Перевірка датчика рівня палива. 3 способу перевірити датчик палива коли він не працює

Коли не працює датчик палива , то водій не зможе розрахувати на скільки йому вистачить того палива що знаходиться в баку. Плюс стрілка, яка показує порожній бак, безсумнівно нервує. Залежно від типу датчика рівня палива (ДРП) найчастіше причинами можуть бути стирання резистивних елементів, пошкодження поплавка на робочому важелі або проблеми з проводкою. Однак є й інші, про яких також варто знати. Найчастіше перевірку і елементарний ремонт датчика можна провести в гаражних умовах. А ось для діагностики електронних ДУТ доведеться звертатися за допомогою в автосервіс.

зміст:

 • Де варто датчик рівня палива
 • Види і пристрій
 • Принцип роботи
 • проблеми ДУТ
 • причини несправності
 • Перевірка датчика рівня палива
 • Як можна відремонтувати

Де знаходиться датчик рівня палива

Щоб зрозуміти чому датчик палива показує неправильно або не працює зовсім, необхідно дізнатися де він стоїть. Правда тут особливого секрету немає, адже природно він знаходиться безпосередньо в паливному баку. Єдина різниця, яка може бути це варіант його виконання. Залежно від конструкції він може бути вбудований в паливний модуль, який являє собою єдиний пристрій, що складається з датчика палива, зворотного клапана, паливного насоса і фільтра (у інжекторних двигунів), або встановлюватися окремо посередині / збоку бензобака окремо або ж вкручується окремим пристроєм в бак якщо це дизельний автомобіль.

Типи датчиків рівня палива

В автомобілях може використовуватися один з трьох основних типів датчиків рівня палива. А саме:

 • Важільний. Відноситься до типу поплавцевих датчиків. Це найстаріший і простий тип даного пристрою. Складається з потенціометра (реостата - змінного резистора), важеля, і підвішеного на нього поплавка. Перевага поплавкового датчика - простота і надійність конструкції, а також низька ціна. Недолік - велика похибка приладу. Крім цього, під час їзди машини по нерівній дорозі часто стрілка приладу на панелі коливається, відображаючи тим самим рух палива в баку.
 • Трубчастий. Також є поплавця. Конструкція складається з порожнистої трубки, поплавка, що направляє стійки, сигнального проводу (або проводів) а також контактної групи. Забезпечує досить високу точність свідчення рівня палива, оскільки поплавок знаходиться в обмеженому просторі (всередині порожнистої трубки). Досить поширена модель датчика рівня палива.
 • Електронний. Це самий новий тип датчика, який встановлюється на сучасні автомобілі, має власний блок управління. Його інша назва - безконтактний, що обумовлено принципом дії. Так, робочий важіль безпосередньо знаходиться на поверхні палива, а пристрій, що зчитує пов'язане з ним за допомогою магнітного поля. Похибка у таких приладів мінімальна і не перевищує 1%, а часто набагато менше.

Зверніть увагу, що навіть сучасні датчики залежні від якості контактів на роз'ємах (зокрема, умов експлуатації та обслуговування). Тому вийти з ладу може будь-який з перерахованих типів ДУТ.

Принцип роботи датчика рівня палива

Залежно від принципу роботи датчиків будуть трохи відрізнятися і несправності які можуть з ними виникати. Розглянемо схему роботи датчика рівня палива кожного з видів.

Поплавковий важільний ДУТ

Принцип роботи датчика рівня поплавкового типу заснований на використанні реостата. До його центральній частині прикріплений важіль, на кінці якого розташовується поплавок. Залежно від рівня палива в баку поплавок буде переміщатися пересуваючи відповідно, і важіль реостата по контактної доріжці. Під час такого руху буде змінюватися опір, що фіксується електросистемою автомобіля. Відповідно, стрілка на приладовій панелі буде переміщатися відповідно до зазначеного опором на реостате. До слова, при певному положенні поплавця, а значить, і значенні опору на реостате буде загорятися контрольна лампа на приладовій панелі, яка вказує на те, що в баку залишилося мало палива і необхідна дозаправка.

