Резонатор глушника вихлопної системи автомобіля. Для чого потрібен, як влаштований і принцип роботи резонатора

Резонатор глушника - частина вихлопної системи, до завдань якого належить гасіння звуків низької частоти, що виникають внаслідок роботи двигуна. Кожному автолюбителю буде корисно знати, де знаходиться резонатор, і з якими можливими проблемами йому доведеться зіткнутися за час його служби. Поломка резонатора вихлопної труби не є критичною, проте може доставити масу незручностей не тільки водієві, але і оточуючим людям. Про те, як усунути виниклі проблеми, як демонтувати і встановити агрегат, а також як зробити резонатор своїми руками - про все це ми поговоримо в даному матеріалі.

резонатор

призначення резонатора

Для початку розберемося, для чого потрібен резонатор . Як згадувалося вище, він є частиною вихлопної системи двигуна автомобіля. Його основна функція - гасіння звуків низької частоти, які виникають в процесі відпрацювання газів і потрапляння їх в газоотводную систему. Існує дві причини, за якими в ній виникають шуми:

 • звук від розширення газів;
 • шум від вібрації елементів вихлопної системи.
де стоїть резонатор

Розташування резонатора

Разом з глушником до завдань автомобільного резонатора відноситься зниження швидкості пересування відпрацьованих вихлопних газів. Це стає можливим завдяки фізичному закону, відповідно до якого гази, які швидко пересуваються у вузькій трубі при попаданні в великий обсяг втрачають свою швидкість, і відповідно, енергію. В системі відводу газів, резонатор стоїть перед основним глушником, будучи, по суті, першою ланкою в ланцюзі глушіння звуків у вихлопній системі. Тобто, його основні завдання - попереднє зниження шуму і урівноваження пульсацій потоку відпрацьованих газів.

Деякі автовласники називають його "середнім глушником" (через його фізичного розташування приблизно посередині днища машини) або "другим глушником". Однак це невірно, оскільки резонатор вихлопної системи і глушитель мають різні принципи роботи.

Резонатор вихлопної системи автомобіля також виконує функцію по звільненню вихлопу двигуна від відпрацьованих газів і створення рівномірного тиску в ній. Завдяки цьому забезпечується мінімальний опір пересуванню вихлопних газів, і виникає можливість використовувати майже всю корисну потужність двигуна.

Оскільки резонатор все ж відбирає частину потужності 10 ... 15% то в спортивних автомобілях використовують так звані прямоточні глушники і не встановлюють резонатори.

пристрій резонатора

Конструктивно резонатор складається з перфорованої (просвердленої по всій довжині в межах пристрої) труби, вміщеній в металевий корпус. Також в конструкції є дросельний отвір, призначене для підвищення ефективності гасіння хвильових коливань в трубі. Внутрішня порожнина резонатора розділена на дві або більше нерівні частини перегородками, розташованими в поперечній площині до труби. Також в конструкцію більш сучасних вихлопних резонаторів входить теплоізоляція і / або звукоізоляція (найчастіше це один і той же матеріал), розташована під корпусом і призначена для зниження його температури і / або звуків, що виходять з пристрою.

Внутрішній устрій резонатора

Внутрішні порожнини мають неоднаковий обсяг з тим, щоб забезпечувати періодичне звуження і розширення потоку відпрацьованих газів, що в свою чергу дає вирівнювання їх нерівномірного пульсації. Тобто, кожна камера має свою резонансну частоту. Крім цього вони мають невелике зміщення відносно осі корпусу. Це необхідно для досягнення зміни напрямку потоку вихлопів. А внутрішня перфорація на трубі потрібна для гасіння великої амплітуди звукових хвиль, які виробляють гази.

На ефективність роботи резонатора впливають такі чинники:

 • ступінь його зношеності, герметичність;
 • рівень забрудненості від нагару (чим чистіше, тим ефективніше);
 • діаметр (чим більший діаметр пристрою, тим більший у нього ККД).

Неполадки в роботі резонатора

Як і будь-яка деталь, автомобільний резонатор періодично виходить з ладу. Адже він пропускає через себе вихлопні гази, що мають температуру в кілька сотень градусів за Цельсієм. А в сукупності з агресивними хімічними елементами, що містяться в виходить газової суміші це призводить до поступового прогорання металевих деталей системи.

Основними ознаками поломки резонатора є:

 • Погіршення роботи глушника і вихлопної системи . Це проявляється по збільшеній звуку, що виходить з вихлопної труби, особливо це стосується звуків низької частоти (рев).
 • Поява вихлопних газів з-під днища машини . Це є явною ознакою розгерметизації резонатора або інших частин системи відводу газів.
 • Наявність характерного деренчливого металевого звуку з боку резонатора . Він з'являється внаслідок того, що прогорає один (або декілька) з внутрішніх компонентів пристрою. Зазвичай в таких випадках він "бовтається" або відривається і торохтить в одній з камер.
 • Істотне падіння потужності двигуна . Через виниклу несправність значно падає пропускна здатність резонатора, тому він гірше або зовсім не гасить нерівномірні пульсації вихлопних газів. А це дає зворотний зв'язок по погіршення роботи силового агрегату.

