Горить лампочка датчика тиску шин. Чому і що робити при помилку TPMS

Горить датчик тиску в шинах (індикатор TPMS на приладовій панелі) по одній з трьох причин: тиск повітря в одній або декількох шинах впало нижче допустимого рівня , виявлено різке зниження тиску в колесі (зокрема, при проколі), некоректна робота датчика або приймача сигналів від нього, а також, часто, просто пропадає харчування на датчику .

зміст:

 • Робота системи
 • Чому горить індикатор тиску шин
 • Як прибрати помилку
 • Як продовжити експлуатацію системи

Горить датчик тиску в шинах

У деяких випадках помилка тиску в шинах горить після заміни колеса на нове через пошкодження датчика при шиномонтажі або зміні радіуса використовуваних коліс, їзди на машині по нерівній дорозі (при мінімально допустимому тиску в колесі), при нерівномірному зносі протектора на колесах на одній осі автомобіля і інших умовах. Більшість автовиробників не передбачають спеціальне відключення відповідної системи, оскільки вона прямо впливає на безпеку руху. Однак існує чотири методи, за допомогою яких можна скинути активацію лампи тиску в шинах.

Опис роботи системи контролю тиску шин

Щоб перейти до вирішення питання, як скинути лампу тиску в шинах, необхідно розібратися в тому, як взагалі працює система контролю тиску в шинах (по-англійськи - TPMS - Tire Pressure Monitoring System).

Вона складається з датчиків, розташованих безпосередньо на колесах автомобіля, а також пристрою одержувача, на який подається інформація від них, і відповідно виводиться інформацію на дисплей і / або бортовий комп'ютер. Зверніть увагу, що система TPMS часто є опціонної, і її можна придбати окремо навіть для старих автомобілів, не обладнаних електронним блоком управління двигуном (ЕБУ). Потрібно лише придбати такий комплект і встановити.

Датчик складається з наступних внутрішніх елементів:

 • вимірювач тиску в колесі;
 • мікросхема для обробки сигналу від вимірювача і його кодування;
 • елементи живлення датчика;
 • акселерометр (прилад, що вимірює різницю між істинним і гравітаційним прискоренням, потрібен для корекції показників кутової швидкості колеса);
 • передавальна антена (зазвичай вона поєднана з металевим ніпелем колеса).

Більшість датчиків є нерозбірними, і замінити елементи живлення у них немає можливості, зазвичай термін їх експлуатації складає близько 5 років .

Сигнали з датчика надходять не постійно, а дискретно, тобто, через певні рівні проміжки часу. У кожного виробника вони можуть відрізнятися, але в середньому тимчасової інтервал становить близько 30 секунд . Кожен датчик має свою унікальну систему кодування сигналу, саме тому приймає блок (BCM, Body Control Module) «знає», з якого колеса який сигнал надходить. Однак для цього попередньо потрібно налаштувати блок на відповідну інформацію. Аналогічно при перестановці коліс місцями необхідно переналаштувати приймальний блок для коректного сприйняття сигналів.

Різні виробники зазначених систем передбачають різні алгоритми ініціалізації. Одні виконують відповідну процедуру лише за допомогою дилерського обладнання, інші - за допомогою певних процедур з бортовим комп'ютером, треті - за допомогою здування і подальшої накачуванням колеса, четверті - набір певної швидкості в певному проміжку часу. Зокрема, від зазначених процедур залежить алгоритм, як можна скинути помилку датчика тиску в шинах.

Більшість систем TPMS просто показують тиск в кожному колесі в режимі реального часу, а при зниженні відповідного значення нижче мінімально допустимого активують сигнальну лампу на окремому моніторі системи, або аналогічну лампу на приладовій панелі. У деяких випадках лампочка тиску шин дублюється ще і звуковим сигналом. Більш «просунуті» системи крім тиску повітря в шинах показують ще й його температуру. Зокрема, це потрібно для коригування накачиваемого тиску при експлуатації автомобіля в різних режимах (коли тиск в колесі коригується залежно від температури навколишнього повітря).

При установці системи TPMS в блок її управління завжди заноситься інформація про нормальному і мінімально допустимому тиску в шинах для конкретного автомобіля. Робиться це або за допомогою бортового комп'ютера, або за допомогою додаткового блоку управління системою. Деякі подібні системи забезпечені ще однієї складової, що займається вимірюванням кутової швидкості обертання коліс. Це робиться за допомогою датчиків антиблокувальної системи (ABS). Мета системи - виявлення різниці в значеннях кутової швидкості коліс при русі (при цьому спеціальна програма враховує повороти). Суть роботи програми - виявлення колеса, яке обертається з трохи меншою кутовий швидкістю, оскільки це прямо вказує на знижене тиск повітря в ньому.