Для наочності розглянемо роботу датчика рівня палива на прикладі автомобілів ВАЗ-2108 / ВАЗ-2109, ВАЗ-21099. У них в конструкції можуть використовуватися два датчика - для високої і низької приладової панелі. Конструкційно вони схожі, проте мають різне робоче опір. Зокрема, для датчика високої панелі значення опору від 238 до 262 Ом означає, що паливний бак порожній. При опорі 59 ... 71 Ом стрілка паливного приладу знаходиться приблизно посередині (відповідно, і бак значить наполовину наповнений). Якщо ж опір знаходиться в межах 17 ... 23 Ома, то це означає, що бак машини залитий повністю.

Що стосується датчика для низької панелі, то тут ситуація аналогічна. Так, при опорі 285 ... 335 Ом стрілка вказує на порожній бак. При 100 ... 135 Ом стрілка буде відповідати половині, а при значенні 7 ... 25 Ом - в кінці шкали, вказувати, на повністю заправлений бак.

Зазначені опору важливі в контексті перевірки датчика, оскільки при виході його з ладу перше, що потрібно зробити - виконати перевірку внутрішнього опору датчика за допомогою електронного мультиметра.

Зверніть увагу, що вказані значення опорів актуальних лише для перелічених моделей ВАЗ. Для інших же машин відповідні значення необхідно шукати додатково в доданою до них технічної документації (мануалу). Однак навіть ці показники можна використовувати як орієнтир!

трубчастий ДУТ

Конструкція датчика грунтується на корпусі за допомогою ключового стійкою (власне, трубка), на іншому кінці якого розташований провід з контактною групою (фішкою). Також в конструкції є поплавок з контактними кільцями, розташований всередині порожнистої трубки. Фланець корпусу кріпиться за допомогою кріпильних болтів на верхній стінці паливного бака. До слова, це є недоліком подібного типу датчиків і накладає обмеження на його використання. Зокрема, датчики трубчастого типу можна встановлювати лише на баки, висота яких досить велика.

Алгоритм роботи трубчастого датчика рівня палива наступний:

 • На трубці, яка стосується дна, в нижній її частині, є отвір (або два), через яке паливо надходить до будинку.
 • Розташований усередині трубки поплавок має контактні кільця і ​​при русі по трубці зі зміною рівня палива в баку змінюється і опір. Вимірювання опору відбувається по одному або двом контактних проводах розташованих уздовж направляючої трубки.
 • Рух поплавця на поверхні палива природним чином змінює значення електричного опору на контактному проводі при подачі на нього живлення.
 • У момент, коли поплавок знаходиться у верхньому положенні (бак повністю заповнений) задіюється невеликий відрізок контактного проводу, відповідно, значення опору мінімально. У момент же, коли бак порожній - поплавок знаходиться в нижній крайній точці, відповідно, довжина сигнального проводу максимальна, що відповідає і максимальному електричному опору.

Опір датчика рівня палива буде відрізнятися у різних машин, тому при вимірюванні потрібно користуватися технічною документацією.

Електронний ДУТ

Електронні датчики рівня палива встановлюють на автомобілі, де використовується якісний бензин і дизельне паливо, вироблений на біологічній основі. Це забезпечує не тільки дуже точні свідчення датчика, але і дозволяє «не доторкатися» виконавчого механізму безпосередньо до палива. Однак особливістю використання таких датчиків є те, що він не забезпечує плавності в спостереженні за рівнем палива (з невеликими кроками). В основі конструкції безконтактних ДУТ лежить неактивний магнітний датчик. Схема датчика рівня палива по якій він працює наступна:

 • Основна частина датчика знаходиться в герметичному корпусі. З паливом стикається лише магнітний датчик (MAPPS) і його важіль.
 • Рух поплавця з магнітом відбувається по сектору, визначеному металевими пластинами різної довжини. Сигнал, що відповідає певному рівню палива в баку формується залежно від положення магніту на окремій пластині.

