. Цей фактор хоча й не є критичним, все ж доставляє незручність багатьом водіям і пасажирам.

Скрип втулок стабілізатора

Причини виникнення скрипів

Найчастіше власники легкових машин скаржаться на скрип втулок стабілізатора. Найчастіше він виникає при настанні морозів або при сухій погоді. Однак умови виникнення виявляються індивідуально. Основними причинами виникнення цієї проблеми є:

 • низька якість матеріалу, з якого виготовлені втулки стабілізатора;
 • затвердіння гуми на морозі, через що вона стає нееластичною і видає скрип;
 • значний знос втулки або вихід її з ладу;
 • особливості конструкції автомобіля (наприклад, Лада Веста).

Методи вирішення проблеми

Деякі власники машин намагаються змащувати втулки різними мастильними матеріалами (в тому числі і силіконовою змазкою). Однак, як показує практика, це дає лише тимчасовий ефект (а в окремих випадках і зовсім не допомагає). Будь-яка мастило притягує до себе бруд і сміття, утворюючи таким чином абразив. А це призводить до зменшення ресурсу втулки і самого стабілізатора. Тому не рекомендуємо вам користуватися будь-якими мастилами .

Крім цього, змащувати втулки не рекомендується ще і в силу того, що при цьому порушується принцип їх роботи. Адже вони призначені для щільного утримання стабілізатора. Будучи по суті торсионом, він працює на кручення, створюючи опір крену автомобіля на поворотах. Тому він повинен бути надійно закріплений у втулці. А при наявності мастила це стає неможливим, оскільки може ще тепер і прокручуватися, видаючи при цьому знову таки скрип.

Рекомендації більшості автовиробників, що стосується цього дефекту, полягає в заміні втулок . Так що, загальна порада для автовласників, які зіткнулися з проблемою скрипу від стабілізатора, - поїздити зі скрипом певний час (досить однієї-двох тижнів). Якщо втулки не «притруться" (особливо це стосується нових втулок), необхідно буде провести їх заміну.

В окремих випадках допомагає заміна гумових втулок на поліуретанові . Однак це залежить від машини і виробника втулок. Тому відповідальність за рішення встановити поліуретанові втулки лежить виключно на автовласників.

Заміну втулок стабілізатора необхідно проводити через кожні 20-30 тисяч кілометрів пробігу. Конкретне значення шукайте в мануалі до вашого автомобіля.

Деякі автовласники для вирішення проблеми обмотують частина стабілізатора, яка вставляється у втулку, ізоляційною стрічкою, тонкою гумою (наприклад, шматочком велосипедної камери) або тканиною. Оригінальні втулки (наприклад, Мітсубісі) мають всередині тканинну вставку. Таке рішення дозволить більш щільно "посадити" стабілізатор у втулці і позбавить автовласника від неприємних звуків.

Опис проблеми для конкретних автомобілів

За статистикою, найчастіше з проблемою скрипу втулок стабілізатора стикаються власники таких машин: Лада Веста, Фольксваген Поло, Шкода Рапід, Рено Меган. Наведемо їх особливості і процес заміни:

 • Лада Веста . Причиною скрипу втулок стабілізатора на цій машині є особливість будови підвіски . Справа в тому, що у Вести хід стійок стабілізатора став більше, ніж у попередніх моделей ВАЗ. У них стійки кріпилися до важелів, а у Вести кріпляться до амортизаторам. Тому раніше стабілізатор менше провертався, і не був причиною неприємних звуків. Крім цього, у Вести хід підвіски великі, через що стабілізатор сильніше провертається. Виходу з даної ситуації два - вкоротити хід підвіски (занизити посадку машини), або скористатися спеціальним мастилом (рекомендація виробника). Краще скористатися для цих цілей мастилом, стійкої до вимивання, на основі силікону. Не можна користуватися мастилами, які агресивні по відношенню до гуми (також не користуйтеся WD-40).

Заміна втулок стабілізатора на Фольксваген Поло

 • Фольксваген Поло . Заміна втулок стабілізатора не представляє складнощів. Для цього необхідно зняти колесо і встановити машину на опору (наприклад, дерев'яну конструкцію або домкрат), щоб зняти напругу з стабілізатора. Для демонтажу втулки викручуємо два болта на 13, якими кріпиться монтажна скоба втулки, після чого виймаємо її і дістаємо саму втулку. Збірка проводиться в зворотному порядку.

Ще один поширений спосіб, який дозволяє позбуватися від скрипів у втулках Фольксвагена Поло, полягає в тому, що помістити між кузовом і втулкою шматок старого ременя ГРМ. При цьому зуби ременя повинні бути спрямовані в бік втулки. При цьому необхідно робити невеликі запаси по площі з усіх боків. Дану процедуру виконують для всіх втулок. Оригінальне рішення проблеми - установка втулок від Toyota Camry.

 • Шкода Рапід . За численними відгуками власників цього автомобіля найкраще ставити оригінальні втулки VAG . За статистикою з ними не виникає проблем у більшості власників цього автомобіля. Багато власників Шкода Рапід, як і Фольксваген Поло, просто миряться з невеликим скрипом втулок, вважаючи їх "дитячими хворобами" концерну VAG. Непоганим рішенням проблеми буде використання так званих ремонтних втулок, які мають діаметр на 1 мм менше. Каталожні номери втулок: 6Q0 411 314 R - внутрішній діаметр 18 мм (PR-0AS), 6Q0 411 314 Q - внутрішній діаметр 17 мм (PR-0AR). Іноді автовласники використовують втулки від схожих моделей Шкоди, наприклад від Фабії.

 • Рено Меган . Тут процедура заміни втулок аналогічна описаному вище.

  Заміна втулок стабілізатора на Рено Меган

  Спочатку необхідно зняти колесо. Після цього від'єднати скобу, для чого викрутити кріпильні болти і винять кріпильну скобу. Для роботи вам знадобиться монтування або невеликий ломик, який використовується в якості важеля. Після демонтажу конструкції ви без праці доберетеся до втулки. Рекомендується очистити її посадочне місце від іржі і бруду. Перед установкою нової втулки бажано змастити поверхню стабілізатора в місці установки і саму втулку якимось миючим засобом (милом, шампунем) з тим, щоб втулка простіше надягала. Збірка конструкції відбувається в зворотному порядку. Зверніть увагу, що Рено Меган має звичайну і посилену підвіску . Відповідно, і різні діаметри стабілізатора і їх втулок.

Окремі автовиробники, наприклад, Mercedes, випускають втулки стабілізатори, забезпечені пильовиками . Вони захищають внутрішню поверхню втулки від попадання всередину води і пилу. Тому, якщо у вас буде можливість купити такі втулки, рекомендуємо вам зробити це.

Змазування внутрішньої поверхні втулок рекомендується виконувати мастилами, які не руйнують гуму . Зокрема, на основі силікону. Наприклад, Литол-24, Molykote PTFE-N UV, MOLYKOTE CU-7439, MOLYKOTE PG-54 та інші. Ці мастила є універсальними, і їх також можна використовувати для змащення гальмівних супортів і напрямних.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found