Ознаки несправності масляного насоса. Симптоми, причини та основні проблеми

Несправності масляного насоса можуть значно нашкодити двигуну автомобіля, оскільки через них порушується нормальна циркуляція моторного масла по системі. Причинами поломки може бути неякісне використовується масло, його низький рівень в картері, вихід з ладу редукційного клапана, забруднення масляного фільтра, засмічення сітки маслоприемника і кілька інших. Перевірити стан масляного насоса можна як з його демонтажем, так і без нього.

зміст:

 • ознаки поломки
 • причини несправності
 • методи перевірки

Несправності масляного насоса

Ознаки несправності масляного насоса

Існує кілька типових симптомів несправності масляного насоса. До них відноситься:

 • Зниження тиску масла в двигуні. Про це буде сигналізувати лампочка маслянки на приладовій панелі.
 • Підвищення тиску масла в двигуні. Моторне масло видавлює з різних ущільнень і місць стику в системі. Наприклад, сальників, прокладок, місця з'єднання масляного фільтра. У більш рідкісних випадках через надлишкового тиску в масляній системі машина взагалі відмовляється заводитися. Це відбувається тому, що гидрокомпенсатори перестануть виконувати свої функції, і відповідно, погано функціонують клапана.
 • Збільшення витрати масла. Виникає через витік або чаду.

При цьому необхідно розуміти, що деякі з них можуть вказувати і на вихід з ладу інших елементів масляної системи. Тому перевірку бажано проводити в комплексі.

Причини несправності масляного насоса

Причину по якій маслонасосів вийшов з ладу може визначити діагностика. Є як мінімум 8 основних несправностей масляного насоса. До них відноситься:

 • Забита сіточка маслоприемника. Вона знаходиться на вході в насос, і в її функції входить грубе фільтрування моторного масла. Як і масляний фільтр системи, вона поступово забивається дрібним сміттям і шлаком (часто такий шлак утворюється в результаті промивання двигуна різними засобами).
 • Несправність редукційного клапана масляного насоса. Зазвичай виходить з ладу входять в його конструкцію поршень і пружина.
 • Знос внутрішньої поверхні корпусу насоса, так званого «дзеркала». Виникає з природних причин в процесі експлуатації двигуна.
 • Знос робочих поверхонь (лопатей, шліцов, осей) шестерень масляного насоса. Трапляється як згодом довгої експлуатації, таки через рідкісних замін (дуже густого) масла.
 • Використання брудного або невідповідного моторного масла. Наявність сміття в маслі може бути з різних причин - неакуратно установка насоса або фільтра, використання неякісної змазує рідини.
 • Недбала збірка насоса. Зокрема, допущено потрапляння різного сміття в масло або насос був неправильно зібраний.
 • Падіння рівня масла в картері двигуна. В таких умовах насос працює з надлишковою продуктивністю, через що перегрівається і може передчасно вийти з ладу.
 • Брудний масляний фільтр. Коли фільтр дуже забитий насосу доводиться докладати значних зусиль для прокачування масла. Це призводить до його зносу і часткового або повного виходу з ладу.

Незалежно від причини, що викликала частковий вихід з ладу масляного насоса, необхідно виконати його детальну перевірку і при необхідності зробити ремонт або повну заміну.

Як визначити несправність масляного насоса

Існує два типи перевірки насоса - без його демонтажу і з демонтажем. Не знімаючи насос в його несправності можна переконатися лише в разі, коли він вже в «передсмертному» стані, тому краще все ж витягти його для виконання детальної діагностики.

Як перевірити масляний насос, не знімаючи

Перед тим як безпосередньо перевірити насос, має сенс за допомогою манометра перевірити тиск масла в системі. Так ви зможете переконатися в тому що лампочка тиску масла працює коректно і загорілася не дарма. Для цього манометр вкручується замість датчика тиску аварійної лампи.

Зверніть увагу, що значення тиску часто падає саме «на гарячу», тобто, на прогрітому двигуні. Тому тест потрібно проводити на прогрітому двигуні і холостих обертах. Мінімальна і максимальні значення тиску у різних машин буде відрізнятися. Наприклад, у ВАЗ «класики» (ВАЗ 2101-2107) значення мінімального аварійного тиску становить 0,35 ... 0,45 кгс / см². Саме в таких умовах і спрацьовує аварійна лампа на панелі приладів. Нормальне значення тиску становить 3,5 ... 4,5 кгс / см² при швидкості обертання 5600 оборотів в хвилину.

На тій же «класиці» можна перевірити масляний насос, не знімаючи його з місця. Для цього потрібно демонтувати трамблер, і витягти приводную шестерню насоса. Далі оцінити її стан. Якщо на її поверхні мають місце численні задираки на лопатях або на осі шестерні, то потрібно виконати демонтаж насоса. Також варто звернути увагу на шліци шестерні. Якщо вони збиті - значить, насос підклинює. Зазвичай це відбувається через наявність сміття і / або шлаку в маслі.

Інша перевірка без демонтажу насоса - перевірка люфту його штока. Робиться це аналогічно, при знятому трамблере і демонтованої шестірні. Необхідно взяти довгу викрутку і просто поворухнути нею шток. Якщо є люфт - значить, насос вийшов з ладу. На нормальному робочому насосі зазор між поверхнями штока і корпусу повинен складати 0,1 мм, відповідно, і люфту практично немає.

