Круїз-контроль в автомобілі | Що це таке, для чого потрібен і як працює

Система круїз-контролю (інша назва «Автодрайв» або «автоспід») - комплекс апаратних і програмних засобів, призначених для постійного підтримання швидкості автомобілем на певній ділянці дороги. Хоча у деяких автовласників виникають складнощі з її експлуатацією, насправді налаштовувати цей пристрій не становить труднощів.

Її можна включити і налаштувати за допомогою кнопок на кермі або перемикачів рульової колонки (залежить від моделі і марки машини). Що ж стосується несправностей і перевірок, то діагностика проводиться за допомогою електронного блоку управління (ЕБУ) автомобіля. Також перевірці піддаються механічні частини комплексу. Далі ми наведемо для вас повну інформацію про призначення, переваги, настройках, діагностиці Cruise Control System, а також інші корисні відомості.

Ми розглянемо:

 • Що таке круїз-контроль
 • Як працює круїз
 • Види круїз контролів
 • Як використовувати круїз
 • Як перевірити круїз-контроль

Круїз-контроль - розташування і управління

Що таке круїз-контроль в автомобілі

Назва круїз-контроль (скорочено КК) походить від англійського виразу Cruise Control, яке означає постійний контроль за швидкістю руху . Тобто, пристрій призначена для того, щоб підтримувати постійну швидкість при русі автомобіля на дорозі. Як правило, її використовують в тривалих поїздках. Адже досвідчені водії знають, як важко довго тримати ногу на педалі акселератора. Cruise Control System встановлюють на автомобілі як з автоматичною, так і з механічною коробкою передач.

Однак до функцій системи, крім основного призначення, відноситься ще і економія палива . Адже людина в процесі їзди мимоволі то прискорює авто, то уповільнює його, постійно орієнтуючись на спідометр. Через це витрата палива нерівномірний. За статистикою, витрата палива на трасі з увімкненим круїз-контролем зменшується на 4-7% (за деякими даними навіть на 12%). Постійна швидкість також сприятливо позначається на знос деталей і використанні витратних матеріалів. За підрахунками експертів, витрати зменшуються приблизно на 1,5% .

Також сучасні Cruise Control System виконують ряд додаткових завдань. Зокрема, вони сканують простір перед автомобілем під час руху, і попереджають водія про можливу небезпеку. Нижня межа роботи систем може бути різним, але зазвичай він знаходиться в межах від 30 до 50 км / ч. Верхня межа також може бути різним. Як правило, це 200 ... 220 км / ч.

Як працює круїз-контроль

Принцип роботи круїз-контролю нескладний. У найпростішому випадку він складається з сервоприводу (привід з негативним зворотним зв'язком для можливості управління механічною системою), який з'єднаний за допомогою троса або тяги з механізмом, що відповідає за подачу газу в карбюратор або інжектор (для бензинових двигунів). Тобто, коли авто рухається з постійною швидкістю, то педаль акселератора знаходиться під одним фіксованим кутом. Відповідно, кут нахилу педалі акселератора теж буде постійним. Якщо в цей момент водій включає Cruise Control, то ЕБУ запам'ятовує його положення. При цьому також фіксується швидкість.

Як працює круїз-контроль

Схема роботи електронного круїз-контролю

Якщо ж в процесі руху швидкість починає падати, наприклад, на підйомі (про це ЕБУ повідомляють відповідні датчики), електронний блок подає команду на сервопривід з тим, щоб він змінив кут нахилу сектора газу і збільшив подачу палива. Кут нахилу безпосередньо залежить від сигналу неузгодженості. Так буде відбуватися до тих пір, поки швидкість руху не почне рости.

Якщо швидкість в дорозі збільшується (на спуску), то електронний блок подає сигнал на сервопривід про те, щоб змінити кут сектора газу для зменшення подачі палива. Це може статися аж до того моменту, коли відбудеться механічний упор на холостому ходу. Це природним чином викличе гальмування двигуном. Однак тут можливі два варіанти, які залежать від типу встановленого круїз-контролю.

