Перевірка пружин підвіски авто. Як правильно перевірити пружину (призначе / задню)

Питання, як перевірити пружину часто цікавить автовласників лише коли автомобіль «просідає» навіть при невеликому навантаженні, а то і без неї. Однак таку перевірку пружин підвіски стояло зробити ще тільки при появі перших симптомів їх зносу. Найкраще робити діагностику в умовах автосервісу на спеціальному стенді, але найпростішу перевірку стану пружин можна зробити і в гаражних умовах своїми руками. Для цього не потрібен спеціальний інструмент, а процедура доступна практично кожному.

зміст:

 • Симптоми просіли пружин
 • причини поломки
 • Як перевірити пружини
 • Як часто їх міняти

Як перевірити пружин підвіски автомобіля

Ознаки несправності пружин підвіски

Для потреби у виконанні перевірки втоми пружин підвіски авто можуть стати появи одного або декількох ознак. Серед них:

 • Неозброєним оком видно , що одна зі сторін автомобіля «просіла» більша за іншу в незавантаженому стані (без вантажу і пасажирів). Дивитися треба на одній осі, тобто, наприклад, порівнювати передню ліву і передню праву пружини. У таких випадках швидше за все пружина просіла або повністю зламалася (на просевшей стороні). Однак тут є нюанс, який полягає в тому, що на просідання однієї чи іншої сторони може впливати так званий стакан, тобто, місце, в яке впирається пружина. Найчастіше на старих автомобілях (найчастіше ВАЗ- «класика») стакан провалюється. При діагностиці потрібно буде перевірити як втома пружини, так і стакан.
 • Металевий брязкіт під час їзди по нерівній дорозі - це явна ознака, що лопнула пружини підвіски. Причому зазначений брязкіт може видаватися навіть при їзді по невеликих купинах або вибоїнах. Однак в даному випадку має сенс також перевірити рульову рейку і кульову. Металевий брязкіт зазвичай вказує на те, що один з витоків пружини частково або повністю лопнув.
 • Низька посадка машини при завантаженні, навіть незначної. Особливо, якщо до цього все було добре і такого явища не спостерігалося. Зазвичай така проблема частіше зустрічається на задніх пружинах, і при цьому колеса починають чиркати про підкрилки, а бризковики починають торкатися поверхні дороги. Це дуже небезпечна ситуація, оскільки таким чином в аварійному режимі зношуються покришки, і в один «прекрасний» момент вони можуть просто лопнути.
 • Сильна вібрація і тряска під час руху автомобіля, навіть по рівній дорозі. При цьому тряска зростає в міру збільшення швидкості руху машини. Як правило, - це ознака того, що пружина лопнула повністю.
 • Зменшення плавності ходу . Це можна помітити, порівнявши експлуатацію машини до появи проблеми і після. Зазвичай пружина перестає нормально працювати і при проїзді нерівностей автомобіль підскакує або пірнає в яму.
 • Значний крен автомобіля навіть при не різкому гальмуванні.

При появі хоча б одного з перерахованих вище ознак має сенс виконати комплексну діагностику підвіски, і в тому числі перевірку пружин амортизатора. Причому перевірку бажано виконати не тільки з того боку, де просіла машина, але і всі інші теж.

Причини поломки пружини

Існує п'ять основних причин, за якими задні і / або передні пружини повністю або частково виходять з ладу.

 1. Втома металу і знос пружин . Відбувається це з природних причин з часом. Метал в процесі експлуатації стає м'якше і податливі, відповідно, і пружина стає м'якше. А також при зіткненні витків пружини іржавіють і з'являються мікротріщини. Особливо шкідливо для прутків сильні удари виникають при наїзді машини на великій швидкості на вибоїну або купину.
 2. Постійне тертя витків ослабленою або сильно завантаженої пружини між собою. З цієї причини знижується жорсткість пружини, а поверхня самих витоків стає не кругла, як була спочатку, а що має вироблену площину. Відповідно, з цієї причини пруток стає тоншою, а значить і пружина слабкіше.
 3. Перевантаження автомобіля і їзда на ньому в такому стані на великій швидкості по нерівностях або відстані. В таких умовах страждають всі елементи підвіски, в тому числі, пружини.
 4. Корозія металу пружин . Це дуже часта причина, по якій пружини виходять з ладу. Згодом фарба на їх поверхні облущівается, а вода і дорожні реагенти роблять свою справу. Цікаво, що якщо корозія «з'їла» на 10-мм дроті пружини шар всього лише 0,15 мм, то перетин зазначеної дроту зменшується аж на 6%!
 5. Установка невідповідною пружини . Зокрема, це може статися через неправильне підбору деталі. Інший варіант - заводський брак. Найчастіше буває так, що в одній упаковці містяться пружини з різною жорсткістю.

