8 Ознак Несправності Амортизаторів. Як зрозуміти і Що робити

Несправності амортизаторів сильно впливають на поведінку машини на дорозі. Зокрема, корпус автомобіля «пірнає» при розгоні і гальмуванні, збільшується гальмівний шлях, сильно крениться під час маневрування і розгойдується при проїзді по нерівностях.

Існують явні і приховані ознаки несправних амортизаторів. До явних можна віднести появу течі масла (знос сальника і / або штока), однак більше все-таки прихованих, наприклад, старіння масла, деформація пластин клапанного механізму, знос ущільнення поршня і внутрішніх стінок робочого циліндра. Щоб уникнути неприємних наслідків потрібно вчасно визначити несправність амортизаторів.

зміст:

 • симптоми несправностей
 • На що впливає несправність
 • причини несправності
 • Як визначити поломку
 • Коли проводити заміну амортизатора

несправність амортизатора

Ознаки несправності амортизаторів

Існує два типи ознак того, що амортизатор повністю або частково вийшов з ладу. Перший тип - візуальні. Зокрема, їх можна виявити при візуальному огляді амортизатора. До другого типу ознак варто віднести зміни в поведінці машини в русі. Перерахуємо в спочатку ознаки, що відносяться до другого типу, оскільки в першу чергу необхідно звернути увагу на те, як змінилася поведінка машини, зокрема:

 • Розгойдування при гальмуванні і розгоні . Якщо амортизатори справні, то навіть при різкому гальмуванні машина повинна качнути назад не більше ніж один раз, після чого амортизатор повинен погасити коливальні рухи. Якщо ж розгойдування два і більше - симптом часткового або повного виходу з ладу.
 • Крен при маневруванні . Тут ситуація аналогічна, після виходу з різкого крену при входженні в поворот корпус не повинен розгойдуватися в поперечній площині. Якщо це так - аналогічно амортизатор вийшов з ладу.
 • Збільшення гальмівного шляху . Цей фактор обумовлений тією ж розгойдуванням при гальмуванні. Тобто, в процесі тривалого гальмування амортизатор не гасить вібрацію, і машина періодично опускає і піднімає передню частину кузова. Через це навантаження на передні колеса зменшується, що знижує ефективність гальмування. Особливо гальмівний шлях збільшується у автомобілів, оснащених антиблокувальною системою гальм. Це обумовлено тим, що задня частина піднімається, і АБС знижує тиск в магістралі гальмівної системи. Також гальмівний шлях збільшується при гальмуванні по нерівній дорозі.
 • Машина «не тримає» дорогу . Зокрема, при установці керма в положенні прямо, автомобіль постійно веде вбік. Відповідно, водій повинен постійно підрулювати з тим, щоб вирівняти траєкторію руху.
 • Дискомфорт при їзді . Він може проявлятися по-різному. Зокрема, від розгойдування автомобіля деякі водії і / або пасажири при їзді на довгій дистанції відчувають дискомфорт, які страждають «морською хворобою» (офіційна назва кинетоз або хвороба руху) людей може заколисувати. Такий ефект є типовим симптомом несправності задніх амортизаторів.
Ознаки несправності амортизаторів

Зверніть увагу, що такі ознаки як збільшення гальмівного шляху, нерівномірний знос покришок і постійна необхідність підрулювати можуть вказувати на інші проблеми в автомобілі, наприклад, на знос гальмівних колодок, низький рівень гальмівної рідини, нерівномірний тиск в шинах, проблеми з кульовою опорою або іншими елементами підвіски. Тому бажано виконати комплексну діагностику. До візуальних симптомів зносу амортизаторів відноситься:

 • Поява патьоків по корпусу і штоку. Зокрема, це відбувається через зношування сальника (ущільнення) і / або штока амортизатора. Зниження рівня масла призводить до зменшення робочої амплітуди пристрої, а також до збільшення зносу частин, що входять в його конструкцію.
 • Знос сайлентблоков. Як відомо, в цьому гумово шарнірів рухливість забезпечується за рахунок еластичності гуми (або поліуретану в залежності від конструкції). Природно, що якщо амортизатор буде відпрацьовувати жорстко, то на сайлентблок передаватиметься підвищені зусилля, що призведе до його значного зносу і виходу з ладу. Тому при діагностиці амортизаторів завжди має сенс перевірити і стан сайлентблоков.
 • Пошкодження корпусу амортизатора і / або його кріпильних елементів. Це може виражатися по-різному. Наприклад, поява іржі на штоку (стійці, опорі), викривлення корпусу, пошкодження кріпильних болтів і так далі. У будь-якому випадку амортизатор потрібно уважно оглянути.
 • Нерівномірний знос покришок. Зазвичай вони більше зношуються з внутрішньої сторони і менше з зовнішньої.

