Перевірка системи охолодження двигуна автомобіля. Як перевірити завоздушенность, гази, герметичність і електроніку

Перевірити систему охолодження можна різними методами, і їх вибір залежить від того, з якої причини вона стала гірше працювати. Так, при появі білого диму з вихлопної потрібно шукати витік антифризу, при завоздушіванію системи необхідно перевірити циркуляцію охолоджуючої рідини і її герметичність. Ще має сенс оглянути місця можливої фізичної витоку антифризу, перевірити кришку радіатора і розширювального бачка, а також правильну роботу датчика охолоджувальної рідини.

зміст:

 • Ознаки несправності роботи системи охолодження
 • Причини проблем з системою охолодження
 • Як перевірити систему охолодження автомобіля
 • профілактичні заходи

Як перевірити систему охолодження

Найчастіше після перевірки системи охолодження двигуна автовласники проводять її промивання за допомогою спеціальних або підручних засобів. У деяких випадках допомагає заміна антифризу або тосола, оскільки з часом ці технологічні рідини втрачають свої властивості, або вони були спочатку неправильно підібрані, наприклад, минулого автовласником.

Ознаки несправності системи охолодження

Існує ряд типових ознак, які явно вказують на те, що система охолодження частково або повністю вийшла з ладу і потребує діагностиці. Серед них:

 • поява білого диму (в рясному кількості) з вихлопної труби в процесі роботи двигуна;
 • неправильна робота грубки і / або кондиціонера (недостатньо гарячий або холодне повітря);
 • перегрівання двигуна, особливо при їзді в гору, в тому числі в завантаженому стані автомобіля;
 • діагностика ЕБУ сканером з виявленням помилок після активізації сигнальної лампочки Check Engine;
 • зниження динамічних характеристик двигуна, втрата його потужності;
 • закипання антифризу в системі охолодження.

Поява хоча б одного з перерахованих вище ознак вказує на те, що автолюбителю рекомендується виконати діагностику охолоджуючої системи двигуна.

Причини несправності системи охолодження

При появі перших же ознак несправності необхідно шукати її причину і, відповідно, проводити ремонтні роботи.

Використання двигуна внутрішнього згоряння з непрацюючою системою охолодження значно знижує його експлуатаційні характеристики і загальний ресурс!

Причинами поломки охолоджуючої системи можуть бути:

 • потрапляння охолоджувальної рідини (антифризу або тосола) в камеру згоряння паливоповітряної суміші;
 • недостатня кількість охолоджуючої рідини в системі (причинами цього, в свою чергу, може бути витік або значне її випаровування);
 • несправний термостат;
 • частковий або повний вихід з ладу помпи;
 • поломка датчика температури охолоджуючої рідини;
 • поломка вентилятора, його електричного кола або керуючих компонент;
 • розгерметизація кришки розширювального бачка або кришки радіатора;
 • загальна розгерметизація системи, зниження тиску, її завоздушіваніе.

Кожна з перерахованих причин діагностується по-своєму, відповідно до її несправними елементами.

Як перевірити систему охолодження двигуна

Перевірка системи охолодження двигуна автомобіля вимагає огляду семи її компонентів. Головним завданням при цьому є з'ясувати чи є гази в системі, перевірити герметичність і визначити місця витоку, визначити тиск в системі справність циркуляції охолоджуючої рідини, а також визначити температуру спрацьовування вентиляторів і термостата.

Таким чином, необхідна діагностика наступних компонентів системи охолодження:

 • гумові патрубки, місця з'єднань на хомутах;
 • цілісність корпусу радіатора і розширювального бачка системи охолодження;
 • механічну (підшипники) і електричну (електроланцюг) складові вентилятора системи;
 • роботу і правильну установку насоса системи (помпи);
 • герметичність прокладки ГБЦ;
 • справність датчика температури охолоджуючої рідини;
 • рівень охолоджувальної рідини в системі;
 • кришку розширювального бачка системи;
 • стан охолоджувальної рідини.

Далі коротко наведемо інформацію про те, яким чином слід виконати діагностику перерахованих вище елементів і механізмів.

Як перевірити гази в системі охолодження

Відповідна перевірка полягає у визначенні наявності вологи в вихлопних газах і їх присутність в системі охолодження.

