Основні причини чому з'явився чорний нагар на свічках запалювання. Що значить чорний наліт

Поява чорного нагару на свічках запалювання може розповісти автовласникові про проблеми, які є в його машині. Причинами цього явища може бути неякісне паливо, неполадки з запалюванням, невідповідність паливо-повітряної суміші або неправильно налаштований карбюратор і так далі. Всі ці проблеми можна діагностувати досить легко, лише поглянувши на чорні свічки запалювання.

У статті дізнаєтеся:

 • Причини виникнення нагару
 • Що робити коли з'явився чорний наліт
 • Як почистити свічки запалювання

чорні свічки

Можливі причини появи нагару

Перед тим як відповісти на питання про те, чому свічки чорні, необхідно визначитися, як саме вони почорніли . Адже це від цього залежить, в якому напрямку проводити пошук. Зокрема, свічки можуть чорніти все разом, а може лише одна або дві з набору. Також свічка може почорніти лише з одного боку, а може по всьому діаметру. Ще розрізняють так звані "мокрий" і "сухий" нагар.

Слід врахувати, що швидкість появи і характер нагару безпосередньо залежить від наявних несправностей (якщо вони є):

 • Нагар на нових свічках починає утворюватися мінімум через 200-300 км пробігу. Причому бажано їхати по трасі приблизно з однаковою швидкістю і навантаженням на двигун. Так свічки будуть працювати в оптимальному режимі, і можна буде об'єктивніше оцінити стан агрегатів автомобіля.
 • Кількість і тип нагару залежить від якості використовуваного палива. Тому намагайтеся заправлятися на перевірених АЗС, а не їздити на газоліні або подібних сумішах. Інакше встановити справжню причину появи нагару (якщо він має місце) буде важко.
 • У карбюраторному двигуні повинні бути правильно виставлені холості оберти.

Тепер перейдемо безпосередньо до питання, чому на свічках запалювання з'являється чорний нагар. Може бути 11 основних причин :

 1. Якщо ви помітили почорніння лише з одного боку, то, швидше за все, це викликано прогаром клапана. Тобто, нагар на свічку потрапляє знизу на бічний електрод (а не на центральний).
 2. Причиною чорних свічок може бути прогар клапана. Ситуація аналогічна попередній. Нагар може проникати на нижній електрод.
 3. Невірно обрана краплинне число свічки викликає не тільки її пошкодження в подальшій експлуатації, але і нерівномірне почорніння попервах. Якщо згадане число мало - то зміниться форма конуса нагару. У разі, якщо воно велике - то почорніє тільки верхівка конуса, а корпус буде білим. Краплинне число - величина, що характеризує час, за яке свічка досягне калильного запалювання. З великим калильним числом вона нагрівається менше. Встановлюйте в двигун свічки із зазначеним виробником калильним числом.
 4. Рівномірний чорний наліт на свічках свідчить про пізньому запалюванні.
 5. Чорні свічки на інжекторі або карбюраторі можуть з'явитися через те, що занадто збагачена топливовоздушная суміш, вироблена ними. Що стосується першого, то велика ймовірність невірної роботи датчика масової витрати повітря (ДМРВ), який дає інформацію ЕБУ про склад суміші. Також можливо сталася розгерметизація паливних форсунок. Через це бензин потрапляє в циліндри навіть коли форсунка закрита. Що стосується карбюратора, то причинами можуть бути наступні фактори - невірно відрегульований рівень палива в карбюраторі, розгерметизація голчастого запірного клапана, бензонасос створює надлишковий тиск (сильно виступає штовхач приводу), розгерметизація поплавка або його зачіпання за стінки камери.Нагар на свічці запалювання

  «Сухий» нагар на свічці

 6. Значний знос або розгерметизація кулькового клапана економайзера потужностних режимів на карбюраторних двигунах. Тобто, більшу кількість палива надходить в двигун не тільки на потужних, але і на звичайних режимах.
 7. Причиною появи чорної свічки може бути забитий повітряний фільтр. Обов'язково перевірте його стан і при необхідності замініть. Також перевірте привід повітряної заслінки.
 8. Проблеми з системою запалювання - невірно виставлений кут запалювання, порушення ізоляції високовольтних проводів, порушення цілісності кришки або бігунка трамблера, несправності в роботі котушки запалювання, проблеми з самими свічками. Перераховані фактори можуть привести до перебоїв в іськрообразованії, або виникненні слабкої іскри. Через це згоряє не все паливо, а на свічках утворюється чорний напруження.
 9. Проблеми з клапанним механізмом двигуна. Зокрема, це може бути прогар клапанів, або їх ще не настроєних теплові зазори. Наслідком цього є неповне згоряння паливоповітряної суміші і утворення нагару на свічках.
 10. У інжекторних автомобілів можливий варіант, коли паливний регулятор вийшов з ладу, і в паливній рампі надлишковий тиск.
 11. Низький рівень компресії в тому циліндрі, якому відповідав би чорна свічка. Як перевірити компресію ви зможете почитати в іншій статті.

Як правило, при виставленому пізньому запалюванні і роботі на збагаченої паливоповітряної суміші виникають такі наслідки:

 • пропуски запалювання (на інжекторних двигунах з'являється помилка P0300);
 • проблеми з запуском двигуна;
 • нестійка робота двигуна, особливо на холостих обертах, і як наслідок, підвищений рівень вібрації.

Далі розповімо, як усунути перераховані несправності і як почистити свічки запалювання.

Що робити при появі нагару

В першу чергу необхідно пам'ятати, що масляні забруднення і перегрів, результатом якого є кіптява на свічках запалювання, дуже шкідливі для системи запалювання . Особливо страшний перегрів, оскільки через нього виникає ймовірність виходу з ладу електродів на свічках без можливості їх відновлення.