Якщо Cruise Control встановлений на механічній коробці передач, то сектор може впертися в обмежувальний упор. В такому випадку водієві рекомендовано буде перемкнути передачу. Якщо ж мова йде про АКПП, то цей процес відбудеться автоматично. Як тільки швидкість досягне заданого рівня, сервопривід припинить рух, і сектор газу залишиться в фіксованому положенні.

Якщо встановлений круїз-контроль на машині з МКПП, то водієві необхідно буде самостійно пригальмовувати в разі потреби. Якщо в автомобілі стоїть АКПП, то можливий перехід на більш низьку передачу для зменшення швидкості. Однак якщо на машині коштує адаптивний Cruise Control, то весь процес гальмування відбувається автоматично в повному обсязі. Тепер докладніше розповімо про типи використовуваних систем.

В даний час у водіїв є можливість купити Cruise Control System окремо. Його установку можна здійснити самостійно. Важливо не забути прописати його функціонал в ЕБУ.

Типи круїз-контролів

Існує два основних види круїз-контролю - пасивний (PCC) і адаптивний (ACC). Перший тип - це класична система, яка використовується на машинах з механічною і автоматичною коробками передач вже більше 40 років. Вона включається за допомогою кнопок або важелів на кермі і просто підтримує постійну швидкість руху.

Пасивний Cruise Control відключається в той час, коли водій натискає на педаль гальма. Однак ці настройки можна змінити. Детальну інформацію ви знайдете в мануалі.

Адаптивний круїз-контроль

Однак набагато цікавіше адаптивний круїз-контроль . Що це таке? Це комплекс, яка не тільки підтримує постійну швидкість руху, але і регулює її в залежності від виникаючих на дорозі перешкод (що їде попереду транспортного засобу, перешкоди і так далі). Для цього вона постійно вимірює відстань до автомобіля, що їде попереду транспорту (як правило, на відстані до 200 метрів).

За принципом дії адаптивні круїз-контролі діляться на два типи - лазерні та радарні . Як зрозуміло з назви, перші використовують для своєї роботи лазерний промінь, другі - радіохвилі. Лазерні системи коштують значно дешевше, однак мають істотні недоліки, через які і не знайшли широкого поширення. Зокрема. лазер погано працює в похмуру і туманну погоду, а також погано розрізняють брудні машини. Радарні, в свою чергу, позбавлені цих недоліків, тому їх встановлюють на дорогі машини (бізнес і люкс класу).

Індикатор адаптивного круїзу

індикатор АСС

Радіолокаційний датчик АСС встановлюється за радіаторної гратами і постійно посилає сигнали, фіксуючи відстань до найближчої попереду машини. Якщо вона сповільнюється або між вашою і іншою машиною з'являється третій об'єкт, то датчик посилає сигнал Cruise Control System про те, що необхідно знизити швидкість. В даному випадку використовується не тільки двигун, а й гальмівна система автомобіля . Якщо дорога знову очиститися, то швидкість буде відновлена. На Toyota і Lexus аналогічний датчик використовує комплекс передаварійній безпеки. Про це ви можете почитати в іншому матеріалі.

Помилка системи PCS

Система передаварійній безпеки (PCS) відповідає за уникнення зіткнення і в разі виходу з ладу датчиків або блоку управління виду помилку check pcs на панелі приладів щоб попередити водія

Детальніше

Відстань, на якому працює система - 200 метрів, а діапазон швидкостей 40 ... 210 км / год (ці значення можуть трохи відрізнятися у різних автомобілів). Пристрій може повністю зупинити авто в пробці, і почати рух протягом перших трьох секунд, коли дорога попереду звільниться.

