Перевірка ЄДР. Як перевірити працездатність клапана і датчика EGR

Перевірка системи зводиться до виявлення працездатності клапана EGR, його датчика, а також інших компонент системи вентиляції картерних газів (Exhaust Gas Recirculation). Для перевірки автолюбителю знадобиться електронний мультиметр, здатний працювати в режимі омметра і вольтметра, вакуумний насос, сканер помилок ЕБУ. Безпосередньо як перевірити ЄДР буде залежати від конкретного елемента даної системи. Сама найпростіша перевірка на працездатність може бути звичайний візуальний контроль спрацьовування при подачі на нього живлення або розрядження повітря.

зміст:

 • Для чого потрібна система
 • симптоми несправності
 • причини поломки
 • Як перевірити систему EGR

Як перевірити ЄДР

Що таке система EGR

Щоб розібратися з описом перевірки працездатності ЄДР, має сенс коротко зупиниться на тому, що це за система, для чого вона потрібна і як працює. Отже, завдання системи EGR полягає в зниженні рівня освіти оксидів азоту, що знаходяться у вихлопних газах. Встановлюється вона як на бензинові, так і на дизельні двигуни, за винятком тих, які оснащені турбонаддувом (хоча є й винятки). Обмеження вироблення оксидів азоту досягається за рахунок того, що частина вихлопних газів направляється назад в двигун для допалювання. Через що знижується температура камері згоряння, вихлоп стає менш токсичний, зменшується детонація так як використовується більш високий кут випередження запалювання і знижується витрата палива.

Перші системи EGR були пневмомеханічна і відповідали екологічним стандартам EURO2 і EURO3. З посиленням стандартів екології майже всі системи EGR стали електронними. Однією з основних компонент системи є клапан ЄДР, до складу якого входить і датчик, який контролює стан зазначеного клапана. Електронний блок управління контролює роботу пневмоклапана за допомогою керуючого Електропневмоклапан. Таким чином, перевірка ЄДР зводиться до з'ясування працездатності клапана ЄДР, його датчика, а також системи управління (ЕБУ).

ознаки несправності

Існує ряд зовнішніх ознак, що вказують на те, що з системою, і зокрема, з датчиком EGR виникла проблема. Однак наведені нижче ознаки можуть вказувати і на інші несправності в двигуні, тому необхідна додаткова діагностика як системи в цілому, так і клапана зокрема. У загальному випадку симптоми не працюючого клапана ЄДР будуть такі ознаки:

 • Зниження потужності двигуна і втрата динамічних характеристик автомобіля. Тобто, машина «не тягне» при їзді в гору і в завантаженому стані, а також погано розганяється з місця.
 • Нестійка робота двигуна, «плаваючі» обороти, особливо на холостих обертах. Якщо мотор працює на малих обертах, то можлива його раптова зупинка.
 • Двигун глухне незабаром після запуску. Відбувається коли клапан заклинило в відкритому стані і вихлопні гази в повній мірі йдуть на впуск.
 • Збільшений витрата палива. Це викликано зменшенням розрідження у впускному колекторі, і як наслідок, переобогащение паливо-повітряної суміші.
 • Формування помилок. Найчастіше на приладовій панелі активується сигнальна лампа "перевірте двигун", і після виконання діагностики сканирующими пристроями можна знайти помилки, пов'язані з роботою системи ЄДР, наприклад, помилка p0404, р0401, р1406 та інші.

При появі хоча б одного з перерахованих ознак має сенс відразу ж виконати діагностику за допомогою сканера помилок, він дозволить переконатися, що проблема саме в клапані ЄДР. Для прикладу, Scan Tool Pro Black Edition дає можливість вважати помилки, дивитися показники різних датчиків в реальному часі роботи і навіть коригувати деякі параметри.

ОБД-2 сканер Scan Tool Pro Black працює з протоколами вітчизняних, азіатських, європейських та американських марок автомобілів. При підключенні до гаджету через популярні діагностичні додатки по Bluetooth або Wi-Fi ви отримуєте доступ до даних в блоках двигуна, коробки передач, трансмісії, допоміжних систем ABS, ESP і т.д.

