7 Причин Чому Йде Детонації Двигателя їх Наслідок і Як їх прибрати

Детонація двигуна може призвести до значного зносу таких деталей двигуна, як прокладка ГБЦ, елементів циліндропоршневої групи, поршнів, циліндрів і інших деталей. Все це значно зменшує ресурс силового агрегату аж до повного виходу його з ладу. При виникненні цього шкідливого явища необхідно якомога швидше діагностувати причину, по якій виникла детонація і позбутися від неї. Як це зробити і на що звернути увагу - читайте далі.

зміст:

 • Що являє собою детонація
 • Причини виникнення
 • ознаки детонірованія
 • наслідки процесу
 • Заходи усунення та профілактики

детонація двигуна

Що таке детонація

Детонація - це порушення процесу спалювання паливної суміші в камері згоряння, коли горіння відбувається не плавно, а вибухово. При цьому швидкість поширення вибухової хвилі збільшується зі стандартних 30 ... 45 м / с до надзвукових 2000 м / с (перевищення швидкості звуку вибуховою хвилею в тому числі є причиною виникнення бавовни). При цьому топливовоздушная суміш вибухає немає від іскри, що йде від свічки, а мимовільно, від високого тиску в камері згоряння.

Природно, що потужна вибухова хвиля дуже шкодить стінок циліндрів, які перегріваються, поршням, прокладці ГБЦ. Остання страждає найбільше і в процесі детонації вибух і високий тиск її банально спалюють (на сленгу називається «видуває»).

Детонація властива двигунів, що працюють на бензині (карбюраторним і інжекторним), в тому числі, оснащених газобалонним обладнанням (ГБО), тобто, що працюють на метані або пропані. Однак найчастіше вона виникає саме у карбюраторних машин. Дизельні мотори працюють за іншою схемою, і там інші причини виникнення цього явища.

Причини виникнення детонації двигуна

Як показує практика, найчастіше детонація виникає на старих карбюраторних двигунах, хоча в деяких випадках цей процес може виникнути і на сучасних інжекторних моторах, обладнаних електронним блоком управління. До причин, за якими може виникнути детонація, відноситься:

 • Надмірно збіднена топливовоздушная суміш . Її склад може спалахнути ще до того, як в камеру згоряння потрапить іскра. При цьому високі температури провокують виникнення окислювальних процесів, які і є причиною вибуху, тобто, детонірованія.
 • Раніше запалювання . При збільшеному куті запалювання процеси займання паливо-повітряної суміші починаються ще до потрапляння поршня в так звану верхню мертву точку.
 • Використання невідповідного палива . Якщо в бак автомобіля був залитий бензин з більш низьким октановим числом, ніж це пропонує виробник, то велика ймовірність виникнення процесу детонації. Пояснюється це тим, що низькооктановий бензин більш хімічно активний і швидше вступає в хімічні реакції. Аналогічна ситуація буде, якщо замість якісного бензину в бак буде залитий який-небудь сурогат на кшталт конденсату.
 • Високий ступінь стиснення в циліндрах . Іншими словами, закоксованность або інше забруднення в циліндрах двигуна, яке поступово накопичується на порушених. І чим більше нагару є в двигуні - тим вище ймовірність виникнення детонації в ньому.
 • Несправна система охолодження двигуна . Справа в тому, що якщо двигун буде перегріватися, то тиск в камері згоряння може рости, а це, в свою чергу, може стати причиною детонації палива у відповідних умовах.

Датчик детонації схожий на мікрофон

Це загальні причини, характерні як для карбюраторних, так і для інжекторних двигунів. Однак у інжекторного двигуна може бути ще одна причина - вихід з ладу датчика детонації. Він подає відповідаю інформацію на ЕБУ про виникнення цього явища і блок управління автоматично змінює кут запалювання з тим, щоб позбутися від нього. При виході датчика з ладу ЕБУ цього робити не буде. При цьому на приладовій панелі активізується лампочка Check Engine, а сканер видасть помилку детонації двигуна (діагностичні коди P0325, P0326, P0327, P0328).

В даний час існує багато різних варіантів перепрошивки ЕБУ з метою знизити витрату палива. Однак їх використання - це не найкраще рішення, оскільки почастішали випадки, коли така перепрошивка приводила до сумних наслідків, зокрема, некоректної роботи датчика детонації, тобто, блок керування двигуном просто відключав його. Відповідно, якщо детонація таки трапляється, то датчик про це не повідомляє і електроніка нічого не робить для її усунення. Також в окремих випадках може призвести до пошкодження проводки від датчика до ЕБУ. У цьому випадку сигнал також не доходить до блоку управління і відбувається аналогічна ситуація. Однак всі ці помилки легко діагностуються за допомогою сканера помилок.