Якщо ви зіткнулися з одним або декількома з перерахованих вище ознак неполадки резонатора, необхідно якомога швидше провести ревізію його роботи.

Як перевірити каталізатор?

Від стану каталізатора залежить потужність двигуна. При характерних симптомах поломки обов'язково потрібно його перевірити. Зробити це можна на світло (демонтувавши) і на протитиск або змісту CO без зняття

Детальніше

Стріляє в глушник

На вашому авто двигун стріляти в глушник? Тоді варто перевірити систему запалювання, подачі палива або мітки ГРМ. Дізнайтеся причини і як позбутися від ударів з глушника

Детальніше

Заміна резонатора ВАЗ 2110

Ремонт вихлопної системи або заміна глушника на ВАЗ 2110 найчастіше полягає в заміні резонатора, оскільки вирішити проблему прогорання зварюванням виходить не надовго. Основне завдання швидко зняти резонатор

Детальніше

Перевірка резонатора

При виявленні перерахованих вище неполадок, кожен автомобіліст повинен знати, як перевірити резонатор . Це дозволить не тільки нормалізувати роботу двигуна і системи випуску вихлопних газів, а й підвищити комфорт використання машини, в тому числі для оточуючих людей.

Для перевірки вам знадобиться оглядова яма (якщо її немає, можна підняти машину домкратом). Діагностика виконується за допомогою візуального огляду. В процесі необхідно уважно оглянути цілісність як самого пристрою, так і приєднаних до нього труб (особливо на їх стиках).

При роботі в оглядовій ямі і при піднятті машини на домкраті завжди будьте обережні і дотримуйтесь правил безпеки.

Явною ознакою неполадки є утворення конденсату в захололому резонаторі, після чого він починає капати на землю. Це означає, що його корпус втратив герметичність і підлягає ремонту, а краще заміни. Перевірити наявність конденсату можна через деякий час, коли заглушили мотор (щоб дати корпусу резонатора охолонути). Зверніть увагу! Деякі автолюбителі при самостійному виготовленні резонаторів спеціально просвердлюють в його корпусі отвір для відводу вологи . Тому, якщо ви купили автомобіль з подібним резонатором, то такий метод перевірки для вас не підійде.

пошкоджений резонатор

Також цілісність корпусу резонатора можна визначити за наявністю вихлопних газів, що виходять з нього. Це також говорить про розгерметизацію і необхідності його заміни. Даний факт можна перевірити при працюючому двигуні автомобіля, заглянувши під днище. Для впевненості можна попросити помічника одночасно "погазовать", щоб через систему пройшло більшу кількість вихлопних газів. Також підозра на розгерметизацію викликає поява диму з-під днища машини під час їзди або при стоянці з увімкненим двигуном. 

Як показує практика, краще не ремонтувати резонатор, а зробити його заміну. Особливо це актуально для автомобілів зі значним пробігом (більше 100 тисяч кілометрів).

Види автомобільних резонаторів

При виборі резонатора вихлопної системи необхідно знати, які вони бувають, і з яких матеріалів виробляються. В даний час популярні автомобільні резонатори, виконані з алюмінійовані стали і нержавійки . Перші відрізняються невисокою ціною, проте нетривалим терміном служби. Їх корпус виконаний з тонкої сталі, зверху покритої алюмінієм для запобігання корозії. Однак такий антикорозійний склад не відрізняється довговічністю. Тому не рекомендуємо вам купувати вихлопної резонатор з алюмінійовані стали. Краще купити автомобільний резонатор, виконаний з нержавіючої сталі. Цей матеріал володіє більш гладкою поверхнею (тобто, створює мінімум завихрень в системі), а також більш стійкий при роботі в умовах екстремальних температур.

Резонатор своїми руками

Перед тим як проектувати і збирати резонатор власної конструкції необхідно розуміти одну просту річ. Чим товще матеріал, з якого виготовлена ​​вихлопна система (в тому числі резонатор), тим ефективнішою буде боротьба з вібраціями і виникаючими шумами. Саме з цієї причини випускний колектор, який перший приймає на себе гази з ГБЦ, має такий значну вагу.

Елементи вихлопної системи іномарок мають велику масу, ніж у вітчизняних авто. Відповідно, вони є більш тихими і комфортними.

Однак при виборі матеріалу не варто перестаратися і вибирати дуже масивні заготовки. В іншому випадку маса резонатора буде значною, а це позначиться на динамічних характеристиках автомобіля, і навантаженні на його ходову частину.

Існує ряд причин, за якими автовласники самостійно виготовляють резонатори вихлопу. Однією з них є зменшення шуму, який виробляє стандартний заводський глушник. Зазвичай для цього в систему вихлопу газів встановлюють додатковий резонатор. Друга причина - виготовлення та встановлення прямоточного резонатора автомобіля . Його особливості полягають в наступному:

саморобний резонатор

 • зменшення втрати потужності двигуна (насправді трохи, становить близько 5 ... 10%);
 • зміна звукового фону роботи двигуна і вихлопної системи (для любителів низького звуку).

