Нерівномірний знос гальмівних колодок - причини і наслідки експлуатації

Нерівномірний знос колодок автомобіля іноді має місце на машинах як з барабанними, так і з дисковими гальмами. Як правило, причини цього явища типові - неправильна робота напрямних, в повному обсязі втягується поршень, пошкодження захисного гумового ущільнювача, іржа на кронштейні супорта і деякі інші. Зазвичай усунення причин, що призводять до нерівномірного зносу гальмівних колодок, не займає багато сил. Найчастіше багато часу і уваги займає діагностика і безпосередньо пошук причини. Тому розглянемо ряд випадків як загальних, так і приватних, де варто шукати причину нерівномірного зносу гальмівних колодок.

зміст

  • Ознаки зношеності гальмівних колодок
  • Основні причини нерівномірного зносу
  • Окремі випадки неправильного стирання колодки

Ознаки зносу колодок

Колодки - це витратні запасні частини автомобіля, які постійно стираються і з часом повністю виходять з ладу. Кожен автовласник (водій) зобов'язаний стежити за тим, щоб колодки знаходилися в працездатному стані (не були надто стерті). Від цього залежить безпека руху і здоров'я не тільки водія і пасажирів конкретного автомобіля, а й інших учасників дорожнього руху.

Існує ряд ознак, які вказують на те, що гальмівні колодки знаходяться вже в критичному стані і їх потрібно міняти. До цих ознак відноситься:

  • Поява писку при гальмуванні. Насправді причин того, що скриплять колодки при гальмуванні, може бути кілька. Однак однією з них є і їх значний знос, в тому числі нерівномірний. Тому має сенс перевірити їх стан.
  • Поява вібрації рульового колеса при гальмуванні. А в найгірших випадків навіть ударів. Насправді цей симптом може бути викликаний і іншими причинами, проте не зайвим буде і перевірити стан передніх (а заодно і задніх) гальмівних колодок.
  • Машина погано гальмує. Тобто, гальмівна система не відпрацьовує належним чином. Це також може бути викликано різними причинами (зносом дисків / барабанів, розгерметизацією системи, зміною складу гальмівної рідини), проте має сенс перевірити стан всіх гальмівних колодок.
  • Для адекватного гальмування потрібно докладати більше фізичної сили на педаль гальма. Ситуація аналогічна, причин може бути кілька, проте потрібно перевірити і стан колодок.

Незважаючи на те, яка саме несправність стала приводом для нерівномірного зношування колодок, перед їх заміною обов'язково необхідно позбутися від виявленої несправності. В іншому випадку нові гальмівні колодки спіткає доля старих.

Основні причини нерівномірного зносу колодок

Існує 15 найпоширеніших і досить рідкісних причин , які можуть призводити до виникнення згаданої проблеми. Перерахуємо їх по порядку з докладним описом і зазначенням, як позбутися від подібних неприємностей.

Гальмівна рідина

Сама по собі гальмівна рідина не є причиною нерівномірного зносу колодок. Однак вона стає таким собі каталізатором процесів, які можуть призвести до цього. Про них мова піде далі, а тут варто згадати, що міняти гальмівну рідину потрібно за регламентом, не чекаючи, поки вона насититься вологою. У цьому ключі також потрібно стежити за герметичністю гальмівної системи автомобіля. Від цього залежить не тільки стан «тормозухі», а й безпеку руху машини, його водія і пасажирів.

Як часто міняти гальмівну рідину

Корисні рекомендації як часто міняти гальмівну рідину в автомобілі. Регламент періодичності заміни гальмівної рідини.

Детальніше

Ще при гальмуванні сильно розігріваються диски, і можливий писк (хоча ці симптоми можуть вказувати і на інші несправності). Тому разом з оглядом стану колодок також має сенс оглянути стан гальмівного диска. Якщо він перегрівається - це буде видно за станом його поверхні, замість звичайного блискучого білого кольору на його поверхні будуть темні сліди.

Проблеми з супортом

Пристрій дискового гальма

Зокрема, винуватцем того, що колодки зношуються нерівномірно, може бути поршень супорта. Тобто, він не втягується на своє посадочне місце повністю. Це відбувається в тому числі (і найчастіше) через те, що, як було зазначено вище, гальмівна рідина переповнилася вологою, яка і стала причиною іржавіння металевої поверхні приводного поршня. Причому іржавіє він зсередини! І якщо один поршень після відпускання педалі гальма відпрацьовує нормально і відводить гальмівну колодку на її нормальне посадкове місце, то іржавий поршень цього може не робити, і його колодка залишається на місці і стирається про гальмівний диск. А це не тільки шкодить колодці, а й є причиною перевитрати потужності двигуна, і як наслідок, палива.