Наявна функція допомоги при гальмуванні попереджає водія про небезпеку навіть в тому випадку, якщо адаптивний круїз-контроль відключений. Адаптивний круїз-контроль

Робота АСС

Крім цього, АСС має ряд додаткових функцій. Наприклад, з його допомогою можна змінювати швидкість руху автомобіля. Це робиться, покроково збільшуючи або зменшуючи швидкість на 1 ... 2 км / год (в залежності від моделі машини). При цьому комплексу на важливо, наскільки авто завантажено або по наскільки крутим схилом ви піднімаєтеся. Також адаптивний контроль в разі небезпеки або ймовірності виникнення аварійної ситуації сповіщає про це водія за допомогою візуальних або звукових сигналів (іноді те й інше).

Назва автомобільної марки Назва АСС
Toyota Radar Cruise Control
Mitsubishi Preview Distance Control
Mercedes-Benz Distronic (Distronic Plus)
BMW Active Cruise Control
VAG (Volkswagen, Audi) Adaptive Cruise Control
Honda Adaptive Cruise Control

Адаптивний Cruise Control завжди працює в парі з двома системами безпеки автомобіля - ABS (антиблокувальною) і ESP (електронна стабільність контроль) при їх наявності. Якщо хоча б одна з них не буде працювати, то ACC подаватися не буде.

Пам'ятайте, що круїз-контроль не призначений для руху в складних умовах (в тому числі, в місті). Його необхідно включати лише на заміських трасах, де трохи машин, або всі вони їдуть приблизно з однією швидкістю. Це стосується і адаптивного круїз-контролю.

Як користуватися круїз-контролем

Перш ніж ми перейдемо до питання про використання цієї системи, необхідно визначитися з тому, де знаходиться круїз-контроль. Як правило, на більшості авто, обладнаних функцією контролю руху, кнопки управління знаходяться на Мультируль. У більш рідкісних випадках управління нею ведеться за допомогою підрульових перемикачів. Приклади розташування ви можете подивитися на наведених тут фотографіях.

Розташування круїз-контролю

Варіанти розташування органів управління круїз-контролем

Багатьох власників старих (і не тільки) автомобілів хвилює питання - як включити круїз-контроль ? В цьому немає нічого складного, проте необхідно розуміти, що на різних моделях машин деякі нюанси можуть відрізнятися. В цілому ж, алгоритм дій буде наступним:

Значок круїзу на панелі

Значок КК на приладовій панелі

 • необхідно розігнатися на машині до тієї швидкості, на якій ви плануєте продовжити рух (врахуйте, що для більшості Cruise Control System мінімальна швидкість роботи становить 40 км / год);
 • активувати "круїз" шляхом натискання на кнопку із зображенням тахометра і стрілки або з написом ON (в результаті на приладовій дошці засвітиться аналогічне зображення, що світиться білим кольором);
 • ввести в дію систему шляхом натискання кнопки або важеля з написом "SET / -" (на деяких автомобілях назва може незначно відрізнятися, наприклад, просто "SET");
 • після цього машина перейде в режим Cruise Control, а згаданий значок на приладовій панелі засвітиться зеленим кольором;
 • якщо ви захочете збільшити або зменшити швидкість, скористайтеся, відповідно кнопками з зображеннями "+" і "-", при цьому швидкість буде змінюватися покроково на кілька км / год (зазвичай на 1 ... 2 км / год, залежить від авто) .

У деяких машинах закладені більш гнучкі можливості. Достовірну інформацію про те, як включити круїз-контроль і користуватися ним в дорозі, ви зможете знайти в мануалі вашого авто.

Приклад написів на кнопках: On - включення системи, Off - вимкнення системи, Set Accel - установка режиму / збільшення швидкості, Resume - відновлення запомненной раніше швидкості, Coast - зниження швидкості.

Як користуватися круїз-контролем

Управління круїз-контролем на Тойота Королла

Як відключити круїз-контроль , залежить від його типу. Для одних достатньо в процесі їзди натиснути на педаль гальма. Це буде сигналом до відключення, і машина перейде в звичайний режим під повним ручним керуванням. В інших випадках (особливо це стосується ACC), відключити Cruise Control також можна натисканням педалі газу. По-третє для відключення необхідно скористатися призначеної для цього кнопкою або важелем. Детальну інформацію про це ви знайдете в мануалі.