Тобто якщо виникла несправність амортизаторів то чекайте виходу з ладу та інших елементів підвіски, адже вони всі взаємопов'язані і піддаються впливу друг на друга.

На що впливає несправність амортизатора

Використання зношених амортизаторів може не тільки викликати дискомфорт при їзді, але і викликати реальну небезпеку при русі автомобіля. Так, можливі проблеми, пов'язані з несправністю амортизатора:

 • Зменшення зчеплення коліс з дорогою. Зокрема, при розгойдуванні автомобіля зчеплення буде мати змінне значення.
 • Збільшення гальмівного шляху, особливо на автомобілях з антиблокувальною системою (ABS).
 • Можлива некоректна робота деяких електронних систем автомобіля, таких як ABS, ESP (система курсової стійкості) і інших.
 • Погіршення керованості автомобіля, особливо при русі на високій швидкості.
 • Поява «аквапланування» при їзді по мокрій дорозі на низьких швидкостях.
 • При їзді в нічний час постійне розгойдування передка автомобіля може привести до того, що світло фар буде зліпити зустрічних водіїв.
 • Дискомфорт при їзді. Особливо це проявляється при їзді на довгі відстані. Для водія це загрожує підвищеною втомою, а для людей, схильних до «морської хвороби», це небезпечно заколисування.
 • Підвищений знос покришок, гумових втулок, сайлентблоков, відбійників і пружин. і інших елементів підвіски автомобіля.

Причини несправності амортизаторів

Причинами поломки є, як правило, природні фактори, серед яких:

 • Старіння амортизаційної рідини (масла). Як і інші технологічні рідини в автомобілі масло в амортизаторі поступово набирає вологу і втрачає свої експлуатаційні властивості. Природно, що це призводить до того, що амортизатор починає працювати жорсткіше, ніж працював до цього. Однак необхідно розуміти, що старіння рідини не відбувається відразу, за винятком розриву ущільнення на корпусі амортизатора.
 • Порваний сальник. Зокрема, ущільнення поршня і внутрішніх стінок робочого циліндра. Сальник може порватися через зовнішніх факторів або просто в процесі старіння. Він, як і будь-яке гумовотехнічні ущільнення, з часом дубєєт і починає пропускати рідину. Через це відбувається витік масла з амортизатора, а також потрапляння в масло вологи ззовні, що призводить до погіршення її характеристик.
 • Деформація пластин клапанного механізму. Цей процес також є природним і відбувається на постійній основі, хоч і з різною швидкістю. Так, швидкість деформації залежить від двох основних чинників - якості амортизатора (якості металу пластин) і умов експлуатації машини (природно, що значна ударне навантаження призводить до передчасної деформації).
 • Витік газу. Це актуально для газонаповнених амортизаторів. Суть тут та сама, що і для маслонаповнених пристроїв. Газ тут виконує демпфуючу функцію, і якщо його немає - то і амортизатор працювати не буде.
 • Вихід з ладу сайлентблоков. Вони зношуються з природних причин, втрачають свою еластичність і працездатність. Ремонту ці вузли практично не підлягають, тому при їх виході з ладу їх потрібно просто замінити (якщо це можливо, або міняти повністю амортизатори).

Як визначити несправність амортизаторів

Автовласників питання як перевірити масляний або газомасляної амортизатор, хвилює неспроста. Пов'язано це з тим, що сучасні амортизаційні пристрої часто мають більш складну конструкцію, ніж старі моделі, через що ускладнюються і діагностичні заходи. Тому в ідеалі перевіряти їх потрібно в умовах автосервісу на спеціальному стенді. Однак існує і ряд «гаражних» методів перевірки.

розгойдування кузова

Найпростіший, «дідівський», метод полягає в розгойдуванні кузова автомобіля. Зокрема, розгойдують його передню або задню частину, або амортизатори окремо. Розгойдувати потрібно сильно, проте при цьому не погнути елементи кузова (на практиці такі випадки зустрічаються!). В теорії потрібно домогтися максимально можливої ​​амплітуди розгойдування, після чого відпустити корпус і подивитися на його подальші коливання.

Якщо амортизатор справний, то кузов зробить одне розгойдування (або півтора), після він заспокоїться і залишиться в початковому положенні. У разі ж, якщо амортизатор має несправність, то корпус буде робити два і більше коливань. У цьому випадку він підлягає заміні.

