Як перевірити подушки безпеки. Де дивитися наявність візуально, мультиметром, сканером

Питання перевірки подушок безпеки найчастіше виникає при купівлі вживаного автомобіля. Тому що власна безпека це важливо, а вартість установки нових подушок вельми істотна. Варіантів перевірки системи SRS (Supplementary Restraint System - додаткова утримує система) досить багато. Працездатність подушок можна перевірити використовуючи мультиметр, візуальний огляд місць установки і інших елементів системи, а також використовуючи діагностичний сканер.

зміст:

  • Перевірка датчиків і лампи
  • Як дізнатися спрацьовували чи подушки
  • Як перевірити наявність подушок безпеки
  • Перевірка мультиметром
  • Перевірка при покупці діагностичним сканером

Перевірка подушки безпеки

Для перевірки автомобіля при покупці Ви можете використовувати таблицю нижче як чек-лист. А якщо вам потрібно детальне пояснення кожного кроку - читайте статтю.

що перевіряти куди дивитися
Лампа панелі приладів Загоряється на панелі приладів і повинна гаснути через 5-7 с.
Датчики удару - опір У місцях установки (спереду на лонжеронах, в стійках, в дверях, в арках)
"Обманки" Таймери на лампі; Запітиванія лампи SRS на іншу лампу; Резистори на пиропатрон; Спрацювали подушки або шматки тканини замість робочих ейрбегамі
Ремінь безпеки Дата виробництва на бирці повинна збігатися з датою виробництва авто.
Лобове скло Дата виробництва лобового скла на маркуванні повинна збігатися з датою виробництва авто.
Подушки в місці їх установки Будь-які ознаки порушення і відновлення заводського покриття: нерівності пластика, горбилі, нечіткі логотипи SRS / Airbag, ознаки демонтажу торпедо і панелей, різний відтінок деталей салону, кліпси різного кольору, нерівні шви зошитах сидінь.
Перевірка пиропатрона Опору пиропатрона кожної подушки - має бути близько 2-3 Ом.
Діагностика системи SRS сканером Перевірити спрацьовування системи, наявності помилок і працездатність компонентів.

Як перевірити датчики і контрольну лампу подушки безпеки

Насправді, відповідь на питання "як перевірити подушки безпеки при покупці автомобіля" міг би бути простим, якби не продавці, які намагаються використовувати будь-які хитрощі, щоб позбутися від автомобіля після ДТП.

Індикатор несправності подушок безпеки

Індикація несправності подушок безпеки на приладовій панелі

Справа в тому, що на панелі приладів кожного автомобіля є відповідна індикаторна лампа, яка загоряється відразу після включення запалення, горить кілька секунд (зазвичай, 5-7), після чого гасне. Це означає, що блок управління перевірив працездатність системи SRS, переконався що все ок, і погасив лампу. Відповідно, якщо після ДТП спрацювали датчики удару і подушки розкрилися - їх повинні були повністю відновити. І якщо цього не зробили - лампа повинна про це підказати.

Так що найпростіше, з чого варто почати - це перевірка лампи Airbag (зображення пристебнутого людини) на панелі приладів. Якщо лампа не загоряється взагалі, або навпаки не гасне - означає система не працює. Потрібно розбиратися чому - це подушки не робочі або причина в несправності датчиків або обриві ланцюга. Якщо моргає - система повідомляє про конкретну несправності.

Як перевірити датчики удару

Датчики удару встановлені в різних місцях автомобіля, відрізняються місцем установки і конструкцією. Розрізняють фронтальні датчики, найчастіше їх два, які встановлені в підкапотному просторі. Наприклад, в Toyota Corolla Е150 вони стоять на лонжеронах кузова автомобіля в передній частині моторного відсіку. У Ford Focus другого покоління вони встановлені за радіатором під передньою поперечиною. Є також бічні датчики, які встановлюються в стійках (водійських і бічних), в дверях, задніх арках.

Розташування бокового датчика удару на Форд Фокус 2

Розташування датчика бокового удару на Фокус 2

Якщо контрольна лампа Airbag гасне після режим діагностики , то перевіряти датчики не треба - вони справні . Якщо немає, то щоб не перевіряти всі датчики, спочатку потрібно визначити який саме вийшов з ладу. Щоб це зробити у багатьох автомобілів є режим діагностики SRS. Наприклад, у Ford Focus 2 лампа ейрбеги моргає, видаючи спочатку першу цифру помилки (з інтервалом в 0,5 секунди), потім через паузу (1,5-2 секунди) другу цифру помилки.

Так, коли на Фокусі немає відповіді від фронтального датчика про це підкаже код 41/42 - не подається сигнал на фронтальний датчик №1 або №2. Код 44/45 - неправильно встановлений датчик №1 / №2.