Даним сканером можна побачити як спрацьовує електромагнітний клапан вакуумного регулятора (деталі в кінці статті). Маючи такий пристрій можна оперативно з'ясувати причину і приступити до її усунення. Перевірити клапан в гаражних умовах досить просто.

Причина несправності системи EGR

Основних причин несправностей клапана ЄДР та системи в цілому всього дві - через систему проходить надто мала кількість вихлопних газів і через систему проходить дуже велика кількість вихлопних газів. У свою чергу причинами цього можуть бути такі явища:

 • На штоку клапана EGR утворюється нагар . Це відбувається з природних причин. Як зазначалося вище, через нього проходять відпрацьовані гази, і на стінках клапана, в тому числі, штоку осідає сажа. Особливо це явище посилюється в умовах, коли машина працює в агресивних умовах. Зокрема, при зносі двигуна, збільшення кількості картерних газів, використання неякісного палива. Після діагностики клапан, завжди рекомендується почистити шток за допомогою карбклінера або подібного знежирюючого миючого складу. Найчастіше для цього користуються будь-якими розчинниками (наприклад, уайтспиритом), або чистим чистим ацетоном. Також можна скористатися бензином або дизельним паливом.
 • Негерметичність мембрани клапана ЄДР. Ця несправність призводить до того, що вказаний клапан повністю не відкривається і не закривається, тобто, через нього просочуються вихлопні гази, що призводить до описаних вище наслідків.
 • Канали системи EGR закоксовавшіеся . Це також призводить до того, що вихлопні гази і повітря не можуть нормально продуватися через них. Закоксовиваніє відбувається через появу нагару на стінках клапана і / або каналів, по яких проходять вихлопні гази.
 • Була неправильно заглушена система EGR . Деякі автовласники, регулярно зіштовхуються з тим, що через використання означеної системи двигун втрачає потужність просто глушать клапан EGR. Однак, якщо було прийнято таке рішення, то робити це потрібно правильно, в іншому випадку витратомір повітря буде отримувати інформацію про те, що відбувається дуже велика витрата повітря. Особливо це актуально при покупці була у використанні машини, коли новий власник не знає, що на машині заглушений клапан ЄДР. Якщо машина обладнана такою системою, то бажано поцікавитися у колишнього автовласника з приводу її стану, а також запитати про те, чи не була заглушена система ЄДР повністю.
 • Заклинювання клапана EGR під час його закриття і / або відкриття. Тут можливі два варіанти. Перший - несправний сам датчик, який не може передати коректні дані на електронний блок управління. Другий - проблеми з самим клапаном. Він або не повністю відкривається, або не повністю закривається. Зазвичай це пов'язано з великою кількістю нагару на ньому, утвореним в результаті згоряння палива.
 • Рух клапана EGR ривками . Справний соленоїд повинен забезпечувати плавне переміщення штока, і відповідно, датчик повинен фіксувати плавно змінюються дані про становище заслінки. Якщо переміщення відбувається стрибкоподібно, то відповідна інформація передається на ЕБУ, а сама робота системи відбувається некоректно з описаними вище наслідками для двигуна.
 • На тих автомобілях, де рух клапана забезпечується кроковим електроприводом , можлива причин криється саме в ньому. Зокрема, може вийти з ладу електромотор (наприклад, закоротити обмотка, вийти з ладу підшипник), або вийти з ладу приводная шестерня (зламатися або повністю стертися один або кілька зубів на ній).

Перевірка системи ЄДР

Природно, що на різних марках і моделях машин розташування датчика EGR буде відрізнятися, однак у будь-якому випадку цей вузол буде перебувати в безпосередній близькості до впускного колектора. Рідше його розташовують у всмоктуючому тракті або на блоці дросельної заслінки.