Також існує ряд об'єктивних факторів, що впливають на появу детонації в окремих двигунах. Зокрема:

 • Ступінь стиснення двигуна. Її значення обумовлене особливостями конструкції ДВС, тому якщо мотор має високу ступінь стиснення, то теоретично він більш схильний до появи детонації.
 • Форма камери згоряння і днища поршня. Це також конструктивна особливість мотора, і деякі сучасні невеликі за обсягом, але потужні двигуна також схильні до детонації (проте їх електроніка контролює цей процес і детонації в них - це рідкість).
 • Форсовані двигуни. Зазвичай у них висока температура горіння палива і високий тиск, відповідно, вони також схильні до детонації.
 • Турбовані мотори. Аналогічно до попереднього пункту.

Що стосується детонації на дизельних двигунах, то тут причиною її виникнення може бути кут випередження впорскування палива, низька якість солярки, проблеми з системою охолодження двигуна.

Також причиною виникнення детонації можуть бути і умови експлуатації машини. Зокрема, двигун більш схильна до цього явища за умови, що машина їде на високій передачі, проте з малою швидкістю і оборотами мотора. При цьому має місце високий ступінь стиснення, яка може спровокувати появу детонації.

Ще деякі автовласники прагнуть зменшити витрату палива, і для цього перепрошивати ЕБУ своїх машин. Однак після цього можливе виникнення ситуації, коли бідна топливовоздушная суміш знижує динаміку автомобіля, при цьому збільшується навантаження на його мотор, і при підвищених навантаженнях виникає ризик виникнення детонації палива.

Які причини плутають з детонацією

Існує таке поняття під назвою «краплинне запалювання». Багато недосвідчених автолюбителі плутають його з детонацією, оскільки при гартівному запаленні ДВС продовжує працювати навіть тоді, коли запалення вимкнене. Насправді при цьому топливовоздушная суміш запалюється від нагрітих елементів двигуна і до детонації це не має ніякого відношення.

Ще одне явище, яке помилково вважають причиною детонації двигуна при вимкненому запаленні, називається дізелінг. Така поведінка характеризується нетривалої роботою мотора після виключення запалення при підвищеному ступені стиснення або використання невідповідного по детонаційної стійкості палива. А це призводить до мимовільного займання паливо-повітряної суміші. Тобто, займання відбувається як в дизелях, під високим тиском.

Ознаки виникнення детонації

Існує ряд ознак, за якими побічно можна визначити, що в двигуні конкретного автомобіля відбувається детонація. Відразу варто обмовитися, що деякі з них можуть вказувати на інші поломки в машині, проте все ж має сенс і перевірити наявність детонації в моторі. Отже, до ознак відноситься:

 • Поява металевого звуку з двигуна при його роботі . Особливо це актуально, коли мотор працює під навантаженням і / або на високих оборотах. Звук дуже схожий на той, який відбувається, коли вдаряються одна об одну дві залізні конструкції. Звук цей якраз і викликаний вибуховою хвилею.
 • Падіння потужності двигуна . Зазвичай при цьому двигун працює не стабільно, може глухнути при роботі на холостих обертах (актуально для карбюраторних машин), довго набирає обертів, у машини падають її динамічні характеристики (не розганяти, особливо, якщо машина завантажена).

Тут же можна буде привести ознаки виходу з ладу датчика детонації. Як і в попередньому списку, ознаки можуть вказувати і на інші поломки, але у інжекторних машин краще перевірити помилку за допомогою електронного сканера (найпростіше приладом ELM 327 або його аналогом). Отже, ознаки виходу з ладу датчика детонації:

 • нестабільна робота двигуна на холостих обертах;
 • падіння потужності двигуна і в цілому динамічних характеристик машини (слабо розганяється, не тягне);
 • підвищена витрата палива;
 • утруднений пуск двигуна, при низьких температурах це особливо помітно.

В цілому ж, ознаки ідентичні тим, які виникають при пізньому запалюванні.

наслідки детонірованія

Як зазначалося вище, наслідки детонації в двигуні автомобіля дуже серйозні, і ні в якому разі не можна затягувати виконання ремонтних робіт, адже чим довше їздити з цим явищем - тим великих руйнувань піддається двигун і його окремі елементи. Так, до наслідків детонації відноситься:

 • Від згоряння прокладки ГБЦ . Матеріал, з якого вона виконана (навіть найсучасніші), не розрахований на роботу в умовах підвищеної температури і підвищеного тиску, що виникають в процесі детонації. Тому вона дуже швидко вийде з ладу. А пробита прокладка ГБЦ спричинить за собою інші неприємності.
 • Прискорене зношування елементів циліндропоршневої групи . Це стосується всіх його елементів. І якщо двигун вже не новий або на ньому давно не проводили капітальний ремонт, то це може дуже погано скінчитися, аж до його повного виходу з ладу.
 • Пробій головки блоку циліндрів . Це випадок один з найскладніших і найнебезпечніших, але якщо довго їздити з детонацією, то його реалізація цілком можлива.
 • Прогорание поршня / поршнів . Зокрема, його дна, нижньої частини. При цьому найчастіше його ремонт неможливий і його потрібно буде тільки міняти повністю.
 • Руйнування перемичок між кільцями . Під впливом високих температури і тиску вони можуть зруйнуватися одними з найперших серед інших деталей двигуна.
 • Вигин шатуна . Тут аналогічно, в умовах вибуху його корпус може поміняти свою форму.
 • Підгорання тарілок клапанів . Це процес відбувається дуже швидко і має неприємні наслідки. наслідки детонаціїнаслідки детонаціїнаслідки детонаціїнаслідки детонаціїнаслідки детонаціїнаслідки детонаціїЯк видно зі списку, наслідки процесу детонації найсерйозніші, тому не можна допускати роботи двигуна в її умовах, відповідно, ремонт потрібно виконати якомога швидше.