Для виготовлення прямоточного резонатора вам знадобляться:

 • набір слюсарних інструментів;
 • зварювальний апарат (бажано користуватися сучасними полуавтоматами або інверторами);
 • углошлифовальная машина з набором відрізних і шліфувальних дисків.

Конструкція резонатора буде відрізнятися в залежності від використовувані матеріалів і фантазії автовласника. Пропонуємо для вас один з варіантів самостійного виготовлення прямоточного автомобільного резонатора :

 • Попередньо підготуйте трубу, яка буде внутрішньою основою резонатора. Вона повинна бути такого ж або трохи більшого діаметра, ніж у заводського. Слідкуйте за тим, щоб її можна в подальшому без праці приварити до існуючої системи, тому не вибирайте занадто великий діаметр (за умови відсутності можливості приєднати трубу за допомогою фланця).
 • Далі в цій трубі необхідно просвердлити отвори, аналогічно стоковому резонатору.
 • Після цього необхідно знайти трубу трохи більшого діаметра (приблизно на 3 ... 5 см), яка буде служити в якості зовнішнього корпусу. Її довжину потрібно зробити менше (залежить від конструкції, в середньому на 5 ... 10 см з кожного боку).
 • Виготовляють заглушки, необхідні для герметизації корпусу з торців. Для цього використовують листовий метал, де малює зовнішні діаметри великої і малої труб. Після вирізують заготовки і обробляють за допомогою шліфувальної машинки.
 • Трубу з великим діаметром надягають на трубу з меншим діаметром, а порожнину між ними набивають скловатою (а краще сучасної мінеральною ватою з хорошими тепло- і звукоізоляційні характеристики).
 • Далі потрібно з торців заварити місця по краях труби з великим діаметром виготовленими заздалегідь заглушками.
 • Після виконання зварювальних робіт слід очистити шви за допомогою кутової шліфувальної машини. Після цього варто їх пофарбувати.
 • Останній етап - це вварюванням нового резонатора в систему вихлопу газів автомобіля. Після проведення робіт також очистіть зварювальні шви.

Резонатор своїми руками

Наведений алгоритм є приблизними . Існує велика різноманітність варіантів саморобних резонаторів. В окремих випадках їх просто викидають з системи, встановлюючи замість них шматок труби. Однак не радимо вам так робити, оскільки істотного доповнення до потужності автомобіля ви не отримаєте, а ось додатковий рев вихлопної труби гарантовано!

додаткові проблеми

Після установки самостійно виготовленого резонатора автовласник напевно зіткнеться з низкою проблем, які необхідно обов'язково вирішити. В першу чергу мова йде про збільшення маси системи відводу газів, і відповідно, автомобіля в цілому. Це актуально в тому випадку, якщо ви використовували важкі металеві елементи для виготовлення резонатора. Тому може виникнути ситуація, коли потрібно замінити кронштейни і / або амортизатори. Тобто, посилити їх. В іншому випадку корпус машини "просяде", а ходова частина буде відчувати додаткове навантаження.

Крім цього, заміна резонатора тягне за собою зміну співвідношення надходить у двигун повітря і кількості вихлопних газів. Тому досвідченим шляхом необхідно виявити, які оптимальні настройки вибрати, і провести відповідні регулювання в подачі палива і фільтрації повітря.

Зняття і установка резонатора

Багатьох автомобілістів цікавить природне запитання - як зняти резонатор ? Відповідь на це питання буде відрізнятися в залежності від марки машини. Однак в цілому ж алгоритм нескладний і буде приблизно таким:

 • необхідно від'єднати патрубки резонатора в місцях їх з'єднання з системою відводу вихлопних газів (спереду, з боку двигуна або каталізатора, і ззаду, з боку глушника);
 • зняти резонатор з його підвісів, за допомогою яких він кріпиться до днища автомобіля;
 • демонтувати резонатор з його патрубками.

Як замінити резонатор Рено Логан

Установка нового пристрою проходить в зворотному порядку. При знятті резонатора важливо не пошкодити ущільнюючі кільця , які з'єднують його патрубки з іншою частиною системи відводу вихлопних газів.

Як приклад представляємо вашій увазі дві відеоінструкції, що демонструють заміну резонатора на популярних автомобілях "Рено Логан" та передньопривідних ВАЗ 2110, ВАЗ 2111, ВАЗ 2112, ВАЗ 2114, ВАЗ 2115, "Калині", "Пріорі", "Грант".

наостанок

Частковий або повний вихід з ладу резонатора вихлопної системи автомобіля не є критичною поломкою . Діагностувати поломку резонатора нескладно навіть для недосвідченого автовласника. На це вказує втрата потужності, поширення вихлопних газів під днищем і / або в салон, підвищення звукового фону при роботі двигуна. Врахуйте, що при цьому машину можна використовувати , проте, все ж рекомендуємо вам не затягувати з ремонтом, оскільки їзда з прогорілий резонатором може привести до виходу з ладу інших елементів системи випуску вихлопних газів автомобіля.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found