У гаражних умовах перевірку необхідно почати з візуального огляду. За великим рахунком, існує два методи діагностики клапана EGR - з його демонтажем і без нього. Однак більш детальну перевірку все ж краще зробити з демонтажем вузла, оскільки після перевірки, в разі, якщо клапан буде забитий відкладеннями згорілого палива, його можна буде очистити перед подальшою установкою на місце. Для початку розглянемо методи перевірки без демонтажу окремих деталей.

Зверніть увагу, що найчастіше при установці нового клапана EGR його потрібно адаптувати за допомогою спеціального програмного забезпечення для його нормальної роботи з електронним блоком управління.

Як перевірити працездатність ЄДР

Перш за все ніж робити повну перевірку потрібно переконається в тому, що клапан взагалі спрацьовує. Таку справність робиться елементарно.

Коли потрібно перевірити справність пневмоклапана досить поспостерігати за ходом штока при прогазовках (одна людина газує, другий дивиться). Або натисканням на мембрану - повинні просідати обертів. Щоб перевірити електроклапан ЄДР потрібно подати безпосередньо з акумулятора на плюс і мінус роз'єму харчування, при цьому прислухаючись чи є клацання. Проробивши такі дії можна переходити до більш детальній перевірці EGR.

Натискання на клапан

При працюючому на холостих обертах двигуні необхідно трохи натиснути на мембрану. Залежно від конкретного будови клапана вона може розташовуватися в різних місцях. Наприклад, у популярного автомобіля Daewoo Lanos необхідно натиснути під тарілкою, під нею є вирізи в корпусі, через які і можна натиснути безпосередньо на мембрану. Тобто, натискання відбувається не на саму мембрану, оскільки вона захищена корпусом, а на ту частину корпусу, яка знаходиться безпосередньо над нею.

Якщо в процесі натискання на вказаний вузол обертів двигуна просіли і він почав «задихатися» (обороти почали падати), то це означає, що сідло клапана знаходиться в хорошому стані, і за великим рахунком, нічого ремонтувати не потрібно, хіба що в профілактичних цілях ( для цього потрібно буде демонтувати клапан ЄДР та паралельно виконати додаткову комплексну діагностику вузла). Однак якщо ж після зазначеного натискання нічого не відбувається, і двигун не втрачає оберти, то це означає, що мембрана вже не герметична, тобто, система EGR практично не працює. Відповідно, необхідно демонтувати клапан ЄДР та виконати додаткову діагностику стану як самого клапана, так і інших елементів системи.

Перевірка клапана

Як зазначалося вище, в різних автомобілях розташування клапана може відрізнятися, однак, найчастіше, він встановлюється в районі впускного колектора. Наприклад, на автомобілі Ford Escape 3.0 V6 він встановлений на металевій трубі, що йде від впускного колектора. Відкривається клапан за рахунок вакууму, який підходить від соленоїда. Приклад подальшій перевірці наведемо саме на двигуні зазначеного автомобіля.

Для того, щоб перевірити працездатність клапана EGR, досить при холостих обертах двигуна від'єднати від клапана шланг, по якому подається розрідження (вакуум). Якщо в безпосередній доступності є вакуумний насос, то можна його приєднати до отвору клапана і створити розрідження. Якщо клапан справний - двигун почнеться «задихатися» і смикатися, тобто, його обороти почнуть падати. Замість вакуумного насоса можна просто під'єднати інший шланг і створити розрідження просто ротом, втягнувши повітря. Наслідки повинні бути тими ж. Якщо ж двигун продовжує працювати в нормальному режимі - значить, клапан, швидше за все, несправний. Бажано його демонтувати для виконання детальної діагностики. У будь-якому випадку, подальший його ремонт необхідно буде виконувати не на його посадковому місці, а в умовах автомайстерні (гаража).

Перевірка соленоїда

Соленоїд є електричний опір, що пропускає через себе струм. Соленоїд змінює проходить через нього напруга, використовуючи широтно-імпульсну модуляцію (ШІМ). Напруга змінюється в процесі роботи, і це є сигналом до подачі вакууму на клапан EGR. Перше, що потрібно виконати при перевірці соленоїда - переконатися, що вакуум має досить гарне розрідження. Приклад перевірки наведемо для того ж автомобіля Ford Escape 3.0 V6.