Як перевірити пружину підвіски

Щоб перевірити стан пружини підвіски автомобіля її необхідно попередньо демонтувати зі свого посадкового місця, очистити від бруду та іржі. Це дозволить візуально оцінити її стан, перевірити наявність тріщин, сколів та інших дефектів.

В першу чергу необхідно перевірити пружину на жорсткість. Однак перед тим потрібно дізнатися, до якого класу вона належить, а також, які саме пружини рекомендує встановлювати виробник автомобіля на ту частину підвіски, звідки вона була демонтована.

Всі пружини діляться на два основні класи - А і В. Їх відмінності полягають в жорсткості і довжині. Довжина А-пружин становить до 27,8 см, а довжина По-пружин становить понад 27,8 см. Що стосується кольорового маркування, то це залежить від конкретної автомобільної марки і виробника пружин.

Перевірка пресом

Щоб визначити втома пружин методом стиснення потрібно знати якої жорсткості вона повинна бути встановлена ​​в зазначеному місці з тим, щоб знати, з чим порівнювати отриманий в майбутньому результат. Так, в гаражних умовах жорсткість пружини можна перевірити за допомогою таких інструментів:

 • двох брусків квадратної форми завтовшки не менше 1,2 см і площею трохи більше, ніж площа торця вимірюваної пружини;
 • підлогові ваги;
 • ручний прес (керований за допомогою нарізного приводу).

Алгоритм перевірки в цьому випадку буде таким:

 • За допомогою підлогових ваг дізнатися сумарну масу обох брусків і вимірюваної пружини.
 • Встановити підлогові ваги на нижню площадку преса, встановити на них один з попередньо приготованих брусків.
 • На брусок поставити пружину, і зверху на неї покласти другий брусок.
 • Наводячи в дію прес необхідно стискати пружину.
 • Значення стиснення (відстань) і тиск необхідно вибрати попередньо відповідно до документації. Відповідно, конкретних рекомендацій тут бути не може.
 • Від отриманого значення зусилля (в кілограмах сили) необхідно відняти виміряну раніше сумарну масу брусків і пружини.

У разі, якщо пружина стиснулася на певну відстань при недостатньому зусиллі, то це говорить про те, що вона значно ослабла і її бажано замінити. Однак рішення про заміну необхідно приймати ще й на підставі візуального огляду, а також інформації про те, скільки кілометрів пробігу машина проїздила з даної пружиною.

Однак на практиці такий метод здійснити досить проблематично, оскільки для тесту необхідно розвивати значні зусилля. Наприклад, при тестуванні пружин автомобіля ВАЗ-2110 потрібно розвинути зусилля, рівні 325 кілограм-сили. При цьому значенні стандартні пружини передньої підвіски повинні мати довжину не менше 201 мм (для так званої «європейської» пружини аналогічне значення становитиме 182 мм). Для задньої стандартної пружини при тому ж зусиллі її довжина становитиме не менше 233 мм (для «європейської» - не менше 223 мм).

теоретичні обчислення

Допустиме геометричне зміна пружини, а також її жорсткість можна ще обчислити за відповідними формулами. Так, геометричне зміна обчислюється таким чином: Х = F × L / C. Тут X - зміна розміру пружини, F - прикладається зусилля, L - початкова довжина пружини, C - коефіцієнт пропорційності, таблична величина (залежить від радіусу витковой частини пружини, матеріалу її виготовлення, діаметра прута).

Аналогічно жорсткість пружини обчислюється за іншою формулою - k = F / X. Тут теж F - це сила, а X - виміряний в результаті досвіду розмір стиснутої пружини. Складність подібних обчислень обумовлена ​​тим, що потрібно знати коефіцієнт пропорційності, а цю інформацію можна знайти тільки в технічній документації.

Перевірка по мануалу

У технічній документації (мануале) до будь-якого автомобіля є докладний опис процедури перевірки кліренсу, і, зокрема, пружин. Розглянемо подібну діагностику на прикладі популярного автомобіля Toyota Camry. Так, для цього попередньо необхідно виміряти чотири параметри:

 • А - відстань (кліренс) від центру вимірюваного переднього колеса до поверхні, на якій встановлена ​​машина;
 • В - відстань від центру болта більш низько розташованого важеля підвіски №2 вимірюваного переднього колеса;
 • D - відстань від центру вимірюваного заднього колеса до землі (кліренс);
 • C - відстань від центру болта кріплення поздовжнього важеля відповідного вимірюваного заднього колеса до землі.

Далі необхідно знайти різницю між значеннями А і В, а також C і D. Після цього порівняти з наведеними даними в таблиці мінімально допустимими значеннями. Якщо отримані в результаті виміру значення будуть нижче, ніж наведені в ній, то необхідно проводити додаткову діагностику. Можливо доведеться скористатися додатковими проставкамі, або замінити пружину на нову. Якщо ж отримані значення більше, ніж мінімально допустимі - значить, з пружиною все в порядку (якщо немає додаткових симптомів несправності).