Покажчик рівня палива в даному випадку формується по дискретному методу оскільки амплітуда сигналу зворотного зв'язку буде змінюватися від відрізка до відрізка який проходить магніт. Залежно від моделі конкретного датчика значення амплітуди сигналу та інша технічна інформація, відрізняється. Похибка роботи такої системи не перевищує 0,5% ... 1% але і вартість значно вища за звичайну контактної системи, тому встановлюються дані ДУТ лише на машини бізнес і преміум класу.

Несправності датчика рівня палива

Зовні несправності датчика рівня палива проявляються однієї з наступних ситуацій:

 • стрілка на приладі постійно знаходиться в русі, смикається, стрибає в крайні положення;
 • при повному паливному баку стрілка показує його часткову заправку або ж взагалі що він порожній;
 • при включеному запалюванні стрілка на приладі знаходиться на нульовій позначці за умови, що паливо в баку гарантовано є;

Якщо у вас з'явилися подібні проблеми значить не працює датчик рівня палива, а ось якщо рух стрілки не впало в нуль, а лампа сигналу мінімального залишку не зайнялася або навпаки горить і при наповненому баку, то це свідчить про несправності самої приладової панелі.

На автомобілях керованих ЕБУ про наявність проблем з ДРП можна дізнатися за зафіксованими в ОЗУ блоку кодів помилок для цього достатньо підключити діагностичний сканер для зчитування пам'яті і перевірки параметрів датчиків різних систем.

Помилки датчика рівня палива

Номери основних помилок що відповідають несправностей датчика рівня палива:

 • P0460 - «Несправність електричного кола ДУТ». На практиці це означає пошкодження або обрив живильного і / або сигнального проводу. Часто це банально погіршення контактів через їх окислення.
 • P0461 - «Вихід рівня сигналу за допустимі межі». Помилка формується в разі, якщо сигнал від датчика рівня палива занадто слабкий або занадто сильний. Це може супроводжуватися також перебоями в подачі палива в двигун, і як наслідок, зниження його потужності аж до повної зупинки.
 • P0462 - «Низький рівень сигналу в ланцюзі ДУТ». Зазвичай помилка формується в результаті корозії контактів, обриву ланцюга заземлення, короткого замикання в ланцюзі, пошкодження паливного бака (витік палива).
 • P0463 - «Високий рівень сигналу в ланцюзі ДУТ». Як правило, помилка формується в результаті пошкодження або самого датчика рівня палива або його поплавка. Відомі випадки, коли вона виникала через те, що іржавів паливний бак.
 • P0464 - «Ненадійний контакт в ланцюзі ДУТ». Помилка формується в результаті пошкодження ізоляції на проводці, окислення контактів, перебої в передачі сигналу від датчика на електронний блок управління.

причини несправності

Причинами, чому не працює датчик рівня палива або він неправильно показує, стають такі несправності:

 • Поплавок втратив герметичність. Подібна ситуація актуальна, коли в якості поплавця використовується кулька з тендітної пластмаси, яка може растрескаться в результаті механічної дії або в результаті експлуатації авто при сильних морозах. В цьому випадку поплавок буде знаходитися всередині рідини або, що частіше, просто потоне і ляже на дно. Результатом буде постійні показання приладу, що в баку немає палива. Ремонтні заходи передбачають заміну поплавка або ж всього вузла цілком. Ще рідкісний варіант полягає в тому, що поплавок може попросту від'єднатися від важеля, на якому він закріплений і «піти в самостійне плавання».
 • Деформація важеля, на якому тримається поплавок. В результаті цього поплавок може втрачати рухливість або відображати не коректну інформацію. Часто така ситуація відбувається при недбалому витяганні паливного модуля з бака, але іноді навіть і як результат тривалої експлуатації машини на дорогах з нерівним покриттям, тобто, при постійних вібраціях при їзді. Можна спробувати надати важелю початкову форму, проте найчастіше відповідний важіль просто змінюють на новий.
 • Пошкодження корпусу датчика. В результаті цього може змінитися свідчення резистивних елементів або пошкодження важеля, що знімає відповідні свідчення. В даному випадку причиною, чому датчик не правильно показує рівень палива - це використання неякісного бензину або ударні механічні навантаження на деталь.
 • Вихід з ладу резистивних елементів. Це досить часта причина, чому датчик рівня палива не працює. Елементи на реостате виходять з ладу з природних причин, тобто, в результаті стирання при тривалій експлуатації. Можливий варіант, коли знос частковий, наприклад, посередині. В цьому випадку стрілка приладу буде смикатися. Також можливо, що між змінним елементом і резистивної доріжкою пропав контакт внаслідок пошкодження або зносу резистивного напилення або ослаблення притиску лапки бігунка. При такій несправності стрілка буде лежати на нулі.
 • Відсутність електричного контакту на певній ділянці ланцюга. Як правило, на контактах, які окислюються або вологою, або паливом. Можуть бути пошкоджені дроти, їх ізоляція, обрив. Також іноді виникають проблеми з електричними роз'ємами.
 • Сигнальний провід «коротить» на «масу». У цьому випадку значення його опору буде спотворюватися і прагнути до нуля. При такій несправності датчик рівня неправильно показує рівень передаючи інформацію, що бак повністю залитий.
 • Перегорання запобіжника, що відповідає за роботу датчика рівня палива. Номер запобіжника необхідно дивитися в електричній схемі конкретного автомобіля.
 • Порушення кріплення датчика на корпусі паливного бака. Наприклад, з перекосом. Як правило, в такій ситуації запах палива поширюється назовні, зокрема, в салоні буде чути запах бензину.
 • Зустрічаються випадки, коли у резистивной плати, по якій рухається бігунок, просто відвалюється кріпильна пайка.
 • У трубчастих датчиків рівня палива може бути обірваний сигнальний провід. В цьому випадку стрілка буде постійно показувати порожній бак.
 • Також трубчастим датчикам властивий наліт, який може утворитися на направляючої стійки. Це природним чином приведе до утруднення (і навіть неможливості) руху поплавця. Наліт зазвичай утворюється в результаті використання неякісного палива (з великою кількістю парафіну, газоліну замість бензину). В цьому випадку стрілка приладу завмре в одному положенні, причому не обов'язково в одному з крайніх.
 • У безконтактних датчиків може бути пошкоджений магнітний датчик і / або його проводка. На деяких з них встановлюється спеціальна контрольна і керуюча плата. Проблема може бути і з нею. В цьому випадку зазвичай датчик повністю виходить з ладу, тобто, не показує рівень палива взагалі.

Найчастіше проблеми виникають з поплавками або з резистивним елементами, які з часом стираються і перестають передавати коректні дані. Але зауважте, що коли рівень палива не показується, то не завжди винен саме датчик. Часто не працює стрілка, і тут винен вже прилад на панелі, який, по суті, є потенціоментром. Тому якщо датчик паливо неправильно показує, то потрібно його зняти і перевірити мультиметром і зробити візуальну дефектовку.

Як перевірити датчик рівня палива

Перше, що потрібно зробити при перевірці будь-якого датчика рівня палива - перевірити чи приходить до нього харчування через запобіжник. У разі, якщо конструкція автомобіля не передбачає відкритий доступ до датчика, в такому випадку потрібно скористатися електросхемою автомобіля і підключитися до відповідних висновків на колодках. Для цього потрібно буде використовувати шматочки проводів. Якщо ж доступ є (зазвичай через багажник або під заднім сидінням), то необхідно відключити фішку від датчика і далі скористатися електронним мультиметром для перевірки або контрольку.