Чому датчик тиску в шинах показує помилку

Коли помилки в роботі системи визначення тиску в колесах немає, то індикатор тиску в шинах активується в разі, якщо приспущено одне або кілька коліс. При цьому система сама вкаже яке саме. Відповідно, після відновлення тиску в проблемному колесі сигнальна лампа згасне автоматично. Однак оскільки в більшості випадків колесо має бути спущеним значно і напевно водій сам помітить таку проблему, то причина чому горить датчик тиску в шинах буде в інший.

Незважаючи на простоту пристрою системи TPMS, іноді виникає помилкове спрацьовування, і горить лампочка тиску шин на приладовій панелі автомобіля не тільки при проблемах, які виникли саме з ним. Причини можуть бути наступними:

 • радіоперешкоди від потужних джерел радіохвиль, в тому числі, від потужних ліній електропередач;
 • неполадки в роботі датчика (в тому числі, коли сів елемент живлення);
 • проблеми з приймачем радіохвиль;
 • збій ініціалізації системи після установки або перезавантаження електронного блоку управління;
 • сезонна зміна коліс, на яких не встановлені відповідні датчики, або система не инициализирована;
 • їзда на автомобілі по нерівних дорогах (так званої «гребінці»), особливо на значній швидкості, коли відбувається коливання тиску в колесах;
 • нерівномірний знос протектора, оскільки в цьому випадку кутова швидкість зношеного колеса буде трохи вище, ніж того, у якого протектор «свіжий»;
 • різниця тисків в колесах, розташованих на одній осі, відповідно, велике навантаження на покришки;
 • при зміні тиску в колесах при зміні режиму експлуатації машини (наприклад, при переході з постійного тиску на часткове);
 • при перестановці коліс місцями на одному автомобілі (після виконання відповідної процедури необхідно заносити в пам'ять блоку управління інформацію про це);
 • пошкодження корду покришки автомобіля;
 • автомобіль має односторонню перевантаження по осях (наприклад, при буксируванні причепа, перевезення важкого вантажу в багажнику, при їзді на крутому спуску або підйомі);
 • на колеса встановлені спеціальні ланцюги проти ковзання;
 • замість штатного колеса встановлено запасне, в якому немає зазначеного датчика системи TPMS;
 • несправність датчика АБС або обрив його проводки (в тих випадках, коли для роботи датчиків тиску шин використовується система ABS).

Частою причиною некоректної роботи системи і того, що горить лампа тиску шин на панелі, є несправність датчика. Він може бути пошкоджений в результаті демонтажу, удару при русі, пошкодитися під час шиномонтажу. Крім цього, у датчика можуть просто розрядитися елементи живлення, він може бути неправильно відкалібрований.

Лампа тиску шин може працювати в декількох режимах. Якщо вона просто блимає - це означає, що не проведено початкова базова установка системи і датчиків. Якщо ж лампа спочатку блимає, а потім починає світитися на постійній основі, то це попередження про те, що спостерігається втрата тиску в колесах. Тобто, для початку потрібно перевірити їх стан, а потім налаштувати систему шляхом установки базових налаштувань.

Як скинути помилку датчика тиску шин

Коли на панелі приладів автомобіля горить лампа тиску в шинах, то в першу чергу, перед тим як прибрати її зробіть візуальний огляд колеса і перевірте тиск манометром у всіх класах.

За статистикою, найчастіше, з проблемою стикаються власники автомобілів Форд, Мерседес, Кіа, Лексус (Тойота). І для того, щоб прибрати помилку необхідно знати принцип скидання на авто різних марок. Так, наприклад, значок тиску в шинах у автомобілів Toyota Prado, скидається спеціально призначеної для цього кнопкою Tire Set, розташованої глибоко на нижній частині бортовий панелі, на рівні нижньої частини керма. У більшості моделей Mercedes управління системою в цілому і індикатором зокрема виконується через екран вбудованого комп'ютера (залежно від встановленого програмного забезпечення).

Існують спеціальні програми для смартфонів (їх можна скачати / купити в AppStore і GooglePlay), за допомогою яких можна не тільки управляти системою контролю тиску в шинах, але і в тому числі скидати знак тиску в шинах на приладовій панелі.

Однак як скинути значок низький тиск в шинах при помилковому спрацьовуванні системи? Тут потрібно відзначити, що універсального методу, як це зробити, не існує, і у кожної системи процедура може відрізнятися. Однак є чотири найбільш поширені способи скидання.

 1. Скористатися вбудованими можливостями . Так, для цього можна використовувати кнопку настройки роботи датчиків. Така можливість часто є лише в тих випадках коли система TPMS була встановлена додатково. Сюди ж варто віднести і спеціальні програми для смартфона.
 2. Рухатися з певною швидкістю протягом певного часу. У деяких автомобілів, щоб позбутися від активації лампи низького тиску в шинах, досить їхати з певною швидкістю (зазвичай вона становить 80 км / год) і не перевищувати протягом певного проміжку часу (він різниться у різних автовиробників і зазвичай знаходиться в інтервалі від 15 хвилин до однієї години).