Перше, що необхідно зробити, так це від'єднати дрібні трубки внизу соленоїда, після чого потрібно запустити двигун. Зверніть увагу, що трубки необхідно знімати акуратно з тим, щоб не зламати штуцери, до яких вони підходять! Якщо вакуум на одній з трубок в порядку, то його буде чутно на слух, в крайньому випадку можна приставити до трубки палець. Якщо ж розрідження немає - необхідна додаткова діагностика. Для цього також необхідно буде в подальшому демонтувати клапан ЄДР з його посадкового місця для подальшої комплексної діагностики.

Після цього необхідна перевірка електричної частини, а саме, потрібно перевірити харчування соленоїда. Для цього буде потрібно від'єднати фішку від зазначеного елемента. Там є три дроти - сигнальний, що живить і «маса». За допомогою мультиметра, перемикання в режим вимірювання постійної напруги потрібно перевірити харчування. Тут один щуп мультиметра поміщають на живить контакт, другий - на «масу». Якщо харчування є - мультиметр покаже значення напруги живлення близько 12 Вольт. Заодно можна буде перевірити цілісність імпульсного дроти. Це можна зробити також за допомогою мультиметра, однак перемикання в режим «прозвонки». На вказаному автомобілі Ford Escape 3.0 V6 він має фіолетову ізоляцію, а на вході в ЕБУ він має номер 47 і також фіолетову ізоляцію. В ідеалі всі проводи повинні бути цілісними і з непошкодженою ізоляцією.Якщо дроти обірвані, то їх необхідно замінити на нові. Якщо ж пошкоджена ізоляція, то можна спробувати її ізолювати за допомогою ізоляційної стрічки або термоусадочной стрічки. Однак такий варіант підійде лише в разі, якщо пошкодження незначні.

Після цього необхідно перевірити цілісність проводки самого соленоїда. Для цього можна перемкнути мультиметр в режим прозвонки або вимірювання електричного опору. Далі двома щупами відповідно під'єднатися до двох виходів проводки соленоїда. Значення опору у різних пристроїв може бути різним, але в будь-якому випадку, воно повинно відрізнятися від нуля і від нескінченності. В іншому випадку має місце коротке замикання або обрив обмотки відповідно.

Перевірка датчика EGR

Функція датчика полягає в тому, щоб фіксувати різницю тисків в одній і іншій частині клапана, відповідно, він просто передає інформацію на ЕБУ про те, в якому становищі знаходиться клапан - відкритий він чи закритий. В першу чергу необхідно перевірити наявність харчування на ньому.

Переключити мультиметр в режим вимірювання постійної напруги. Один з щупів під'єднати до проводу №3 на датчику, а другий щуп - на «масу». Далі потрібно запустити двигун. Якщо все нормально, то напруга між двома зазначеними щупами має дорівнювати 5 Вольт.

Далі необхідно перевірити напругу на імпульсному дроті №1. У стані коли двигун не прогрітий (система EGR не працює) напруга на ньому має бути близько 0,9 Вольта. Виміряти його можна аналогічно живить проводу. Якщо в наявності є вакуумний насос, то можна подати на клапан розрідження. Якщо датчик справний, і він буде фіксувати цей факт, то вихідна напруга на імпульсному дроті буде поступово збільшуватися. При напрузі приблизно 10 Вольт клапан повинен відкритися. Якщо в процесі виконання перевірки напруга не змінюється або змінюється нелінійно, значить, швидше за все, датчик вийшов з ладу і потрібно виконати його додаткову діагностику.

Якщо авто глухне після нетривалої роботи мотора то можна відкрутити клапан ЄДР та притуляючи його і знову прибираючи подивитися на реакцію двигуна - якщо знявши клапан з картера надходить багато диму і двигун починає працювати рівніше система вентиляції або сам клапан несправні. Тут потрібні додаткові перевірки.