У Nissan X-Trail для переходу в режим самодіагностики потрібно включити запалювання без запуску двигуна, дочекатися поки згасне лампа Airbag і відразу ж вимкнути запалювання. Операцію повторити три рази і потім включити запалювання. Лампа почне моргати, за тим же принципом, що і у Ford. 23 - помилка для правого фронтального датчика, 24 - помилка для лівого.

Коли визначили датчик, потрібно перевірити проводку навколо нього - часто може бути пошкоджена саме вона. Також потрібно заміряти опір - якщо воно нульове, то датчик несправний.

Як визначити "обманку" подушки

Резистор в кермі для імітації пиропатрона

Резистор в кермі, що імітує пиропатрон

По-перше , якщо лампа гасне одночасно з якоїсь іншої - дуже висока ймовірність обману. Це означає, що недобросовісні продавці підключили її до іншої лампі (наприклад, тиску масла або check engine), яка теж гасне через якийсь час.

По-друге , на проводах лампи може стояти реле часу (найчастіше виглядає як чорний кубик), яке просто гасить лампу через потрібну кількість секунд.

По-третє , замість пиропатрона або на ньому може бути резистор, який імітує опір робочого пиропатрона. Це теж "говорить" системі, що все в порядку, хоча насправді це не так.

Також "обманками" називають пошкоджені нейлонові мішки подушок або просто шматки тканини, які встановлюють в місці ейрбегів, щоб вони не викликали підозри прі не уважному візуальному огляді.

Як перевірити чи стріляли подушки безпеки

Бирка на ремені безпеки

Бирка на ремені безпеки з датою виробництва

Перевірити спрацьовували чи подушки системи SRS можна за ременем або лобовому склу . Коли автомобіль потрапляє в ДТП, ремінь безпеки намертво зависає в зафіксованому стані і вже не складається назад. Тому ремені міняють на нові. А на них внизу є бирки з датою виготовлення. Якщо вона відрізняється від дати виробництва автомобіля - машина була в ДТП, причому досить серйозному, щоб спрацювали ремені. А в 99% випадків і ейрбеги.

Те ж саме лобового скла - при спрацьовуванні подушки безпеки часто його ушкоджують. Як підсумок - скло потрібно міняти. Якщо ви бачите сліди заміни або знаєте як розшифрувати по маркуванню дату виробництва і вона відрізняється від дати народження авто - придивіться до ейрбегів дуже уважно, використовуючи наступний метод.

До речі, якщо ви знаєте, що автомобіль був "біт і фарбований" або самі знайшли сліди кузовного ремонту, це ще один привід звернути особливу увагу на подушки безпеки. Так, вони спрацьовують тільки в результаті серйозних ДТП, а не коли крило подряпали об огорожу, але сліди роботи автомаляра не завжди можуть підказати вам про рівень серйозності аварії, а ось бути впевненим в ейрбегів потрібно.

Перевірка наявності подушок безпеки

Третій варіант, який дозволяє перевірити на місці чи подушки - це візуальна перевірка всіх місць установки ейрбегів.

Коротко, де перевіряти подушки безпеки:

Перевірка подушки безпеки в кермі

Візуальна перевірка наявності подушки безпеки в кермі

  • фронтальні - в кермі для водія і в торпедо над бардачком для пасажира;
  • бічні - в бічних частинах спинки сидіння, з боку дверей;
  • шторки - знаходяться під оббивкою даху уздовж обох дверей;
  • колінні - під кермом і бардачком;
  • центральні - в підлокітнику.

Скрізь, де вони є, присутні відповідні штампи або бирки з написами SRS або Airbag або обома. Фронтальні подушки присутні у всіх, навіть бюджетних автомобілях. Бічні - найчастіше теж (наприклад, вони є в "Лада Веста" та "Рено Логан". Решта - є в автомобілях середнього сегмента або дорогих машинах.

Так ось, спрацьовує, подушки розривають поверхню за якою заховані. І відновити її до ідеального заводського стану на практиці дуже складно. І ще це дорого. Тому якщо продавець намагається позбутися від машини, не вкладаючись в ремонт подушок безпеки, ви зможете це помітити. У цій ситуації зможе допомогти тільки порівняльний аналіз з машиною, на якій ейрбеги точно стоять (наприклад, ви дивитеся автомобілі однієї і тієї ж моделі).

Перевірка подушки безпеки в кермі

Пошкодження в обшивці стелі після спрацьовування бічній подушки

Перевірка подушки безпеки в кермі

Пошкодження керма після пострілу подушки безпеки

Фронтальні і колінні подушки спрацьовують через пластик керма і торпедо. Перевірте місця можливих розривів на дотик - там не повинно бути ніяких опуклостей, обаполів, нерівностей. Коли змінюють подушки пасажира, знімають торпедо - це буває легко визначити по подряпин збоку. Також пластик має властивість втрачати колір на сонці. Нові деталі можуть відрізнятися відтінком кольору, що теж помітно. Неякісне виконання або взагалі відсутність напису SRS або Airbag - так само привід задуматися. Також можна натиснути з зусиллям в місця де повинен спрацьовувати ейрбеги - заводське покриття ви не пошкодити, а неякісний замінник може відреагувати звуком ламається пластику.