Білі вихлопні гази

Найчастіше про незадовільний технічний стан системи охолодження і двигуна в цілому сигналізують вихлопні гази білого кольору. Вони утворюються в результаті того, що антифриз (охолоджуюча рідина) потрапляє з системи охолодження безпосередньо в камеру згоряння, де розбавляється в паливо-повітряної суміші і згоряє разом з нею. Як правило, це відбувається через пробитою прокладки головки блоку циліндрів (ГБЦ).

Білий дим з вихлопної труби

Основні причини чому йде білий дим з вихлопної дизеля або бензинового авто: волога, охолоджуюча рідина в циліндрах, вода в паливі та порушення системи упорскування

Детальніше

Визначити, що білий дим - це результат попадання антифризу в двигун досить просто. Для цього слід витягти масляний щуп з його посадкового місця в блоці циліндрів і перевірити масло. Причому як його рівень, так і стан. Зазвичай при пробитою прокладці ГБЦ масло також буде «йти», відповідно, його рівень буде швидко знижуватися. Друге, на що потрібно звернути увагу, - це його стан. Якщо антифриз потрапляє в масляну середу, то моторне масло набуває білий відтінок і стає схожим на сметану або вершки (залежить від кількості і тривалості змішування цих двох технологічних рідин).

Ще один метод, як перевірити вихлопні гази на наявність в них испаренной охолоджуючої рідини - піднести до вихлопної труби білу чисту серветку. Якщо в вихлопних газах матиме місце волога - значить, вона потрапила в циліндри або з палива або з охолоджувальної системи (зазвичай це відбувається в разі використання в якості антифризу води). Якщо ж на серветці залишаються плями з блакитним або жовтим відтінком - це сліди «відлітає» антифризу. Зазвичай ці плями мають кислуватий запах. Відповідно, потрібно виконувати додаткову діагностику.

Перевірка вихлопних газів в системі охолодження

При пробитою прокладці ГБЦ часто виникає ситуація, коли в систему охолодження потрапляють вихлопні гази. Ознаки можуть бути самими різними, проте вони збігаються з тими, які виникають при завоздушіванію системи. наприклад:

 • Явна бурління в розширювальному бачку і / або радіаторі. Це можна перевірити, якщо зняти кришку з одного або іншого пристрою.
 • Погано гріє пічка. У літню пору може погано працювати кондиціонер, оскільки система працює як на опалення, так і на обігрів, тільки через різні радіатори (як правило).
 • Радіатор частково холодний. Причому він може мати різну температуру в різних своїх частинах, зокрема, зверху і знизу.

Щоб визначити, чи є гази в системі охолодження двигуна можна скористатися тим же методом, що і при перевірці цілісності прокладки ГБЦ - скористатися презервативом або повітряною кулькою. Перевірка проводиться за наступним алгоритмом:

 • відкрутити кришку розширювального бачка або радіатора в залежності від того, на якій з них розташовані парової і атмосферне клапани;
 • надіти на горловину відповідно розширювального бачка або радіатора гумову кульку;
 • запустити двигун спочатку на холостих обертах, а потім трохи більше (чим більше будуть обертів - тим інтенсивніше будуть виділятися гази), приблизно до 3000 ... 5000 оборотів в хвилину;
 • якщо в процесі роботи презерватив або кульку почали наповнюватися вихлопними газами, значить, пробита прокладка ГБЦ.

Використовувати машину з завоздушенной (загазованого) системою охолодження не рекомендується, по крайней мере, в довгостроковій перспективі, оскільки це загрожує значним перегрівом двигуна і частковим або повним виходом його з ладу.

Як перевірити витік

Ще одна поширена проблема з системою охолодження двигуна автомобіля - це її розгерметизація. Через що виникає витік рідини або завоздушенность (хоча вона може виникнути і з інших причин). Розгерметизація може статися в самих різних місцях, але частіше за все на місцях з'єднання патрубків.