Друга причина - наявність іржі на кронштейні супорта або просто кажучи - закисание. Іржа може утворитися з різних причин, однак найчастіше вона утворюється, коли машина тривалий час стоїть без руху у вологому кліматі (наприклад, актуально для далекосхідного регіону Російської Федерації). Однак така ситуація може бути не тільки у вологому, але і в звичайному кліматі за умови, що машина тривалий час (наприклад, кілька місяців і навіть років) стояла без руху.

Ще одна причина, по якій може виникнути пошкодження колодки - використання невідповідних мастил напрямних. Зокрема, для змазування цього вузла потрібно користуватися складами, здатними витримувати високі температури. На жаль, деякі автовласники нехтують цією вимогою і для змазування використовують невідповідні склади, які при значному (а головне, різкому) підвищенні температури або випаровуються або тверднуть і обсипаються. Як наслідок, можливий клин супорта з усіма витікаючими наслідками - напрямні обездвиживаются і відбувається нерівномірний знос колодок. В даному випадку потрібно оглянути місце, перевірити хід рухомої частини і при необхідності замінити мастило в напрямних, а також почистити елементи гальмівного вузла.

Крім заміни гальмівної рідини і використання мастила для супортів перед установкою необхідно почистити направляючу скобу від іржі. Обробити поршень супорта очищувачем і теж змастити. Якщо поршень дуже зносився під впливом іржі, то необхідно виконати його заміну, а також змінити ущільнювач. Але робити це потрібно самостійно потрібно лише в тому випадку, якщо ви впевнені в своїх силах і знаннях, яким чином виконати відповідну процедуру. В іншому випадку краще зверніться в сервіс.

Проблеми з направляючими

Найголовніша проблема даної несправності полягає в пошкодженні пильовика. За статистикою найчастіше відбувається нерівномірний знос передніх колодок саме з цієї причини. Як відомо, напрямні (або в просторіччі «пальці») повинні ходити легко і вільно, без затираний і не залипати. Щоб забезпечити їм такі умови автовласники або механіки використовують спеціальні мастила для напрямних. Якщо ж на поверхню потрапляє бруд, сміття, волога, то там утворюється іржа, яка перешкоджає нормальному руху, і рухома частина починає підклинювати. Відповідно, при гальмуванні колодки стискаються, а одна (в гіршому випадку обидві) з них назад не може відійти через те, що їй не дають напрямні. З цієї причини і відбувається нерівномірний знос.

Вийти з положення можна уважним оглядом згаданого вузла, а також при необхідності виконанням його чистки та мастила. Ніяких клинів не повинно бути, колодки повинні ходити в обох напрямках легко і плавно! Після виконання ремонтних робіт обов'язково перевірте працездатність конкретного гальмівного вузла, а також всієї гальмівної системи в цілому .

продірявився пильовик

Пильовики є і на поршні супорта і на самих направляючих. У класичному виконанні їх роблять з технічної гуми, проте сучасніші варіанти також виробляють з силікону. Останні набагато міцніше і еластичнішою, а також служать набагато довше часу, не тріскаються, і витримують великі механічні навантаження (не рвуться при розтягуванні). Однак класичні гумові пильовики схильні до всіх перерахованих недоліків, тому з часом (це лише питання часу) корпус пильовика починає пропускати всередину механізму бруд і вологу. І найнеприємніше тут те, що в такій ситуації гальмо може заклинити вже через кілька днів, в кращому випадку - через кілька тижнів. Зазвичай подібна проблема більш актуальна для зовнішньої колодки, хоча, звичайно, може трапитися і з внутрішньої.

Що потрапив всередину сміття може заподіяти багато шкоди і в самих різних вузлах. Однією з таких неприємностей може стати і нерівномірний знос колодок, який може виникнути з описаних вище причин (заклинювання поршня і так далі). Тому при огляді гальмівної системи і конкретного гальмівного вузла завжди потрібно звертати увагу на стан пильовика, а при необхідності скористатися ремкомплектом для супортів. Купувати краще не старі гумові, а нові силіконові пильовики з описаних вище причин.