Якщо проблем не помітили, а власник авто дозволяє - зніміть обшивку керма і перевірте фізична наявність подушки безпеки. У деяких моделях при знятому бардачку можна побачити і пасажирські ейрбеги. Перевірте чи не видно помітних пошкоджень, тому що іноді недобросовісні продавці просто вставляють назад спрацювали подушки. Огляньте пиропатрон. Все, що не здається вам нормальним - привід для сумнівів.

Бічні ейрбегамі розривають обшивку сидіння. Уважно огляньте шов - він повинен бути ідеальним, як із заводу. Також наявність ейрбегамі елементарно прощупується - просто порівняйте відчуття в одній боковині сидіння і з іншого, вони повинні відрізнятися, ейрбеги відчувається як чужорідне тіло за каркасом обшивки.

Подушки безпеки у вигляді шторок на багатьох автомобілях можна побачити, відсунувши ущільнювач дверей або обшивку стелі. Якщо вам дозволяє власник - зробіть це і переконайтеся в наявності і нормальному стані ейрбеги.

Проблема в тому, що цей метод хоч і є простим і доступним навіть неспеціалісту, теж не є стовідсотковою гарантією, що подушки працюють. Продавець може якісно відновити салон, акуратно встановивши назад неробочі ейрбеги. Так, це трапляється рідко, тому що таке якісне відновлення обійдеться дорого, а продавцеві це не потрібно. Але все одно таке можливо.

Підводячи підсумок цього пункту - все що вам здається, що не відповідає заводського стану в місцях установки подушок безпеки, повинно викликати підозри!

Як перевірити справність подушок безпеки і пиропатрона мультиметром

Перевірка подушки безпеки в кермі мультиметром

Перевірка подушки в кермі мультиметром

Виставивши мультиметр в режим омметра , можна заміряти опір пиропатрона. Вимкнувши запалювання і знявши клеми з акумулятора, розбираємо подушку і заміряємо показники на роз'ємі ейрбеги. Стандартні показники у різних автомобілів різні - важливо знайти дані саме для своєї машини. Але в більшості автомобілів це значення в інтервалі 2-3 Ом. Якщо виміри сильно відрізняються від заводських - пиропатрон не робітник, його точно потрібно міняти. Так само це може говорити про те, що встановлена вже спрацьовує подушка.

Цей метод можна використовувати тільки якщо ви досвідчений користувач і чітко розбираєтеся в роботі системи подушок безпеки і як працює ваш мультиметр. Некоректні дії можуть привести до спрацьовування робочого пиропатрона і шкідливим для вашого здоров'я. Чи є термін придатності у пиропатронов? У автовиробників немає чіткої рекомендації міняти цю деталь по закінченню певного періоду. А в мережі можна зустріти як інформацію про те, що через 8-10-15 років Піропатрони перестають надійно спрацьовувати, так і відгуки автовласників старих автомобілів, у яких ця деталь нормально спрацювала при ДТП. Тому питання "терміну придатності" пиропатронов залишається спірним.

Як перевірити подушку безпеки сканером

Ще один метод, який можна використовувати - це перевірка за допомогою діагностичного сканера. Вона дасть знати спрацьовували чи подушки і на місці вони, у тільки виконати таку перевірку самому можна тільки при наявності обладнання та кваліфікації.

Вибравши марку і модель свого автомобіля, потрібно зайти в розділ систем безпеки (наприклад, у BMW вона ховається в розділі "Кузов"), знайти там SRS і подивитися помилки, які були зафіксовані в пам'яті комп'ютера.

"Старі" одноразові помилки можна просто стерти. Наприклад, ви знімали клеми акумулятора, а система порахувала це як разомкнутую ланцюг. Поточні помилки, пов'язані з датчиками, піропатронами і подушками стерти не можна, поки ви не виправите проблему . Зате за допомогою сканера ви відразу побачите, де шукати вирішення проблеми, тому що обладнання не тільки фіксує помилку, але і дає її розшифровку. Дорогі сканери також можуть виводити схеми ремонту. У деяких автомобілях система може фіксувати були спрацювання системи SRS і ви теж зможете це побачити.

При діагностиці ейрбегів акумулятор завжди повинен бути відключений, а від подушок безпеки краще перебувати на відстані не менше півметра. Це елементарні правила безпеки, які вбережуть вас при несанкціонованому спрацьовуванні подушок безпеки.

Але іронія в тому, що навіть цей метод не дає стовідсоткової гарантії роботи системи, тому що в теорії навіть "мізки" автомобіля і сканер можна обдурити. Але, по-перше , досвідчений діагност завжди знайде ознаки, за якими зможе визначити працездатність системи. А по-друге , у вас завжди є метод візуального огляду, який разом з діагностикою може дати чітку відповідь на питання "чи працюють подушки безпеки в моєму автомобілі".


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found