Чому йде антифриз

Чому постійно знижується рівень антифризу в системі? Як знайти причину і усунути неполадки. Про це та інше читайте в даному матеріалі

Детальніше

Перевірка герметичності системи охолодження

Охолоджуюча рідина йде саме через розгерметизацію системи. Так, щоб перевірити герметичність, необхідно виконати ревізію наступних її елементів:

 • корпус і / або кришка розширювального бачка системи охолодження двигуна;
 • ущільнення термостата;
 • патрубки, шланги, хомути і місця з'єднань в системі охолодження (залежить від конкретного автомобіля і двигуна);
 • корпус радіатора;
 • Сальникова ущільнювач помпи і її прокладка;
 • прокладка ГБЦ.

Присутність течі визначається візуальним методом, за наявністю мокрих місць або використавши перевірку ультрафіолетом. У продажу є спеціальний флуоресцентний склад, який можна додати в антифриз перед тим, як наповнити його в систему. Також у багатьох сучасних антифризів подібні присадки спочатку входять в їх склад з заводу. Використання флуоресцентних присадок дасть додаткову зручність в діагностиці, оскільки при витоку охолоджуючої рідини для локалізації місця пошкодження достатньо буде скористатися ультрафіолетовою лампою, ніж дозволить значно скоротити час і зусилля автовласника або майстра по локалізації місця витоку.

Тиск в системі

В системі охолодження завжди має бути надлишковий тиск. Це потрібно для того, щоб підняти температуру кипіння охолоджуючої рідини, оскільки з законів фізики відомо, що температура кипіння піднімається в міру того, як піднімається її тиск. У більшості сучасних автомобілів температура антифризу при нормальній робочій температурі двигуна становить близько + 80 ° С ... + 90 ° С. Відповідно, якщо станеться розгерметизація, то тиск впаде, а з ним знизиться і температура кипіння охолоджуючої рідини. До слова, температура кипіння старого антифризу нижче, ніж тільки що залитого , тому охолоджуючу рідину потрібно міняти за регламентом.

Однак існує і зворотна проблема, коли тиск в системі охолодження значно збільшується. Зазвичай така ситуація відбувається через те, що несправний повітряний клапан в кришці радіатора або розширювального бачка (на різних машинах цей клапан може бути встановлений на одній або іншій кришці). Як його перевірити і для чого він потрібен - читайте в наступному розділі.

Надмірний тиск небезпечно тим, що в таких умовах може закипіти навіть новий антифриз, розрахований на температуру кипіння близько + 130 ° С з усіма витікаючими наслідками. Тому, якщо в автомобілі спостерігається подібна ситуація, то рекомендується просто замінити кришку радіатора на нову. В крайньому випадку можна спробувати почистити і відремонтувати стару, але це не найкраща справа.

кришка радіатора

Як зазначалося вище, тиск в системі охолодження не постійно, і зростає в міру нагрівання рідини. Доливання антифризу виконується через кришку радіатора або через кришку розширювального бачка. Кришка ж радіатора має в своїй конструкції два клапана - перепускний (інша назва - паровий) і атмосферний (впускний). Пропускний клапан потрібен для плавного контролю тиску в системі. Він використовується для стравлювання надлишкового тиску і підтримки значення тиску на заданому рівні. Використовується в процесі роботи двигуна. Завдання атмосферного клапана протилежна, і полягає в забезпеченні поступового допуску повітря в систему через кришку в процесі охолодження охолоджуючої рідини в системі. Зазвичай мінімальне значення знаходиться в районі 50 кПа (на старих радянських машинах),а максимальне - близько 130 кПа (на сучасних іномарках).

Як перевірити кришку радіатора

При несправності кришки радіатора охолодження двигуна може не тільки підтікати антифриз, а й вся система охолодження працювати неправильно. Щоб швидко перевірити кришку на тиск вам потрібно ...

Детальніше

Перевірка системи охолодження на увазі, в тому числі, і ревізію кришки радіатора, і що входять в її конструкцію згаданих клапанів. Крім них необхідно перевірити її загальний стан (знос різьби, поверхні, наявність тріщин, наявність корозії). Також потрібно перевірити пружину кришки і її ущільнювального з'єднання. У разі, якщо кришка буде неправильно працювати, то при нагріванні антифризу патрубки і навіть радіатор будуть здуватися, а при охолодженні - стискатися. У будь-якому випадку подібна деформація негативно позначиться як на стані безпосередньо радіатора, так і на роботі системи в цілому.