Щоб зрозуміти до яких контактів потрібно підключаться використовуйте схему електропроводки, якщо ж справу зі звичайним резистивним датчиком рівня інжекторного авто, то в якості орієнтира можна дивитися на перетин проводів відповідних до колодки - на бензонасос дроти завжди товщі, ніж на датчик. У загальних рисах алгоритм перевірки буде наступним:

 • Одним щупом тестера доторкнутися до плюсового висновку на фішці, а іншим - до мінусової або корпусу автомобіля (бажано вибирати місце, де лакофарбового покриття або немає зовсім або воно мінімально).
 • Якщо харчування приходить - мультиметр покаже +12 Вольт (в стандартних легкових автомобілях).

Якщо харчування немає - для початку потрібно перевірити цілісність запобіжника, а потім цілісність проводів плюса і мінуса. Коли ж харчування є, але датчик палива показує некоректні дані, необхідно продовжувати перевірку і переконатися, в чому справа - в датчику або проводці.

Перевірка датчика рівня палива за універсальним методом

Після перевірки, чи приходить живлення від запобіжника на датчик палива, необхідно перевірити як роботу самого датчика, так і сигнали, що відходять від нього на потенціометр на приладовій панелі, тобто, прилад рівня палива.

Між датчиком палива і потенціометром, використовуваних в машинах з карбюраторним двигуном, має три дроти. Один з яких - «маса», другий - сигнальний провід опору, що йде до приладу, і третій - сигнальний до контрольної лампі критичного рівня палива!

Між датчиками і потенціометрами у інжекторних моторів проводів чотири. Перший - «маса», другий - харчування на бензонасос, третій - сигнальний, четвертий - на сигнальну лампу. Між електронними датчиками і приладом також мають три дроти. Перші два - це харчування і «маса», а третій - сигнальний, що йде до блоку управління, який вкаже кількість палива на цифровому табло приладової панелі.

Перевірку поплавкового або трубчастого датчика рівня палива має сенс почати з універсального методу. Він виконується в двох варіантах - коли стрілка постійно знаходиться на початку шкали і коли стрілка знаходиться постійно в кінці шкали. Почнемо з першого. Для цього необхідно:

 • Забезпечити доступ до контактної групи датчика на паливному баку.
 • Включити запалювання.
 • Розірвати ланцюг сигнального проводу (використовуючи додаткові дроти).
 • Спостерігати за поведінкою покажчика рівня на панелі приладів.

У разі, коли після цього стрілка на приладі змістилася в кінець шкали - датчик рівня палива несправний. Якщо ж стрілка залишилася на місці - потрібно перевірити цілісність сигнального проводу, тобто, «продзвонити» його.

Якщо стрілка постійно знаходиться в кінці шкали, то перевірка датчика виконується за наступним алгоритмом:

 • Забезпечити доступ до контактної групи датчика над бензобаком.
 • Включити запалювання.
 • Кінець сигнального проводу, що йде на панель приладів, по черзі замкнути спочатку на контакт датчика, а потім на кузов ( «масу»).
 • У разі, якщо стрілка приладу при цьому залишилася на нульовій позначці в обох випадках, то це означає, що, швидше за все, обірвався сигнальний провід, що з'єднує датчик з приладом. Отже, його потрібно продзвонити.
 • Якщо стрілка відхиляється в протилежну сторону в разі замикання проводу на кузов - значить, відсутній контакт датчика з «масою».
 • Якщо ж стрілка зміщується в обох випадках - значить, датчик несправний і потрібно подальша діагностика.

Для більш точної діагностики датчик рівня палива краще перевіряти його в знятому стані.