Нерівномірний знос задніх колодок

Задні колодки самі по собі зношуються не так швидко як передні, проте бувають ситуації, коли і вони зношуються нерівномірно. Серед іншого в даному випадку має сенс перевірити роботу ручного (стоянкового) гальма. Якщо його приводний трос занадто перетягнуть, то через це "задник" колодки може нерівномірно зноситися. Вихід простий - відрегулювати нормальне зусилля на гальмах. Зробити це можна самостійно або звернувшись в автосервіс. Значення зусилля потрібно пошукати в мануалі до машини.

Друга аналогічна причина - заклинювання «ручника». Тобто, коли він постійно активований. Насправді це дуже неприємна ситуація, коли витрачається зайва енергія двигуна (читай перевитрата палива), знижується динаміка автомобіля, а також відбувається надмірний знос задніх гальмівних колодок. Як правило, про включений ручному гальмі на приладовій панелі сигналізує відповідна лампочка. Зазвичай причиною заклинювання стоянкового гальма є забруднення місця входу троса в його «сорочку». Відповідно, потрібно почистити трос від забруднень, або при необхідності замінити його на новий (або, якщо вийде, замінити «сорочку» на нову).

Рідкісні причини нерівномірного зносу

Перераховані вище причини є найбільш поширеними, за якими з'являється нерівномірний знос гальмівних колодок, і швидше за все, одна з них (рідше відразу кілька) і є винуватицею неприємностей. Однак існують ще кілька «приватних» причин. Коротенько зупинимося на них.

Неякісний матеріал колодок . На жаль, дешеві гальмівні колодки роблять з неякісного матеріалу і / або з порушенням технології виготовлення. Це призводить до того, що матеріал на кінцевому виробі може бути неоднорідним, що в свою чергу, є причиною того, що колодка починає «кришитися», тобто, від її робочої поверхні відшаровуються окремі частини, якісь «острівці» або точки, а іноді смуги. З боку це може виглядати як нерівномірний знос, однак насправді це просто брак самого виробу. Щоб не стикатися з такою ситуацією, необхідно намагатися купувати якісні гальмівні колодки, тобто, не найдешевші (однак висока ціна теж не показник якості, тому як вибрати гальмівні колодки - тема окремої статті).

Текти сальників . Тут ситуація аналогічна з порваним пилюжником. Однак при цьому виникає витік гальмівної рідини і / або завоздушіваніе гальмівної системи. При цьому порушується тиск в ній, і поршні перестають нормально функціонувати, тобто, переміщатися, а це, в свою чергу, призводить до описаних вище проблем. Відповідно, щоб не допускати подібної ситуації, необхідно регулярно контролювати стан сальників гальмівної системи, а також рівень гальмівної рідини в бачку. Також має сенс при виникненні подібних проблем контролювати зусилля на всіх гальмівних вузлах. Для цього потрібно їхати в автосервіс на відповідний діагностичний стенд.

Розгерметизація гальмівної системи . Попросту кажучи - її завоздушіваніе. Тут аналогічно попередньому пункту, однак причиною цього може бути її механічне пошкодження (тріщина в патрубку, витік в шлангах і так далі). Діагностика гальмівної системи в даному випадку може зайняти багато сил і часу. Однак в будь-якому випадку це потрібно зробити. Якщо ви не в змозі зробити це самостійно - зверніться за допомогою в автосервіс.

Вигин напрямних супорта . Така несправність може бути наслідком його механічного пошкодження, наприклад, ДТП, при якому удар прийшовся в тому числі на проблемне колесо, і при цьому супорт зігнувся у внутрішню або зовнішню сторони. При цьому буде «під'їдати» лише одну колодку, тобто або внутрішню або зовнішню (залежить від того, в який бік зігнувся супорт). Особливо актуальна ця проблема в разі, якщо автовласник купив вживану машину, і її попередній господар не сказав про подібному ДТП. Позбутися несправності в даному випадку можна, виконавши заміну супорта.