Перевірка вентилятора системи охолодження

Перед виконанням перевірки вентилятора системи охолодження необхідно враховувати, що існує три різновиди його приводу - механічна, гідромеханічна і електрична. Механічний привід використовувався в старих карбюраторних автомобілях і приводився в рух натяжним ременем, сполученим з колінчастим валом.

Гідромеханічний привід має на увазі використання гідроприводу, тобто, гідравлічної системи, що зустрічається досить рідко. Вентилятор приводиться в рух за допомогою віськомуфти. Вона передає крутний момент від колінчастого вала на безпосередньо вентилятор. Вязкостная муфта коригує швидкість обертання вентилятора за допомогою попадання в масло заповнює рідини - силікону. Гідравлічна ж муфта регулює швидкість обертання вентилятора за рахунок кількості рідини в ній.

Найбільш часто зустрічається привід вентилятора охолодження - електричний. Управління відбувається безпосередньо ЕБУ на підставі інформації від декількох датчиків, в тому числі, від датчика температури охолоджуючої рідини.

Перерахована вище інформація необхідна для того, щоб розуміти, що перевіряти в конкретному випадку. Так, в найпростішому механічному приводі можна перевірити натяг ременя, цілісність підшипників вентилятора, його крильчатки, її чистоту.

У вентиляторів, керованих вязкостной або гідравлічної муфтою, необхідно також перевіряти підшипники обертання, стан крильчатки. Однак найголовніше - роботу муфт. Самостійно це краще не робити, а звернутися за допомогою в автосервіс, оскільки для перевірки і демонтажу необхідне додаткове обладнання.

Діагностика найпоширенішого електричного приводу вентилятора передбачає перевірку наступних вузлів:

 • датчик температури охолоджуючої рідини;
 • реле включення вентилятора;
 • електродвигун вентилятора;
 • підшипники і крильчатку вентилятора;
 • наявність сигналу і харчування від ЕБУ.

Для цього потрібно скористатися звичайним електронним мультиметром, включеним в режим вимірювання постійної напруги.

Як перевірити циркуляцію охолоджуючої рідини

За циркуляцію відповідає помпа і термостат. Тому якщо її продуктивність порушено, то і тиск в системі охолодження зміниться. Так що обов'язковим пунктом перевірки є перевірка несправностей помпи та перевірка термостата. Крім того циркуляція порушується якщо забитий продуктами розпаду антифризу радіатор, поєтому він також підлягає обов'язковій перевірці.

термостат

Термостат дозволяє двигуну швидше прогрітися і дати охолоджуючої рідини вийти на робочу температуру в холодну пору року, і не дати мотору перегріватися в теплий сезон. Перевірити цей його досить просто, навіть не демонтуючи його з машини. Однак перед цим термостат потрібно знайти. Як правило, термостат розташований за радіатором, і з'єднаний з ним товстим патрубком, на який і слід орієнтуватися. Виконується перевірка за наступним алгоритмом:

 • запустити двигун на холостих обертах і дати йому попрацювати в такому режимі одну-дві хвилини, щоб температура антифризу не перевищила + 70 ° С;
 • відкрити капот і перевірити на дотик патрубок від радіатора до термостата, він повинен бути холодним;
 • при перевищенні встановленої температури охолоджуючої рідини (приблизно + 80 ° С ... + 90 ° С) термостат повинен спрацювати і запустити антифриз по великому колу;
 • при цьому згаданий патрубок повинен нагріватися до відповідної температури.

Якщо в процесі перевірки термостат не відкривається або він відкритий з самого початку - необхідно виконати його додаткову діагностику вже після його демонтажу. Роблять це в каструлі з гарячою водою і термометром.

Термостат може повністю вийти з ладу (що буває не так часто), або просто його заклинило через сміття. В цьому випадку його можна просто почистити і встановити на місце, але краще його поміняти на новий.

радіатор

Перевірка радіатора полягає в з'ясуванні, чи є в його корпусі текти або пробка і ефективно він охолоджує антифриз. Відповідно, для перевірки потрібно уважно оглянути корпус радіатора (коли він холодний), а також місця його сполук з відповідними патрубками. При наявності мікротріщин охолоджуюча рідина буде просочуватися через них, оскільки антифриз дуже текучий. Наприклад, можна знайти його краплі на асфальті (або іншій поверхні) після тривалої стоянки автомобіля.