Як прибрати детонацію і методи профілактики

Вибір методу усунення детонації залежить від причини, яка викликала цей процес. У деяких випадках щоб від неї позбутися доводиться виконати два і більше дій. У загальному випадку методами боротьби з детонірованія є:

 • Використання палива з параметрами, рекомендованими автовиробником. Зокрема, це стосується октанового числа (не можна занижувати його). Необхідно заправлятися на перевірених заправках і не заливати в бак всякий сурогат. До слова, навіть деякі високооктанові бензини мають в своєму складі газ (пропан або інший), який недобросовісні виробники закачують в нього. Це підвищує його октанове число, однак ненадовго, тому намагайтеся лити якісне паливо в бак свого автомобіля.
 • Встановити більш пізнє запалювання. За статистикою саме проблеми з запалюванням найчастіше є причиною виникнення детонації.
 • Виконати раскоксовку, почистити двигун, тобто, зробити обсяг камери згоряння нормальним, без нагару і бруду. Це цілком можна зробити самостійно в гаражних умовах, з використанням спеціальних засобів для раскоксовкі.
 • Виконати ревізію системи охолодження двигуна. Зокрема, перевірити стан радіатора, патрубків, повітряного фільтра (при необхідності замінити його). Також не забудьте перевірити рівень антифризу і його стан (якщо він давно не змінювався, то краще поміняйте).
 • У дизелів потрібно правильно виставити кут випередження впорскування палива.
 • Правильно експлуатувати машину, не їздити на високих передачах з малою швидкістю, що не перепрошивати ЕБУ з метою економії палива.

В якості профілактичних заходів можна порадити стежити за станом двигуна, періодично чистити його, вчасно міняти масло, виконувати раскоксовку, не допускати перегріву. Аналогічно підтримувати в справному стані охолоджуючу систему і її елементи, вчасно міняйте фільтр і антифриз. Ще одна хитрість полягає в тому, що періодично потрібно давати двигуну попрацювати на підвищених обертах (але без фанатизму!), Робити це потрібно на нейтральній передачі. При цьому з двигуна під впливом високої температури і навантаження вилітають різні елементи бруду і сміття, тобто, він очищається.

Детонація зазвичай відбувається на гарячому двигуні. Крім того, вона більш імовірна на моторах, які експлуатуються при мінімальних навантаженнях. Це пов'язано з тим, що у них на порушених і стінках циліндрів є багато нагару з усіма витікаючими наслідками. І звичайно двигун детонує на низьких оборотах. Тому намагайтеся експлуатувати мотор на середніх оборотах і з середніми ж навантаженнями.

Окремо варто згадати про датчик детонації. Принцип його роботи заснований на використанні пьезоелемента, який переводить механічний вплив на нього в електричний струм. Тому перевірити його роботу досить просто.

Перший метод - за допомогою мультиметра, що працює в режимі вимірювання електричного опору. Для цього необхідно від'єднати фішку від датчика, і замість неї підключити щупи мультиметра. На екрані приладу буде видно значення його опору (в даному випадку саме значення не має значення). Далі за допомогою гайкового ключа або іншого важкого предмета вдарити по болту кріплення ДД (проте дотримуйтесь при цьому обережність, не перестарайтеся!). Якщо датчик справний, то він сприйме удар як детонацію і змінить своє опір, про що можна буде судити за показниками приладу. Через пару секунд значення опору повинно повернутися в початкове положення. Якщо цього не відбулося - датчик несправний.

Другий метод перевірки простіший. Для цього потрібно запустити двигун і встановити його обороти десь на рівні 2000 об / хв. Відкрити капот і за допомогою того ж ключа або невеликого молотка вдарити по кріпленню датчика. Справний датчик повинен сприйняти це як детонацію і повідомити про це ЕБУ. Блок управління після цього дасть команду на зниження оборотів двигуна, що можна буде явно почути на слух. Аналогічно, якщо цього не відбулося - датчик несправний. Цей вузол ремонту не підлягає, і його потрібно тільки міняти цілком, благо, коштує він недорого. Зверніть увагу, що при установці нового датчика на його посадочне місце необхідно забезпечити хороший контакт між безпосередньо датчиком і його системою. В іншому випадку він буде функціонувати належним чином.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found