Сітка маслоприемника

Для подальшої перевірки необхідно демонтувати і розібрати насос. Робиться це ще і для того, щоб в подальшому промити їх скупчився сміття. Спочатку потрібно відкрутити маслоприемник. При цьому необхідно перевірити стан наявного в місці стику кільця ущільнювача. Якщо воно значно затверділо - бажано його поміняти. Особливу увагу приділіть сіточці маслоприемника, оскільки найчастіше саме вона стає причиною того, що насос погано прокачує масло. Відповідно, якщо вона забита - її потрібно прочистити, а то і поміняти повністю маслоприемник в комплекті з сіточкою.

Перевірка редукційного клапана

Наступний елемент для перевірки - редукційний клапан. Завдання цього елемента - скидання зайвого тиску в системі. Основні складові - поршень і пружина. При досягненні крайнього значення тиску пружина спрацьовує і масло через поршень виливається назад у систему, тим самим вирівнюючи тиск. Найчастіше несправність редукційного клапана масляного насоса полягає в непридатність пружини. Вона або втрачає жорсткість, або лопається.

Залежно від конструкції насоса клапан можна демонтувати (развальцевать). Далі потрібно оцінити знос поршня. Бажано почистити його за допомогою дуже дрібного наждачного паперу, побризкати аерозолем очищувача для подальшої нормальної роботи.

Зашкурівают поверхню поршня потрібно акуратно, щоб не зняти занадто багато металу. В іншому випадку масло буде повертатися в основну магістраль при більш низькому тиску, ніж налаштоване значення (наприклад, на холостих обертах роботи двигуна).

Обов'язково потрібно оглянути місце прилягання клапана до місця його прилягання на корпусі. Там не повинно бути ні рисок, ні задирок. Ці дефекти можуть привести до зниження тиску в системі (зниження роботи ефективності насоса). Що стосується пружини клапана для тієї ж ВАЗ «класики», то її розмір в спокійному стані повинен становити 38 мм.

Корпус і шестерні насоса

Потрібно оглянути стан внутрішніх поверхонь кришки, корпусу насоса, а також стан лопатей. При їх значному пошкодженні знижується ефективність роботи насоса. Існує кілька типових тестів.

Перевірка зазору між шестернею і корпусом масляного насоса

Перший - перевірка зазору між дотичними лопатями двох шестерень. Замір проводиться за допомогою набору спеціальних щупів (інструменти для виміру зазорів з різною товщиною). Інший варіант - штангенциркуль. Залежно від моделі конкретного насоса, допустима максимальна зазор буде відрізнятися, тому відповідну інформацію необхідно уточнювати додатково.

Наприклад, у нового оригінального масляного насоса автомобіля Volkswagen B3 зазор становить 0,05 мм, а максимально допустимий - 0,2 мм. При перевищенні цього зазору насос підлягає заміні. Аналогічне максимальне значення у ВАЗ «класики» - 0,25 мм.

Вироблення на шестерні маслонасоса

Другий тест полягає в вимірі зазору між торцевою поверхнею шестерінки і корпусом кришки насоса. Для виконання вимірювання зверху на корпус насоса потрібно поставити металеву лінійку (або подібний пристрій) і за допомогою тих же щупів заміряти відстань між торцевою стороною шестерень і встановленої лінійкою. Тут аналогічно, максимально допустима відстань потрібно уточнювати додатково. У того ж насоса Пассат Б3 максимально допустимий зазор становить 0,15 мм. Якщо він більше - потрібен новий насос. У ВАЗ «класики» це значення повинно знаходитися в межах 0,066 ... 0,161 мм. А граничний аварійний зазор - 0,2 мм.

У маслонасоса ВАЗ також потрібно звернути увагу на стан бронзової втулки шестерні приводу. Вилучають із блоку двигуна. Якщо на ній є в значній кількості задираки, то її краще замінити. Аналогічно варто перевірити стан її посадкового місця. Перед установкою нової втулки бажано почистити.

Якщо виявлені пошкодження «дзеркала» і самих лопатей - можна спробувати на спеціальному обладнанні в автосервісі спробувати проточити їх. Однак найчастіше це або неможливо, або недоцільно, тому доводиться купувати новий насос.

При покупці насоса його необхідно повністю розібрати і перевірити стан. Зокрема, наявність на його деталях задирів, а також розміри люфтів. Особливо це актуально для недорогих насосів.

додаткові поради

Окремо варто зауважити, що для уникнення проблем з масляною системою, в тому числі з насосом, необхідно періодично контролювати рівень масла в картері, перевіряти його якість (не сильно воно почорніло / загусло), міняти моторне масло і масляний фільтр відповідно до регламенту. А також користуватися моторним маслом з характеристиками, запропонованими виробником двигуна автомобіля.

При необхідності покупки нового масляного насоса в ідеалі потрібно купувати, звичайно ж, оригінальний агрегат. Особливо це стосується машин середнього і вищого цінового діапазону. Китайські аналоги мало того що відрізняються малим терміном експлуатації, так ще й можуть викликати проблему з тиском масла в системі.

Після виконання перевірки і при складанні нового насоса його внутрішні деталі (лопаті, редуктор тиску, корпус, вал) обов'язково потрібно змастити маслом, щоб він не стартував «на суху».
висновок

Несправність, нехай навіть незначна, масляного насоса може привести до серйозних поломок інших елементів двигуна. Тому при виникненні ознак його несправності необхідно якомога швидше виконати відповідну перевірку, а при необхідності ремонт або заміну.

Самостійно виконати перевірку має сенс лише в разі, якщо у автовласника є відповідний досвід виконання подібних робіт, а також розуміння виконання всіх етапів роботи. В іншому випадку краще звернутися за допомогою в автосервіс.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found