Ефективність роботи радіатора можна перевірити і по тому, що якщо всі інші елементи системи охолодження працюють в штатному режимі, то, швидше за все, радіатор просто забитий зсередини і не в змозі належним чином виконувати свої функції. В цьому випадку можна виконати чистку або всієї системи охолодження цілком (в будь-якому випадку вона не зашкодить), або демонтувати радіатор (якщо є така можливість) і почистити його окремо зовні і зсередини.

Перевірка датчика температури ОЖ

У всіх сучасних автомобілях, двигуни яких управляються електронним блоком (ЕБУ), є датчик температури охолоджуючої рідини. Він необхідний для того, щоб передавати відповідну інформацію на ЕБУ, який в свою чергу коригує інші, пов'язані з роботою, сигнали.

Перевірка датчика температури охолоджуючої рідини

Перевірка датчика температури ОЖ двигуна автомобіля здійснюється за допомогою мультиметра. Залежно від способу будуть вимагатися ще й додаткові ресурси, але наявність табличних і номінальних даних по опору обов'язково

Детальніше

Датчик температури охолоджуючої рідини (скорочено ДТОЖ) - це термистор, тобто, резистор, який змінює своє внутрішнє електричне опір в залежності від того, як змінюється температура його чутливого елемента. Останній поміщений в магістраль охолоджувальної рідини для виконання відповідних функцій. Перевірка датчика виконується за допомогою електронного мультиметра, перемикання в режим омметра, тобто, в режим вимірювання електричного опору.

Стан охолоджуючої рідини

В першу чергу необхідно пам'ятати, що кожен автовиробник рекомендує для випускаються ним машин певний тип антифризів. Причому деякі з них можна змішувати між собою, а деякі категорично не можна! Відповідно, потрібно користуватися антифризом рекомендованого класу. Крім цього, існує список регламентних робіт, до складу яких входить і періодична заміна охолоджуючої рідини. В середньому рекомендується це робити раз на два роки.

При перевірці охолоджуючої системи необхідно звертати увагу на рівень і стан антифризу. Рівень можна контролювати за відповідними відмітками MIN і MAX на стінках розширювального бачка. Причому однаково шкідливо, коли рідини дуже мало і коли її з надлишком. Однак зазвичай вона поступово випаровується, тому періодично тосол або антифриз необхідно підливати.

Також при контролі охолоджуючої рідини важливо звертати увагу на її стан. Зокрема, вона повинна бути максимально чистою і прозорою. Якщо в антифризі буде багато домішок і / або сміття, то він втратить частину своїх експлуатаційних характеристик, зокрема, у нього знизиться температура кипіння з усіма витікаючими наслідками. Звертати увагу потрібно ще й на наявність масляної плівки на поверхні рідини в розширювальному бачку. Якщо вона має місце бути, то рідина слід замінити, і додатково діагностувати систему на предмет локалізації місця, звідки масло просочується в антифриз.

Остання перевірка в цьому ключі - це запах. Зазвичай новий антифриз має солодкуватий запах. Якщо ж замість цього охолоджуюча рідина віддає гаром і має горілий запах, то це означає, що вона частково вийшла з ладу і її краще замінити.

Технічне обслуговування системи охолодження двигуна

Як правило, проблеми системи охолодження пов'язані з несвоєчасним або неякісним обслуговуванням її окремих елементів або використанням невідповідного антифризу. Відповідно, для того, щоб охолоджуюча система працювала справно і виконувала свої функції в довгостроковій перспективі, необхідно періодично виконувати її обслуговування і діагностику. У список цих процедур входить:

 • використання антифризу, тип якого приписаний заводом-виробником автомобіля;
 • своєчасна заміна охолоджуючої рідини;
 • перевірка герметичності системи, значення тиску в ній;
 • правильну роботу окремих компонентів, таких як помпа, радіатор, розширювальний бачок, патрубки, хомути;
 • періодичне виконання промивання системи відповідними засобами;
 • діагностика роботи датчика температури охолоджуючої рідини.

Пам'ятайте, що профілактичні заходи завжди менш трудомісткі і вимагають меншого часу для виконання. Крім цього, справна система охолодження збільшує загальний ресурс двигуна автомобіля.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found