  Пов'язана така процедура з тим, що при певній швидкості періодичність надходження сигналу, і відповідно, кутова швидкість автомобіля будуть постійними, а разом з тим, система перевірить, чи не міняється значення тиску в колесі. Після закінчення часу руху потрібно вимкнути двигун, і через кілька секунд запустити його заново, якщо все пройшло успішно, то помилка зникне. Для підтримування постійної швидкості має сенс скористатися системою круїз-контролю при її наявності.

 3. Спустити і знову накачати колесо . У разі, якщо сталося помилкове спрацьовування датчика тиску, необхідно вказати, що колесо пусте, після цього форматувати його (при необхідності за вимогами інструкції). Потім заново накачати колесо до робочого тиску.

  Такий же метод дозволить позбутися від ситуації, коли горить лампа тиску в шинах після заміни коліс (зокрема, при установки запасного колеса, або зміни гуми з літньою на зимову або навпаки). Однак при зміні коліс потрібно не забувати встановлювати датчик / ніпель з демонтується колеса на яке встановлюється.

 4. Від'єднати на 10 ... 15 секунд мінусову клему від акумуляторної батареї . Такий метод - не найкраще рішення, проте воно може допомогти в разі, якщо система контролю тиску повітря в колесах входить в програмний комплекс блоку управління. В цьому випадку відключається все ЕБУ, і після приєднання мінусовій клеми воно перезавантажується і виконує діагностику всіх вузлів автомобіля заново, в тому числі і TPMS. Однак по можливості таку процедуру краще не застосовувати і скористатися програмним скиданням системи.

Деякі автомобілі мають свої особливості, які вказуються в мануалах. Так часто на автомобілях «Тойота» після зміни колеса лампа тиску шин горить протягом 50 ... 60 кілометрів. У цей час комп'ютер збирає інформацію про технічні параметри колеса. Після цього лампа автоматично гасне. У інших моделей є спеціальна кнопка на панелі, під рульовим колесом або під бардачком, натискання на яку забезпечує те, щоб лампа погасла. Ще варіант - лампа просто гасне після натискання на педаль гальма.

Приклад виконання базової установки системи при установці нових коліс на прикладі автомобіля Lexus NX 2.0 AWD:

 • включити запалювання автомобіля, але двигун не запускати;
 • тримати клавішу SET, розташовану на центральній консолі, протягом трохи більше двох секунд;
 • під час, коли клавіша натиснута, сигнальна лампа TPMS світиться;
 • початок базової установки супроводжується звуковим сигналом;
 • коли базова установка виконана сигнальна лампа згасне, в подальшому лампа в звичайному режимі загорятися не буде.

Базову установку потрібно виконувати при заміні літньої гуми на нову і навпаки, зміні діаметра покришки, перехід на шиповану гуму. Система контролю тиску в шинах на інших автомобілях налаштовується аналогічним методом, за допомогою різних кнопок і налаштувань в бортовому комп'ютері. Зазвичай це не займає багато зусиль і часу. Головне, знайти відповідну інформацію в мануалі автомобіля.

Поради з обслуговування системи TPMS

Після заміни датчиків системи контролю тиску повітря в автомобільних колесах на нові можна буде дотримуватися декількох простих рекомендацій, які допоможуть продовжити термін експлуатації знову встановлених деталей. До таких рекомендацій відноситься:

 • Поміняти сердечник штока клапана на аналогічний, але виконаний з нержавіючої сталі. Мідні стрижні швидко роз'їдаються в результаті впливу механічних ударів і хімічних реагентів. Сердечник коштує копійки, а ось ціна встановленого на нього датчика буде значною. Таким чином, можна вберегти корпус датчика від освіти на ньому вогнищ корозії.
 • Датчик системи TPMS завжди необхідно тримати прикрученим до штоку клапана ніпеля. Це дозволить захистити його від шкідливої ​​дії води, бруду, пилу, хімічних реагентів, розплавленого бітуму.
 • Не можна, щоб на датчик потрапляв аерозольний фіксатор, кондиціонер для шин, силіконова змазка або інші подібні склади, призначені, в тому числі, для захисту гуми покришки. Велика ймовірність того, що загуслий склад потрапить в отвір датчика і заблокує його роботу, відповідно, датчик видасть повідомлення про помилку на блок керування ним або ЕБУ.

Правильна експлуатація системи дозволить не тільки продовжити термін її роботи, а й убезпечити водія і пасажирів у разі виникнення аварійної ситуації з колесами.

висновок

У разі, коли постійно горить лампа тиску в шинах, потрібно не поспішати примусово відключати її, а перевірити, чи все в порядку з автомобільними колесами. Зокрема, перевірити тиск, цілісність і загальний стан покришок, глибину протектора, його знос, бажано перевірити також розвал-сходження. Має сенс також перевірити датчики системи контролю тиску в шинах і ABS. Часто причиною є сів елемент живлення або відмову в роботі датчика АБС. Якщо проблеми знайдені, то перш за все усуньте їх, а потім робіть скидання помилки TPMS.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found