Правда варто відзначити, що метод розкачки підходить для машин з простою системою підвіски, наприклад, ВАЗ- «класика» (моделі від ВАЗ-2101 до ВАЗ-2107). У сучасних машинах часто використовується складна (найчастіше багатоважільна) підвіска, тому вона буде гасити виникаючі коливання навіть при несправних амортизаторах. Тому за допомогою розгойдування кузова, за великим рахунком, можна визначити два прикордонних стану - демпфер повністю вийшов з ладу, або його підклинює під час роботи. «Середні» стану амортизатора за допомогою розгойдування виявити непросто.

Візуальний огляд

При діагностиці проблемного амортизатора обов'язково потрібно виконати його візуальний огляд. Для цього потрібно загнати автомобіль на оглядову яму або підняти на підйомнику. Можна, звичайно, і демонтувати амортизатор, але це може зайняти багато часу і сил. В процесі огляду обов'язково потрібно перевірити наявність масляних патьоків на корпусі амортизатора. Можна протерти сліди масла ганчіркою і залишити його так на кілька днів. Після закінчення цього терміну перевірку слід повторити.

Якщо машина піднята на підйомнику, то бажано перевірити стан штоків амортизатора. На них не повинно бути слідів іржі і пошкоджень. Якщо вони є, значить, пристрій як мінімум частково несправне і потрібно виконати додаткову діагностику.

При огляді потрібно обов'язково звернути увагу на характер зносу шин. Найчастіше при поламаних амортизаторах вони зношуються нерівномірно, як правило, основний знос йде на внутрішню частину покришки. Також можуть мати місце окремі лисуваті плями зносу на гумі. Однак знос протектора може вказувати і на інші поломки в елементах підвіски, тому тут також потрібна додаткова діагностика.

Якщо перевіряються несправності переднього амортизатора (стійки) потрібно виконати обов'язковий огляд пружин і верхніх опор. Амортизаційні пружини повинні бути цілими, не мати тріщин і механічних пошкоджень.

Часто навіть частково несправний амортизатор може не мати візуальних слідів поломки. Тому бажано виконувати комплексну діагностику, найкраще в умовах автосервісу.

Перевірка керуванням машини

Якщо амортизатор / амортизатори несправні, то в процесі водіння водій буде відчувати, що машина «нишпорить» по дорозі, тобто, необхідно буде постійно підрулювати з тим, щоб тримати її в колії. При розгонах і гальмуванні авто буде розгойдуватися. Аналогічна ситуація і при бічних нахилах кузова. При цьому необов'язково розганятися до значної швидкості, для перевірки цілком підійде міський швидкісний режим. Зокрема, на швидкості 50 ... 60 км / год можна вдіяти різкий розгін, гальмування, змійку.

Зверніть увагу, що, якщо амортизатор майже «помер», то входити в крутий поворот на великій швидкості небезпечно, оскільки може призвести до переворотом на бік! Особливо це актуально для автомобілів з потужним двигуном.

Коли міняти амортизатор

Необхідно розуміти, що незалежно від якості амортизатора, а також умов експлуатації машини, знос цього вузла відбувається постійно. З більшою чи меншою швидкістю, але постійно! Відповідно, і перевіряти їх стан також потрібно постійно. Більшість виробників амортизаторів із середньої цінової категорії рекомендують виконувати перевірку через кожні 20 ... 30 тисяч кілометрів пробігу . Що стосується заміни, то зазвичай амортизатор значно зношується приблизно через 80 ... 100 тисяч кілометрів . На цьому етапі потрібно виконати його більш ретельну перевірку і при необхідності заміну.

А щоб амортизатори служили максимально довго орієнтуйтеся на такі рекомендації:

 • Не перевантажуйте машину . В мануалі до будь-якого автомобіля прямо вказується його гранична вантажопідйомність. Не варто перевантажувати автомобіль, тому що це шкідливо для його різних компонентів - в тому числі двигуна і елементів підвіски, зокрема, амортизаторів.
 • Дайте прийти в робочий режим . При їзді на машині в холодну пору року (тим більше при значних морозах) намагайтеся їхати перші 500 ... 1000 метрів на невеликій швидкості і уникаючи нерівностей. Це дасть розігрітися і розтектися маслу.

Таким чином, при виникненні проблем з амортизаторами краще не затягувати, і замінити проблемні вузли на нові. Що стосується покупки, то краще купувати ліцензовані амортизатори у «офіціалів». Або вибирати товари в перевірених магазинах, грунтуючись на відгуках автолюбителів.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found