Перевірка з демонтажем

Найкраще перевіряти клапан EGR, коли він знятий. Це дасть можливість візуально і за допомогою приладів оцінити його стан. Перше, що потрібно зробити - перевірити його працездатність. По суті клапан являє собою соленоїд (котушку), на який необхідно подати 12 Вольт постійного струму, як в електроланцюзі машини.

Зверніть увагу, що конструкція клапанів може відрізнятися, і відповідно, номери контактів, на які необхідно подавати напругу, також будуть різними, відповідно, універсального рішення тут немає. Наприклад, для автомобіля Volkswagen Golf 4 APE 1,4 на клапані є три висновки з номерами 2; 4; 6. Напруга потрібно подавати на клеми з номерами 2 і 6.

Бажано мати під рукою джерело змінної напруги, оскільки на практиці (в машині) керуюча напруга змінюється. Так, в нормальному стані клапан починає відкриватися при 10 Вольтах. Якщо прибрати 12 Вольт, то він автоматично закриється (шток піде всередину). Разом з цим має сенс перевірити електричний опір датчика (потенціометра). При справному датчику на відкритому клапані опір між контактами 2 і 6 повинна дорівнювати близько 4 кОм, а між 4 і 6 - 1,7 кОм. У закритому положенні клапана відповідне опір між контактами 2 і 6 буде рівним 1,4 кОм, а між 4 і 6 - 3,2 кОм. У інших автомобілів, природно, значення будуть іншими, проте логіка залишиться тією ж.

Разом з перевіркою працездатності соленоїда має сенс перевірити технічний стан клапана. Як зазначалося вище, на його поверхні з часом накопичується сажа (продукти згоряння палива), які осідають на його стінках і на штоку. Через це плавність руху клапана і штока може порушена. Навіть якщо сажі там не дуже багато, все ж в профілактичних цілях рекомендується за допомогою очищувача почистити його зсередини і зовні.

Перевірка програмними засобами

Одним з найбільш повних і зручних методів діагностики системи EGR є використання програмних засобів, встановлених на ноутбук (планшет або інший гаджет). Так, для машин, випущених концерном VAG, однією з найбільш популярних програм для діагностики є VCDS або по-російськи - «Вася Диагност». Коротенько розглянемо алгоритм тестування EGR цим програмним забезпеченням.

Перевірка ЄДР в програмі Вася Диагност

Насамперед необхідно підключити ноутбук до електронного блоку управління двигуном і запустити відповідну програму. Далі необхідно увійти в групу під назвою «Електроніка двигуна» і меню «настроюються групи». Серед інших в самому низу списку каналів є два канали з номерами 343 і 344. Перший має назву «EGR Vacuum Regulator Solenoid Valve; actuation », а другий -« EGR Solenoid Valve; actual value ».

На практиці це означає, що за даними каналу 343 можна судити про те, при якому відносному значенні ЕБУ приймає рішення про відкриття або закриття клапана системи EGR в теорії. А канал 344 показує, за яких фактичні значення спрацьовує клапан. В ідеалі різниця між цими показниками в динаміці має бути мінімальною. Відповідно, в разі, якщо має місце значне неспівпадання значень в двох зазначених каналах - значить, клапан частково вийшов з ладу. І чим більша різниця в відповідних показаннях - тим більше пошкоджений клапан. Причини цього все ті ж - забруднене клапан, не тримає мембрана і так далі. Відповідно, за допомогою програмних засобів можна оцінити стан клапана EGR, що не демонтуючи його з посадкового місця на двигуні.

висновок

Перевірка системи EGR не представляє особливих складнощів, і під силу навіть початківцю автолюбителю. У разі, якщо клапан з яких-небудь причин вийшов з ладу, в першу чергу необхідно просканувати пам'ять ЕБУ на наявність помилок. Також бажано демонтувати і почистити його. У разі, якщо датчик вийшов з ладу - його не ремонтують, а міняють на новий.

Також часто запитують:

 • Як перевірити клапан ЄДР на Ланосі?
 • Як провести перевірку клапана EGR на Опель Астра?
 • Як зробити перевірку клапана ЄДР на Фокусі 2?

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found