В умовах поганої видимості, сильного дощу, снігу, мокрого дороги, її заледеніння і інших незручності користуватися круїз-контролем категорично не рекомендується!

Круїз-контроль відключається автоматично у випадках, якщо значення прискорення автомобіля перевищує 1,5 м / с ² (або різкому збільшенні швидкості на 5,4 км / год). Також він відключається у разі, якщо на машині з автоматичною коробкою передач перевести важіль в нейтральне положення (позначається літерою N).

Марка Моделі з встановленим КК (як за замовчуванням, так і на додаток)
Кіа Ріо, Сід, Спортейдж, Соренто, Оптима, Церато, Соул
Форд Фокус, Куга, Мондео, Транзит, Фієста, Куга, Галаксі, Ескейп, S MAX, екоспорт
Хендай Крета, Соляріс, Елантра, IX35, Гретта, Туссан, Санта Фе, Старекс, Соната
Тойота Королла, Камрі, РАВ 4, Авенсис, Ауріс, Прадо, Версо, Філдер
Рено Меган, Дастер, Сценик, Логан, флюенсу, Сандеро, Лагуна, Каптур, Степвей, Кангу
Лада Веста, Гранта, Х Рей, Калина
Опель Астра, Зафіра, Вектра, Омега, Антара, Корса, Віваро, Мокка
Ніссан Кашкай, Х Трейл, Приклад, Альмера, Тіїда, Террана, Теана, Ноут, Жук, Мурано, Патфайндер, Серена
Пежо 307, 308, 408, Боксер, 406, 3008, Партнер, 407, 207
Мазда 3, 5, 6, СХ 5, СХ 7, 626, МПВ
Шкода Октавія, А7, А5, Фабія, Октавія Тур, Рапід, Суперб, Єтті

Як перевірити круїз-контроль

Що ж робити, якщо не включається круїз-контроль ? Або він включається, але машина не підтримує задану швидкість в нормальному режимі? Для перевірки існують методи перевірки, про які далі.

Насамперед необхідно провести комп'ютерну діагностику системи. Для цього потрібен ноутбук з діагностичним кабелем і відповідним програмним забезпеченням. У більшості випадків це самий простий і ефективний спосіб перевірки. Комп'ютер покаже вам коди помилок при їх наявності. Їх розшифровку ви знайдете в додатковій літературі.

Що стосується механічної діагностики круїз-контролю, то рекомендується перевірити:

Перевірка круїз-контролю

Троси керування КК

 • цілісність запобіжника, що відповідає за роботу системи (знаходиться або в стандартному блоці запобіжників або під капотом в коробочці з написом FUSE BOX);
 • чи приходить вакуум при заведеному двигуні на вакуумника (якщо система має його, як правило, для цього використовується тонка трубка);
 • герметичність трубки, що йде від вакуумника на педаль гальма (потрібна для відключення круїз-контролю при натисканні на педаль гальма, скидає вакуум), це можна зробити шляхом її від'єднання і викачування повітря, якщо діафрагма не тримає, значить вакуум йде;
 • цілісність проводів, що йдуть до кнопок або важеля управління КК (продзвонити їх і оглянути візуально);
 • контакти на органах управління (кнопках або важелях, виконайте їх профілактичний огляд - чистку і змащування);
 • справність кінцевого вимикача на педалі гальма;
 • справність вакуумного насоса.
За статистикою, найчастішими проблемами, пов'язаними з управлінням круїз-контролем, є механічне пошкодження ізоляції проводів, а також витік вакууму.