У разі, якщо на вашому авто з'явилася лише одна почорніла свічка, то діагностувати поломку можна, просто помінявши свічки місцями. Якщо після цього нова свічка також почорніє, а стара очиститися - значить, справа не в свічках, а в циліндрі. А якщо нічого не змінилося - тоді виникають питання до працездатності самої свічки.

масляні відкладення

В окремі випадки свічки можуть бути мокрими і чорними. Найчастіше причиною цього факту є попадання масла в камеру згоряння. Додаткові симптоми цієї несправності такі:

Масляні відкладення на свічці

Масло на свічці

 • утруднений запуск двигуна;
 • пропуски в роботі відповідного циліндра;
 • двигун при роботі смикається;
 • поява синього диму з вихлопної.

Масло в камеру згоряння може потрапити двома шляхами - знизу або зверху. У першому випадку воно потрапляє через поршневі кільця. І це дуже погана ознака, адже часто це загрожує капітальним ремонтом двигуна . У рідкісних випадках можна обійтися раскоксовку мотора. Якщо масло потрапляє в камеру згоряння через верх, то воно йде з ГБЦ по напрямних клапанів. Причина цього полягає в зносі маслос'емних ковпачків. Для усунення цієї несправності необхідно лише замінити ковпачки.

Нагар на ізоляторі

Червоний нагар на свічці

Червоний нагар на свічці

У деяких випадках нагар, який природним чином з'являється в камері згоряння, може на високих оборотах двигуна відриватися від поршня і прилипати до ізолятора свічки. Наслідком цього будуть пропуски в роботі відповідного циліндра. Двигун при цьому буде "троить". Це найбільш нешкідлива ситуація, чому чорніють свічки запалювання. Усунути її можна просто почистивши їх поверхню або замінивши на нові.

Якщо у вашому двигуні з'явилися чорно-червоні свічки , то це означає, що ви заливаєте паливо з надмірною кількістю присадок з металами. Довго його використовувати не можна з тієї причини, що з часом металеві відкладення утворюють на поверхні ізолятора свічки струмопровідний наліт. Іскри погіршиться і свічка незабаром вийде з ладу.

Чистка свічок запалювання

Чистка свічок запалювання від нальоту

Чистку свічок необхідно проводити регулярно, так само як і оглядати їх стан. Рекомендується це робити приблизно через 8 ... 10 тисяч кілометрів пробігу . Дуже зручно це робити в момент заміни масла в двигуні. Однак при настанні описаних вище симптомів можна зробити це і раніше.

Відразу варто обмовитися, що старим методом з використанням наждачного паперу для чищення електродів користуватися не рекомендується . Справа в тому, що так виникає ризик пошкодження захисного шару на них. Особливо це актуально для іридієвих свічок . У них центральний електрод тонкий і покритий іридію, що є напівдорогоцінним і рідкісним металом.

Для очищення свічок запалювання вам знадобиться:

 • миючий засіб для видалення нальоту та іржі;
 • одноразові пластикові стаканчики (після закінчення процедури очищення підлягають утилізації, використовувати їх для харчових продуктів в подальшому не можна);
 • тонка пензлик з жорстким ворсом або зубна щітка;
 • ганчір'я.

Процедуру очищення виконують за таким алгоритмом:

Чистка свічок запалювання

процедура очищення

 1. У підготовлений заздалегідь склянку наливають засіб для чищення до рівня, щоб повністю занурити в нього електроди свічки (без ізолятора).
 2. Занурюють в стакан свічки і залишають на 30 ... 40 хвилин (в процесі виникає хімічна реакція очищення, яку можна спостерігати неозброєним оком).
 3. По закінченню зазначеного часу свічки дістають зі склянки, і за допомогою пензлика або зубної щітки видаляють наліт з поверхні свічки, особливо приділяючи увагу електродів.
 4. Промивають свічки в теплій проточній воді, видаляючи хімічний склад і бруд з їх поверхні.
 5. Після промивання витерти свічки насухо підготовленої заздалегідь дрантям.
 6. Фінальний етап - просушити свічки на батареї, в духовці (при невеликій температурі + 60 ... + 70 ° С) або за допомогою фена або тепловентілятора (головне, щоб залишилася в них вода повністю випарувалася).

Виконувати процедуру необхідно ретельно, очищаючи і видаляючи весь бруд і наліт, наявні на поверхні. Пам'ятайте, що вимиті і очищені свічки працюють на 10 ... 15% ефективніше, ніж брудні .

підсумки

Поява чорної свічки запалювання на карбюраторі або інжекторі може бути викликано різними причинами. Як правило, їх відразу кілька . Наприклад, неправильно підібрані свічки, тривала робота двигуна на високих оборотах, невірно виставлене запалювання, несправні маслос'емниє ковпачки і так далі. Тому рекомендуємо вам при появі описаних вище симптомів і просто періодично перевіряти стан свічок запалювання на вашому авто.

Оглядайте і очищайте свічки при кожній заміні масла (8 - 10 тис. Км). Важливо, щоб був виставлений правильний зазор, а ізолятор свічки був чистим. Заміну свічок рекомендується проводити через кожні 40 ... 50 тисяч кілометрів пробігу (платинові і Іридієві - через 80 ... 90 тисяч).

Так ви не тільки продовжите термін експлуатації двигуна, але і збережіть потужність і комфорт при водінні. Додаткову інформацію про те, як можна діагностувати двигун автомобіля за кольором нагару свічок запалювання ви можете подивитися додатково.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found