У деяких випадках направляють можуть викривити і без ДТП. Наприклад, це може статися в разі, якщо метал, з яких виготовлені напрямні, вже «втомлений» (саме в сенсі матеріалознавства), і на нього регулярно виявляється значне механічне зусилля. Наприклад, водій різко і часто гальмує (а тим більше при завантаженій машині). Це призводить не тільки до надмірного зносу колодок та інших елементів гальмівної системи, але також може привести до ситуації, коли з часом напрямні поміняють свою форму, і як наслідок, колодки можуть зношуватися нерівномірно.

Нерівномірні зусилля . Гідравлічна гальмівна система автомобіля працює таким чином, що попарно на кожні два передніх і задніх колеса подається однакове зусилля. Це забезпечує не тільки рівномірний гальмування, але і рівномірне спрацьовування колодок. Якщо ж, наприклад, обидві колодки на лівому передньому колесі значно зносилися на відміну від обох колодок переднього правого, то має сенс перевірити зусилля на гідравлічних циліндрах. Для цього в автосервісах існують спеціальні стенди. Причиною цієї несправності може бути повітряна пробка або інше механічне пошкодження гальмівної системи. В даному випадку без звернення в автосервіс не обійтися. Там же потрібно буде прокачати гальма.

Пошкодження гальмівного шланга . Ситуація аналогічна розгерметизації системи. При пошкодженні шланга гальмівна рідина в ньому чинить менший тиск, ніж в аналогічному справному шлангу. Через це колодки притискаються до гальмівного диску з меншим, ніж потрібно зусиллям. У цьому випадку на одному колесі обидві колодки будуть зношуватися швидше, ніж на іншому на одній з ним осі. Вийти з цього становища можна, лише замінивши гальмівний шланг.

Проблеми з системою АБС . Ця система працює на основі електроніки, а вона може зрідка давати збій. Іноді трапляється, що модуль не може забезпечити повернення тиску в гальмівній системі, що є прямою причиною обмеження роботи антиблокувальної системи гальм на тому колесі, де колодки зносилися сильніше. Зазвичай при цьому на приладовій панелі активізується лампочка АБС. Самостійно розбиратися з цією системою не рекомендується, тому краще відразу ж звернутися за допомогою на автосервіс.

Викривлений гальмівний диск . Диск, як колодка, з часом зношується (хоча і набагато повільніше) і стає все більш тонким. Через це він згодом може викривити. Природно, що при цьому та колодка, в чию сторону пішло викривлення, буде зношуватися швидше за іншу. Гальмівний диск також може викривити внаслідок механічного удару (наприклад, наїзд на перешкоду, потрапляння машини в ДТП) або через сильний перегріву. В останньому випадку на ньому будуть видні темні плями (мають темно-синій, коричневий або чорний колір). Виходу із ситуації два - демонтувати диск і спробувати його проточити, однак цей варіант не найкращий і його можна використовувати лише якщо диск досить товстий і його можна буде нормально використовувати після проточки. Краще ж просто замінити диск на новий.

Клиноподібний знос колодки . В даному випадку мова йде про те, що якась частина однієї колодки зношується швидше, ніж інша її площа. Найчастіше більше зношується передня частина. Це може бути викликано неправильною установкою самих колодок або їх направляють. Можна спробувати виконати монтаж заново. Однак краще поміняти напрямні і поставити нові колодки.

Тут же варто відзначити, що у більш досконалих гальмівних систем, які мають кілька поршнів (від двох і більше, встановлюються на спортивні та автомобілі преміум-класу) клиновидний перекіс вважається нормальним. Справа в тому, що при роботі гальмівної системи супорта виходять зі своїх місць не одночасно. Найчастіше першим виходить власне перший поршень по ходу руху машини, тому і колодка зношується клинообразно.

висновок

Після виконання будь-яких ремонтних робіт з гальмівною системою перед тим як виїжджати на дорогу, обов'язково переконайтеся в працездатності гальмівної системи де-небудь в безпечному місці (на майданчику, в гаражі і так далі)!

Використання «под'еденних» гальмівних колодок завжди поєднується з ризиком. Тому при найменшій підозрі на некоректну роботу гальмівної системи необхідно виконати її діагностику. Зазвичай причини нерівномірного зносу гальмівних колодок, що називається, «лежать на поверхні», і полягають в забрудненні окремих вузлів гальмівної системи або неналежне доглядом за нею. Тому в більшості випадків автовласникові самому під силу впоратися з подібними несправностями. В крайньому випадку (наприклад, якщо під рукою немає необхідних інструментів) завжди можна звернутися за допомогою в автосервіс.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found