В процесі демонтажу стежте за тим, щоб сміття з кришки або обідка ущільнювача не потрапив в паливний бак. Тому перед демонтажем бажано протерти ганчіркою пил і бруд на кришці паливного модуля.

Як перевірити важільний датчик рівня палива мультиметром

Конкретний приклад як перевірити важільний датчик рівня палива поплавкового типу в знятому стані розглянемо на основі автомобілів ВАЗ-2108, ВАЗ-2109 і ВАЗ-21099. Алгоритм перевірки буде наступним:

 • Включаємо мультиметр в режим вимірювання опору.
 • Підключаємо до висновків датчика щупи і рухаємо резистивним важелем по доріжці. Опору при різних режимах має поступово змінюватися.
 • Так, якщо поправок висить внизу під власною вагою (відповідає порожньому баку), то опір на датчику має бути в межах 238 ... 262 або 285 ... 335 Ом в залежності від того, який використовується датчик. Якщо підняти поплавок вниз, то опір має знизиться до 17 ... 23 або 7 ... 25 Ом. На практиці зазначені значення можуть незначно відрізнятися. Якщо показання відрізняються значно, не змінюються або ж змінюються стрибкоподібно в процесі руху поплавця - швидше за все, датчик несправний.

Крім вимірювання датчика рівня палива мультиметром також потрібно виконати його візуальну перевірку. Зокрема, перевірити працездатність потрібно, переконавшись, що дроти і роз'єми не мають механічних пошкоджень. Також обов'язково потрібно оглянути наявність оксидів і / або сміття на змінному опорі, а планка з контактами надійно закріплена і припаяна до висновків. Ще треба перевірити щільність контакту, тобто, наскільки щільно «язичок» підходить до змінного опору. При необхідності його потрібно буде підігнути (тільки обережно!).

На інших автомобілях (або при використанні інших датчиків) алгоритм перевірки буде таким же, однак попередньо необхідно знати номінальне значення опорів встановлених датчиків. Це можна знайти в інструкції до них або в технічній документації до автомобіля (мануалу).

Зверніть увагу, що якщо датчик рівня палива справний, а покажчик на приладовій панелі все одно не функціонує належним чином або не працює зовсім - значить, несправний сам покажчик. Найчастіше ремонт пов'язаний із заміною (або додаванням) підлаштування резистора. Це потрібно для того, щоб скорегувати вийшло з ладу опір на самому приладі.

Ремонт датчика рівня палива

В першу чергу необхідно розуміти, що ремонт датчика рівня палива неможливий без його демонтажу з посадкового місця.

Якщо на важільному датчику рівня палива зносилися резистивні елементи - можна спробувати підігнути «язичок», який безпосередньо ковзає по ним і передає значення струму на контролюючий прилад. Заодно можна почистити контактні доріжки приладу. У разі ж, якщо резистивная доріжка зносилася значно, то ремонт не можливий і ДРП підлягає тільки заміні. Якщо плата з резистивної доріжкою «гуляє» на своєму посадковому місці - її потрібно припаяти заново.

Коли виникли несправності в електричному ланцюзі датчика, зазвичай проблеми виникають на контактах. Відповідно, їх потрібно почистити і підтягнути. Також бажано змастити їх спеціальним мастилом. Пошкоджені дроти - бажано замінити на нові (можна цілим джгутом). Однак якщо пошкодження ізоляції незначне, то можна скористатися для ремонту ізолентою або термоусадкой для проводів.

Якщо в трубчастому датчику забруднилася направляюча трубка - значить, її потрібно почистити і змити наліт за допомогою спрею з очищувачем. Заодно можна почистити і сигнальні дроти, розташовані уздовж трубки.

Недоліком електронного датчика рівня палива є його неремонтоздатність. По крайней мере, в гаражних умовах. Тому, якщо даний вузол вийшов з ладу - зверніться за допомогою в автосервіс або до офіційного представника автовиробника вашого автомобіля.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found