У деяких машинах можлива самодиагностика системи. Наприклад, таку можливість дає круїз-контроль автомобілів Nissan Primera, Mazda Tribute, SsangYong Korando, Honda CR-V і інші. Як приклад наведемо алгоритм дій для перевірки на кросовері "Хонди":

 • включити запалювання автомобіля;
 • активувати Cruise Control натисканням кнопки ON;
 • якщо індикаторна лампочка на приладовій дошці засвітилася - продовжуємо подальші дії, в іншому випадку лампочку необхідно замінити;
 • натиснути на кнопку Resume Accel на час 3 секунди;
 • якщо поломок немає, то згадана вище лампочка індикатора повинна включитися на 3 секунди, після чого згаснути на 2 секунди;
 • в разі, якщо в системі є помилки, то індикатор буде видавати світлові коди помилок, про які ми поговоримо далі;
 • щоб скинути режим самодіагностики, необхідно розігнатися на машині до швидкості в 16 км / ч, або просто відключити Cruise Control System шляхом натискання на кнопку OFF.

Перед тим як перейти до опису кодів, необхідно розібратися, як їх зчитувати. Інформацію дає миготливий індикатор включеної системи круїз-контролю. Між кодами існує тривала пауза, коли він не блимає. Якщо індикатор повідомляє двозначний код, то між його цифрами існує коротка пауза, а кількість коротких спалахів відповідає переданої цифрі.

Наприклад, код 15 буде відображатися в такий спосіб: довга спалах, коротка пауза, п'ять коротких спалахів. Далі перейдемо до опису характерних помилок, про які вам може повідомити самодиагностика круїз-контролю автомобіля Honda CR-V:

 • Помилка 01 . Проблеми з проводкою, що веде до актуатора, вимикача стоп-сигналів або датчика натискання гальма круїз-контролю. В першу чергу перевірте актуатор.
 • Помилка 05 . Проблеми з запобіжником круїз-контролю Stop або проводкою між запобіжником і системою КК.
 • Помилка 07 . Датчик натискання гальма або вимикача стоп-сигналу.
 • Помилка 11 . Проблеми з перемикачем Cruise Control.
 • Помилка 12 . аналогічно
 • Помилка 15 . Проблеми з центральним блоком КК.
 • Помилка 21 . Натисніть кнопку Set Coast. Якщо Код 21 висвічується, натисніть кнопку Resume Accel.
 • Помилка 22 . Натисніть кнопку Set Coast. Якщо Код 22 висвічується, перевірте перемикачі КК.
 • Помилка 31 . Натисніть педаль гальма. Якщо код 31 висвічується, перевірте датчик натискання гальма КК і вимикач стоп-сигналів.
 • Помилка 35 (для машини з АКПП). Увімкніть запалювання. Переведіть селектор в положення P або N. Якщо код 35 висвічується, перевірте перемикач в селекторі передач.
 • Помилка 35 (для машини з МКПП). Увімкніть запалювання. Натисніть педаль зчеплення. Переключіть трансмісію в нейтральне положення. Якщо код 35 висвічується, перевірте датчик натискання педалі зчеплення або датчик нейтральній передачі.
 • Помилка 37 . Рухайтеся на автомобілі зі швидкістю 40 км / год або більше. Якщо код 37 висвічується, перевірте датчик швидкості і його ланцюга.

У будь-якому випадку найдетальнішу інформацію про діагностику та налаштування круїзу вашого авто ви знайдете в мануалі. Cruise Control System на різних машинах відрізняються, тому неможливо дати універсальних рекомендацій по експлуатації та перевірці.

підсумки

Круїз-контроль окремо

Система КК у продажу

Круїз-контроль - зручна система, яка значно полегшує водіння автомобіля на трасі. Якщо в штатній комплектації вашого автомобіля немає КК, то радимо купити і встановити його додатково , особливо, якщо ви часто їздите по заміських трасах. Коли в комплектації автомобіля круїз був відсутній, то після додаткове його установки обов'язково потрібно програмну активація, а автомобілях VAG групи існує вася діагност, а ось на інших інше програмне забезпечення.

Після встановлення не втратьте інструкцію. По можливості зберігайте її в бардачку вашого автомобіля, щоб в разі виникнення несправності ви змогли прочитати необхідну інформацію для її усунення. Використовувати систему слід акуратно, і лише на заміських трасах. Також не користуйтеся Cruise Control в умовах поганої видимості, на мокрій, зледенілій дорозі і вночі.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found