Колеса (вісь) Значення кліренсу, мм
Двигун 1MZ-FE, (обсяг 3,0 літра) діаметр гуми будь
передні A - B: 116
задні D - C: 40
Двигун 1AZ-FE (обсяг 2,0 літра), 2AZ-FE (об'єм 2,4 літра), діаметр гуми - 15 дюймів
передні A - B: 115
задні D - C: 40
Двигун 1AZ-FE (обсяг 2,0 літра), 2AZ-FE (об'єм 2,4 літра), діаметр гуми - 16 дюймів
передні A - B: 115
задні D - C: 38
Двигун будь-хто, діаметр гуми більше 16 дюймів
передні A - B: 101
задні D - C: 25

Для інших моделей автомобілів в технічній документації можна знайти опис аналогічної процедури з відповідними значеннями. Як правило, алгоритм перевірки ідентичний або мало чим відрізняється (можуть відрізнятися контрольні вимірювальні точки).

додатково

Також має сенс перевірити пружини передньої підвіски в разі, якщо наприклад, при переїзді "лежачого поліцейського" в міських умовах (або подібного перешкоди) ніс машини значно опускається вниз, аж до того, що черкає покриття асфальту. Це говорить про те, що пружини значно ослабли, і, відповідно, потребують або в установці додаткових проставок, або в заміні.

При перевірці стану пружини також необхідно звернути увагу на стан гумових проставок під них. Згодом вони природним чином зношуються, відповідно, при значному зносі гумові прокладки необхідно замінити на нові. При цьому важливо враховувати їх висоту з тим, щоб забезпечити нормальне значення кліренсу автомобіля.

Коли міняти пружини

Пружини має сенс міняти в наступних випадках:

 • Заміна разом з несправним амортизатором. Подібна заміна обумовлена ​​тим, що якщо зазначений елемент вийшов з ладу, значить, швидше за все, і пружина вже значно зношена і скоро можливо відбудеться її поломка. Крім цього, якщо амортизатор буде більш жорсткий, а пружина м'яка, то це негативно позначиться на загальній роботі підвіски автомобіля.
 • При явній поломки витків. Якщо пружина зламалася повністю, то її необхідно міняти на нову, причому якомога швидше. Експлуатація машини з такою поломкою потенційно небезпечна, оскільки у неї погіршується керованість. Крім цього, страждають інші елементи підвіски.
 • Сильний крен автомобіля в одну зі сторін. Однак в даному випадку необхідна додаткова діагностика пружини адже така ситуація може виникати коли виходить з ладу амортизатор. У деяких випадках (якщо пружина ще в більш-менш нормальному стані і лише ослаблена), то ситуацію можна виправити за допомогою гумових проставок, які встановлюються в стакан, тим самим вирівнюючи кліренс автомобіля.
 • Значна корозія. Якщо при візуальному огляді буде виявлено, що корозійні процеси «з'їли» великий шар металу нехай навіть в невеликій за площею області, то таку пружину краще замінити, оскільки існує ризик, що вона зламається саме в місці появи вогнища іржавіння.

Багато автомеханіки радять міняти пружини на автомобілі кожні 10 років його експлуатації. Однак це залежить, по-перше, від якості використовуваних пружин, а по-друге, від пробігу та умов експлуатації машини. Перед тим як прийняти таке рішення, краще додатково продіагностувати стан встановлених на машину деталей. Ще одна рекомендація полягає в тому, щоб міняти пружини на кожній другій заміні амортизаторів, тобто, через кожні 80 ... 100 тисяч кілометрів пробігу.

Використання «втомлених» пружин призводить до того, що автовласник змушений міняти амортизатори в 2 ... 3 рази частіше!

Перед заміною деталі необхідно зробити вибір кращих пружин, які забезпечать не тільки комфортну їзду, але і безпеку руху. Оптимальним варіантом буде установка пружин, аналогічних тим, які були встановлені на автомобіль із заводу. У цьому допоможе VIN-код деталі (артикул).

висновок

Перевірка пружин підвіски - справа нескладна, і цілком під силу навіть початківцю автолюбителю. Однак найчастіше при діагностиці пружину необхідно демонтувати з її посадкового місця, тому потрібно бути до цього готовим, в тому числі мати під рукою необхідний інструмент. Їздити на поламаною пружині небезпечно, тому якщо вона повністю лопнула або дала значну тріщину - її потрібно замінити на нову. У разі, якщо вона просто просіла, але стан металу хороше, то для вирівнювання кліренсу автомобіля досить скористатися гумовими проставками відповідної товщини.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found